Рішення № 103353235, 15.02.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2022
Номер справи
480/9111/21
Номер документу
103353235
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2022 року Справа № 480/9111/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савицької Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача - Чуяшенка Д.О.,

представника відповідача -Литвиненка А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 480/9111/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови та дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Сумській області, і просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області в направленні документів до Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років, оформлену листом від 30.08.2021 за №12/С-236;

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо проведення розрахунку вислуги років для призначення пенсії без урахування пільгової вислуги за період з 07.07.2001 по 26.07.2011 з розрахунку один місяць служби за півтора місяці та з 15.08.2015 по 16.09.2015 з розрахунку один місяць служби за три місяці, оформленні та направленні необхідних документів для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років по пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» замість пункту «а» статті 12 цього ж Закону;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області розрахунок вислуги років врахувавши пільгову вислугу за період з 07.07.2001 по 26.07.2011 з розрахунку один місяць служби за півтора місяці та з 15.08.2015 по 16.09.2015 з розрахунку один місяць служби за три місяці, подання та всі необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого, постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 року за № 3-1 та пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 18.09.2000 до 18.01.2021 проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції України на різних посадах.

Згідно наказу від 14.01.2021 №7 о/с про звільнення позивача, загальна вислуга станом на день звільнення зі служби 18.01.2021 складає 21 рік 10 місяців 02 дні.

Головним управлінням Національної поліції в Сумській області було підготовлено і направлено всі необхідні документи для призначення пенсії позивачу, на підставі яких останньому було призначено пенсію згідно п."б" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Вважаючи, що має право на призначення пенсії за п. "а" статті 12 цього ж Закону, позивач направив на адресу відповідача заяву про оформлення та подання необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за вказаним пунктом. Однак, за наслідками розгляду його заяви, позивач отримав лист відповідача, відповідно до якого позивачу відмовлено у оформленні та поданні необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за п. «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В обґрунтування своєї відмови відповідач зазначив, що у позивача відсутнє право на призначення йому пенсії за вислугу років за п. "а" статті 12 через недостатню вислугу років у календарному обчисленні на день звільнення.

З такими діями відповідача позивач не погоджується, вважає їх незаконними та просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 20.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач, у відзиві на позовну заяву (а.с.34-35), зазначив, що відповідно до наказу начальника від 14.01.2021 №7 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції з 18.01.2021. Календарна вислуга років станом на 18.01.2021 складає 21 рік 10 місяців 02 дні.

У той же час, відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

За приписами частини 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Зауважує, що вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні становить 21 рік 10 місяців 02 дні.

Також відповідач звертає увагу суду на те, що законодавець розмежовує такі поняття як "вислуга років" та "календарна вислуга років".

При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії. У той же час, для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі, а до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено. Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивач не погоджуючись із доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву, подав до суду відповідь на відзив, у якій просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 16.12.2021 призначено у справі №480/9111/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови та дій протиправними, зобов`язання вчинити дії судове засідання.

Крім того, ухвалою суду витребувано у відповідача розрахунок пільгового стажу ОСОБА_1 (кількість років, місяців, днів).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи і подані заяви по суті справи, оцінивши подані учасниками справи докази та встановивши всі фактичні обставини справи, суд встановив наступне.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 18.09.2000 до 18.01.2021 проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції України на різних посадах.

Наказом по особовому складу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 14.01.2021№7 о/с, позивача звільнено зі служби в поліції відповідно до п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) (а.с.8).

У подальшому Головним управлінням Національної поліції в Сумській області було підготовлено і направлено всі необхідні документи для призначення пенсії позивачу, на підставі яких останньому було призначено пенсію згідно п."б" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На адвокатський запит щодо отримання документів, що стосуються проходження служби позивачем (а.с.9), позивачем отримано лист №12/4-13аз від 10.08.2021 (а.с.10), у якому зазначалося, зокрема про те, що у разі наявності 25 каледарних років і більше, період служби позивача з 07.07.2001 по 26.07.2011 зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, а період служби з 15.08.2015 по 16.09.2015 зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Позивач, вважаючи, що має право на призначення пенсії за п. "а" статті 12 цього ж Закону, з урахуваннім вище вказаного стажу, позивач направив на адресу відповідача заяву про оформлення та подання необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за вказаним пунктом (а.с.23).

За наслідками розгляду його заяви, позивач отримав лист відповідача, відповідно до якого позивачу відмовлено у оформленні та поданні необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за п. «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В обґрунтування своєї відмови відповідач зазначив, що у позивача відсутнє право на призначення йому пенсії за вислугу років за п. "а" статті 12 через недостатню вислугу років у календарному обчисленні на день звільнення (а.с.24).

Не погодившись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано, зокрема, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі також - Порядок №3-1, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із вищезазначеним Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 12 Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Зважаючи на викладене, суд звертає увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення їм пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії та встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі №537/1980/16-а.

Відповідно до статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 12 вказаного Закону у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

На виконання вищезазначених вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей.

Верховний Суд у складі суддів Об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18.

Окрім цього, у вищезазначеній постанові судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала наступні правові висновки: "В цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

Так, під час розгляду справи по суті встановлено, що вислуга років позивача, з урахуванням вислуги років на пільгових умовах, становить більше 25 календарних років, а саме: 26 років 12 місяців 13 днів, з яких 21 рік 10 місяців 02 дні - календарний стаж служби, 05 років 02 місяці 11 днів - вислуга років на пільгових умовах) (а.с.59).

Ураховуючи правові висновки, наведені у постанові об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а та постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправною відмови позивачу у проведенні розрахунку розміру грошового забезпечення та оформленні всіх необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та зобов`язання відповідача вчинити відповідні дії.

При цьому суд зазначає, що оскільки позивач звертався з питання, відносно якого на даний час виник спір, до відповідача та отримав рішення у вигляді відмови, викладеної в листі від 30.08.2021, то суд вважає належним способом захисту прав, саме визнання протиправною вказаної відмови.

Враховуючи викладене, суд, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, вважає за потрібне визнати протиправною відмову відповідача щодо підготовки та подання до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років, визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо проведення розрахунку вислуги років для призначення пенсії без урахування пільгової вислуги за період з 07.07.2001 по 26.07.2011 з розрахунку один місяць служби за півтора місяці та з 15.08.2015 по 16.09.2015 з розрахунку один місяць служби за три місяці, оформленні та направленні необхідних документів для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років по пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» замість пункту «а» статті 12 цього ж Закону й зобов`язати відповідача підготувати та направити до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області документи для розгляду питання щодо призначення пенсії за вислугу років позивачу відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого, постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вище вказана правова позиція суду узгоджується з висновками Другого апеляційного адміністративного суду, які викладені у постанові від 26.11.2021 по справі №480/2501/21.

З урахуванням того, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", то питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови та дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області в направленні документів до органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років, оформлену листом від 30.08.2021 за №12/С-236.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо проведення розрахунку вислуги років для призначення пенсії без урахування пільгової вислуги за період з 07.07.2001 по 26.07.2011 з розрахунку один місяць служби за півтора місяці та з 15.08.2015 по 16.09.2015 з розрахунку один місяць служби за три місяці, оформленні та направленні необхідних документів для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років по пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» замість пункту «а» статті 12 цього ж Закону.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області розрахунок вислуги років, врахувавши пільгову вислугу за період з 07.07.2001 по 26.07.2011 з розрахунку один місяць служби за півтора місяці та з 15.08.2015 по 16.09.2015 з розрахунку один місяць служби за три місяці, подання та необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого, постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено та підписано 16.02.2022.

Суддя Н.В. Савицька