Рішення № 103380767, 15.02.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2022
Номер справи
160/24145/21
Номер документу
103380767
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2022 року Справа № 160/24145/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

01.12.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 березня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії визначеного станом на 01 березня 2018 року, проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року в розміру 70 відсотків від грошового забезпечення згідно довідки №ФД83247, обмеження виплат перерахованої пенсії максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та відмови перерахувати та виплачувати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію з 01 квітня 2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію з 05 березня 2019 року по 31 березня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року визначеного станом на 01 березня 2018 року, виплату здійснити невідкладно та однією сумою;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 01 квітня 2019 року з врахуванням 90 відсотків всіх видів грошового забезпечення на підставі довідки від ДО ТЦК та СП №ФД83247 від 02.02.2021 року) з врахуванням:

- посадового окладу - 7750,00 грн.;

- окладу за військовим званням - 1420,00 грн.;

- процентної надбавки за вислугу років - 4615,00 грн.;

- надбавки за особливості проходження служби (надбавки за особливо важливі завдання) - 8999,25 грн.;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень (робота з таємними носіями) - 1162,50 грн.;

- премії - 2712,50 грн.

Всього грошового забезпечення - 26719,25 грн., визначеного станом на 05 березня 2019 року за документами, що є у пенсійній справі, без обмеження виплат перерахованої пенсії максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплату здійснити невідкладно та однією сумою.

Крім того, позивач у позові просить допустити негайне виконання рішення у межах суми стягнення за один місяць та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача надати суду звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 року у справі 160/11771/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70 % грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та відшкодування ОСОБА_1 пенсії у порядку і розмірах визначених постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Також, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 року у справі 160/5125/21, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії визначеного станом на 01 березня 2018 року, не врахування додаткових видів грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 року та відмови перерахувати та виплачувати, із врахуванням раніше виплачених сум, пенсію ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати, із врахуванням раніше виплачених сум, пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію, із врахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з врахуванням всіх видів грошового забезпечення на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (№ФД 83247) з врахуванням: посадового окладу; окладу за військовим званням; процентної надбавки за вислугу років; надбавки за особливості проходження служби (надбавки за особливо важливі завдання); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (робота з таємними носіями); премії, визначеного станом на 05 березня 2019 року за документами, що є у пенсійній справі, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Однак, на звернення позивача від 21.09.2021 року, відповідач листом № 36883-29466/Щ-01/8-0400/21 від 20.10.2021 року, повідомив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 року у справі 160/5125/21 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року в розмірі 70% від грошового забезпечення, яке зазначено у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФД 83247.

Так, позивач не погоджується з протиправними діями відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру його пенсії до 70% сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, що і стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/24145/21 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідачем у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не надано. Ухвалу про відкриття провадження у справі, позов з додатками отримано 29.12.2021 року, що підтверджується розпискою.

Згідно із ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

Позивач, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як пенсіонер Міністерства оборони України.

01.10.1992 року позивача було звільнено з військової служби у запас за статтею 59 підпунктом «б» (по хворобі). Загальна вислуга років становить - 35 років (календ.).

З 01 жовтня 1992 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 року у справі 160/11771/19, яке набрало законної сили 27.01.2020 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70 % грошового забезпечення.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та відшкодування ОСОБА_1 пенсії у порядку і розмірах визначених постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Також, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 року у справі 160/5125/21, яке набрало законної сили 17.06.2021 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії визначеного станом на 01 березня 2018 року, не врахування додаткових видів грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 року та відмови перерахувати та виплачувати, із врахуванням раніше виплачених сум, пенсію ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати, із врахуванням раніше виплачених сум, пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію, із врахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з врахуванням всіх видів грошового забезпечення на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (№ФД 83247) з врахуванням: посадового окладу; окладу за військовим званням; процентної надбавки за вислугу років; надбавки за особливості проходження служби (надбавки за особливо важливі завдання); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (робота з таємними носіями); премії, визначеного станом на 05 березня 2019 року за документами, що є у пенсійній справі, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Позивач звернувся із заявою від 21.09.2021 року до відповідача про перерахування та виплату пенсії відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 року у справі 160/5125/21, виходячи з 90% грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.04.2019 року.

Листом відділу розгляду звернень Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 36883-29466/Щ-01/8-0400/21 від 20.10.2021 року відповідач повідомив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 року у справі 160/5125/21 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року в розмірі 70% від грошового забезпечення, яке зазначено у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФД 83247.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового розміру пенсії від відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

У силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

У подальшому до статті 13 Закону № 2262-XII Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI внесено зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VІІ від 27.03.2014 року також внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-XII та змінено максимальний розмір пенсії до 70% від сум грошового забезпечення.

У зв`язку з чим, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу, однак, розмір перерахованої пенсії визначено на рівні 70% грошового забезпечення, не зважаючи на те, що розмір при призначенні пенсії було встановлено на рівні 90% грошового забезпечення.

Суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, за якою позивачу обчислювалась пенсія в розмірі 90% грошового утримання, оскільки при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому норми частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ поширюється на відносини, які виникли після набрання чинності.

Таким чином, відповідачем не доведено правових підстав визначення позивачу при перерахунку розміру пенсії 70% від грошового забезпечення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VІІ від 27.03.2014 року зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 року у справі № 583/2264/17 та у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 року у зразковій справі № 240/5401/18.

Згідно з ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Слід також зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із викладеного у рішеннях Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Стосовної позовної вимоги про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію з 05 березня 2019 року по 31 березня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року визначеного станом на 01 березня 2018 року, виплату здійснити невідкладно та однією сумою, суд зазначає, що відсутні правові підстави для задоволення позовної в цій частині позову з огляду на таке.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 року у справі 160/5125/21, яке набрало законної сили 17.06.2021 року, задоволено позовні вимоги в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати, із врахуванням раніше виплачених сум, пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії з 01.01.2018 року, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Позивачем не надано суду доказів невиконання відповідачем рішення суду в цій частині.

При цьому, із листа відповідача № 36883-29466/Щ-01/8-0400/21 від 20.10.2021 року видно, що відповідачу відомо про вказане рішення суду, яким зобов`язано відповідача здійснити відповідний перерахунок та виплату.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до приписів ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».

Суд наголошує, що завершальною стадією судового провадження з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження (ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження»).

При цьому, у разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України «Про виконавче провадження» врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 01 квітня 2019 року з врахуванням 90 відсотків всіх видів грошового забезпечення на підставі довідки від ДО ТЦК та СП №ФД83247 від 02.02.2021 року) з врахуванням:

- посадового окладу - 7750,00 грн.;

- окладу за військовим званням - 1420,00 грн.;

- процентної надбавки за вислугу років - 4615,00 грн.;

- надбавки за особливості проходження служби (надбавки за особливо важливі завдання) - 8999,25 грн.;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень (робота з таємними носіями) - 1162,50 грн.;

- премії - 2712,50 грн.

Всього грошового забезпечення - 26719,25 грн., визначеного станом на 05 березня 2019 року за документами, що є у пенсійній справі, без обмеження виплат перерахованої пенсії максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, суд зазначає наступне.

На момент прийняття рішення у цій справі наявний спір щодо розміру відсотків грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача.

Так, відповідачем здійснено перерахунок пенсії, виходячи із сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФД 83247 від 02.02.2021 року.

Відтак, у вказаній частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки у цій частині право позивача не порушено.

Таким чином, суд робить висновок, що дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 90% (саме такий розмір пенсії позивач отримував до здійснення перерахунку) до 70% від грошового забезпечення не відповідають вимогам закону, отже є протиправними.

Так, право позивача на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 90% підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 року.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, необхідно зазначити наступне.

Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (частина 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України), про що також просить позивач, є правом суду, а не обов`язком, яке не виключає існування принципу обов`язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (стаття 129-1 Конституції України, частина 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України).

Так, норма, закріплена у частині 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про наявність або відсутність підстав для зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.

Позивачем не доведено необхідності встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі.

З огляду на викладене, суд робить висновок, що відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі, відтак, таке клопотання позивача задоволенню не підлягає.

Щодо клопотання позивача допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати позивачу перерахованої пенсії у межах суми стягнення за один місяць згідно з вимогами статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України необхідно зазначити наступне.

Відповідно до пунктів 2 та 3 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Так, негайне виконання в межах сум платежу за один місяць застосовується у разі стягнення грошових сум.

Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання рішення, у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1, 2 ч.1 цієї статті (п. 1 ч. 2 ст. 371 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України).

Оскільки рішення суду у цій справі носить зобов`язальний характер та не стосується стягнення коштів з відповідача, відсутні підстави для вирішення питання щодо негайного виконання рішення суду у цій справі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Розподіл судових витрат, у відповідності до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду цієї справи не здійснюється, оскільки позивач згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, а докази понесення ним інших судових витрат у матеріалах справи відсутні.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.04.2019 року з 90% на 70% від сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених платежів.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський