Рішення № 103347818, 15.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2022
Номер справи
200/17734/21
Номер документу
103347818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2022 року Справа№200/17734/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Гуревич Максим Геннадійович в інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344, 61022, Харківська область, м.Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх) про визнання протиправним та скасування рішення від 30.09.2021 №056350008606, рішення від 16.11.2021 №056350008606, стягнення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, в сумі 58836,30 грн. В обґрунтування зазначено, що з 08.09.2021 позивачу призначено пенсію. Страховий стаж на посаді викладача станом на день виходу на пенсію за віком становить 43 роки 8 місяців 5 днів. Вважає наявним право на виплату допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до вимог до п.7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

04 січня 2022 року ухвалою суду відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано відзив, в якому зазначено, що за результатом розгляду заяви позивача (від 10.11.2021) рішенням від 16.11.2021 відмовлено у призначенні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за віком, оскільки із наданих до управління документів не вбачається, що «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області належить до закладів освіти. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.

З 08 вересня 2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначена пенсія за віком. З протоколу про призначення пенсії вбачається, що страховий стаж складає 43 роки 8 місяців 5 днів.

З трудової книжки НОМЕР_2 вбачається, що з 24.08.1981 ОСОБА_1 прийнята в Сіверську ДМШ у якості викладача фортепіано. Запис про звільнення відсутній.

14 вересня 2021 року директором Комунального закладу «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області видана довідка №12 про те, що ОСОБА_1 дійсно працює у комунальному закладі закладу «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області з 24.08.1981 на посаді викладача по класу фортепіано по теперішній час.

30 вересня 2021 року за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.09.2021 прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії №056350008606. До заяви додано довідку від 14.09.2021 №12 про період роботи в комунальному закладі «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району. Відмова у призначенні та виплаті грошової допомоги в розмірі 10 пенсій обумовлена тим, що записи у трудовій книжці суперечать відомостям зазначеним у довідці від 14.09.2021 №12; крім того відсутні документи, на підставі яких можливо встановити, що «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району відноситься до закладу освіти.

12 листопада 2021 року Комунальним закладом «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області подано лист №21, в якому повідомлено, що ця установа є закладом позашкільної освіти сфери культури. Згідно наказу Донецького обласного управління культури «Про відкриття бюджетної дитячої школи у м.Сіверські» від 22.08.1973 №62 відкрито Сіверську дитячу музичну школу. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2021 №433 «Про затвердження положення про позашкільний заклад» Сіверська дитяча музична школа перейменована в початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад музичну школу м.Сіверська, а в подальшому згідно наказу Міністерства культури України від 09.08.2018 №686 перейменована в Комунальний заклад «Мистецька школа» Сіверської міської ради.

25 листопада 2021 року директором Комунального закладу «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області видана довідка №25 про те, що запис у трудовій книжці ОСОБА_1 в частині місця роботи слід вважати «Сіверська дитяча музична школа» замість «Северская ДМШ».

16 листопада 2021 року за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.11.2021 прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії по справі №056350008606. До заяви додано наказ Міністерства культури України від 09.09.2018 №686 «Про затвердження Положення про мистецьку школу», Статут комунального закладу «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області, довідки від 04.11.2021 №19, 20 видані комунальним закладом «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області. Відмова у призначенні та виплаті грошової допомоги в розмірі 10 пенсій обумовлена тим, що із наданих документів не вбачається, що «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області належить до закладів освіти, оскільки «Положення про мистецьку школу» затверджено Міністерством культури України.

Вважаючи протиправними рішення про відмову у призначенні та виплати грошової допомоги в розмірі 10 пенсій згідно п. 7-1 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивач звернулась до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного. Конституцією України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні - в соціальній і правовій державі, в якій визнається і діє принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (ст. 46 Конституції України).

Пенсії за вислугу років працівникам освіти призначають відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII).

Пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України Постановою від 23.11.2011 року № 1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок № 1191).

Порядок № 1191 визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. №909.

Пунктом 5 Порядку № 1191 визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1191 для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно зі статтями 27 і 28 Закону №1058-IV станом на день її призначення.

Згідно з пунктом 7 Порядку № 1191 виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

Суд зазначає, що під час призначення пенсії Бахмутським об`єднаним управлінням ПФУ (правонаступником якого є ГУ ПФУ в Донецькій області) не нараховано грошову допомогу, що зумовило позивача звернутися із заявами на її допризначення. З огляду на аргументи сторін, ключовим питанням даної справи є те, що управліннями не зараховано період роботи позивача викладачем фортепіано у Комунальному закладі «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області до спеціального страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про освіту» від 23 травня 1991 року №1060-XII (чинного до 28 вересня 2017 року) (далі - Закон №1060-XII) система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.

Згідно зі статтею 29 Закону №1060-XII структура освіти включає, зокрема, позашкільну освіту.

Статтею 4 Закону України «Про позашкільну освіту» від 22 червня 2000 року №1841-III (далі - Закон №1841-III) визначено, що позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

Статтею 12 Закону №1841-III та пунктом 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 06 травня 2001 року №433, передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про освіту» від 05 вересня 2017 року №2145-VIII невід`ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.

Отже, позашкільна освіта є складовою системи освіти.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909 затверджений Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік №909).

Згідно з розділом 1 Переліку №909 що в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах посадами, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, є: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачі філіями, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Таким чином, наведеним Переліком визначено навчальні і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років.

Разом з цим, Кабінетом Міністрів України дорученням від 06 січня 1995 року №397/21 погоджено поширити на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання Порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909, без внесення змін до неї, що підтверджується листом Міністерства соціального захисту населення України від 01 лютого 1995 року №01-3/133-02-2.

Вказане свідчить про те, що особа, яка займає посаду викладача в мистецькій (музичній) школі, є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, і робота на такій посаді дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону №1788-ХІІ. Отже, стаж роботи особи на посаді викладача повинен зараховуватися до страхового стажу відповідно до пункту «е» статті 55 Закону №1788-ХІІ, навіть якщо така посада прямо не передбачена Переліком №909.

Наведене узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 13 лютого 2019 року у справі №233/4308/17, відповідно до якої викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років. У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що викладач позашкільного навчального закладу є педагогічним працівником цього позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем повинен зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні статті 55 пункту «е» Закону України «Про пенсійне забезпечення» при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком №909.

Щодо посилань відповідача на відсутність документів, які свідчать про належність «Мистецької школи» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області до закладу освіти, суд зазначає наступне.

До заяви від 10.11.2021 про призначення та виплату грошової допомоги позивачем додані, зокрема, наказ Міністерства культури України від 09.09.2018 №686 «Про затвердження Положення про мистецьку школу», Статут комунального закладу «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області, довідки від 04.11.2021 №19, 20 видані комунальним закладом «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області.

Із зазначених документів вбачається, що «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області є закладом позашкільної освіти сфери культури та здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, Законів України «Про освіту» та інших законів та нормативно-правових актів, що спростовує в свою чергу твердження відповідача з цього приводу.

Зважаючи на наведені вище положення законодавства, суд вважає, що стаж роботи позивача з 24.08.1981 по 08.09.2021 (дата призначення пенсії) у Сіверській дитячій музичній школі (перейменовано в «Мистецька школа» Сіверської міської ради Бахмутського району Донецької області) на посаді викладача фортепіано є спеціальним страховим стажем роботи на посадах, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і який у сукупності становить понад 30 років, що відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV надає право їй на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи те, що спеціальний трудовий стаж позивача на посаді викладача з класу фортепіано у позашкільному навчальному закладі, який дає право на пенсію за вислугу років на підставі пункту «е» статті 55 Закону № 1788-XII, перевищує 30 років, до призначення пенсії за віком не отримувала будь-яку пенсію, на день досягнення пенсійного віку працювала в закладі на цій посаді, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена п. 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV та Порядком № 1191.

З огляду на викладене, рішення про відмову у призначенні грошової допомоги є протиправними та підлягають скасуванню.

Разом з цим, позовна вимога щодо стягнення коштів у розмірі 58836,30 грн. задоволенню не підлягає та є передчасною, оскільки ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на отримання відповідної разової допомоги. Відповідно питання щодо визначення її розміру є похідними і повинне вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права.

Водночас, згідно з пунктом 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд керується принципом ефективності захисту такого права, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом.

Разом із тим, суд звертає увагу на положення частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Враховуючи те, що рішення про відмову у призначенні допомоги визнані протиправними та скасовані, суд вважає, що з метою належного та ефективного захисту прав позивача необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, тобто управління яке призначило пенсію, зобов`язати нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню та виплачується під час призначення пенсії за віком, у розмірі 10 (десяти) місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до вимог п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Фактично, позовні вимоги задоволені, оскільки рішення управління визнані протиправними та скасовані, а вимога щодо зобов`язання вчинити певні дії є похідною.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у зазначеному розмірі підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань управлінь пропорційно.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.09.2021 №056350008606, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16.11.2021 №056350008606.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню та виплачується під час призначення пенсії за віком, у розмірі 10 (десяти) місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до вимог п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У задоволені вимог щодо стягнення 58836,30 грн. відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344, 61022, Харківська область, м.Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош