Рішення № 103379780, 02.02.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2022
Номер справи
160/23327/21
Номер документу
103379780
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2022 року Справа № 160/23327/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколайчук С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до міського голови м. Тернівка Тарелкіна Віталія Вікторовича (51500, м. Тернівка, вул. Пушкіна, 5-а, код ЄДРПОУ 05379317) про визнання протиправними та незаконними дії міського голови, зобов`язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до міського голови м. Тернівка Тарелкіна Віталія Вікторовича, у якій позивач просить:

- визнати протиправними і незаконними дії міського голови міста Тернівка Віталія Вікторовича Тарелкіна, що виявилася у ненаданні ОСОБА_1 відповідей на запити на інформацію та ненаданні інформації за запитами на інформацію від 28 жовтня 2021 року за вхідними №№ 53\0\11-21, 59\0\11-21, 61\0\11-21 про надання переліку цільових місцевих програм, які реалізовуються у м. Тернівка у 2021 році; переліку комунальних підприємств та закладів Тернівської міської ради, даних про їх місцезнаходження та контакти з керівниками; переліку об`єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування (с даними про умови передачі об`єктів в оренду чи умови іншого користування) до закінчення строку, встановленого пунктом 6 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна", що запитувалися;

- зобов`язати міського голову міста Тернівка Віталія Вікторовича Тарелкіна, надати протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішення суду ОСОБА_1 відповіді на запити на інформацію та інформацію за запитами на інформацію від 28 жовтня 2021 року за вхідними №№ 53\0\11-21, 59\0\11-21, 61\0\11-21 про надання переліку цільових місцевих програм, які реалізовуються у м. Тернівка у 2021 році; переліку комунальних підприємств та закладів Тернівської міської ради, даних про їх місцезнаходження та контакти з керівниками; переліку об`єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування (с даними про умови передачі об`єктів в оренду чи умови іншого користування) до закінчення строку, встановленого пунктом 6 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" , що запитувалися.

В обґрунтування позову зазначено, що у відповідності до ст. ст. 5, 10-1, 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» 28 жовтня 2021 року позивач звернулася до відповідача із запитами на інформацію, які зареєстровані у загальному відділі міської ради 28.10.2021 за вхідними №№ 53/0/11-21, 59/0/11-21, 61/0/11-21. Проте, станом на 24 листопада 2021 року відповідей та інформації за вищевказаними запитами вона не отримала. Таким чином, вказує, що відповідач порушив її право на інформацію, яка є відкритою, що прямо заборонено законами України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами. Цією ж ухвалою запропоновано відповідачу у разі невизнання адміністративного позову протягом п`ятнадцяти днів з моменту отримання (вручення) копії цієї ухвали, надати відзив на позовну заяву.

21.01.2022 року до суду засобами поштового зв`язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що інформація за запитами на інформацію громадянки ОСОБА_1 від 28.10.2021 р. за вхідними №№53/0/11-21, 59/0/11-21, 61/0/11-21 виконавчим комітетом Тернівської міської ради Дніпропетровської області, як суб`єктом владних повноважень, у володінні якого знаходиться запитувана інформація, надавалася без порушення строків, зазначених у статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», шляхом направлення відповідей на вказану у запитах електронну адресу ОСОБА_1 . За запитом від 28.10.2021 р. вх. №53/0/11-21 надано відповідь за вих.№79/0/15-21 від 02.11.2021 р./, яку направлено запитувачу 03.11.2021 р. об 08:57 годин на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 За запитом від 28.10.2021 р. вх. №59/0/11-21 надано відповідь за вих.№73/0/15-21 від 01.11.2021 р., яку направлено запитувачу 03.11.2021 р. об 10:24 годин на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 За запитом від 28.10.2021 р. вх. №61/0/11-21 надано відповідь за вих.№84/0/15-21 від 03.11.2021 р., яку направлено запитувачу 03.11.2021 р. об 10:21 годин на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1

Таким чином, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст.257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

28 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до міського голови м. Тернівка Тарелкіна Віталія Вікторовича із запитом на інформацію, в якому просила надати перелік цільових місцевих програм, які реалізовуються у м. Тернівка у 2021 році.

Вказаний запит отримано та зареєстровано виконавчим комітетом Тернівської міської ради за №53/0/11-21 від 28.10.2021 року.

Також, 28 жовтня 2021 року позивач звернулася до міського голови м. Тернівка Тарелкіна Віталія Вікторовича із запитом на інформацію, в якому просила надати перелік комунальних підприємств та закладів Тернівської міської ради, дані про їх місцезнаходження та контакти з керівниками.

Вказаний запит отримано та зареєстровано виконавчим комітетом Тернівської міської ради за №59/0/11-21 від 28.10.2021 року.

Крім того, 28 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до міського голови м. Тернівка Тарелкіна Віталія Вікторовича із запитом на інформацію, в якому просила надати перелік об`єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування (з даними про умови передачі об`єктів в оренду чи умови іншого користування) до закінчення строку, встановленого пунктом 6 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Вказаний запит отримано та зареєстровано виконавчим комітетом Тернівської міської ради за №61/0/11-21 від 28.10.2021 року.

У вищевказаних запитах зазначено про надіслання відповіді на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1

Як вказує позивач у позовній заяві, станом на 24 листопада 2021 року відповідей та інформації за запитами на інформацію від 28.10.2021 за вхідними №№ 53/0/11-21, 59/0/11-21, 61/0/11-21, вона не отримала.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо ненадання відповідей на запити, звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI (надалі Закон №2939-VI).

Відповідно до статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону №2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов`язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до статті 5 Закону №2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.

Згідно зі статтею 12 Закону №2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Згідно п.1 ч.1 ст.13 Закону №2939-VI суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні розпорядників публічної інформації та відповідає хоча б одному з критеріїв визначених ст. 13 ЗУ "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону №2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Статтею 19 Закону №2939-VI передбачено, що запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити:

1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є;

2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;

3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

З матеріалів справи, судом встановлено, що запит позивача від 02.07.2021р. № 115 містить всі необхідні реквізити, передбачені ст.19 Закону №2939-VI.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Таким чином, обов`язок розпорядника інформації щодо надання відповіді на отриманий запит має імперативний характер, незалежно від того, до яких висновків дійде суб`єкт владних повноважень чи інший розпорядник публічної інформації.

За положеннями частини 2 статті 22 Закону № 2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації. При цьому, стаття 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачає, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Як зазначалося вище, позивач звернувся до відповідача із запитами на інформацію, які зареєстровані 28.10.2029 року за вх. №№ 53/0/11-21, 59/0/11-21, 61/0/11-21. Позивач вказує, що станом на 24.11.2021 року відповідей та інформації за даними запитами не отримувала.

Водночас, судом встановлено, що на запит ОСОБА_1 від 28.10.2021 р. за вхідним №53/0/11-21 виконавчим комітетом Тернівської міської ради надано відповідь за вих. №79/0/15-21 від 02.11.2021 р., до якої додано перелік цільових місцевих програм, які реалізовуються у місті Тернівка у 2021 році. Вказану відповідь направлено запитувачу 03.11.2021 р. о 08:57 год. на зазначену у запиті електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією витягу з офіційної електронної адреси виконавчого комітету Тернівської міської ради info@tern-mrada.dp.gov.ua про направлення відповіді на запит, яка відправлена 03.11.2021 р. о 08:57 год. на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1

Також, на запит ОСОБА_1 від 28.10.2021 р. за вхідним №59/0/11-21 виконавчим комітетом Тернівської міської ради надано відповідь за вих. №73/0/15-21 від 01.11.2021 р., до якої додано перелік комунальних підприємств та закладів Тернівської міської ради з даними про їх місцезнаходження та контакти з керівниками. Вказану відповідь направлено запитувачу 03.11.2021 р. о 10:24 год. на зазначену у запиті електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією витягу з офіційної електронної адреси виконавчого комітету Тернівської міської ради info@tern-mrada.dp.gov.ua про направлення відповіді на запит, яка відправлена 03.11.2021 р. о 10:24 год. на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1

Крім того, на запит ОСОБА_1 від 28.10.2021 р. за вхідним №61/0/11-21 виконавчим комітетом Тернівської міської ради надано відповідь за вих. №84/0/15-21 від 03.11.2021 р., до якої додано перелік об`єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування з даними про умови передачі об`єктів в оренду. Вказану відповідь направлено запитувачу 03.11.2021 р. о 10:21 год. на зазначену у запиті електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією витягу з офіційної електронної адреси виконавчого комітету Тернівської міської ради info@tern-mrada.dp.gov.ua про направлення відповіді на запит, яка відправлена 03.11.2021 р. о 10:21 год. на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з п. п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Так, відповідачем було надано суду належні та допустимі докази, які свідчать про його активні дії при розгляді запитів позивача від 28.10.2021 р. вх. №№ 53/0/11-21, 59/0/11-21, 61/0/11-21 у термін, встановлений ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що відповідачем відповідно до законодавства України було розглянуто запити позивача від 28.10.2021 р. вх. №№ 53/0/11-21, 59/0/11-21, 61/0/11-21 та надано відповіді у передбачений ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» строк, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у справі не стягуються.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 263 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до міського голови м. Тернівка Тарелкіна Віталія Вікторовича (51500, м. Тернівка, вул. Пушкіна, 5-а, код ЄДРПОУ 05379317) про визнання протиправними та незаконними дії міського голови, зобов`язати вчинити певні дії - відмовити.

Судові витрати у справі не стягуються.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 09.02.2022 р.

Суддя С.В. Ніколайчук