
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2022 року Справа № 280/11790/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Прус Я.І. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом
Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ Л ТРАНС» (69032, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.175, офіс 1; код ЄДРПОУ 41260892)
про стягнення коштів за податковим боргом,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ Л ТРАНС» (далі - відповідач), в якій позивач просить суд cтягнути кошти у сумі податкового боргу з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків з наступних податків:
- з податку на додану вартість у розмірі 365 574,95 грн., які зарахувати: р/р UA628999980313040029000008479; отримувач - ГУК у Зап.облЛТ м.Запоріжжя/14010100; код отримувача 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача - 899998; код класифікації доходів бюджету - 14060100;
- з податку на прибуток приватних осіб у розмірі 893,52 грн., які зарахувати: р/р UA218999980333139318000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл./ТГ М.Запоріжжя/11021000; код отримувача 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача - 899998; код класифікації доходів бюджету - 11021000.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що станом на день подання позовної заяви за підприємством обліковується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 365 574,95 грн. та з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 893,52 грн. На адресу платника податків направлена податкова вимога, якою повідомлено про необхідність сплатити податковий борг, однак сума податкового боргу самостійно не сплачена. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 07.12.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
21.12.2021 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, та зазначає, що висновки, викладені в акті перевірки №6/08-01-05-09/41260892 від 17.01.2020 є помилковими, а винесене податкове повідомлення – рішення №0002080509 від 13.02.2020 - протиправним. Просить в задоволенні позову відмовити.
04.01.2022 позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що податкове повідомлення – рішення №0002080509 від 13.02.2020 було оскаржено відповідачем в судовому порядку, однак у задоволенні позову відмовлено. Постановою Третього апеляційного адміністративного суд від 06.05.2021 по справі №280/4889/20 апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду залишено без змін. Таким чином сума грошового зобов`язання, визначена в ньому, є узгодженою та такою, що набула статус податкового боргу.
На підставі наявних у суду матеріалів встановлено такі обставини.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ Л ТРАНС» (код ЄДРПОУ 41260892) зареєстровано як юридичну особу, дата запису: 05.04.2017, номер запису: 11031020000042571, основним видом діяльності підприємства є (КВЕД) 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами (основний).
За даними інтегрованої картки платника податків ТОВ «КОМПАНІЯ Л ТРАНС» має податковий борг у загальному розмірі 366 468,47 грн., який виник з таких підстав.
За результатами проведеної контролюючим органом документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «КОМПАНІЯ Л ТРАНС» складено акт №6/08-01-05-09/41260892 від 17.01.2020.
Актом перевірки від 17.01.2020 №6/08-01-05-09/41260892 встановлено порушення відповідачем п.198.1 п.198.2 п.198.3, ст.198, п. 201.1, п. 201.10, ст.201 Податкового кодексу України, що призвело до завищення від`ємного значення з податку на додану вартість за лютий 2019 року у сумі 106 406 грн., березень 2019 року у сумі 124 724 грн.; заниження податку на додану вартість в період, що перевірявся, на загальну суму 232 204 грн., у тому числі за лютий 2019 року в сумі 121 882 грн., березень 2019 року в сумі 110 322 грн.
На підставі висновків акту перевірки від 17.01.2020 №6/08-01-05-09/41260892 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.02.2020 №0002080509, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 290 255 грн., у тому числі: 232 204 грн. - податкові зобов`язання та 58 051 грн. - штрафні санкції.
Податкове повідомлення-рішення від 13.02.2020 №0002080509 було оскаржено в судовому порядку. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.12.2020 у справі № 280/4889/20, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суд від 06.05.2021 у задоволенні позову відмовлено.
Таким чином, судовим рішнням, яке набрало законної сили, підтверджено правомірність податкового повідомлення-рішення від 13.02.2020 №0002080509.
Крім того, контролюючим органом проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «КОМПАНІЯ Л ТРАНС», за результатами якої складений акт від 02.03.2021 №1706/08-01-18-07/4126892.
Актом перевірки від 02.03.2021 №1706/08-01-18-07/4126892 встановлено порушення відповідачем вимог п.49.18.1 п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасне подання податкової звітності з податку на додану вартість за січень 2021 року.
На підставі висновків акту перевірки від 02.03.2021 №1706/08-01-18-07/4126892 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.03.2021 №0047631807, яким визначено суму штрафних(фінансових) санкцій у розмірі 340 грн.
Крім того, на підставі ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня з податку на додану вартість у розмірі 74 979,95 грн.
Що стосується податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств.
Актом перевірки від 14.12.2020 №3247/08-01-04-13/41260892 встановлено порушення відповідачем п. 57.3 ст.57 Податкового кодексу України внаслідок несвоєчасності сплати податкового зобов`язання з податку на прибуток.
На підставі висновків акту перевірки від 14.12.2020 №3247/08-01-04-13/41260892 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.12.2020 №0078600413, яким визначено суму штрафу у розмірі 1318,56 грн. З урахуванням часткової сплати у розмірі 437,22 грн. залишок боргу складає 881,34 грн.
Крім того, на підставі ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня з податку на прибуток у розмірі 12,18 грн.
У зв`язку з несплатою відповідачем податкового боргу, позивач звернувся до суду з даним позовом на виконання наданих Податкового кодексу України повноважень.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (тут і в подальшому в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, вважається податковим боргом.
Тобто виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов`язаний з несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання протягом установленого строку.
Згідно з пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За приписами ст.31 ПК України строком сплати податку та збору визначається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку і сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
У силу п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом, законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 Податкового кодексу України).
Згідно з пп. 54.3.2 та 54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:
дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до п.58.2 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України (у редакції станом на дату складення податкового повідомлення-рішення) податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно п.42.2 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Як встановлено судом, контролюючий орган виконав обов`язок щодо направлення на адресу відповідача податкових повідомлень - рішень, які отримано уповноваженою особою відповідача.
Грошові зобов`язання, визначені такими податковими повідомленнями-рішеннями, набули статусу узгоджених, у тому числі, за результатами судового оскарження.
Враховуючи відсутність доказів сплати відповідачем грошових зобов`язань, визначених такими податковими повідомленнями-рішеннями, протягом граничних строків, такі грошові зобов`язання набули статусу податкового боргу.
Відповідно до статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається:
129.1.1. при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Як зазначено в п.129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Згідно з пунктом 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
За змістом статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків…Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.
За даними інтегрованої картки платника податків, відповідачу нарахована пеня у розмірі 74 979,95 грн. та 12,18 грн.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.59.5 даної статті Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що з метою погашення податкового боргу відповідачу було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкову вимогу форми «Ю» №34187-50/828 від 26.12.2018, яка відповідачем отримана 18.01.2019.
Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.4 ст.95 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого податкового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 893,52 грн. та з податку на додану вартість у розмірі 365 574,95 грн. є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
До суду не надано доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення, або спростовували наявність податкового боргу, або свідчили про неузгодження грошових зобов`язань, зокрема, у зв`язку з оскарженням податкового повідомлення-рішення, якими вони визначені.
При цьому суд відхиляє посилання відповідача на протиправність податкового повідомлення – рішення №0002080509 від 13.02.2020, оскільки його правомірність підтверджена судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивачем доведено наявність у відповідача податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 893,52 грн. та з податку на додану вартість у розмірі 365 574,95 грн., у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Позивачем не надано доказів понесення витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв`язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 205, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ Л ТРАНС» у всіх банках, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, податковий борг:
- з податку на додану вартість у розмірі 365 574,95 грн. (триста шістдесят п`ять тисяч п`ятсот сімдесят чотири гривні 95 коп.), які зарахувати: р/р UA628999980313040029000008479; отримувач - ГУК у Зап.облЛТ м.Запоріжжя/14010100; код отримувача 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача - 899998; код класифікації доходів бюджету - 14060100;
- з податку на прибуток приватних осіб у розмірі 893,52 грн. (вісімсот дев`яносто три гривні 52 коп.), які зарахувати: р/р UA218999980333139318000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл./ТГ М.Запоріжжя/11021000; код отримувача 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача - 899998; код класифікації доходів бюджету - 11021000.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач – Головне управління ДПС у Запорізькій області, місцезнаходження 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663).
Відповідач – Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ Л ТРАНС», місцезнаходження: 69032, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.175, офіс 1; код ЄДРПОУ 41260892.
Повне судове рішення складено 14.02.2022.
Суддя М.О. Семененко