Ухвала суду № 103380812, 16.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2022
Номер справи
221/7517/21
Номер документу
103380812
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позову в частині позовних вимог без розгляду

16 лютого 2022 року Справа №221/7517/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Тарасенко І.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Волноваського районного суду Донецької області із позовом до управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій.

Ухвалою Волноваського районного суду Донецької області від 16 листопада 2021 року, направлено за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.

Позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації щодо нарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 та 2021 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, а саме щодо недоплати цієї допомоги у загальному розмірі 20899,00 грн.; 2) стягнути з управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 та 2021 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком у загальному розмірі 20899, 00 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року прийнято до свого провадження справу № 221/7517/21 за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій.

Позивач звернувся із позовом до Волноваського районного суду Донецької області 28 грудня 2021 року засобами поштового зв`язку

Згідно з абзацом першим частини другоїстатті 122 КАС Українидля звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до пункту 4постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112особи, які не отримали грошової допомоги, зокрема ті, що набули згідно із статтями6,7,9,10і11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»відповідний статус до 5 травня 2020 р. включно, мають право звернутися за нею до районного органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня відповідного року.

Отже, виплата разової грошової допомоги, зокрема, учасникам бойових дій, здійснюється до 30 вересня включно відповідного року, тобто з 01 жовтня починається перебіг шестимісячного строку, визначеногостаттею 122 КАС України.

До суду з позовом позивач звернувся 28 грудня 2021 року.

Тобто, позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду з позовом.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд зазначає наступне.

Процесуальна природа та призначення строків звернення до суду зумовлюють при вирішенні питання їх застосування до спірних правовідносин необхідність звертати увагу не лише на визначені в нормативних приписах відповідних статей загальні темпоральні характеристики умов реалізації права на судовий захист - строк звернення та момент обчислення його початку, але й природу спірних правовідносин щодо захисту прав, свобод та інтересів, у яких особа звертається до суду.

Визначення строку звернення до адміністративного суду в системному зв`язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб`єкта владних повноважень в адміністративних справах) та інших осіб того, що зі спливом установленого проміжку часу прийняте рішення, здійснена дія (бездіяльність) не матимуть поворотної дії в часі та не потребуватимуть скасування, а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (бездіяльності) не будуть відмінені у зв`язку з таким скасуванням. Тобто встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень.

Частиною першоюстатті 123 КАС Українивизначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина другастатті 123 КАС України).

КАС Українине пов`язує право суду поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Таким чином, у кожному випадку, суд з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінює доводи, що наведені на обґрунтування клопотання про його поновлення, та робить висновок щодо поважності чи не поважності причин пропуску строку.

Заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз`яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості. Відповідно з цим, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Суд вказує на те, що не може бути також причиною для поновлення строку звернення до суду отримання відповіді від Департаменту соціального захисту населення про те, що нарахування щорічної разової грошової допомоги позивачу було здійснено у відповідності до норм законодавства та виплачено у повному обсязі, з огляду на наступне.

Закон України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»у межах спірних правовідносин не передбачає досудового врегулювання спору шляхом звернення до органу з питань соціального захисту населення з заявою (скаргою) з приводу щорічної виплати разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбаченихстаттями 12-16 цього Закону.

У зв`язку з викладеним звернення позивача до органу з питань соціального захисту населення з заявою (скаргою) про перерахунок та доплату щорічної допомоги до 5 травня за 2019 та 2020 роки, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів, на підставіРішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, яким визнано таким, що не відповідаєКонституції України(є неконституційними), окреме положення пункту 26розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу Україниу частині, яка передбачає, що норми і положення статей12,13,14,15та16 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(далі - Закон № 3551-ХІІ) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, у межах спірних правовідносин не є обов`язковим та не може вважатись досудовим порядком вирішення спору.

Крім того, суд наголошує на тому, що дата надання відповіді позивачу на його звернення до відповідача щодо не виплати йому допомоги до 5 травня, не змінює моменту, з якого він повинен був дізнатись про порушення прав. Зазначена дата свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року (справа № 127/15035/17), в постанові Верховного Суду від 31.03.2021 (справа№ 240/12017/19).

Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020міститься у відкритому доступі на сайті Конституційного Суду України та позивач міг дізнатися про його зміст та передбачити наслідки пропуску строку звернення до суду з позовними вимогами щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.

Також суд зазначає, що позивач з 2016 року є учасником бойових дій, а отже, і отримувачем щорічної разової грошової допомоги до 5 травня з 2017 року. Таким чином позивачу має бути достеменно відомо про порядок, розміри та строки виплати такої допомоги.

Суд зазначає, що позивач не надав жодного доказу, який би підтверджував неможливість звернення до суду із позовом в межах строків, які визначені Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 3 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Оскільки позивачем не було наведено обґрунтованих підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду, та відповідних письмових доказів, які б свідчили про поважність причин його пропуску, позовна заява підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись ст. ст.123,171, 240,248,256КАС Українисуд, -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов в частині позовних вимог про визнання протиправної бездіяльності управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації щодо нарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019 та 2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та стягнення з управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2019 та 2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя І.М. Тарасенко