Рішення № 103381969, 17.02.2022, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2022
Номер справи
340/909/21
Номер документу
103381969
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2022 року м. Кропивницький Справа №340/909/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про визнання неправомірними дій та протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:

- визнання неправомірними дій та протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які викладені в листі від 27.01.2021 р. №275-4353/М-02/8-1100/21 у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723- ХІІ;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області починаючи з 30.06.2017 р. перерахувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723- ХІІ у редакції Закону, що діяла станом на момент призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, із розрахунку 90% середньомісячної заробітної плати, вказаної в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового Державного соціального страхування від 22.12.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 15.08.2011 р. отримує пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» та Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. Обчислення пенсії проведено виходячи із страхового стажу 37 років 10 днів та заробітної плати 3 697,90 грн, розмір пенсії становить 3 327,21 грн (90% заробітної плати). Позивач зазначає, що після оформлення пенсії продовжувала працювати на посаді сільського голови Жовтневої сільської ради Устинівського району Кіровоградської області до 01.12.2020 р. З 01.09.2017 р. згідно заяви від 28.08.2017 р. їй проведено перерахунок пенсії з урахуванням стажу за період з 01.08.2011 р. по 30.06.2017 р. Страховий стаж після проведеного перерахунку збільшився та склав 42 роки11 місяців 10 днів, проте розмір пенсії залишився 3 327,21 грн. 25.12.2020 р. позивач звернулася із заявою до відповідача про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням збільшення страхового стажу та збільшення отриманої заробітної плати, так як після перерахунку пенсії відпрацювала ще більше трьох років, відповідно до вимог ст.371 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ, в редакції, що діяла на момент призначення пенсії. Проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю підстав для проведення даного виду перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213 з 01.06.2015 р. скасовано норму щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723 із набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-ІІІ скасовано статтю 37 Закону України «Про державну службу», яка визначала порядок пенсійного забезпечення державних службовців. При цьому відповідач послався на Закон України №889 та постанову Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» та повідомив, що проведення перерахунку пенсій особам, яким раніше призначено пенсію відповідно до Закону №3723, не передбачено. Позивач вказує, що відмова Пенсійного фонду у здійсненні перерахунку пенсії та обмеження її розміру суттєво порушують її законні права та інтереси. Позивач вважає, що має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 30.06.2017 р. у зв`язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується з позовними вимогами (а.с.95-96). Відповідач зазначає, що у грудні 2020 року позивач звернулася до головного управління із заявою про здійснення перерахування пенсії відповідно до Закону України "«ро Про державну службу» від 16.12.1993 р. 27.01.2021 р. головним управлінням листом №275-4353/М-02/8-1100/21 надано відповідь ОСОБА_1 з чітким посиланням на норми діючого законодавства про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р., адже пенсійне забезпечення державних службовців у період до 01.05.2016 р. було врегульоване зазначеними нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. На підставі норма даного закону позивачу призначено пенсію за віком. З 01.05.2016 р. набрав чинності Закон №889, яким визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з чим , і перерахунок пенсії державним службовцям здійснюється на загальних засадах, відповідно до статті 42 цього Закону. Відповідач наголошує на тому, що законних підстав для перерахунку пенсії відповідно до Вимог Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ із розрахунку 90% середньомісячної заробітної плати. Вказаної в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового Державного соціального страхування від 22.12.2020 р. жодним нормативно-правовим актом не передбачено.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.29).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.35).

06.04.2021 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.40).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 15.08.2011 р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (а.с.42-94).

Листом від 27.01.2021 р. №275-4353/М-02/8-1100/20, за результатом розгляду звернення ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону №889 (а.с.8).

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р.№2493-ІІІ (далі за текстом Закон №2493) визначено, що служба в органах місцевого самоврядування це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

З огляду на ч.1 ст.2 Закону №2493 посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно зі ст.3 Закону №2493 посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до ч.7 ст.21 Закону №2493, у редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

На час призначення позивачці пенсії був чинним Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (далі за текстом Закон №3723), який з 01.05.2016 р. втратив чинність відповідно до пп.1 п.2 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Статтею 371 Закону №3723, у редакції, чинній на час на час призначення пенсії, було визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Отже, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв`язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.

Проте надалі законодавче регулювання цих відносин зазнало змін.

Так, 01.01.2015 р. набрав чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-VIII, яким ст.371 Закону №3723 викладено у новій редакції відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Відповідно до п.п.4, 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. №865 (далі за текстом Постанова №865), чинної до 23.09.2016 р., у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У подальшому, пунктом 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013 (далі за текстом Постанова №1013), чинною з 15.12.2015 р., пункт 4 Постанови №865 виключено, а абзац 1 пункту 5 Постанови №865 викладено в такій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

При цьому інших положень, які б закріплювали підстави для перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, Постанова №1013 не містила.

Відповідно до переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. №622, пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що з 01.12.2015 р. чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за ст.37 Закону №3723. Разом з тим, чинна у зазначений період редакція статті 371 Закону №3723 не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

Викладене узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 23.03.2018 р. у справі №151/155/16-а, від 11.12.2019 р. у справі №555/2321/16-а, від 18.06.2020 р. у справі №677/45/16-а.

Із 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII (далі за текстом Закон №889).

Відповідно до п.10 Р.ХІ. Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 Розділу ХІ. Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Суд враховує, що Закон №3723 залишився чинним лише у частині встановлення умов та порядку призначення пенсії державного службовця, встановлених у статті 37 та втратив чинність у всій іншій частині положень, у тому числі втратила чинність і ст.371 цього Закону, якою Кабінету Міністрів України делегувалися повноваження щодо встановлення порядку і умов перерахунку пенсій державних службовців Кабінету Міністрів України.

Статтею 90 Закону №889 передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, ні Законом №889, ні Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не передбачено підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця. Натомість, приписи ст.371, на які посилається позивач, як на підставу для здійснення перерахунку пенсійного забезпечення, скасовані.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 23.01.2018 р. у справі №745/458/16-а, від 13.02.2018 р. у справі №697/2282/17, від 21.01.2018 р. у справі №638/19513/16-а.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно та обґрунтовано відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсій відповідно до вимог ст.371 Закону №3723, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Беручи до уваги, що у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Дата складання повного рішення суду 17 лютого 2022 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт