Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2022 року Справа № 160/17693/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій позивачка просить:
визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсій №3 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у вигляді листа від 18 червня 2020 року №11209-11293/К-03/8-0400/20 та у вигляді листа 06.07.2021р. №21426-16447/К-01/8-0400/21, пов`язаного з переведенням на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зменшенням пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) відновити пенсію за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 р. № 3723-ХІІ, з 01 березня 2020 року в розмірі 9850 грн. 75 коп., з часу переводу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зменшення розміру пенсії;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) недорахованих пенсійних виплат відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 01 березня 2020 року, з часу переводу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зменшення розміру пенсії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 року позовна заява залишена без руху із наданням строку на усунення недоліків.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення відділу з питань перерахунків пенсій №3 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у вигляді листа від 18 червня 2020 року №11209-11293/К-03/8-0400/20; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) відновити пенсію за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 р. № 3723-ХІІ, з 01 березня 2020 року по 28 березня 2021 року в розмірі 9850 грн. 75 коп.; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) недорахованих пенсійних виплат відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 01 березня 2020 року по 28 березня 2021 року повернути позивачу.
Таким чином, на розгляді залишаються позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення відділу з питань перерахунків пенсій №3 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у вигляді листа 06.07.2021р. №21426-16447/К-01/8-0400/21, пов`язаного з переведенням на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зменшенням пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) відновити пенсію за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 р. № 3723-ХІІ, з 29 березня 2021 року в розмірі 9850 грн. 75 коп.; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) недорахованих пенсійних виплат відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 29 березня 2021 року.
В обґрунтування позову зазначила, що вона отримувала з 10.12.2018 року пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу». В подальшому, відповідачем встановлено, що в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії відсутня надбавка за ранг та невірно визначено надбавку за вислугу років у зв`язку з чим позивачку переведено на пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вказані дії позивачка вважає протиправними та такими, що суперечать діючому законодавству.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 року відкрито провадження у справі №160/17693/21 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Відповідач ухвалу суду отримав 29.12.2021 року, проте відзив на позовну заяву станом на 13.01.2022 року не надав.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 29 червня 1977 року по 12 червня 1978 року ОСОБА_1 працювала на посадах діловода - машиністки та секретаря судового засідання народного суду Бабушкінського району м. Дніпропетровська.
З 12 червня 1978 року по 06 квітня 1984 року працювала на посаді секретаря судового засідання Дніпропетровського обласного суду.
Стаж державної служби склав 6 років 8 місяців 6 днів.
З 07 квітня 1984 року позивачка працювала на посаді державного нотаріуса Першої дніпропетровської державної нотаріальної контори, 30 січня 1990 року призначена на посаду старшого державного нотаріуса Дніпропетровської районної державної нотаріальної контори (наказ №8 від 29.01.1990).
З 24 лютого 1994 року обіймала посаду завідувача Дніпропетровською районною державною нотаріальною конторою (наказ №32 від 24.02.1994), з грудня 2016 року і по цей час працює на посаді завідувача Дніпровською районною державною нотаріальною конторою (наказ №4432-к від 30.12.2018).
Відповідно до наказу № 57 від 11.04.1994 року ОСОБА_1 присвоєно 12 ранг державного службовця. Присягу державного службовця - нотаріуса прийняла 10 травня 1994 року. На підставі наказу № 91 від 29.08.1997 року присвоєно 11 ранг державного службовця.
З 10 грудня 2018 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про Державну службу» у розмірі 9850 грн.75коп.
З березня 2020 року позивачку перевели на пенсію за віком та призначили інший розмір пенсії, який склав 4000 грн. 81 коп.
На заяву позивачки від 30.05.2020 року про підстави перерахування розміру пенсії та підстав зменшення розміру пенсії, відповідач лист № 11209-11293/К-03/8- 0400/20 від 18.06.2020 року стосовно зменшення розміру пенсії та повідомив, що при перевірці пенсійної справи було з`ясовано, що для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу» недостатньо підстав, а саме:
В довідках від 04.12.2018р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області, відсутня надбавка за ранг та невірно визначено надбавку за вислугу років.
Відповідач послався на Наказ Мінсоцполітики №750 від 10 травня 2017 року, яким затверджений Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад.
У своєму повторному листі від 06.07.2021р. № 21426-16447/К-01/8-0400/21 відповідач послався на аналогічні підстави переведення на інший вид пенсії що, й у первісному листі та зазначив про те, що з 01.03.2020р. позивачку переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю права на пенсію за віком згідно з Законом України від 10 грудня 2015 № 889-VII «Про державну службу».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підстав, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно із статтею 3 Закону України «Про нотаріат», нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права і факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, із метою надання їм юридичної вірогідності.
Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається, зокрема, на нотаріусів, які працюють у державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси).
Відповідно до пункту 5 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» від 01 жовтня 2008 року №614-VІ (із змінами та доповненнями), державні нотаріуси в частині оплати праці та пенсійного забезпечення прирівнюються до державних службовців відповідних категорій.
Таким чином, з моменту набрання чинності цим законом, державні нотаріуси в частині пенсійного забезпечення прирівнялись до державних службовців. Дана норма діяла як на момент виникнення спірних правовідносин, так і діє на момент розгляду справи судом.
З 1 травня 2016 р. є чинним Закон України від 10.12.2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889).
Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 утратив чинність Закон України від 16.12.93 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених, серед іншого у п. 12 цього розділу.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року №229, п.8 Перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до абз.2 п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1994 р. №283, період роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах нотаріату зараховується до стажу державної служби. Вказана постанова втратила чинність лише з 01.05.2016 року з моменту набуття чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ.
За пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ч. 1ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII(надалі - Закон №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Суд зазначає, що відповідач у своїх відповідях не заперечує наявність у позивачки понад 20 років стажу державної служби.
Слід зазначити, що відповідач у своїх відповідях від 18 червня 2020 року №11209-11293/К-03/8-0400/20 та у вигляді листа 06.07.2021р. №21426-16447/К-01/8-0400/21 не зазначив, яким чином відсутність в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії надбавки за ранг та невірне визначення надбавки за вислугу років вплинуло на право позивачки на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Також, відповідач не зазначив, в чому саме полягає невірне визначення надбавки за вислугу років.
Також, суд вважає за необхідне звернути увагу, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.2007 року №1123 «Про умови оплати праці працівників державних нотаріальних контор та державних нотаріальних архівів» встановлення рангу працівникам державних нотаріальних контор законодавством не передбачено.
За таких обставин суд робить висновок про протиправність дій відповідача щодо переводу позивачки на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та відповідно необхідність поновити виплату пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 29 березня 2021 року.
Згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати поновити ОСОБА_1 з 29.03.2021 року пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» та виплатити з 29.03.2021 року пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням раніше виплаченої пенсії.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова