Єдиний державний реєстр судових рішень Єдиний унікальний номер справи 235/1007/22
Номер провадження 2-о/235/99/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2022 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Клікунової А.С.
за участю секретаря судового засідання Нагорної К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Покровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту народження дитини, -
В С Т А Н О В И В :
На розгляд суду пред`явлено вказану заяву, в якій ОСОБА_1 просить встановити факт народження нею ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Донецьку Донецької області дитини чоловічої статі.
Заявлені вимоги обґрунтовані наступним. ІНФОРМАЦІЯ_1 заявник в ДКТМО народила дитину чоловічої статі, про що їй було видане свідоцтво про народження, яке не має юридичної сили, оскільки видане на тимчасово окупованій території. Встановлення факту народження необхідно заявнику для отримання законного свідоцтва про народження її сина.
Розгляд справи призначено в порядку окремого провадження, що узгоджується з ч. 7 ст. 19, ст. 293 ЦПК України (а.с.17).
Заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат Безрук А.В., який діє на підставі ордеру, за змістом поданої заяви просили провести розгляд справи без їх участі (а.с.4,15).
Заінтересована особа - Покровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, правом участі в судовому засіданні не скористалась, надала заяву, в якій просила розглянути справу у відсутність представника відділу, заперечень щодо заявлених вимог не має (а.с.22).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, належно з`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін, оцінки їх доводів і наданих ними доказів, доходить наступних висновків.
Судом встановлено наступні факти та відповідні правовідносини.
Заявник народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, місце її проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (паспорт громадянина України, а.с.5-6).
За даними виписного епікризу з історії пологів №1119 від 02.11.2020 року, виданого Донецьким клінічним територіальним медичним об`єднанням Міністерства охорони здоров`я «Донецької народної республіки», у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в стаціонарному відділенні Донецького клінічного територіального медичного об`єднання 27 жовтня 2020 року о 10.37 годині від других патологічних пологів народилась одна дитина хлопчик вагою 4600г (а.с.8-10).
27.11.2020 року Будьоннівським відділом запису актів цивільного стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції «Донецької народної республіки» видано свідоцтво про народження в м.Донецьку у заявника дитини ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , актовий запис №290 (а.с.11).
Відповідно до ч.1 ст.144 СК України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Згідно зі ст.7 ч.1 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою ВР №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів від 07.11.2014 року №1085р місто Донецьк Донецької області визначено містом, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Як вбачається зі змісту Наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2014 року за № 640/25417, доступ користувачів до Єдинихта Державнихреєстрів,створення тазабезпечення функціонуванняяких належитьдо компетенціїМіністерства юстиціїУкраїни,зокрема,до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, до закінченняантитерористичної операціїв населенихпунктах,на територіїяких органидержавної владитимчасово нездійснюють своїповноваження,зокрема,в містіДонецьку Донецької області, тимчасово припинено.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Заява провстановлення фактународження особина тимчасовоокупованій територіїУкраїни,визначеній ВерховноюРадою України,може бутиподана батьками,родичами,їхніми представникамиабо іншимизаконними представникамидитини добудь-якогосуду замежами такоїтериторії Українинезалежно відмісця проживаннязаявника;справи провстановлення фактународження натимчасово окупованійтериторії України,визначеній ВерховноюРадою України,розглядаються невідкладноз моментунадходження відповідноїзаяви досуду (ст.317 ЦПК України).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.
За ч.2 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, підставою для проведення державної реєстрації народження є медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року №545, що видається закладом охорони здоров`я, незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи, та засвідчене печаткою такого закладу.
Надані заявником документи не є підставою для проведення державної реєстрації народження дитини, адже видані та засвідчені печаткою не закладу охорони здоров`я України, а закладом охорони здоров`я так званої «Донецької Народної Республіки», а отже, наявні підстави для розгляду судом питання про встановлення факту народження в порядку п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України.
При розгляді справи суд первісно акцентує увагу, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори,згода наобов`язковістьяких наданаВерховною РадоюУкраїни,є частиноюнаціонального законодавстваУкраїни (ст.ст.3, 8, 9 Конституції України). Переміщені всередині країни особи є громадянами своєї держави і мають широке коло громадських, політичних, екологічних, соціальних і культурних прав.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що внутрішньо переміщена особа має права, визначені Конституцією України та законами України, зокрема, право на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Відповідно до принципу 20 Керівних принципів з питання про переміщення осіб всередині країни, які були розроблені та прийняті в 1998 році за дорученням Генеральної Асамблеї ООН та Комісії з прав людини, кожна людина, де б вона не знаходилась, має право на визнання її правосуб`єктності. Для забезпечення цього права особам, які переміщені всередині країни, відповідні органи влади надають всі документи, які необхідні для поваги і здійснення їхніх законних прав, як-то паспорти, посвідчення особи, свідоцтва про народження і свідоцтва про шлюб. Органи влади сприяють, зокрема, у видачі нових документів або заміні документів, втрачених під час переміщень, без будь-яких необґрунтованих умов, як-то вимога повернення на місце звичайного проживання для отримання цих та інших необхідних документів.
Даючи оцінку допустимості таким доказам як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положеннями частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-якіоргани,їх посадовіта службовіособи натимчасово окупованійтериторії таїх діяльністьвважаються незаконними,якщо ціоргани абоособи створені,обрані чипризначені упорядку,не передбаченомузаконом; будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків (ч.ч.2, 3).
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, суд враховує практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.
Згідно висновків ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v/ theRepublicofMoldovaandRussia», «IlascuandOthers v. MoldovaandRussia»), де ЄСПЛ, грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibiacase), наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією,викладеною Вищимспеціалізованим судомУкраїни зрозгляду цивільнихі кримінальнихсправ вІнформаційному листі від15.04.2016 року №9-1130/0/4-16, за якою документи,видані органамита установами(зокрема,лікарняними закладами),що знаходятьсяна тимчасовоокупованій територіїУкраїни,визначеній ВерховноюРадою України,як винятокможуть братисьдо увагисудом таоцінюватись разомз іншимидоказами вїх сукупностіта взаємозв`язкупід часрозгляду справу порядку статті 317 ЦПК України, отже, суд як виняток приймає до уваги дані про народження (дату, місце), що зазначені у вищенаведених документах, виданих на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
З урахуванням наведеного, суд доходить до переконання, що заявник як мати має право в судовому порядку порушити питання захисту своїх прав у спосіб встановлення факту народження її дитини. Встановлення факту народження породжує юридичні наслідки, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, заявник не має іншої можливості одержати документ, який посвідчує факт народження дитини, що має юридичне значення, а отже, наявні підстави для задоволення заяви та встановлення факту народження дитини заявника на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч.3 ст.317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню (ч.4 ст.317 ЦПК України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263-265, 268, 315-319 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Покровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Донецьку Донецької області, Україна, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянкою України, місце проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , другої за рахунком однієї дитини чоловічої статі.
Рішення підлягає негайному виконанню та його оскарження не зупиняє виконання рішення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.273 ЦПК України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення судуможе бутиоскаржене вапеляційному порядку за правилами, встановленими ст.ст.354, 355 ЦПК України, безпосередньо досуду апеляційноїінстанції протягомтридцяти днів з дня його проголошення.
Згідно з п. 3 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-ІХ від 30.03.2020 процесуальні строки,встановлені нормамицього Кодексу, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Відповідно до ч.5 ст.268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 17.02.2022 року.
Відомості про учасників справи відповідно до п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
- заявник ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
- заінтересована особа Покровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), місцезнаходження Донецька область, м.Покровськ, вул.Торгівельна, 11, ЄДРПОУ 44463266.
Суддя А.С. Клікунова