Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"16" лютого 2022 р.справа № 300/2021/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Микитюка Р.В.
за участю секретаря судового засідання - Борисевич Т.І.,
представника відповідача Офісу Генерального прокурора - Гоголя В.В.
розглянувши клопотання ОСОБА_1 про накладення на відповідача штрафу за неподання звіту про виконання рішення у справі
за позовом ОСОБА_1
до Офісу Генерального прокурора, Першої кадрової комісії з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора
про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дію, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , 12.08.2020 звернувся до суду з позовом до Офісу Генерального прокурора, Першої кадрової комісії з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дію.
Розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 року позов ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, Першої кадрової комісії з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дію, задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано рішення першої кадрової комісії з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора № 2 від 13.03.2020 щодо неуспішного проходження кандидатом добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора ОСОБА_1 та зобов`язано першу кадрову комісію з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора за результатами співбесіди з кандидатом на зайняття вакантної посади прокурора в Офісі Генерального прокурора ОСОБА_1 прийняти відповідне рішення з врахуванням висновків суду.
Не погоджуючись з винесеним рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 апеляційну скаргу Офісу Генерального прокурора залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 у справі №300/2021/20 без змін.
09.02.2021 Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано 2 виконавчі листи.
Постановою Верховного Суду від 27.01.2022 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про закриття касаційного провадження відмовлено. Касаційну скаргу Офісу Генерального прокурора залишено без задоволення. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2021 року у справі №300/2021/20 залишено без змін.
10.09.2021 до суду надійшло клопотання (заява) позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у якій заявник на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України просив встановити судовий контроль у даній справі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 у справі №300/2021/20 за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, Першої кадрової комісії з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дію - відмовлено.
Не погоджуючись з винесеною ухвалою, (заявник) позивач звернувся з апеляційною скаргою до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.12.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року скасовано та прийнято постанову, якою клопотання про судовий контроль за виконанням судового рішення задоволено. Зобов`язано Офіс Генерального прокурора та Першу кадрову комісію з атестації прокурорів регіональних прокуратур Офісу Генерального прокурора у місячний строк з дати отримання копії цієї постанови подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2020 року у справі № 300/2021/20 щодо зобов`язання Першої кадрової комісії з атестації прокурорів регіональних прокуратур Офісу Генерального прокурора України за результатами співбесіди з кандидатом на зайняття вакантної посади прокурора в Офісі Генерального прокурора ОСОБА_1 прийняти відповідне рішення з врахуванням висновків суду.
04.02.2022 (вх. №3662/22) на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про накладення на відповідача штрафу за неподання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020.
Клопотання мотивоване тим, що позивач 22.12.2021 звернувся на офіційну електронну адресу Офісу Генерального прокурора з заявою про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 року, однак 19.01.2022 отримав лист Офісу Генерального прокурора від 19.01.2022 про те, що Офісом Генерального прокурора 14.01.2022 подано касаційну скаргу на постанову суду про встановлення судового контролю. Позивач (заявник) зазначає, що відповідач продовжує ігнорувати та не виконувати рішення суду, розуміючи, що постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.12.2021 набрала законної сили та не підлягає касаційному оскарженню. Враховуючи наведене, просить визнати неподаним Офісом Генерального прокурора та Першою кадровою комісією з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 року у справі №300/2021/20, накласти на керівника Офісу Генерального прокурора штраф в сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та зобов`язати Офіс Генерального прокурора та Першу кадрову комісію з добору на вакантні посади прокурорів Офісу Генерального прокурора у місячний строк з дати отримання копії ухвали суду подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 року у справі №300/2021/20.
Судом призначено розгляд клопотання ОСОБА_1 про накладення на відповідача штрафу за неподання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 на 16.02.2022 о 14 год. 00 хв.
14.02.2022 від Офісу Генерального прокурора на адресу суду надійшло заперечення на клопотання про накладення штрафу. У даному запереченні зокрема зазначає, що добір, у якому брав участь ОСОБА_1 та який проводився на підставі наказу Генерального прокурора від 16.01.2020 №30 за процедурою, визначеною розділом II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №112-IX, наразі завершено, а наказ Генерального прокурора від 10.01.2020 №13 "Про створення першої кадрової комісії з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора", тобто тієї комісії, яка приймала рішення стосовно ОСОБА_1 та яку судом зобов`язано провести із ним співбесіду, визнано таким, що втратив чинність наказом Генерального прокурора від 30.04.2021 №136.
Вищезазначену комісію відповідно до пункту 22 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-IX було створено тимчасово, до 01.09.2021, для забезпечення здійснення добору на посади прокурорів. Після 01.09.2021 визначені відповідно до цього пункту порядки та процедури застосовуються лише до правовідносин, розпочатих до цієї дати (підпункт 8-1 пункту 22 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-IX). Отже, на теперішній час перша кадрова комісія припинила свою діяльність, а добір, з метою проведення якого цю комісію створено, відповідно завершився. Також змінено орган, який проводить добір, та процедуру його проведення. Просив відмовити у задоволенні клопотання.
14.02.2022 на електронну адресу суду від позивача (заявника) надійшли письмові пояснення, у яких зокрема зазначає, що умисне невиконання Офісом Генерального прокурора рішення суду підриває авторитет держави та судової влади, а також призводить до неможливості відновити його порушені права. Просив задовольнити клопотання у повному обсязі.
Позивач (заявник) у судове засідання не з`явився, у клопотанні про накладення штрафу та письмових поясненнях просив розгляд даного клопотання проводити за його відсутності та відсутності його представника.
У судовому засіданні представник відповідача Офісу Генерального прокурора щодо задоволення даного клопотання заперечив, з підстав зазначених у письмовому запереченні. Зазначив, що Офіс Генерального прокурора не ухиляється від виконання рішення від 16.10.2020, однак у зв`язку з припиненням діяльності першої кадрової комісії з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора зазначене рішення неможливо виконати. Просив у задоволенні клопотання про накладення штрафу відмовити.
За приписами ч. 4 статті 382 КАС України питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Розглянувши клопотання про накладення на відповідача штрафу за неподання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані до суду документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується клопотання позивача, судом встановлено таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із частинами другою - четвертою статті 13 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон № 1402-VIII) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, встановлену законом.
У рішеннях Європейського суду з прав людини (у справах "Алпатов та інші проти України", "Робота та інші проти України", "Варава та інші проти України", "ПМП "Фея" та інші проти України"), якими було встановлено порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, прослідковується однозначна позиція, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення як завершальна стадія судового процесу за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя.
Статтею 382 КАС України передбачений судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Відповідно до частин першої та другої вказаної статті суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу викладених норм вбачається, що судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Матеріалами справи встановлено, що 09.02.2021 Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано 2 виконавчі листи, які перебувають на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 23.07.2021.
Станом як на дату звернення ОСОБА_1 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з клопотанням про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 у справі № 300/2021/20, так і на дату розгляду цього клопотання, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 у справі № 300/2021/20 не виконано.
Проте, у відповідності до наказу Офісу Генерального прокурора від 30.04.2021 №136 "Про визнання такими, що втратили чинність, наказів Генерального прокурора щодо створення кадрових комісій з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора" визнано такими, що втратили чинність, накази Генерального прокурора: зокрема від 10.01.2020 №13 "Про створення першої кадрової комісії з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора".
Отже, перша кадрова комісія з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора припинила свою діяльність.
Зважаючи на викладені обставини, суд дійшов висновку про неможливість накладення на відповідача штрафу за неподання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 у справі № 300/2021/20 через відсутність можливості в суб`єкта владних повноважень, а саме уповноваженої особи, його виконати в тому порядку, який визначений у резолютивній частині вказаного судового рішення.
Однак з огляду на те, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 підлягає обов`язковому виконанню згідно з конституційною нормою, з якою кореспондують норми Закону № 1402-VIII та КАС України, суд звертає увагу позивача на те, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, позивач як сторона виконавчого провадження (стягувач) має право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення в порядку статті 378 КАС України.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 про накладення на відповідача штрафу за неподання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 243, 248, 369, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення на відповідача штрафу за неподання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 у справі № 300/2021/20 за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, Першої кадрової комісії з добору на вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дію.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Микитюк Р.В.