Рішення № 103347206, 11.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2022
Номер справи
200/17508/21
Номер документу
103347206
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2022 року Справа№200/17508/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов ОСОБА_1 до Костянтинівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

У листопаді 2021 року ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівської міської ради (далі – відповідач), в якому просить: - визнати протиправною бездіяльність з не розгляду на сесії міської ради заяви від 29 липня 2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га, за рахунок земельної ділянки за кадастровим № 1422481500:01:000:0026 площею 4.8696, шляхом поділу на три окремі земельні ділянки площею 2 га, 2 га і 0,8696 га зі зміною їх цільового призначення з «ведення городництва» на «ведення особистого селянського господарства» і безоплатної передачі ділянки площею 2 га, що позначено на графічному матеріалі для ведення особистого селянського господарства; - зобов`язати розглянути на найближчій сесії заяву від 29 липня 2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га, за рахунок земельної ділянки за кадастровим № 1422481500:01:000:0026 площею 4.8696, шляхом поділу на три окремі земельні ділянки площею 2 га, 2 га і 0,8696 га зі зміною їх цільового призначення з «ведення городництва» на «ведення особистого селянського господарства» і безоплатної передачі ділянки площею 2 га, що позначено на графічному матеріалі для ведення особистого селянського господарства, з урахуванням висновків суду і переважного права позивача на отримання цієї ділянки (п. 14 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту), і надати такий дозвіл.

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на те, що не приймаючи жодного рішення за його заявою відповідач порушив першочергове право позивача, як учасника бойових дій, встановлене ст. 12 (пункт 14) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вважає таку бездіяльність відповідача, як затягування вирішення питання на користь позивача через бажання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою іншим особам і позбавити першочергового права позивача на отримання у власність земельної ділянки у подальшому.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що позивачем усупереч діючого законодавства України не дотримана форма подачі звернення до органу місцевого самоврядування. Також зазначає, що враховуючи гарантованість і непорушність прав громадян на безоплатну приватизацію земельних ділянок із земель комунальної власності в межах норм, встановлених ст. 121 Земельного кодексу України, а також беручи до уваги необхідність поділу земельної ділянки з кадастровим № 1422481500:01:000:0026 площею 4,8696 га із зміною цільового призначення, яка на оспорюваний час вже була сформованою та існувала як окремий самостійний об`єкті цивільних правовідносин. Також зазначає, що позивачу було повідомлено, що ця земельна ділянка досі перебуває на праві оренди в користуванні у третьої особи на підставі договору оренди від 24.06.2011, додаткова угода щодо припинення права оренди на цю земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстрована - право користування не припинено. