Єдиний державний реєстр судових рішень 13.12.2021
УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇОБЛАСТІ
Справа №361/7706/17
Провадження №2/361/28/21
УХВАЛА
13 грудня 2021 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді: Петришин Н.М.
за участю секретаря: Мищенко С.Л.,
розглядаючи у судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за позовом керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Броварської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , нотаріуса Бориспільського міського нотаріального округу Київської області Дудки Оксани Сергіївни, приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Кравця Ярослава Миколайовича, треті особи: ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , Головне управління Держгеокадастру у Київській області, про визнання недійсними розпорядження, державних актів на право власності на земельні ділянки, скасування рішень про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки та їх витребування із чужого незаконного володіння,
в с т а н о в и в :
У провадженні Броварського міськрайонного суду Київської області знаходиться зазначена цивільна справа за позовом керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 14 грудня 2017 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 20 січня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
До суду надійшла заява керівника Броварської окружної прокуратури про заміну позивача в порядку процесуального правонаступництва із Київської обласної державної адміністрації на Зазимську сільську раду Броварського району Київської області. Також просив замінити Броварську місцеву прокуратуру на її правонаступника Броварську окружну прокуратуру.
У судовому засіданні прокурор Нечипоренко В.В. просив про задоволення вищевказаної заяви.
Відповідач ОСОБА_14 та представник інших відповідачів адвокат Ярмоленко А.М. також не заперечували проти задоволення вищевказаної заяви.
Вивчивши подану заяву, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 №1423-IX, який набрав чинності 27.05.2021, змінено положення Земельного кодексу України щодо повноважень уповноважених органів на розпорядження земельними ділянками.
Зокрема, відповідно до ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (в новій редакції Закону України від 28.04.2021 №1423-IX) обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Пунктом 25 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук; б) оборони; в) природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення, тощо.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Таким чином, на даний час органи місцевого самоврядування є розпорядниками земель водного фонду, в тому числі і щодо вилучення земельних ділянок вказаної категорії, за винятком тих, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органом, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Таким чином, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) компетенції, визначеної Конституцією України та законами України, одного суб`єкта владних повноважень до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його компетенції, визначеної Конституцією України та законами України.
У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю публічного правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами чинного законодавства.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.
Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30.12.2020 у справі №805/4361/17-а, від 29.04.2021 у справі №160/6782/19.
Враховуючи те, що спірні земельні ділянки розташовані в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області необхідно замінити позивача у даній справі Київську обласну державну адміністрацію на її процесуального правонаступника - Зазимську сільську раду Броварського району Київської області (код ЄДРПОУ 04363876, місцезнаходження: 07415, вул. Широка, 6, с. Зазим`є, Броварський район, Київська область).
Крім того, відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 № 113-ІХ, Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ, наказів Генерального прокурора від 17.02.2021 № 39 «Про окремі питання забезпечення початку роботи окружних прокуратур» та від 17.02.2021 № 40 «Про день початку роботи окружних прокуратур» з 15.03.2021 розпочала діяльність Броварська окружна прокуратура Київської області.
З огляду на викладене, у зв`язку з припиненням діяльності Броварської місцевої прокуратури та початком роботи Броварської окружної прокуратури Київської області, необхідно замінити у даній цивільній справі Броварську місцеву прокуратуру її правонаступником на Броварську окружну прокуратуру.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 55, 260, 261, 353, 354 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Клопотання керівника Броварської окружної прокуратури задовольнити.
Замінити позивача Київську обласну державну адміністрацію на правонаступника Зазимську сільську раду Броварського району Київської області.
Замінити Броварську місцеву прокуратуру на її правонаступника Броварську окружну прокуратуру Київської області.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає. Згідно статті 353 ЦПК України заперечення на ухвалу, що не оскаржується окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Н.М.Петришин