
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2022 р. № 400/12702/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 до відповідача:Військової частини А2062, вул. Велика Морська, 14,Миколаїв,54030 , про:визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Військової частини А2062 (надалі - відповідач) з вимогами:
- визнати протиправними дії Військової частини А2062 щодо застосування січня 2016 року як місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 04.07.2016 року по 28.02.2018 рік включно.
- зобов`язати Військову частину А2062 нарахувати і виплатити на його користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 04.07.2016 по 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року в сумі 68733,95 грн. із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 №44 з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправною бездіяльність військової частини А2062 щодо невиплати йому в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.07.2021 рік включно, із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 4463,15 грн., відповідно до абз.4,6 п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078;
- зобов`язати військову частину А2062 нарахувати і виплатити на його користь ОСОБА_1 щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення 4463,15 грн. за період з 01.03.2018 по 30.07.2021 рік включно, в сумі 166921,81 грн., відповідно до абз.4,6 п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 №44 з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов`язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що відповідачем в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 йому не була нарахована та виплачена в повному обсязі індексація грошового забезпечення за період проходження військової служби протягом 04.07.2016-30.07.2021 року в Збройних Силах України. Бездіяльність відповідача щодо непроведення в повному розмірі індексації грошового забезпечення є протиправною та не відповідає вимогам законодавства України. При цьому, на переконання позивача, базовим місяцем для нарахування індексації є січень 2008 року.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи свою позицію відповідач зазначив у письмовому відзиві, що відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" були внесені зміни постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015. Відповідно до п. 3 Постанови № 1013 для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ № 1078.
Ухвалою суду від 16.12.2021 року відкрито провадження по справі та витребувано докази у відповідача.
Витребуваних ухвалою суду доказів відповідач не надав.
Суд розглянув справу відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Дослідив матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач проходив військову службу у Військовій частині А2062, у період з 04.07.2016 року по 30.07.2021 рік.
Військовою частиною А 2062 позивачу не було виплачено в повному обсязі індексацію грошового забезпечення за період з 04.07.2016 по 30.07.2021 рік.
16.08. 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення. Проте відповідь на запит не була надана.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (101 % до 2016 року). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ст. 4 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, згідно з п. 4 якого, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад, обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у Додатку № 2 вищевказаного Порядку ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому зарплати без обмеження будь-яким строком (ст. 233 КЗпП України).
Індексація є складовою заробітної плати та у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Крім того, відповідно до статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі “Кечко проти України” Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу № 1 Конвенції, про захист прав людини і основоположних свобод, зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Так, реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
Європейський Суд з прав людини (справа "Броньовський проти Польщі" ) вказав, що принцип верховенства права зобов`язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створювати практичні умови для втілення їх в життя.
У будь-якому випадку в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як вбачається із розрахунку наданого позивачем у період з липня 2016 по 28 лютого 2018 року не нараховано та невиплачено індексацію грошового забезпечення, про що це заперечує й відповідач, а лише зазначає, що грошове забезпечення військовослужбовців було підвищено за рахунок преміювання тому відсутні підстави для проведення індексації грошового забезпечення за вказаний період.
З урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги в частині щодо визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 04.07.2016 по 28.02.2018 року, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Позовні вимоги про зобов`язання нарахувати та індексацію грошового забезпечення за період з 04.07.2016 року по 28.02.2018 рік, вважаючи базовим місяцем для обчислення індексації січень 2008 року, задоволенню не підлягають, оскільки повноваження щодо здійснення розрахунку індексації грошового забезпечення у спірних правовідносинах покладається на відповідача. Суд при вирішенні даного спору не може підміняти собою орган, на який покладено обов`язок щодо нарахування та виплати індексації, та здійснювати за відповідача відповідний розрахунок сум індексації, що підлягають виплаті позивачу. Оскільки нарахування та виплата індексації за вказаний період ще не була здійснена, тому вимога встановлення базового місяця січня 2008 є передчасною. Тому суд зазначає, що в цій частині права позивача ще не порушено.
Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 15.10.2020 року у справі № 240/11882/19 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/92203570).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо суми невиплаченої індексації в розмірі 68733,95 грн, то суд зазначає, що нарахування індексації є виключною компетенцією відповідача.
Тому суд не може перебирати на себе повноваження Військової частини А2062 та втручатись в її дискреційні повноваження. Втручання в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень не можуть бути виправдані з підстав доцільності та необхідності врегулювання спірних відносин.
В цій частині позов задоволенню не підлягає.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання Військової частини А2062 нарахувати та виплатити на користь позивача щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення 4463,15 грн. за період з 01.03.2018 року по 30.07.2021 року включно в сумі 166921,81 грн. відповідно до абз. 4,6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 Порядку №1078 передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у п. 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 %.
Отже, відповідно до п. 5 вказаного Порядку проведення індексації грошових доходів населення індекс споживчих цін у березні 2018 року рівний 1 та індексація грошового забезпечення не нараховується.
Позивач зазначає, що відповідно до абз 4 п. 5 Порядку №1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Відповідно зміна грошового забезпечення військового службовців відбулась з 01.03.2018 року у зв`язку з набранням чинності постанови №704, з квітня 2018 року по жовтень 2018 року індекс споживчих цін не перевищив 103%, а тому і індексація грошового забезпечення підлягала з грудня 2018 року. Відтак, застосування величини приросту індексу споживчих цін у розмірі 253,30% за березень місяць 2018 є помилковим.
Позивач не довів суду, що сума індексації в березні 2018 року склала 4463,15 грн (1762 грн. х 253,30 %-/100), оскільки незрозуміло з чого складається 253,30% - величина приросту індексу споживчих цін.
Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для нарахування позивачу індексації грошового забезпечення як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу, виходячи із фіксованої величини в розмірі 4463,15 грн до періоду з 01.03.2018 року по 30.07.2021, а відтак у задоволенні цієї частини вимог - відмовити.
При цьому суд зазначає, що нарахування індексації у розмірі 0 грн. за будь-який місяць спірного періоду не свідчитиме про протиправну бездіяльність відповідача щодо її нарахування у разі відсутності підстав для її нарахування.
Вимога про зобов`язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення відповідно до ст.382 КАС України задоволенню не підлягає, оскільки вимога про надання звіту відноситься до права суду зобов`язати або не зобов`язувати владних повноважень подати звіт.
Позов задовольнити частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору.
Доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Військової частини А2062 (вул. Велика Морська, 14,м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 26614194) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А2062 (вул. Велика Морська, 14,м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 26614194) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 04.07.2016 року по 28.02.2018 рік включно.
3. Зобов`язати Військову частину А2062 (вул. Велика Морська, 14,м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 26614194) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 04.07.2016 року по 28.02.2018 рік.
4.У задоволенні позовних вимог в частині нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 04.07.2016 по 28.02.2018 з урахуванням базового місяця січень 2008 в сумі 68733,95 – відмовити.
5. У задоволенні позовних вимог, щодо визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.07.2021 рік із застосуванням щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення 4463,15 грн та зобов`язання виплатити суму індексації в розмірі 166921,81 грн – відмовити.
6. В задоволенні вимоги про зобов`язання Військову частину А 2062 подати звіт про виконання судового рішення - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст. ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя В. С. Брагар