Рішення № 103349948, 16.02.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2022
Номер справи
380/20533/21
Номер документу
103349948
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/20533/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2022 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (далі – відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.10.2021 № 655 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з 12.02.2018 з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із врахуванням його вислуги років для призначення пенсії на день звільнення з органів внутрішніх справ, а саме станом на 03.09.2015, – 23 роки 11 місяців 13 днів, враховуючи до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 22.05.2001 по 26.07.2011 на посадах: оперуповноваженого відділення карного розшуку лінійного відділу на ст. Львів УМВС України на Львівській залізниці (22.05.2001 - 14.02.2003), оперуповноваженого відділення боротьби з майновими злочинами та злочинами проти особистості відділу карного розшуку УМВС України на Львівській залізниці (14.02.2003 -27.09.2004), оперуповноваженого відділення карного розшуку лінійного відділу на ст. Здолбунів УМВС України на Львівській залізниці (27.09.2004 - 18.06.2005), начальника сектору кримінальної міліції у справах неповнолітніх лінійного управління на Львівській залізниці (18.06.2005 - 01.11.2007), начальника сектору кримінальної міліції у справах дітей лінійного управління на Львівській залізниці (01.11.2007 - 04.08.2009), начальника відділення кримінальної міліції у справах дітей УМВС України на Львівській залізниці (04.08.2009 - 26.07.2011) на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, а також враховуючи до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 16.12.2014 по 16.01.2015, протягом якого ОСОБА_1 приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи безпосередньо на території проведення АТО м.Краматорськ Донецької області, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, а також провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 12.02.2018, а також провести нарахування та виплату ОСОБА_1 недоотриманої різниці пенсії з 12.02.2018 по даний час.

Ухвалою від 23.11.2021 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що для набуття права на призначення пенсії за вислугу років не є визначальним наявність саме календарної вислуги років. У позивача станом на день його звільнення зі служби в органах внутрішніх справ та станом на день призначення йому пенсії по інвалідності було наявне право на призначення йому пенсії за вислугу років із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого позивач проходив службу у підрозділах карного розшуку, у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх у відповідних періодах, коли Постанова № 393 була чинна в редакціях, які передбачали зарахування часу проходження служби на вказаних посадах у вказаних підрозділах до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, а також із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби, протягом якого позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції. При цьому, що в такому випадку вислуга років позивача для призначення йому пенсії станом на день його звільнення зі служби в органах внутрішніх справ та станом на день призначення йому пенсії по інвалідності становить – 23 роки 11 місяців 13 днів, що станом на день звільнення позивача, а саме станом на 03.09.2015, є достатньою для призначення пенсії позивачу за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

14.02.2022 представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що календарна вислуга років позивача на день звільнення зі служби (03.09.2015) становила – 18 років 08 місяців 11 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зарахування до вислуги років стажу роботи у пільговому обчисленні чинним законодавством не передбачено.

15.02.2022 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив ті ж аргументи, що й у позовній заяві.

Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

Відповідно до Наказу Управління МВС України на Львівській залізниці від 28.08.2015 № 59 о/с «По особовому складу» позивача, начальника сектору кримінальної міліції у справах дітей УМВС, звільнено з органів внутрішніх справ в запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік) з 03.09.2015 за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114.

У такому Наказі Управління МВС України на Львівській залізниці від 28.08.2015 №59 о/с «По особовому складу» зазначено, що на день звільнення вислуга позивача становила в календарному обчисленні 18 років 08 місяців 11 днів, у пільговому обчисленні – 23 роки 11 місяців 13 днів.

18.12.2018 Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи (Обласна МСЕК № 1) встановив позивачу третю групу інвалідності у зв`язку із захворюванням пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

З 04.12.2018 позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 40 % відповідних сум грошового забезпечення, виходячи із суми грошового забезпечення, яке позивач отримував на останній займаній посаді начальника сектору кримінальної міліції у справах дітей УМВС України на Львівській залізниці.

29.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років, у якій просив призначити з 12.02.2018 пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням від 29.04.2021 відповідач відмовив у призначенні та перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з тим, що на день звільнення позивача зі служби, а саме станом на 03.09.2015, необхідною для призначення пенсії за вислугу років була вислуга років 22 календарних роки і більше, а вислуга років позивача на день звільнення зі служби у календарному обчисленні становила лише 18 років 08 місяців 11 днів.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 у справі №380/7856/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 29.04.2021 №289 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугою років; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.04.2021 та за результатами її розгляду прийняти рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у такому рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 19.10.2021, в якій просив перевести його з 12.02.2018 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За результатами розгляду вказаної заяви відповідач прийняв рішення від 19.10.2021 №655 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 . Таке рішення обґрунтоване тим, що відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України № 2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»- «д», «ж» статті 12 вказаного Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарні роки і більше. Вислуга позивача в календарному обчисленні становить 18 років 08 місяців 11 днів, у пільговому обчисленні – 23 роки 11 місяців 13 днів, а тому немає підстав для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України № 2262.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі, зокрема, в органах поліції, визначені Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон України № 2262-ХІІ).

Пунктом «а» частини першої статті 12 Закону України № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 вказаного Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 зазначеного Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.

Частиною другою статті 17 Закону України № 2262-XII визначено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах вказаного Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно зі статтею 17-1 Закону України № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної статті Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 (далі – Порядок № 393).

Суд встановив, що позивач з 11.06.1996 по 14.11.1997 позивач проходив службу в Збройних Силах.

Згідно з пунктом 1 Постанови № 393 (у редакції, чинній станом на час проходження позивачем служби в Збройних Силах України) для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Прикордонних військах, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України.

З 25.05.1998 по 22.05.2001 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді міліціонера окремого взводу по забезпеченню громадського порядку УМВС України на Львівській залізниці.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 393 (у редакції, чинній станом на час проходження позивачем служби на вказаній посаді) для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

З 22.05.2001 по 26.07.2011 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах: оперуповноваженого відділення карного розшуку лінійного відділу на ст. Львів УМВС України на Львівській залізниці (22.05.2001-14.02.2003), оперуповноваженого відділення боротьби з майновими злочинами та злочинами проти особистості відділу карного розшуку УМВС України на Львівській залізниці (14.02.2003-27.09.2004), оперуповноваженого відділення карного розшуку лінійного відділу на ст. Здолбунів УМВС України на Львівській залізниці (27.09.2004-18.06.2005), начальника сектору кримінальної міліції у справах неповнолітніх лінійного управління на Львівській залізниці (18.06.2005-01.11.2007), начальника сектору кримінальної міліції у справах дітей лінійного управління на Львівській залізниці (01.11.2007-04.08.2009), начальника відділення кримінальної міліції у справах дітей УМВС України на Львівській залізниці (04.08.2009-26.07.2011).

У підпункті «в» пункту 3 Постанови № 393 (у редакції, чинній у вказані вище періоди) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 такої Постанови, зараховувався на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця:

- час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ;

- час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

З 26.07.2011 по 03.09.2015 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах: начальника відділення кримінальної міліції у справах дітей УМВС України на Львівській залізниці (26.07.2011-26.07.2013), начальника сектору кримінальної міліції у справах дітей УМВС України на Львівській залізниці (26.07.2013-03.09.2015).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 393 (у редакції, чинній станом на час проходження позивачем служби на вказаних посадах) для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

З 16.12.2014 по 16.01.2015 позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, перебуваючи безпосередньо на території проведення АТО м.Краматорськ Донецької області.

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови №393 (у редакції, чинній станом на час участі позивача в антитерористичній операції) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 вказаної постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Зважаючи на викладене, календарна вислуга років позивача станом на 03.09.2015 становила 18 років 08 місяців 11 днів, час служби в пільговому обчисленні – 05 років 03 місяці 02 дні, що підтверджується розрахунком вислуги років на пенсію позивача (особистий номер (М-092146).

Отже, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж (23 роки 11 місяців 13 днів) відповідно до приписів Постанови №393 (служба у підрозділах карного розшуку, у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, а також прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції).

Статтею 17 Закону України № 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону України №2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за вказаним законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом України № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на переведення його на пенсію за вислугу років із зарахуванням на пільгових умовах часу проходження служби у підрозділах карного розшуку, у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, а також прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції.

З огляду на наявність у позивача станом на день звільнення зі служби вислуги років у пільговому обчисленні більше ніж 22 роки, а саме 23 роки 11 місяців 13 днів, суд вважає, що рішення від 19.10.2021 № 655 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не відповідає критеріям правомірності рішень суб`єктів владних повноважень, викладеним у частині другій у статті 2 КАС України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Вирішуючи питання дати, з якої відповідач повинен перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, суд враховує таке.

У відповідності до пунктів 6, 17, 18 Постанови Правління ПФУ № 3-1 від 30.01.2007 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.

У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз`яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.

Відповідно до статті 50 Закону України № 2262-XII пенсії відповідно до вказаного Закону призначаються: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом відповідно до пунктів «а», «в» статті 12 зазначеного Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків. Особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за вказаним Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.

Пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Як встановив суд, позивач звільнений зі служби 03.09.2015, а звернувся із заявою про переведення на пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 19.10.2021.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач має право на переведення на пенсію за вислугу років з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією, тобто, з 19.10.2020, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Обираючи спосіб захисту прав позивача, суд враховує, що зобов`язання відповідача рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 у справі №380/7856/21 повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за вислугу років від 29.04.2021 та за результатами її розгляду прийняти рішення не призвело до відновлення порушених прав позивача.

Зважаючи на викладене, суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов`язати відповідача перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 19.10.2020, здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених коштів.

Щодо вимоги позивача встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду, то суд зазначає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком. При цьому, позивач не надав доказів та не навів обставин, які б давали суду підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виконання судового рішення. У зв`язку з цим, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.10.2021 № 655 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 19.10.2020, здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених коштів.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Мричко Н.І.