Єдиний державний реєстр судових рішень
УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 361/1003/22
провадження № 2-о/361/77/22
18.02.2022
РІШЕННЯ
Іменем України
18 лютого 2021 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіПетришин Н.М.,за участю секретаря Мищенко С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,-
в с т а н о в и в :
Стислий виклад обставин
У лютому 2022 року до Броварського міськрайонного суду Київської області надійшла вищевказана заява ОСОБА_1 . В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ, померла його тітка ОСОБА_2 , яка була рідною сестрою матері заявника. У зв`язку з тим, що м. Луганськ на даний час є тимчасово неконтрольованою територією України, а будь-який документ, виданий органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово неконтрольованих територіях, не створює правових підстав реєстрація смерті тітки заявника неможлива.
З огляду на викладені обставини, заявник змушений звернутися до суду з даною заявою. Встановлення такого факту заявнику необхідно для здійснення державної реєстрації смерті тітки та отримання свідоцтва про її смерть.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 лютого 2022 року відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду.
У судовезасідання заявник ОСОБА_1 не з`явився,про місце,час тадату розглядусправи повідомлявсяналежним чином.До початкусудового засіданняподав заяву, в якій заявлені вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Також просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Представник Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) у судове засідання також не з`явився, про місце, час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином.
Обставини справи, що встановлені судом
Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 видно, що ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком у свідоцтві записаний ОСОБА_3 , матір`ю ОСОБА_4 .
Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 видно, що ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком у свідоцтві записаний ОСОБА_3 , матір`ю ОСОБА_4 .
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, вбачається, що ОСОБА_5 після реєстрації шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_6 ».
ОСОБА_1 є сином ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про народження заявника, серії НОМЕР_3 .
Із копії довідки про причину смерті № 1463 та копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого 21 вересня 2021 року Артемівським відділом записів актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно свідоцтва серії НОМЕР_5 виданого 08 вересня 2015 року Артемівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського управління юстиції, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ОСОБА_7 .
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей» на строк до 31 грудня 2019 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).
Як встановлено у пункті 1 Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIIІ до окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, належать райони або їх частини, міста, селища і села, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком до цієї Постанови, що відповідає Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року.
Так, у заяві ОСОБА_1 зазначає, що його тітка ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ.
Згідно із Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» та Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» від 07 лютого 2019 року м. Луганськ є тимчасово окупованою територією.
Законодавчим актом, який визначає поняття «тимчасово окупована територія» є Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до ст.1Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Частиною 1 та 3 ст.9цього жЗакону передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Так, матеріалами справи встановлено, що документами, які свідчать про смерть батька заявника є свідоцтво про смерть та довідка про причину смерті, однак такі документи відповідно до ст.9Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до ст.17Закону України«Про державнуреєстрацію актівцивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про
встановлення фактусмерті особив певнийчас або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ акладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
За змістом ст.18ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Як передбачено п. 8 ч. 1 ст.315ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно абз. 2 ст.317ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до роз`яснень, даних у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті тітки ОСОБА_2 , отримання свідоцтва про смерть останньої та подання його до нотаріуса для прийняття спадщини.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.
Згідно ізабз.2ч.4ст.317ЦПК Україниухвалене судомрішення усправах провстановлення фактународження абосмерті особина тимчасовоокупованій територіїУкраїни,визначеній ВерховноюРадою України,підлягають негайномувиконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі викладеного, та керуючись ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 18, 293, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки села Довжки, Славутського району, Хмельницької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Луганськ, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП - НОМЕР_6 , адреса зареєстрованого місця проживання/перебування: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса місцезнаходження: вул. Київська, буд. 155, м. Бровари, Київська область, 07400.
Суддя Н.М. Петришин