
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 лютого 2022 року № 642/7612/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (вул. Благовіщенська, буд. 34, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196647) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з позовом, в якому просить суд :
-визнати протиправним дії Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського районе Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачі посвідчення «Члена сім`ї загиблого»;
-скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 17.09.2021 року № П-80-21/03-21 щодо відмови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видати посвідчення «члена сім`ї загиблого»;
-зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради встановити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 статус члена сім`ї «померлого ветерана війни» відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» та видати посвідчення «члена сім`ї загиблого»;
-стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради на мою користь, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено ОСОБА_1 у наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і а видачі посвідчення «Члена сім`ї загиблого»;
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 15.11.2021 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії передано до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 17.12.2021 прийнято адміністративний позов до розгляду і відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач надав до суду відзив у якому зазначив, що Управління запросило листом позивача для вирішення питання щодо продовження дії посвідчення «Члена сім`ї загиблого» та після отримання відповідних роз`яснень буде продовжено термін дії даного посвідчення.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суддя Кухар М.Д. з 28.12.2021 по 06.01.2022 включно перебувала у щорічній відпустці та з 19.01.2022 по 10.02.2022 включно перебувала на лікарняному.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ. Батьками в свідоцтві про народження записані: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_4 . Свідоцтво про народження видане повторно 10.09.2013 року відділом державної реєстрації шлюбів та народжень реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції в Луганській області, актовий запис №1090, серія та номер НОМЕР_2 .
За життя, батько позивачки ОСОБА_3 мав статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , яке видано 16.04.1997 року Головним управлінням внутрішніх військ МВС України.
ОСОБА_3 проходив військову службу в Афганістані, після чого продовжив службу в рядах МВС України, служив у військовій частині №3035 (м. Луганськ) в званні майора міліції, що підтверджується копією військового квитка НОМЕР_4 .
24.02.1995 року, перебуваючи в робочу відрядженні в м. Києві, ОСОБА_3 отримав важке вогнепальне поранення живота. Внаслідок чого, 17.05.1999 року йому була встановлена 2 (друга) група інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК № 216890. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер. Свідоцтво про смерть видане повторно 27.12.2001 року відділом реєстрації актів громадянського стану Ленінського районного управління юстиції міста Луганськ, актовий запис №359, серія та номер НОМЕР_5 .
Після його смерті мати позивачки, ОСОБА_4 звернулась до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Рішенням Ленінського районного суду м. Луганськ від 04.06.2003 року справа №2-186/2003 встановлено факт наявності причинно-наслідкового зв`язку між отриманим ОСОБА_3 вогнепального поранення кишечника з розвитком основного захворювання (цироз печінки змішаного генеза), що стало причиною смерті, а також встановлено факт наявності інвалідності другої групи зі стійкою втратою професійної працездатності в розмірі 70% в період з 01.06.2000 року по дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З 2003 року ОСОБА_2 , мала статус члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни на підставі ч.1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
21.10.2015 року ОСОБА_2 , було видано посвідчення (серія НОМЕР_6 ) для підтвердження статусу члена сім`ї померлого ветерана війни з подальшими термінами продовження. Термін дії посвідчення встановлено згідно з терміном дії довідки МСЕК.
01.09.2021 року позивачці безстроково встановлено статус особи з інвалідністю з дитинства третьої групи.
25.08.2021 року позивач звернулась із заявою до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради для продовження терміну дії посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни. У відповідь отримала лист від 17.09.2021 року № 11-80-21/03-21 в якому зазначено, що за результатами вивчення документів, які містяться у особовій справі, не має підстав для продовження терміну дії посвідчення відповідно до п. 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернулась до суду із даним позовом.
По суті спірних правовідносин судом зазначається наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни встановлений Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 (далі, - Положення №302).
Згідно з абзацом 2 пункту 7 Положення №302 посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім`ї загиблого" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.
Правовий статус ветеранів війни визначається Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі - Закон №3551-XII), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 10 Закону України №3551-XII, дія цього закону розповсюджується на: сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
З аналізу даної норми права випливає, що дія цього Закону поширюється на сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які:
1)загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або;
2)померли внаслідок виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків),
3)а також померли внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті ;
4)померли внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби;
5)померли внаслідок захворювання на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
Статтею 10 Закону №3551-XІІ також визначено, що до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать: утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв`язку з цим виплачується пенсія; батьки; один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні; діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; діти, які мають свої сім`ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття; діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.
Таким чином, системний аналіз статті 10 Закону України №3551-XII свідчить, зокрема, про те, що самостійними і достатніми умовами, за наявності хоча б однієї з яких, члена сім`ї померлого військовослужбовця (чи прирівняної до нього особи), можна віднести до осіб, на яких поширюється чинність цього Закону, є: 1) смерть, яка настала внаслідок виконання службових обов`язків, а також 2) смерть внаслідок захворювання, одержаного в період проходження служби.
Отже, враховуючи те, що батько ОСОБА_2 , помер внаслідок виконання службових обов`язків від захворювання, пов`язаного з проходження служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується наявними в матеріалах справи належними і допустимими доказами, суд дійшов висновку, що Закон України №3551-XII поширює свою чинність на членів його сім`ї, зокрема дочку ОСОБА_2 .
Відповідно до пп.3 пункту 3 Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2019 № 285, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.04.2017 за № 559/30427 (далі - Положення) визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв, що спричинили смерть поліцейських, військовослужбовців, колишніх поліцейських, колишніх військовослужбовців, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ, є одним із основних завдань медичних (військово-лікарських) комісій МВС (далі, - ВЛК).
Пунктом 1 розділу VIII Положення встановлено, що за результатами лікарської та військово-лікарської експертизи ВЛК приймають постанови, які включають діагноз, встановлений особі за результатами проведеного обстеження, рішення щодо ступеня придатності чи про непридатність до служби та висновок про причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва).
Згідно з пунктом 10 розділу VIII Положення постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення (контузії, травми, каліцтва), яке призвело поліцейського до смерті, приймається в редакції одного з формулювань, що вказані у підпунктах 1-10 пункту 9 цього розділу. Встановлення зазначеного причинного зв`язку проводиться штатними ВЛК за направленням підрозділів кадрового забезпечення.
Підпунктом 6 пункту 9 розділу VIII Положення визначено, що постанови ВЛК про причинний зв`язок поранень (контузій, травм, каліцтв) та захворювань поліцейських, колишніх осіб рядового і начальницького складу приймаються з такими формулюваннями: "Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції" - якщо воно діагностовано в період проходження служби в поліції та/або органах внутрішніх справ (міліції) або коли захворювання було діагностовано до служби, а в період служби досягло такого розвитку, що призводить до прийняття рішення про непридатність.
Згідно з п.19 розділу VIII Положення установлення причинного зв`язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв), що призвели до смерті поліцейських, колишніх поліцейських, військовослужбовців, колишніх військовослужбовців, колишніх осіб рядового чи начальницького складу, проводиться штатними ВЛК з урахуванням раніше прийнятої постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень (за її наявності), висновку патолого-анатомічного дослідження (судово-медичної експертизи) про причину їх смерті. Лікарська довідка про причину смерті (без проведення патолого-анатомічного дослідження) може бути врахована ВЛК, як виняток, у разі підтвердження діагнозу медичною документацією, складеною за життя цієї особи.
Отже, підставою для отримання відповідного статусу члена сім`ї загиблого є постанова ВЛК про причинний зв`язок смерті з пораненням, контузією, каліцтвом чи захворюванням, одержаним під час проходження служби в органах внутрішніх справ чи виконання службових обов`язків.
Як свідчать матеріали справи, рішенням Ленінського районного суду м. Луганськ від 04.06.2003 року справа №2-186/2003 встановлено факт наявності причинно-наслідкового зв`язку між отриманим ОСОБА_3 вогнепального поранення кишечника з розвитком основного захворювання (цироз печінки змішаного генеза), що стало причиною смерті, а також встановлено факт наявності інвалідності другої групи зі стійкою втратою професійної працездатності в розмірі 70% в період з 01.06.2000 року по дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Також, Мінветеранів для отримання відповідних роз`яснень щодо визначення причини смерті батька ОСОБА_2 - ОСОБА_3 звернулося до Центральної військово- лікарської комісії Збройних Сил України (далі - ЦВЛК).
ЦВЛК листом від 07.12.2021 № 598/1538 поінформувало, зокрема, що поранення ОСОБА_3 під час виконання обов`язків військової служби та наступна резекція 110 см пошкодженої здухвинної кишки призвели до розвитку захворювання (дрібно вузловий цироз печінки), яке і стало причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
За таких обставин, ОСОБА_2 має право на отримання статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни та відповідного посвідчення.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправним дії Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського районе Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачі посвідчення «Члена сім`ї загиблого».
Скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 17.09.2021 року № П-80-21/03-21 щодо відмови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видати посвідчення «члена сім`ї загиблого».
Зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (вул. Благовіщенська, буд. 34, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196647) встановити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) статус члена сім`ї «померлого ветерана війни» відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» та видати посвідчення «члена сім`ї загиблого»;
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (вул. Благовіщенська, буд. 34, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196647) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 16 лютого 2022 року.
Суддя Кухар М.Д.