Рішення № 103380362, 10.02.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2022
Номер справи
160/23914/21
Номер документу
103380362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 року Справа № 160/23914/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Фермерського господарства Артамонова Федора Герасимовича до відповідача - 1: Державної податкової служби України, відповідача - 2: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ ДПС України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

30.11.2021 року Фермерське господарство Артамонова Федора Герасимовича (вул. Лісна, буд. 1, с. Новотроїцьке, Новомосковський район, Дніпропетровська область, 51291, код ЄДРПОУ 21939951) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658), в якій позивач просить, а саме:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 20.10.2021 року № 3258621/21939951, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної Фермерського господарства Артамонова Федора Герасимовича № 2 від 01.09.2021 року на загальну суму 770516,95 грн. де ПДВ - 94624,89грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати ДПС України зареєструвати податкову накладну Фермерського господарства Артамонова Федора Герасимовича № 2 від 01.09.2021 року на загальну суму 770516,95 грн., де ПДВ - 94624,89грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної було прийнято з порушенням норм чинного законодавства. Позивачем на вимогу податкового органу після зупинення реєстрації податкових накладних, було надано документи на підтвердження с/г діяльності, зокрема: звітність 4 сг за 2021 рік; 29 сг за 2020 рік: документи на послуги транспортування вантажу; документи на послуги зберігання врожаю ріпаку; ліцензія: податкова декларація платника 4 групи; звіт 1 мс; 2 мс: документи реалізації ріпака; документи на складське зберігання зерна; документи на насіння ріпака; пояснення до таблиці та витяг з ЄДРПОУ. Проте, відповідачем, як вважає позивач, протиправно дані таблиці невраховано так як платником надано недостатньо інформації дня врахування таблиці. Позивач у встановленому порядку направив до контролюючого органу 18.10.2021 року повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в кількості 6 додатків достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, які під час прийняття рішення відповідачем не враховано. Зважаючи на викладене позивач вважає зазначені дії контролюючого органу протиправними, а прийняте рішення таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.12.2021 року відкрито провадження у справі №160/23914/21 та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

11.01.2022 року судом отримано відзив Державної податкової служби України, в якому відповідач - 1 зазначає, що суд не може прийняти рішення про зобов`язання зареєструвати податкову накладну, оскільки суд повинен з`ясувати чи така податкова накладна відповідає критеріям п. 12 Порядку 1246, при цьому така перевірка здійснюється автоматично програмним забезпеченням, яке функціонує на базі податкового органу і без проходження такої перевірки податкова накладна не може бути зареєстрована.

11.01.2022 року судом отримано відзив Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на адміністративний позов Фермерського господарства Артаманова Федора Герасимовича, в якому відповідач - 2 заперечує проти задоволення позовних вимог, вважає їх безпідставними з огляду на наступне. Платником подано до ЄРПН на реєстрацію податкову накладну № 2 від 01.09.2021 року. За результатом розгляду Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих платником прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, у зв`язку з не наданням платником копій документів: платником не надано первинні документи щодо придбання насіневого матеріалу, добрив, засобів захисту рослин. Крім того, не надано інформацію про урожайність та статистичну звітність. Також зазначено, що Комісія контролюючого органу при прийнятті оскаржуваних рішень діяла у межах свої повноважень та у спосіб, що передбачений законом здійснює перевірку поданих платником податку копій документів. Крім того, у відзиві Головне управління ДПС у Дніпропетровській області посилається на п. 12 Порядку 1246 та зазначає, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну, електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Відповідно до п. 13 Порядку 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. При цьому така перевірка здійснюється податковим органом автоматично, і судом не може бути проведена. Також зазначено, що у разі ухвалення рішення про зобов`язання податковий орган зареєструвати податкову накладну. Фактично візьме на себе повноваження суб`єкта владних повноважень (відповідача у справі), до компетенції якого, у даному випадку, віднесено розгляд пояснень та документів, здійснення автоматичної перевірки податкових накладних та/або розрахунку коригування в ЄРПН.

Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про таке.

Фермерське господарство Артамонова Федора Герасимовича (код ЄДРПОУ 21939951) зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 18.05.1995 року за номером 120912000000041.

Видами діяльності за КВЕД є: - 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); - 01.61 допоміжна діяльність у рослинництві; - 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; - 47.89 роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами; - 49.41 вантажний автомобільний транспорт.

