
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 лютого 2022 року м. Ужгород№ 260/7210/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рада адвокатів Львівської області про визнання відмови у наданні інформації незаконною, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 25 листопада 2021 року звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Ради адвокатів Львівської області, в якому з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить:
1) визнати протиправною відмову Ради адвокатів Львівської області в наданні адвокату Пересоляку Олександру Сергійовичу завіреної копії Протоколу № 1 звітно-виборної конференції адвокатів Львівської області від 22 вересня 2017 року (повний текст), завіреної копії Протоколу № 1 конференції адвокатів Львівської області від 24.01.2019 року (повний текст) оформлену як відповідь від 20.09.2021 вих №262
-2) зобовязати Раду адвокатів Львівської області надати ОСОБА_1 завірені копії Протоколу № 1 звітно-виборної конференції адвокатів Львівської області від 22 вересня 2017 року (повний текст) та завірену копію Протоколу № 1 конференції адвокатів Львівської області від 24.01.2019 року (повний текст) ,оформлену як відповідь від 20.09.2021 вих №262.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що починаючи з 2012 по 05.01.2011 року він як адвокат. здійснював адвокатську діяльність за адресою знаходження його робочого місяця в АДРЕСА_1 .У звязку з журналістським розслідування він звернувся до КДКА у Львівській області про надання вказаних протоколів, однак на його електронну адресу надійшла відповідь, що розпорядником запитуваної інформації є конференція адвокатів регіону. Враховуючи , що між конференціями функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів, він 09 вересня 2021 року звернувся до відповідача з відповідним запитом, однак отримав відмову з посиланням на те, що запитувані документи та інформація є конфіденційною.
30 листопада 2021 року ухвалою суд відкрив спрощене позовне провадження та надав відповідачу строк для надання відзиву та доказів пятнадцять днів з дня отримання даної ухвали.
01 грудня 2021 року вказана ухвала була направлена на офіційну електронну адресу відповідача, яка була ним отримана в той же день, що стверджується роздруківкою відповідного повідомлення.
20 грудня 2021 року позивач надіслав заяву про зменшення позовних вимог.
Станом на день винесення рішення відповідача ні відзиву, ні доказів в обгрунтування своєї позиції суду не надав.
Вивчивши матеріали справи , суд дійшов до наступних висновків.
Обставини встановлені судом.
Відповідно до Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 21/702 Пересоляк Олександр Сергійович на підставі рішення Закарпатської КДКА № 3 від 16.09.2011 року має право на заняття адвокатською діяльністю.
Відповідно до Єдиного реєстру адвокатів України станом на 25.01.2021 року основне місце адвокатської діяльності ОСОБА_1 - це АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 веде журналістську діяльність, що стверджується журналістським посвідченням.
25 червня 2021 року журналіст газети «Сила народного контролю» ОСОБА_1 надіслав на адресу КЛК адвокатури Львівської області Запит на інформацію, в якому просив у звязку із проведенням журналістського розслідування , а також відповідно до ст. 35 ЗУ «Про друковані засоби масової інформації» надати інформацію завірені копії Протоколу № 1 звітно-виборної конференції адвокатів Львівської області від 22 вересня 2017 року (повний текст) та завірену копію Протоколу № 1 конференції адвокатів Львівської області від 24.01.2019 року (повний текст) ,оформлену як відповідь від 20.09.2021 вих №262.
02 липня 2021 року Голова КДКА Львівської області надіслав ОСОБА_1 від повідь запит, в якому зазначив, що розпорядником запитуваної інформації є конференція адвокатів регіону.
06 липня 2021 року журналіст газети «Сила народного контролю» ОСОБА_1 надіслав на адресу Ради адвокатів Львівської області Запит на інформацію, в якому просив у звязку із проведенням журналістського розслідування , а також відповідно до ст. 35 ЗУ «Про друковані засоби масової інформації» надати інформацію завірені копії Протоколу № 1 звітно-виборної конференції адвокатів Львівської області від 22 вересня 2017 року (повний текст) та завірену копію Протоколу № 1 конференції адвокатів Львівської області від 24.01.2019 року (повний текст) ,оформлену як відповідь від 20.09.2021 вих №262.
26 листопада 2020 року в інтересах позивача до КДКА Львівської області звернулася адвокат Суязова Г.В., які було надані запитувані документи., в тому числі виписки з протоколів.
09 вересня 2021 року адвокат О. Пересоляк ( м. Ужгород, вул. Добролюбова,6 а.с. 60) надав на адресу запит на інформацію Ради адвокатів Львівської області Запит на інформацію, в якому просив на підставі ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про інформацію» надати завірені копії Протоколу № 1 звітно-виборної конференції адвокатів Львівської області від 22 вересня 2017 року (повний текст) та завірену копію Протоколу № 1 конференції адвокатів Львівської області від 24.01.2019 року (повний текст) ,оформлену як відповідь від 20.09.2021 вих №262.
20 вересня 2021 року заступник Голови Ради адвокатів Львівської області надав відповідь на запит, в якому зазначив, що надання запитуваної позивачем інформації призведе до порушення прав та свобод осіб, інформація по яких міститься в запитуваних протоколах та гарантована ч.2 ст. 32 Конституції України. Також зазначено про ч.5,6, ст.14 ЗУ «Про захист персональних даних, а оскільки згоди субєктів персональних даних не отримано, запитувана інформація не в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини, то такі документи вони надавати не уповноважені.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Закон України "Про інформацію" (Закон 2657) регулює відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації.
У відповідності до ст. 1 Закону 2657:
- інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
-суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, інший суб`єкт, що здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 5 Закону 2657 встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.( ст. 6 Закону 2657).
Закон України "Про доступ до публічної інформації" ( Закон 2939)визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ст.3 Закону 2939 право на доступ до публічної інформації гарантується:
1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;
2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;
3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;
4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством.
Доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах:
1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень;
2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом.
За ст. 6 Закону 2939 обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
У відповідності до 7 Закону 2939 конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону.
Розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Закон України "Про захист персональних даних" (Закон 2297) регулює правові відносини, пов`язані із захистом і обробкою персональних даних, і спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв`язку з обробкою персональних даних.
Відповідно до статті 2 Закону 2297:
- персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована;
- розпорядник персональних даних - фізична чи юридична особа, якій володільцем персональних даних або законом надано право обробляти ці дані від імені володільця.
Згідно ст.43 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (Закон 5076) адвокатське самоврядування ґрунтується на принципах виборності, гласності, обов`язковості для виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування, підзвітності, заборони втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката.
Брати участь у роботі органів адвокатського самоврядування та бути обраними до їх складу можуть лише адвокати України.
За ст.47 Закону 5076 вищим органом адвокатського самоврядування в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є конференція адвокатів регіону, адреса робочого місця яких знаходиться відповідно в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі та відомості про яких включено до Єдиного реєстру адвокатів України.
Конференція адвокатів регіону скликається радою адвокатів регіону не рідше одного разу на рік. Конференцію може бути скликано також за пропозицією не менш як однієї десятої від загальної кількості адвокатів регіону, адреса робочого місця яких знаходиться у відповідному регіоні, або Ради адвокатів України.
До повноважень конференції адвокатів регіону належать:
1) обрання голови та членів ради адвокатів регіону, дострокове відкликання їх з посад;
2) обрання делегатів на з`їзд адвокатів України;
3) обрання представника адвокатів регіону до складу Ради адвокатів України та Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, дострокове відкликання їх з посад;
4) визначення кількості членів кваліфікаційної і дисциплінарної палат кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, обрання голови та членів кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, дострокове відкликання їх з посад;
5) обрання голови та членів ревізійної комісії адвокатів регіону, дострокове відкликання їх з посад;
6) затвердження штатного розпису і кошторису ради адвокатів регіону, кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури;
7) розгляд та затвердження звіту ради адвокатів регіону, кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, висновків ревізійної комісії адвокатів регіону, представників адвокатів.
Відповідно до ст.48 Закону 5076 у період між конференціями адвокатів регіону функції адвокатського самоврядування у регіоні виконує рада адвокатів регіону.
Рада адвокатів регіону:
1) представляє адвокатів регіону;
2) складає порядок денний, скликає та забезпечує проведення конференції адвокатів регіону;
3) забезпечує виконання рішень конференції адвокатів регіону, здійснює контроль за їх виконанням;
4) здійснює інформаційно-методичне забезпечення адвокатів регіону, сприяє підвищенню їх кваліфікації;
5) приймає присягу адвоката України;
6) визначає представників адвокатури до складу конкурсної комісії з відбору адвокатів для надання безоплатної вторинної правової допомоги.
7) сприяє забезпеченню гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних і соціальних прав адвокатів;
8) розпоряджається коштами та майном відповідно до затвердженого кошторису;
9) забезпечує в установленому порядку внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України;
10) утворює комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги;
11) виконує інші функції відповідно до цього Закону, рішень конференції адвокатів регіону, Ради адвокатів України, з`їзду адвокатів України.
Засідання ради адвокатів регіону є повноважним, якщо в його роботі бере участь більше половини її членів. Рада адвокатів регіону приймає рішення шляхом голосування більшістю голосів від загальної кількості її членів.
Рада адвокатів регіону є юридичною особою. Повноваження і порядок роботи ради адвокатів регіону визначаються цим Законом та положенням про раду адвокатів регіону.
Установчим документом ради адвокатів регіону є положення про раду адвокатів регіону, яке затверджується Радою адвокатів України.
У статті 24 Закону 5076 зазначено , що адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту.
У разі якщо задоволення адвокатського запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як десять сторінок, адвокат зобов`язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір таких витрат не може перевищувати граничні норми витрат на копіювання та друк, встановлені Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 17 грудня 2019 року у справі № 826/5331/18 вказувала на те, що вимоги до суб`єкта владних повноважень надати відповідь на адвокатський запит щодо інформації, яка має ознаки публічної, розглядається в порядку адміністративного судочинства. Таким чином, позов про бездіяльність розпорядника
інформації із розгляду запиту на інформацію з огляду на положення Закону № 2939-VI подається до адміністративного суду.
З огляду на вимоги вищевказаного законодавства в питанні доступу до публічної інформації, відповідач як володілець інформації, що має ознаки публічної зобовязаний надати на адвокатський запит, до якого було долучено копію свідоцтва про адвокатську діяльність., запитувану інформацію, оскільки така не є з обмеженим доступом.
Якщо в документів міститься інформація, яка має ознаки конфіденційної, то при наданні копій вказаних документів вона підлягає вилученню у спосіб, який унеможливлює її з`ясування.
Щодо посилання відповідача на те, що запитувана інформація містить персональні дані, на розголошення яких особи не давали, то запитуваними документами не передаються відомості про персональні дані осіб, а також запитувані документи не є обробкою персональних даних в розумінні вищевказаних положень законодавства.
Суд зауважує, що будь-яких обмежень щодо доступу до такої інформації Законами №2657-XII, №2297-VI та №2939-VI не передбачено.
Відмова в наданні інформації є обґрунтованою в разі, якщо розпорядник у листі вказує, у чому полягає істотність шкоди інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає над правом на цю інформацію в інтересах національної безпеки, економічного добробуту чи прав людини, що відповідачем не наведено.
Суд зауважає, що запитувана інформація може містити персональні дії зокрема прізвище, імя , по-батькові , проте з огляду на мету її надання й обсяг не може завдати істотної шкоди інтересам цієї особи, а отже її може бути розголошено.
Дана позиція суду узгоджується з висновком Верховного Суду у справі № 807/178/18.
Крім того, адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. Адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність. З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.( ст. 2 Закону 5076).
Отже, з огляду на вищевказані ознаки інституту адвокатури та його функції , позивач як адвокат також має право на отримання запитуваної інформації як член адвокатури України.
В даній справі суд при винесенні рішення звертає увагу на відсутність як відзиву із запереченнями на позов, так і доказів в підтвердження правомірності дій та рішень відповідача, і в силу ч.4 ст. 159 КАСУ кваліфікує як визнання позову.
З врахуванням вимог ч.2 ст.2, ст. 77 КАСУ суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов ОСОБА_1 до Рада адвокатів Львівської області про визнання відмови у наданні інформації незаконною - задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову Ради адвокатів Львівської області в наданні адвокату Пересоляку Олександру Сергійовичу завіреної копії Протоколу № 1 звітно-виборної конференції адвокатів Львівської області від 22 вересня 2017 року (повний текст) , завіреної копії Протоколу № 1 конференції адвокатів Львівської області від 24.01.2019 року (повний текст) ,оформлену як відповідь від 20.09.2021 вих №262.
Зобовязати Раду адвокатів Львівської області ( КОД ЄДРПОУ 38667099 м. Львів, вул. Внниченка,6) надати ОСОБА_1 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1 АДРЕСА_2 ) завірені копії Протоколу № 1 звітно-виборної конференції адвокатів Львівської області від 22 вересня 2017 року (повний текст) та завірену копію Протоколу № 1 конференції адвокатів Львівської області від 24.01.2019 року (повний текст) ,оформлену як відповідь від 20.09.2021 вих №262.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЗ.Б.Плеханова