Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/11388/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за вислугою років з урахуванням 5 відсотків, внаслідок отриманого захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто в розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2016 року пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням 5 відсотків, внаслідок отриманого захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто в розмірі 58 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та одержує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Вказує 31.12.2020 був звільнений у запас за п.64 «б» (через хворобу), вислуга років на день звільнення становила 21 рік. Пенсія була призначена з розрахунку 53% грошового забезпечення. Зазначає, що Законом України від 23.12.2015 №900-VII до ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб внесено зміни, відповідно до яких, у нього виникло право на включення до розрахунку пенсії 5%, оскільки згідно з витягом з наказу його звільнено через хворобу, а тому відповідно до п.а ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб вважає, що має право на додаткові 5% від сум грошового забезпечення. Вказує, що він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії в розмірі 58% грошового забезпечення, однак листом Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило, оскільки він звільнений у запас за станом здоров`я, а тому прав на перерахунок пенсії не має. Позивач вважає відмову відповідача протиправною та необґрунтованою, такою що порушує його права на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.24).
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.27), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначає, що позовні вимоги про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 заявлено із порушенням норм статті 122 КАС України, а тому позовні вимоги в частині зобов`язання Головного управління провести перерахунок пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 29.06.2021 повинні бути залишені без розгляду. Крім того, вказує, що позивача згідно подання про призначення пенсії від 27.01.2011 звільнено у запас, а не у відставку, тому на думку відповідача, ОСОБА_1 не має права на збільшення розміру пенсії на 5%, відповідно до положень ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Ухвалою суду від 10.02.2022 адміністративний позов в частині вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугою років за період з 01.01.2016 по 29.06.2021 включно, залишено без розгляду (а.с.36-38).
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та наказом УМВС в Кіровоградській області від 31.12.2020 №630 о/с звільнений з органів МВС у запас Збройних Сил за п.64 «б» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Вислуга на день звільнення у пільговому обчисленні становила 21 рік 11 місяців 16 днів. (а.с.12).
Позивачу на підставі подання про призначення пенсії від 27.01.2011 №90/999 призначено довічно з 01.01.2011 року пенсію за вислугу років в розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення. (а.с.30зв., 31зв.-32).
Відповідачем неодноразово здійснювався перерахунок основного розміру пенсії позивачу в розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення.
У зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців УМВС України в Кіровоградській області з метою перерахунку пенсії позивача складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка №9996 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.01.2016 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 7779,82 грн. (а.с.34).
На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області у квітні 2018 року здійснено з 01.01.2016 року перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислено її основний розмір, виходячи з 53% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.33).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою від 06.12.2021 про перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням 5 відсотків, так як був звільнений з ОВС за станом здоров`я (через непридатність до служби внаслідок хвороби) та здійснити нарахування і виплату недоотриманих сум з 01.01.2016. (а.с.15-16)
Листом №10252-10545/Ж-03/8-1100/21 від 28.12.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 , що право за збільшення розміру пенсії на 5% не має, оскільки звільнений не у відповідності до п.2, 3 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.17).
Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом Закон №2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
З огляду на ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії. Водночас, слід враховувати, що підставою для перерахунку пенсії є як зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, так і введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому умови, порядок та розміри перерахунку пенсій передбачаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, суд зазначає, що позивач просить перерахувати пенсію не у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення, а у зв`язку з тим, що на його думку він має право на збільшення основного розміру на 5% від грошового забезпечення у відповідності до ст.13 Закону №2262-XII.
Так, стаття 13 Закону №2262-XII визначає розміри пенсій, які призначаються за вислугу років.
Відповідно до цієї статті (у редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Із змісту наведених норм вбачається, що особи, які мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше років мають право на пенсію за вислугу років у розмірі 50 %, незалежно від віку на день звільнення. Водночас, у разі звільнення особи у відставку за віком або станом здоров`я розмір такої пенсії збільшується на 5%.
Таким чином, законом передбачено, що особи, звільнені у зв`язку з досягненням ними граничного віку перебування в органах внутрішніх справ або за станом здоров`я мають право на пенсію у розмірі 55 %. В усіх інших випадках така пенсія призначається у розмірі 50 %.
Судом встановлено, що позивача звільнено з органів МВС у запас Збройних Сил за п.64 «б» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Відповідно до п.5 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114 (далі Положення №114 в редакції, чинній на дату звільнення позивача) особи рядового і молодшого начальницького складу в органах внутрішніх справ перебувають: чоловіки - до 45-річного віку, жінки - до 40-річного віку. При необхідності та за згодою цих осіб, за умови їх придатності до служби, строк служби може бути продовжено їм до п`яти років начальниками, яким надано право призначати на посади рядового і молодшого начальницького складу.
Особи середнього і старшого начальницького складу, за винятком полковників міліції та полковників внутрішньої служби перебувають на службі в органах внутрішніх справ до такого віку 45 років (п.7 Положення №114).
Згідно підпункту "б" пункту 64 Положення №114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії.
При цьому відповідно до пункту 62 Положення №114 звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться:
а) у запас Збройних Сил СРСР (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом СРСР "Про загальну військову повинність" для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров`я придатні до військової служби;
б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом СРСР "Про загальну військову повинність" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров`я до військової служби (із зняттям з військового обліку).
Згідно до частини 3 статті 28 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" (в редакції, що діяла на момент звільнення позивача з органів внутрішніх справ) особи офіцерського складу, які перебувають у запасі, поділяються на розряди за віком. До другого розряду відноситься підполковник, вказані особи знаходяться в запасі до 55 років.
Відповідно до частини 4 статті 28 зазначеного Закону, граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі та у військовому резерві.
З наданого свідоцтва про хворобу №792 вбачається, що позивач не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
На момент звільнення, позивач не досяг граничного віку перебування у запасі, а також не відноситься до осіб, не придатних до військової служби.
Отже, оскільки позивач був звільнений у запас, а не у відставку, його пенсія має розраховуватись виходячи з 50 % сум грошового забезпечення, та за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, розмір пенсії позивача повинен становити 53 % відповідних сум грошового забезпечення. За таких обставин, відсутні підстави для встановлення основного розміру пенсії на рівні 58 % суми грошового забезпечення.
Посилання позивача на норми Закону України «Про Національну поліцію», яким передбачені підстави звільнення поліцейських, судом не приймаються до уваги, оскільки позивача звільнено ще 31.12.2020 року, задовго до прийняття вказаного Закону.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у ході розгляду справи відповідачем доведено правомірність оскаржуваних дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії у розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення, та судом встановлено, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, порушень прав позивача не допускав, що свідчить про відсутність підстав для задоволення даної позовної заяви.
Зважаючи на вимоги ст.139 КАС України, а також з урахуванням ухвалення рішення в інтересах відповідача, сума сплаченого позивачем судового збору відшкодуванню не підлягає. Про наявність інших судових витрат сторонами не повідомлено.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина