Рішення № 103347447, 14.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
200/18442/21
Номер документу
103347447
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2022 року Справа№200/18442/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Трейд Оіл» (ЄДРПОУ 43522647, Донецька область, м. Краматорськ, пр. Миру, буд. 2) до Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393, м. Київ, Львівська пл. 8), Головного управління Державної податкової служби України у Донецькій області (ЄДРПОУ 44070187, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «Грін Трейд Оіл» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби України у Донецькій області, в якій просило:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС України в Донецькій області від 10.11.2021 року № 3356189/43522647, від 10.11.2021 № 3356190/43522647, від 30.11.2021 № 3443765/43522647;

- зобов`язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 7 від 05.10.2021 датою її фактичного подання – 25.10.2021, податкову накладну № 27 від 13.10.2021 датою її фактичного подання – 25.10.2021, податкову накладну № 28 від 17.10.2021 датою її фактичного подання – 15.11.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після зупинення реєстрації податкових накладних підприємством були надані пояснення та необхідні документи для підтвердження інформації в цих податкових накладних. На думку позивача, податкових орган безпідставно відмовив в реєстрації податкових накладних з причини ненадання платником податків необхідних документів, оскільки саме податковий орган мав визначити конкретні необхідні документи, чого зроблено не було.

Відмовляючи в реєстрації податкових накладних податковий орган, не врахував надані платником податку пояснення та документи, порушивши його права.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 позовну заяву залишено без руху для усунення виявлених судом недоліків.

Ухвалою суду від 30.12.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 31.01.2022 суд відмовив в клопотанні представника відповідача про розгляд справи в порядку загального провадження.

ГУ ДПС у Донецькій області подало відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечило з наступних підстав. За результатами автоматизованого моніторингу поданих позивачем накладних було встановлено, що відображені в них операції відповідають пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу були надіслані квитанції з пропозицією надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН. За наслідками розгляду поданих позивачем документів було з`ясовано, що ним не надані розрахункові та інші документи. Оскільки законодавством не передбачено запитувати додаткові документи у платника податку, реєстрацію ПК якого зупинено, у випадку визначення надання неповного комплекту документів або встановлення дефектів їх складання, виявлення цього є достатньою підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН. Отже відповідач вважає, що ним правомірно були прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних товариства.

ДПС України також надала відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити в задоволенні позовних вимог з тих же підстав, що і Головне управління ДПС.

Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Грін Трейд Оіл» є юридичною особою, дата державної реєстрації: 20.02.2020 номер запису: 12771020000007026.

24.09.2021 ТОВ «Грін Трейд Оіл» (постачальник) уклало із ТОВ «Промкомплект» (покупець) Договір поставки нафтопродуктів №15, за умовами якого Постачальник зобов`язується передати в погоджені строки, а Покупець прийняти і оплатити на умовах, викладених в Договорі, нафтопродукти, іменовані далі за текстом – «товар», найменування, кількість, ціна яких вказується в Специфікаціях, які є невід`ємною частиною цього Договору та накладних документах на товар, які оформлюються на кожну окрему партію товару.

У специфікації від 01.10.2021 №РН-0000554 до Договору №15 від 24.09.2021 Сторони затвердили характеристики, кількість, номенклатуру й загальну вартість партії товару, що поставляється та визначили, що 05.10.2021 постачання відбудеться за адресою: Донецька обл., с.Червоне, Ковтянтинівський район, вул. Осипенко, 1-а, транспортні послуги за рахунок постачальника.

На підставі видаткової накладної №РН-0000554 від 05.10.2021 постачальник в особі директора ТОВ «Грін Трейд Оіл» Уварова М.С. передав, а покупець в особі директора Белецького А.А. прийняв оливу альтернативну БІО-5Б у кількості 7,386т на суму 132948,00грн.

Судом встановлено, що за результатами зазначеної господарської операції та відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ «Грін Трейд Оіл» було складено податкову накладну №7 від 05.10.2021.

13.10.2021 покупець перерахував постачальнику 200000,00грн. з призначенням згідно договору №15 від 24.09.2021.

За результатами здійсненого постачальником 13.10.2021 платежу на суму 200000,00 грн. виникла передплата за Договором №15 від 24.09.2021 на суму 67052,00грн., а тому ТОВ «Грін Трейд Оіл» на суму цієї передплати була виписана податкова накладна №27 від 13.10.2021.

25.10.2021 позивачу надіслано дві квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних №7 від 05.10.2021 і №27 від 13.10.2021 відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України з тих причин, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1518, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації.

Підприємство в електронному вигляді направило на адресу контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копій документів від 03.11.2021.

У поясненнях позивач зазначив, що заявкою від 01.10.2021 з метою реалізації Договору №15 від 24.09.2021 покупець просив продавця провести поставку оливи альтернативної БІО 5 – Б протягом 2 - 5 жовтня 2021 року в кількості 7-8т за ціною не вище 18000,00 грн. з ПДВ за тону за адресою: Донецька обл., с. Червоне, Костянтинівський район, вул. Осипенка, 1а., Транспортні послуги за рахунок продавця.

На підставі видаткової накладної №РН-0000554 від 05.10.2021 постачальник в особі директора ТОВ «Грін Трейд Оіл» Уварова М.С. передав, а Покупець в особі директора Белецького А.А. прийняв оливу альтернативну БІО-5Б у кількості 7,386т на суму 132948,00грн. Транспортування товару здійснено 05.10.2021 із пункту навантаження: Донецька обл., м.Словянськ, пров. Я. Мудрого, 8 до пункту розвантаження: Донецька обл., Костянтинівський район, с.Червоне, вул. Остипенка, буд.1а, автомобілем DAF НОМЕР_1 із напівпричепом BURG перевізника ТОВ «Апек», послуги за перевезення за рахунок ТОВ «Грін Трейд Оіл».

За результатами зазначеної господарської операції та відповідно до приписів п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України ТОВ «Грін Трейд Оіл» було складено податкову накладну №7 від 05.10.2021, реєстрація якої зупинена.

13.10.2021 покупець перерахував постачальнику 200000,00грн. з призначенням згідно договору №15 від 24.09.2021.

За результатами здійсненого Постачальником 13.10.2021 платежу на суму 200000,00 грн. виникла передплата за Договором №15 від 24.09.2021 на суму 67052,00грн., а тому ТОВ «Грін Трейд Оіл» на суму цієї передплати була виписана податкова накладна №27 від 13.10.2021.

Також у письмових поясненнях до повідомлення від 03.11.2021 платник податків вказав і про те, що 01.06.2021 ТОВ «Грін Трейд Оіл» уклало Договір №062101 із ТОВ «ВІОМАХ» на переробку сировини, що належить замовнику, з метою отримання готового продукту: масло альтернативне Біо-5А, Біо-5Б і супутні даному виробництву продукти, мильну продукцію, іменовані «готова продукція». Переробка сировини Виконавцем здійснюється згідно із розробленими Технічними умовами ТУ У 20.5-39539715-003:2021 на оливу альтернативну Біо-5Б від 10.03.2021.

В підтвердження вищевикладених обставин ТОВ «Грін Трейд Оіл» надало до письмових пояснень до повідомлення від 03.11.2021 договірні і первинні документи.

Рішенням від 10.11.2021 №3356189/43522647 відмовлено у реєстрації податкової накладної №7 від 05.10.2021. Підставою для прийняття рішення визначено неподання платником податків копій документів: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Рішенням від 10.11.2021 №3356190/43522647 відмовлено у реєстрації податкової накладної №27 від 13.10.2021. Підставою для прийняття рішення визначено неподання платником податків копій документів: розрахункових документів та/або банківських виписок із особових рахунків.

Судом також встановлено, що на виконання зобов`язань ТОВ «Грін Трейд Оіл» (постачальник) перед ТОВ «Промкомплект» (покупець) за вищевказаним Договором поставки нафтопродуктів №15 від 24.09.2021, на підставі видаткової накладної №РН-0000577 від 17.10.2021 постачальник в особі директора ТОВ «Грін Трейд Оіл» Уварова М.С. передав, а покупець в особі директора ТОВ «Промкомплект» Белецького А.А. прийняв оливу альтернативну БІО-5А у кількості 17,351т на загальну суму 329668,93,00грн.

За результатами цієї господарської операції ТОВ «Грін Трейд Оіл» було складено податкову накладну №28 від 17.10.2021.

15.11.2021 позивачу надіслано квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної №28 від 17.10.2021 відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України з тієї причини, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1518, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Підприємству запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації.

Підприємство в електронному вигляді направило на адресу контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копій документів від 23.11.2021.

У поясненнях позивач зазначив, що заявкою від 13.10.2021 з метою реалізації Договору №15 від 24.09.2021 покупець просив продавця провести поставку оливи альтернативної БІО 5 – А протягом 13 - 18 жовтня 2021 року в кількості 17т – 18т за ціною не вище 19000,00грн. з ПДВ за тону за адресою: Донецька обл., Костянтинівський район, с.Червоне, вул. Осипенка, 1-а. Транспортні послуги за рахунок постачальника. На підставі видаткової накладної №РН-0000577 від 17.10.2021 постачальник в особі директора ТОВ «Грін Трейд Оіл» Уварова М.С. передав, а покупець в особі директора Белецького А.А. прийняв оливу альтернативну БІО-5А у кількості 17,351т на загальну суму 329668,93 грн. Транспортування товару здійснено 17.10.2021 із пункту навантаження: Донецька обл., м.Словянськ, пров. Я. Мудрого 8 до пункту розвантаження: Донецька обл., Костянтинівський район, с.Червоне, вул. Осипенка, 1-а, автомобілем DAF НОМЕР_1 із напівпричепом BURG перевізника ТОВ «Апек», послуги за перевезення за рахунок ТОВ «Грін Трейд Оіл».

28.10.2021 Покупець перерахував Постачальнику 500000,00грн. з призначенням платежу згідно з договором №15 від 24.09.2021. За результатами здійсненого Покупцем 28.10.2021 платежу на суму 500000,00грн. виникла передплата за Договором №15 від 24.09.2021 на суму 237383,07грн., яка була повернута покупцеві згідно з направленим ним листом.

Також у письмових поясненнях до повідомлення від 23.11.2021 платник податків вказав і про те, що 01.06.2021 ТОВ «Грін Трейд Оіл» уклало Договір №062101 із ТОВ «ВІОМАХ» на переробку сировини, що належить Замовнику, з метою отримання готового продукту: масло альтернативне Біо-5А, Біо-5Б і супутні даному виробництву продукти, мильну продукцію, іменовані «готова продукція». Переробка сировини Виконавцем здійснюється згідно із розробленими Технічними умовами ТУ У 20.5-39539715-001:2019 на оливу альтернативну Біо-5А від 31.05.2019.

В підтвердження вищевикладених обставин ТОВ «Грін Трейд Оіл» надало до письмових пояснень до повідомлення від 23.11.2021 договірні і первинні документи.

Рішенням від 30.11.2021 №3443765/43522647 відмовлено у реєстрації податкової накладної №28 від 17.10.2021. Підставою для прийняття рішення визначено неподання платником податків копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентарізаційні описи), у тому числі, рахунків фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правовідносини сторін, що виникають у сфері справляння податків і зборів, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податковою контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 N 2755-VI.

Податковим обов`язком є обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 вказаного Кодексу).

Порядок адміністрування податку на додану вартість унормований розділом V Податкового кодексу України (надалі ПК України).

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). (пункт 201.7 статі 201 ПК України).

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (надалі - Порядок №1246).

За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку №1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку №1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Згідно з пунктом 17 Порядку №1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Як вже було зазначено вище, пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог цієї статті, 11.12.2019 року постановою Кабінету Міністрів України №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №1165).

Так, у пункті 3 Порядку, наведені ознаки безумовної реєстрації, у разі відповідності яким податкових накладних / розрахунків коригування, що подані на реєстрацію в Реєстрі, такі податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку) згідно з пунктом 4 цього Порядку підлягають безумовній реєстрації в Реєстрі.

Натомість, відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 8 Порядку №1165 платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Пунктом 10 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Аналіз вказаних норм свідчить, що контролюючий орган після надходження податкової накладної до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема, щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій. Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1156). У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної також зупиняється. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов`язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 року №520.

Приписами вказаного Порядку визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Судом встановлено, що ТОВ «Грін Трейд Оіл» отримало квитанції від 25.10.2021 та від 15.11.2021, які не містили конкретного переліку документів про підтвердження підприємством інформації у податкових накладних №7 від 05.10.2021, №27 від 13.10.2021, №28 від 17.10.2021.

За таких обставин у податкового органу відсутні підстави стверджувати про невиконання платником податків обов`язку надати конкретні документи, тому що ТОВ «Грін Трейд Оіл» мало право самостійно визначити перелік документів, достатній для підтвердження реальності господарських операцій.

При цьому, суд також підкреслює, що прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної потребує проведення комісією регіонального рівня відповідного засідання, на якому членами комісії розглядаються та аналізуються надані платником податків документи та пояснення з метою прийняття обґрунтованого рішення зі спірного питання.

Судом встановлено, що на підтвердження здійснених господарських операцій позивачем надано до повідомлення від 03.11.2021 копії достатніх і необхідних документів, зокрема: Договору поставки нафтопродуктів №15 від 24.09.2021, заявки від 01.10.2021, рахунку-фактури від 05.10.2021, специфікації від 01.10.2021 до Договору №15 від 24.09.2021, видаткової накладної №РН-0000554 від 05.10.2021, товаро-транспортної накладної №0000554 від 05.10.2021, заявки від 01.10.2021, рахунка-фактури від 05.10.2021, акту здачі-приймання робіт (надання послуг) від 05.10.2021, договору про надання послуг перевезення вантажів автомобільним транспортом №10/05-20 від 05.05.2020, банківської виписки за 13.10.2021, оборотно-сальдової відомості по рах.361, договору на переробку сировини №062101 від 01.06.2021, технічних умов ТУ У 20.5-39539715-003:2021 на оливу альтернативну Біо-5Б від 10.03.2021, банківської платіжки від 28.10.2021.

Вищевказані документи разом із поясненнями відповідач визнав недостатніми і у рішеннях від 10.11.2021 №3356189/43522647, від 10.11.2021 №3356190/43522647 вказав про неподання платником податків розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Проте таке твердження абсолютно не відповідає дійсності, оскільки ТОВ «Грін Трейд Оіл» надало до повідомлення від 03.11.2021, серед іншого, копії банківської виписки за 13.10.2021, банківської платіжки від 28.10.2021, якими чітко підтвердило всі платежі. А в самих письмових поясненнях докладно роз`яснило зміст господарських операцій.

Також судом встановлено, що на підтвердження здійснених господарських операцій позивачем надано до повідомлення від 23.11.2021 копії достатніх і необхідних документів, зокрема: Договору поставки нафтопродуктів №15 від 24.09.2021, заявки від 13.10.2021, рахунку-фактури від 17.10.2021, специфікації від 13.10.2021 до Договору №15 від 24.09.2021, видаткової накладної №РН-0000577 від 17.10.2021, податкової накладної №27 від 13.10.2021, квитанції №1 до податкової накладної №27 від 13.10.2021, товарно-транспортної накладної №0000577 від 17.10.2021, заявки від 13.10.2021, рахунка-фактури від 17.10.2021, акту здачі-приймання робіт (надання послуг) від 17.10.2021, договору про надання послуг перевезення вантажів автомобільним транспортом №10/05-20 від 05.05.2020, договору на переробку сировини №062101 від 01.06.2021, Технічних умов ТУ У 20.5-39539715-001:2019 на оливу альтернативну Біо-5А від 31.05.2019, банківської виписки від 28.10.2021, листа на повернення грошових коштів; банківської платіжки від 28.10.2021, банківської платіжки від 28.10.2021, банківської платіжки від 28.10.2021.

Вищевказані документи і пояснення відповідач визнав недостатніми і у рішенні від 30.11.2021 №3443765/43522647 вказав про ненадання платником податків копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентарізаційні описи), у тому числі, рахунків фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Зі змісту оскаржуваного рішення від 30.11.2021 №3443765/43522647 вбачається, що воно не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

Суд зазначає, що податковим органом у квитанції не конкретизовано, саме які документи позивач мав надати, а після отримання наданих позивачем документів, податковим органом не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Оскаржуване рішення від 30.11.2021 №3443765/43522647 не містить зазначення конкретної інформації щодо причин та підстав відмови в реєстрації податкової накладної №28 від 17.10.2021.

Згідно із п. 3, 6, 9 ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

З огляду на викладене рішення від 10.11.2021 №3356189/43522647, від 10.11.2021 №3356190/43522647, від 30.11.2021 №3443765/43522647., якими відмовлено в реєстрації податкових накладних №7 від 05.10.2021, №27 від 13.10.2021, №28 від 17.10.2021, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідно до Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Тож за правилами Порядку №1246 реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування за відповідним рішенням суду належить до повноважень ДПС України, якою ведеться цей реєстр.

У разі порушення строку реєстрації податкових накладних застосовуються штрафні санкції, передбачені статтею 120-1 ПК України.

З урахуванням цього, суд дійшов висновку, що для відновлення порушеного права ТОВ «Грін Трейд Оіл» необхідно зобов`язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні датами їх подання, що забезпечить остаточність вирішення спору між сторонами.

Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 2270,00 грн. Суд вважає необхідним стягнути сплачений судовий збір з Головного управління ДПС у Донецькій області, оскільки вимоги до Державної податкової служби України мають похідний характер, і звернення позивача до суду обумовлено саме рішеннями Головного управління ДПС.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Трейд Оіл» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 10.11.2021р. №3356189/43522647, від 10.11.2021 №3356190/43522647, від 30.11.2021 №3443765/43522647.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну №7 від 05.10.2021 датою її фактичного подання Товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Трейд Оіл» - 25.10.2021, податкову накладну №27 від 13.10.2021 датою її фактичного подання Товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Трейд Оіл» - 25.10.2021, податкову накладну №28 від 17.10.2021 датою її фактичного подання Товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Трейд Оіл» - 15.11.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (Код ЄДРПОУ ВП: 44070187, 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Трейд Оіл» (Код ЄДРПОУ 43522647, 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, пр. Миру, буд. 2) судові витрати з судового збору у розмірі 2270,00грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.П. Бабаш