Рішення № 103379176, 09.02.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2022
Номер справи
160/24991/21
Номер документу
103379176
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2022 року Справа № 160/24991/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Жукової Є.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій щодо проведення перерахунку пенсії протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) в якій позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427) щодо здійснення з 01.04.2021 перерахунку пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), яким до страхового стажу не зараховано період роботи з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року та не враховано суми отриманої заробітної плати за період з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року та урахуванням сум отриманої заробітної плати за період з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року, виплатити відповідну різницю у пенсійних виплатах.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 р. було відкрито провадження у справі №160/24991/21, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним.

З 04 липня 2018 року по теперішній час ОСОБА_1 працює на Товаристві з обмеженою відповідальністю «ТАТРА-ЮГ» на посаді маляра, що підтверджується записами трудової книжки серії НОМЕР_2 , які внесені на підставі наказу № 27 від 03 липня 2018 року, довідкою № 5 від 17 жовтня 2018 року та індивідуальними відомостями про застраховану особу з Реєстру застрахованих Осіб Державного реєстру загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (Довідкою Форми ОК-7).

01 квітня 2019 р. ОСОБА_1 було проведено перший перерахунок пенсії за набутим стажем в Товаристві з обмеженою відповідальністю «ТАТРА-ЮГ» без заяви останнього.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо не здійснення перерахунку пенсії, поки в системі персоніфікованого обліку не відобразиться інформація про трудовий стаж ОСОБА_1 та сплату Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАТРА-ЮГ» єдиного внеску за січень-березень 2021 року.

Однак, на звернення ОСОБА_1 до відповідача, останній отримав відмову з поясненнями того, що звітність за І квартал не відображена в Реєстрі застрахованих осіб, тому перерахунок пенсії було проведено автоматично без додаткового звернення за набутий стаж з 01 березня 2019 року по 31 грудня 2020 року та заробітної плати, з якої було призначено пенсію в 2017 році, без урахування періоду січень-березень 2021 року та заробітної плати за цей період.

Як зазначає позивача, пересвідчившись через особистий кабінет на сайті Пенсійного фонду України в тому, що за І та II квартал 2021 року звітність вже відображена в Реєстрі застрахованих осіб та, відповідно, є інформація щодо сплачених роботодавцем страхових внесків за вказаний період, останній 26 вересня 2021 року повторно звернувся через Веб-портал Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії. В означеній заяві просив здійснити перерахунок пенсії за період з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року з урахуванням суми заробітної плати за період з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року та набутого стажу.

Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, на звернення повторно відмовило листом від 08 жовтня 2021 № 35527-30057/Ю-01/8-0400/21 в проведенні перерахунку пенсії за даний період з підстав, що дані про сплату внесків за січень, лютий та березень 2021 року на дату проведення перерахунку були відсутні.

18.01.2022 р. відповідачем було подано через канцелярію Днепропетровского окружного административного суду відзив на позовну заяву від 18.01.2022 р. вх.№5649/21-ел, в тексті якого зазначено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

26.09.2021 р. ОСОБА_1 звернувся на вебпортал Пенсійного фонду України з питань перерахунку пенсії (роздруківка звернення з вебпорталу надається).

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, розглянувши зміст та вимогу означеного вище звернення, листом від 08.10.2021 р. № 35527-30057/Ю-01/8-0400/21 повідомив ОСОБА_1 , зокрема, про те, що 01.04.2021 р. проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу по 31.12.2020 р., оскільки дані про сплату внесків за січень, лютий та березень 2021 року на дату проведення перерахунку були відсутні.

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не спростовує той факт, що позивач працює в Товаристві з обмеженою відповідальністю "ТАТРА-ЮГ", проте в системі персоніфікованого обліку на дату здійснення автоматичного перерахунку пенсії були відсутні відомості щодо сплати єдиного внеску означеним роботодавцем за період січень-березень 2021 року.

З огляду на викладене вище, у відповідача на день проведення перерахунку пенсії були відсутні підстави для зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з січня по березень 2021 року в Товаристві з обмеженою відповідальністю "ТАТРА-ЮГ".

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначає, що ОСОБА_1 звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії у відповідності до Порядку не звертався, а відтак вимога про зобов`язання відповідача здійснити, зокрема, перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу за період роботи з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного вище, представник відповідача просить суд у задоволенні пред`явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом Серії НОМЕР_3 , копія якого міститься в матеріалах справи, та отримувачем пенсії за віком, відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 Серії НОМЕР_4 , копія якої міститься в матеріалах справи, визначено трудовий шлях останнього.

В матеріалах справи також міститься довідка ТОВ «ТАТРА-ЮГ» від 17.10.2018 р. №5, в тексті якого зазначено, що остання видана ОСОБА_1 в тім, що вій дійсно працює в ТОВ «Татра-Юг» на посаді маляра сумісником на 0,5 ставки з 04.07.2018 р. відповідно наказу №27 від 03.07.2018 р.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону №1058-IV, персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 24 вказаного Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За змістом приписів абз.1-4 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до з абз.5 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV, органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Абзацом 6 частини 4 статті 42 Закону №1058-IV визначено, що обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до статті 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Частиною п`ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Абзацом 5 пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок №22-1), встановлено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Відповідно до абз.1 п.4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Абзацом 1 пункту 4.3 Порядку №22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

В даній справі спір між сторонами виник щодо того, що відповідачем проведено з 01.04.2021 року перерахунок з розрахунку 21 місяця за які сплачено ЄСВ, а не за 24, на момент звернення позивача із відповідною заявою.

Так, відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 20 Закону №1058-IV, обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 вказаного Закону, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VІ за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Здійснивши системний аналіз зазначених вище норм чинного законодавства України, суд зазначає наступне.

До страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, за позивача ОСОБА_1 , ТОВ ТАТРА-ЮГ» сплачені страхові внески за оспорюваний період, а саме: з 01.03.2019 р. по 28.02.2021 р., що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу (Форма ОК-7) .

Таким чином, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків відсутні, а не зарахування цих місяців під час проведення перерахунку відповідачем є протиправним.

рішенням №047350001190 від 02.11.2021 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок через зміну стажу (страховий стаж більший або дорівнює 24 місяці) на підставі абз.1 ч.4 ст.42 Закону №1058 та відповідно розмір пенсії відповідно до розрахунку з 01.04.2021 року складає 10570,23 грн.

При цьому, суд зазначає, що з тексту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про розгляд звернення» від 08.10.2021 р. №35527-30057/Ю-01/8-0400/21, Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області зазначено, що з 01.04.2021 р. проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058 з урахуванням страхового стажу по 31.12.2020 р., оскільки дані про сплату внесків за січень, лютий та березень 2021 року на дату проведення перерахунку були відсутні. Перерахунок проведено відповідно до абзацу третього частини четвертої статті 42 Закону №1058, тобто з урахуванням страхового стажу менш як 24 місяці для перерахунку пенсії по стажу та заробітній платі, немає законних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного За загальним правилом, діями суб`єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень. Отже, під протиправними діями суб`єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов`язану з виконанням дій, які такий суб`єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов`язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.

До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено, оскільки підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб`єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є об`єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу саме позивача. При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права та\або виникнення додаткового обов`язку.

Як встановлено судом, та підтверджено матеріалами справи, відповідачем при здійснені автоматичного перерахунку пенсії, відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ №1058 не враховано відповідні періоди страхового стажу, а саме: з 01.03.2019 р. по 28.02.2021 р., страхові внески за які було сплачено, що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу (Форми ОК-7), які містяться в матеріалах справи.

Відповідно до п.2 та 4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного За загальним правилом, діями суб`єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень. Отже, під протиправними діями суб`єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов`язану з виконанням дій, які такий суб`єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов`язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підставі викладено вище, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій щодо проведення перерахунку пенсії протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції від 07.12.2021 р. за подання позовної заяви позивачем був сплачений судовий збіру розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.),який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.

Враховуючи задоволення позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій щодо проведення перерахунку пенсії протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудженняі всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, а саме, судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.),

Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255,258,260, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій щодо проведення перерахунку пенсії протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, - задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427) щодо здійснення з 01.04.2021 перерахунку пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), яким до страхового стажу не зараховано період роботи з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року та не враховано суми отриманої заробітної плати за період з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2021 року, відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року та урахуванням сум отриманої заробітної плати за період з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, на користь ОСОБА_1 судовий збір, сплачений за подання даної позовної заяви у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.),

Рішення суду набирає законної сили відповідно дост.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295,297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.О. Жукова