Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2022 року м. Чернігів Справа № 620/17262/21
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Державного агентства водних ресурсів України до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Злагода", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державна екологічна інспекція у Чернігівській області, Державна екологічна інспекція України про анулювання дозволу,
У С Т А Н О В И В:
Державне агентство водних ресурсів України (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Злагода" (далі СТОВ "Злагода", відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державна екологічна інспекція у Чернігівській області, Державна екологічна інспекція України про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, виданого позивачу 26.12.2018 №207/ЧГ/49д-18 терміном дії до 19.02.2024.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що сектором Державного агентства водних ресурсів України в Чернігівській області було видано дозвіл на спеціальне водокористування від 26.12.2018 №207/ЧГ/49д-18 ТОВ «Злагода», строком дії до 19.02.2024. Вказаним дозволом передбачені певні умови спеціального водокористування. Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області 18.05.2021 проведено планову перевірку щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища (акт перевірки від 18.05.2021 № 84/05). За результатами проведеної перевірки встановлено, що СТОВ «Злагода» не дотримується умов спеціального водокористування, в зв`язку з чим керівництву підприємства надано припис від 19.05.2021 № 84/05 щодо усунення виявлених порушень. 28.09.2021 посадовими особами Державної екологічної інспекції у Чернігівській області проведено позапланову перевірку щодо дотримання СТОВ «Злагода» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів за результатами якої складено від 28.09.2021 № 158/05. В ході проведеної перевірки встановлено, що керівником СТОВ «Злагода» не забезпечено виконання вимог припису Державної екологічної інспекції у Чернігівській області № 84/05 від 19.05.2021 та виконання вимог дозволу № 207/ЧГ/49д-18 на спеціальне водокористування щодо здійснення контролю якості води один раз у квартал та подання щорічного звіту до Київської гідрогеологічної експедиції даних режимних спостережень, відомостей про фактичний водозабір та результати хімічних аналізів згідно форми 7-ГР (підземні води) та виконання вимог пункту 1 переліку природоохоронних заходів дозволу на спеціальне водокористування № 207/ЧГ/49д-18 щодо утримання зони санітарної охорони артезіанських свердловин відповідно до вимог ДБН В.2.5- 74.2013. За результатами перевірки відповідальну особу суб`єкта господарювання було притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 60 КУпАП і порушення правил водокористування), частиною 2 статті 61 КУпАП (порушення правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв), статтею 1885 КУпАП (невиконання законних розпоряджень чи приписів посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів). Вказані обставини та факти свідчать про порушення СТОВ «Злагода» законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища, а також свідчить про грубе порушення підприємством положень статті 50 Конституції України, статей 44,49, 70, 71, 95, 98 Водного кодексу України та умов дозволу на спеціальне водокористування від 26.12.2018 № 207/ЧГ/49д-18.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.
В межах встановленого судом строку СТОВ «Злагода» подано відзив на позов, в якому вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. Відповідач вказує, що ним своєчасно та в повному обсязі виконано вимоги припису, у встановлений строк повідомлено контролюючий орган про таке виконання, підтверджено його відповідними доказами, доказів протилежного позивачем не надано. Крім того відповідач зазначає, що Державне агентство водних ресурсів України звернулося до суду з метою анулювання дозволу на спеціальне водокористування №207/ЧГ/49д-18 від 26.12.2018 у зв`язку з невиконанням відповідачем припису іншого органу - Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, що протирічить нормам законодавства та виключає законодавчо обумовлену можливість застосувати положення ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (які є першочерговими для застосування виходячи з положень ч. 3 ст. 49 Водного кодексу України) та анулювати дозвіл на спеціальне водокористування відповідача.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій останній зазначає, що станом на 04.01.2022 до Державного агентства водних ресурсів України повідомлення від Державної екологічної інспекції у Чернігівській області про виконання даного припису не надходило, інформації від Державної екологічної інспекції України щодо виконання вимог припису відповідачем також не надходило. Також вказує, що Державне агентство водних ресурсів України не є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а відповідно до Положення про Держводагентство від 20.08.2014 № 393, є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів та не наділене повноваженням складати акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до компетенції Державної екологічної інспекції України, надавати обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства, встановлювати нормативи допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища, а також складати протоколи про адміністративні правопорушення і розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Позивачем подано заперечення, в яких останній зазначає аналогічні обставини, викладені у відзиві.
Правом для подання пояснень третя особа Державна екологічна інспекція у Чернігівській області не скористалася.
Правом для подання пояснень у встановлений судом строк третя особа Державна екологічна інспекція України не скористалася. При цьому, подані третьою особою пояснення 03.02.2022 (згідно штампу на конверті) понад встановлений судом строк без клопотання про поновлення процесуального строку на їх прийняття не можуть бути прийняті судом до уваги.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Сектором Державного агентства водних ресурсів України в Чернігівській області було видано дозвіл на спеціальне водокористування від 26.12.2018 № 207/ЧГ/49д-18 СТОВ «Злагода», строком дії до 19.02.2024 (а.с.17-19).
Відповідно до наданого дозволу на спеціальне водокористування метою водокористування є питні, санітарно-гігієнічні та виробничі потреби, передача води вторинним водокористувачам.
Ліміт забору води, який встановлений в дозволі на спеціальне водокористування, становить 165,769 м3/добу, 4,689 тис.м3/рік, для власних потреб 13,047 м3/добу, 2,264 тис. м3/рік, передача вторинним водокористувачам 152, 722 м3/добу, 2,425 тис. м3/рік. Облік забору води з артезіанських свердловин ведеться по потужності насосного обладнання.
Дозволом передбачені умови спеціального водокористування:
дотримуватись вимог водного законодавства, зокрема статті 44 Водного кодексу України щодо обов`язків водокористувачів;
щорічно, не пізніше 01 лютого наступного за звітним роком надавати звіти про використання води за формою № 2ТП - водгосп (річна) до Борзнянського міжрайонного управління водного господарства (вул. Покровська, 105, м. Борзна, 16400);
з метою достовірного обліку водокористування забезпечувати своєчасну повірку водовимірювальних приладів;
при відборі підземних вод обов`язково виконувати умови, що зазначаються Держгеонадра, а саме: застосування води для питних потреб тільки при відповідності якості води до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10; вести регулярний облік відбору води, її якості та глибин рівня у водозабірній споруді; обов`язкова наявність огорож зон суворого санітарного режиму І поясу, наявність водомірів, кранів для відбору проб води; дотримання санітарно-технічних норм з утримування експлуатаційної водозабірної споруди та водонесучих комунікацій; буріння нових свердловин та будівництво об`єктів , які можуть учинити негативний вплив на якість підземних вод проводити відповідно до проектів, складених та погоджених за встановленим порядком; відповідно до статті 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» та статті 19 Кодексу України про надра, у разі використання підземних вод для питного водопостачання суб`єкт господарювання повинен одержати спеціальний дозвіл на користування надрами, з урахуванням особливостей, передбачених статтею 23 Кодексу України про надра; надавати щорічно до 20 січня наступного за звітним роком дані режимних спостережень, відомості про фактичний водовідбір та результати хімічних аналізів за формою 7-ГР Київській ГГЕ ДП «УГК» та ДНВП «Геоінформ України».
18.05.2021 Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
За результатом проведення вказаної планової перевірки складено акт від 18.05.2021 №84/05, яким встановлені наступні порушення відповідачем:
санітарно-захисні зони артезіанських свердловин не виділені, та потребують впорядкування;
підприємством не забезпечено виконання вимог дозволу на спеціальне водокористування щодо здійснення контролю якості води один раз у квартал та подання щорічного звіту до Київської гідрогеологічної експедиції даних режимних спостережень, відомостей про фактичний водозабір та результати хімічних аналізів згідно форми 7-ГР (підземні води);
не забезпечено подання до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області інформації про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами) на підприємстві (а.с.20-35).
За матеріалами проведеного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання СТОВ «Злагода» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів керівництву підприємства надано припис від 19.05.2021 № 84/05 щодо усунення виявлених порушень:
забезпечити виконання вимог дозволу на спеціальне водокористування щодо здійснення контролю якості води один раз у квартал та подання щорічного звіту до Київської гідрогеологічної експедиції даних режимних спостережень, відомостей про фактичний водозабір та результати хімічних аналізів згідно форми 7-ГР (підземні води) (термін виконання з моменту отримання припису);
забезпечити виділення та впорядкування санітарно-захисних зон артезіанських свердловин (термін виконання 01.08.2021);
забезпечити подання до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області інформації про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами) на підприємстві (термін виконання щоквартально до 10 числа наступного місяця) (а.с.36).
СТОВ «Злагода» 06.07.2021 направлено до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області лист № 18 про поводження з відпрацьованими мастилами, в якому зазначено, що на виконання абз.3 п.6 Порядку збирання, перевезення зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 №1221, повідомлено, що в І та ІІ кварталах 2021 року підприємством не придбавались, не використовувались мастила та не утворювались відпрацьовані мастила (оливи) (а.с.85).
Також СТОВ «Злагода» 03.08.2021 направлено до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області лист № 28 про виконання припису, в якому зазначено, що на виконання п.2 припису державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Діденка С.К. №84/05 від 19.05.2021 повідомлено, про те, що станом на 01.08.2021 проведено впорядкування визначених санітарно-захисних зон артезіанських свердловин товариства у відповідності з регламентами їх утримання (а.с.86).
28.09.2021 посадовими особами Державної екологічної інспекції у Чернігівській області проведено позапланову перевірку щодо дотримання СТОВ «Злагода» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів за результатами якої складено від 28.09.2021 № 158/05 (а.с.37-46).
В ході проведеної перевірки встановлено, що керівником СТОВ «Злагода» санітарно-захисні зони артсвердловин не виділені та потребують впорядкування; не забезпечено виконання вимог дозволу на спеціальне водокористування щодо здійснення контролю якості води один раз у квартал та подання щорічного звіту до Київської гідрогеологічної експедиції даних режимних спостережень, відомостей про фактичний водозабір та результати хімічних аналізів згідно форми 7-ГР (підземні води); не забезпечено виконання припису № 84/05 від 19.05.2021 Державної екологічної інспекції у Чернігівській області.
Також Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області винесено припис №158/05 від 29.09.2021, в якому зазначено:
забезпечити виконання вимог дозволу на спеціальне водокористування щодо здійснення контролю якості води один раз у квартал та подання щорічного звіту до Київської гідрогеологічної експедиції даних режимних спостережень, відомостей про фактичний водозабір та результати хімічних аналізів згідно форми 7-ГР (підземні води) (термін виконання 20.01.2022);
забезпечити виділення та впорядкування санітарно-захисних зон артезіанських свердловин (термін виконання - 01.01.2022) (а.с.47).
Цей припис підлягає обов`язковому виконанню у встановлені терміни. Суб`єкту господарювання, який отримав припис необхідно направляти інформацію про виконання приписів не пізніше трьох днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту приписів до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області.
Як слідує з матеріалів справи СТОВ «Злагода» 21.12.2021 направлено до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області лист № 53 про виконання припису № 158/05 від 29.09.2021 (а.с.87-108).
При цьому, Державна екологічна інспекція України листом від 28.10.2021 № 4357/0/05-21 внесла Держводагентству припис від 18.10.2021 № 02/01 про анулювання в установленому порядку дозволу на спеціальне водокористування від 26.12.2018 № 207/ЧГ/49д-18 виданого СТОВ «Злагода» сектором Держводагентства у Чернігівській області.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України від 06.06.1995 № 213/95-ВР (далі ВК України) спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько - побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Частиною першою статті 49 ВК України встановлено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (ч.2 ст. 49 ВК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ВК України видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Частиною 20 статті 49 ВК України передбачено, що дозвіл на спеціальне водокористування анулюється з підстав, визначених статтею 55 цього Кодексу.
Статтею 55 ВК України встановлено, що припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування.
Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, анулює його у разі:
звернення водокористувача із заявою про анулювання дозволу на спеціальне водокористування;
визнання водного об`єкта таким, що має особливе державне значення, наукову, культурну чи лікувальну цінність;
припинення юридичної особи (злиття, приєднання, поділ, перетворення, ліквідація) або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, смерті фізичної особи, яка одержала дозвіл.
Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав:
встановлення факту подання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
передачі водогосподарських споруд іншим водокористувачам;
виникнення необхідності першочергового задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення;
систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки;
порушення умов спеціального водокористування та охорони вод, стосовно яких центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів, раніше було видано припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Пунктом 1 Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №321, визначено, що цей Порядок визначає процедуру видачі юридичним і фізичним особам (далі - водокористувачі) дозволів на спеціальне водокористування (забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання у водні об`єкти забруднюючих речовин, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів).
Пунктом 3 вказаного порядку встановлено, що видача (відмова у видачі) та анулювання дозволу на спеціальне водокористування здійснюються відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, встановлення порядку діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів, визначаються Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Згідно абз. 6 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» виключно законами, які регулюють відносини, пов`язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюється вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру.
Пунктом 2 абз. 5 ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» встановлено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначаються правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Частиною 9 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб`єкта господарювання згідно із законом.
Оскільки вказаною нормою передбачена відповідальність за невиконання припису контролюючого органу, то припис, який надається підприємству до виконання, має містити чітку вказівку на дії, які суб`єкт господарювання повинен вчинити для усунення порушень.
Отже, припис повинен містити вказівки на конкретні порушення норм чинного законодавства, які виявлені в процесі перевірки, із зазначенням терміну їх усунення.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Частиною 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідно до ч. 11 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи відповідач виконав вимоги припису № 84/05 від 19.05.2021, про що повідомив Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області, а саме, направив лист №18 від 06.07.2021 «Про поводження з відпрацьованими мастилами», яким зазначив, що в І та II кварталах 2021 року підприємством не придбавались, не використовувались мастила та не утворювались відпрацьовані мастила (оливи) (а.с.85).
Також відповідач направив Державній екологічній інспекції у Чернігівській області лист №28 від 03.08.2021 «Про виконання припису», яким повідомив про впорядкування визначених санітарно-захисних зон артезіанських свердловин у відповідності із регламентами їх утримання (а.с.86).
У подальшому відповідач повідомив Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області про виконання вимог припису, направивши лист №53 від 21.12.2021 «Щодо повідомлення про виконання припису №158/05 від 29.09.2021» (а.с.87-108), яким повідомив, що СТОВ «Злагода»: складено та направлено до ДП «Українська геологічна компанія», ДНВП «Геоінформ України» звітний баланс використання підземних вод за 2020 рік (прісні) за формою 7-ГР.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 7 Умов спеціального водокористування Дозволу на спеціальне водокористування №207/ЧГ/49д-18 від 26.12.2018 визначено, що водокористувач надає щорічно до 20 січня наступного за звітним роком дані режимних спостережень, відомості про фактичний водовідбір та результати хімічних аналізів за формою 7-ГР Київській ГГЕ ДП «УГК» та ДНВП «Геоінформ України».
Пунктом 2 Інструкції із заповнення форми звітності №7-ГР (підземні води) (річна) «Звітний баланс використання підземних вод за 20 __рік», затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.03.2016 №97, встановлено, що форму 7-ГР до 20 січня наступного за звітним року до Держгеонадр подають користувачі надр, визначені статтею 13 Кодексу України про надра, що здійснюють користування надрами на підставі та в межах ділянки (родовища) надр, визначеної (визначеного) спеціальним дозволом на користування надрами (далі - користувачі надр).
Таким чином враховуючи положення п. 7 Умов спеціального водокористування Дозволу на спеціальне водокористування №207/ЧГ/49д-18 від 26.12.2018, п. 2 Інструкції із заповнення форми звітності №7-ГР (підземні води) (річна) «Звітний баланс використання підземних вод за 20__рік» станом на дату винесення припису строк виконання обов`язку із подання звітності за формою №7-ГР ще не настав.
Натомість СТОВ «Злагода» завчасно, до визначеного дозволом, вказаною вище Інструкцією та приписом строку, подав відповідний звіт, надав контролюючому органу Державній екологічній інспекції у Чернігівській області підтвердження проведення відповідачем щоквартального аналізу води.
Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи проведено аналіз проби води, за результатом якого вимірювальною лабораторією «ЕКОПРОМ» складено протоколи №118 від 02.06.2021, №118/1 від 02.06.2021, №179 від 13.08.2021, №178/1 від 13.08.2021, №277 від 14.12.2021, №277/2 від 14.12.2021. Вказаними аналізами проб води встановлено, що якість води за відповідними показниками відповідає гігієнічним вимогам до питної води (свердловин); забезпечено виділення та впорядкування санітарно-захисних зон артезіанських свердловин (а.с.87-108).
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням наявних в матеріалах справи доказів суд дійшов висновку, що відповідач в повному обсязі та завчасно виконав вимоги припису, як наслідок підстави для застосування заходів реагування до СТОВ «Злагода» у виді анулювання дозволу на спеціальне водокористування №207/ЧГ/49д-18 від 26.12.2018 відсутні.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Державного агентства водних ресурсів України задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 168, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Державного агентства водних ресурсів України до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю"Злагода", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачаДержавна екологічна інспекція у Чернігівській області, Державна екологічна інспекція України про анулювання дозволу - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Державне агентство водних ресурсів України (вул. Велика Васильківська, 8, м. Київ, 01004, код ЄДРПОУ 37472104).
Відповідач: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Злагода" (вул. В. Кеслера, 6, с. Курінь, Ніжинський район, Чернігівська область, 16544, код ЄДРПОУ 03794710).
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:
Державна екологічна інспекція у Чернігівській області (вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 38053846).
Державна екологічна інспекція України (Новопечерський провулок, 3, корпус 2, м. Київ, 01042, код ЄДРПОУ 37508533).
Повне судове рішення складено 16.02.2022.
Суддя О.М. Тихоненко