Судом встановлено, що між Фермерським господарством Артамонова Федора Герасимовича (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробниче об`єднання «Агросервіс» (покупець) укладено договір поставки №АС 152-КБ від 01.09.2021 року, за умовами якого постачальник зобов`язується поставити, а покупець прийняти та оплатити сільськогосподарську продукцію, українського походження, врожаю 2021 р. на умовах, зазначених у цьому договорі

Крім того, постачальник зобов`язаний надати покупцю наступні документи з поміткою «копія вірна», засвідчені печаткою підприємства та підписом керівника:

- копію розширеного витягу з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, виданого не раніше 2021 р.;

- копію свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ/копію витягу з реєстру платників 1ІДВ про реєстрацію платника ПДВ;

- довідку про набуття статусу платника єдиного податку 4-ї групи па 2021 р.;

- копію протоколу або наказу про призначення на посаду осіб, уповноважених підписати договір;

- копію паспорта та ідентифікаційного номеру посадових осіб, уповноважених підписати договір (ст.. 1,2,3,4,11) завірена підписом власника;

- копія звіту 4 - СТ, (37 - СГ, 29-СТ за вимогою) за 2021 р. з квитанцією № 2;

- довідку про наявність земельних угідь у власності чи оренді із зазначенням площ земельних угідь, виданою Сільськими (селищними) ралами Держкомзем у 2021 р, або податкову декларацію платника 4-ї групи на 2021р. з відомостями і квитанцією №2;

- реквізити підприємства банківський рахунок, фактична та юридична адреса» телефони» ел адреса обов`язково (на окремому аркуші).

Також постачальник зобов`язаний надати покупцю податкову накладну складену у електронній формі із зазначенням номенклатури товару згідно Специфікації, що є невід`ємною частиною цього договору. Та зареєструвати її у Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до вимог Податкового кодексу України. У разі відмови з боку Постачальника Товару надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення то/або порядку реєстрації податкової в СРПН, Покупець залишає за собою право скористатись п. 201.10 Податкового кодексу України та подати до органу Державної фіскальної Служби України заяву із скаргою на постачальника постачальник усвідомлює, що подача такої заяви є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки Постачальника для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку на додану вартість.

На підтвердження виконання умов договору сторонами договору складені: акт приймання передавання зерна №676 від 01.09.2021 року, видаткова накладна №2 від 01.09.2021 року на поставку насіння ріпаку у кількості 38,915 т. на суму 770,516,95 грн., в тому числі ПДВ 94,624,89 грн.

На підтвердження оплати насіння ріпаку надано суду копію платіжного доручення №882 від 01.09.2021 року на суму 616413,56 грн.

За фактом відвантаження на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об`єднання «Агросервіс» врожаю ріпака позивачем складено податкову накладну № 2 від 01.09.2021 року та направлено її на реєстрацію.

30.09.2021 року комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області складено квитанцію, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної від 01.09.2021 року за №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У зв`язку із зупиненням реєстрації вищевказаної податкової накладної, позивач направив контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 18.10.2021 року в якому пояснило, що для реалізації своєї господарської діяльності Фермерське господарство ОСОБА_1 має у користуванні земельні ділянки площею 69,9786 га; для виконання посівних робіт Фермерське господарство ОСОБА_1 придбало в 2021 році насіння соняшнику в ПП «СоюзАгроІнвест», що підтверджується договором купівлі-продажу №16/04/2021-1 від 16.04.2021 року; для посіву озимого рапсу фермерське господарство використовувало посівний матеріал придбаний у 2018 році у Фермерського (селянського) господарства «ЛЮБАВА»; для вбирання врожаю господарство наймає комбайн у Фермерського (селянського) господарства «ЛЮБАВА», що підтверджується договором про надання послуг по збиранню врожаю №30/70-21 від 30 липня 2021 року; зібраний врожай ріпака господарство реалізує через ТОВ «ВО «АГРОСЕРВІС» згідно договору поставки №АС 152-КБ від 01.09.2021 року; зібраний врожай господарство зберігає на складі Фермерського (селянського) господарства «ЛЮБАВА» згідно договору зберігання зерна №01/08/21 від 01.08.2021 року; послуги транспортування грузу до складу ТОВ «ВО «АГРОСЕРВІС» здійснюється транспортом Фермерського (селянського) господарства «ЛЮБАВА».

Разом з повідомленням контролюючому органу платником податків подані документи на підтвердження реальності здійснення операцій по вищезазначеній податковій накладній № 2 від 01.09.2021 року та таблицю даних платника податку на додану вартість, згідно якої позивач має право на сівбу та інший вид діяльності пов`язаний з товаром який зареєстрований в УКТЗЕД під номером 1205 (насіння свиріпи або ріпаку з низьким вмістом ерукової кислоти).

Регіональною комісією Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 20.10.2021 року було прийнято рішення № 3258621/21939951, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної Фермерського господарства Артамонова Федора Герасимовича № 2 від 01.09.2021 року на загальну суму 770516,95 грн. де ПДВ - 94624,89грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В оскаржуваному рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної зазначено, що підставою для відмови стало ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Формою оскаржуваного рішення перебачено підкреслення документів, яких не надано, проте відповідачем 2 жодного документу підкреслено не було.

В графі «додаткова інформація» зазначено: платником не надано первинні документи щодо придбання насіневого матеріалу, добрив, засобів захисту рослин. Крім того, не надано інформацію про урожайність та статистичну звітність.

Позивач, не погодившись з відмовою в реєстрації спірної податкової накладної звернувся зі скаргою до Державної податкової служби України в якій просив зареєструвати вищезазначену податкову накладну.

Рішенням Державної податкової служби України від 29.10.2021 року скаргу Фермерського господарства Артаманова Федора Герасимовича залишено без задоволення з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивач, не погодившись з відмовою в реєстрації спірних податкових накладних, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року(далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

- дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).

За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).

Пунктами 2-7 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктами 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.

Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Як встановлено судом, 18.10.2021 року позивачем до Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Дніпропетровській області було надіслано повідомлення про надання пояснень №1 від 18.10.2021 року та додано перелік документів на підтвердження здійснення господарської операції у кількості 6 (шість) документів.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 20.10.2021 року № 3258621/21939951, яким було відмовлено в реєстрації податкової накладної №2 від 01.09.2021 року на загальну суму 770516,95 грн. де ПДВ - 94624,89грн.

У графі «додаткова інформація» оскаржуваного рішення зазначено: платником не надано первинні документи щодо придбання насіневого матеріалу, добрив, засобів захисту рослин. Крім того, не надано інформацію про урожайність та статистичну звітність.

Стосовно твердження відповідача - 2 про ненадання документів на підтвердження придбання насіневого матеріалу, добрив, засобів захисту рослин суд зазначає, що позивачем дійсно ані до суду ані податковому органу не надавались документи на підтвердження придбання ФГ ОСОБА_1 насіння ріпаку, добрив, засобів захисту рослин. В своїх поясненнях до таблиці даних платника податку позивач зазначає лише про придбання ним насіння соняшника в ПП «СоюзАгроІнвест», операція щодо купівлі якого не має жодного відношення до податкової накладної № 2 від 01.09.2021 року, рішення про відмову в реєстрації якої оскаржується в межах цієї адміністративної справи.

До позову позивачем долучено договір про перевезення вантажу №01/08/21 від 01.08.2021 року укладений між ФГ ОСОБА_1 та Фермерським (селянським) господарством «ЛЮБАВА», договір про виконання послуг з приймання, сушки, зберігання та відпуску зернових, олійних культур та зерна кукурудзи №202 від 02.08.2021 року укладений між ТОВ «Імперія Грандіс» та ФГ Артамонова Федора Герасимовича, договір про надання послуг по збиранню врожаю №30/07-21 від 30.07.2021 року укладений між ФГ ОСОБА_1 та Фермерським (селянським) господарством «ЛЮБАВА», а також договір складського зберігання зерна №01/08/21 від 01.08.2021 року укладений між Фермерським (селянським) господарством «ЛЮБАВА» та ФГ Артамонова Федора Герасимовича.

Тобто, жодного доказу на підтвердження придбання позивачем посівного матеріалу ріпаку ані до позовної заяви, ані до повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 18.10.2021 року позивачем не надано, що підтверджується журналом розгляду повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по відновленню ПН/РК, наданого до відзиву.123

Також, в зазначених вище поясненнях позивач вказує на те, що для посіву озимого рапсу фермерське господарство використовувало посівний матеріал придбаний у 2018 році у Фермерського (селянського) господарства «ЛЮБАВА». Однак доказів на підтвердження наведених доводів суду не надано.

Крім того, позивачем до позову не додано інформації про урожайність статистичну звітність. Проте, при винесенні рішення суд не бере до увагу ненадання позивачем зазначеної інформації у зв`язку з тим, що вона не впливає можливість реєстрації податкової накладної.

Надаючи правову оцінку повноті поданих позивачем документів для можливості реєстрації податкової накладної, суд зазначає, що згідно з п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Таким чином, податковий кредит для цілей визначення об`єкта оподаткування податком на додану вартість має бути підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків. Податкова накладна є документом, який підтверджує факт сплати покупцем податку на додану вартість у ціні товару. Як свідчать матеріали справи, зауважень до податкових накладних у контролюючого органу не було.

Суд зазначає, що, відповідно до ч. 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Приймаючи рішення, суд зазначає, що платник податків зобов`язаний складати встановлені законодавством первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.

На підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами. Водночас, обов`язок підтвердити правомірність та обґрунтованість витрат первинними документами покладається на платника.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.03.2020 року у справі №820/5934/15.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, за наслідками розгляду справи не підтверджено надання позивачем повного переліку документів щодо придбання посівного матеріалу. Відтак, висновок відповідача-2, викладений в рішенні від 20.10.2021 року № 3258621/21939951 року в частині ненадання документів щодо придбання насіневого матеріалу, добрив, засобів захисту рослин є обґрунтованим, а тому оскаржуване рішення не підлягає скасуванню в судовому порядку.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати зазначену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладених, суд зазначає таке.

Положенням підпункту14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

У разі надходження до органу ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З огляду на викладене, враховуючи, що судом не встановлено протиправності рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.10.2021 року № 3258621/21939951 року про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 01.09.2021 року, то відсутні й підстави для зобов`язання відповідача-1 зареєструвати податкову накладну №2 від 01.09.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналогічна позиція стосовно обов`язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Позивач вмотивованих доводів на підтвердження позову не надав, натомість, відповідачі виконали покладений на них ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок, а саме довели правомірність своїх рішень, чим спростували твердження позивача про порушення її прав та інтересів.

Враховуючи викладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Судові витрати розподілу не підлягають, у зв`язку з відмовою у задоволенні позову.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Фермерського господарства Артамонова Федора Герасимовича до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ ДПС України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна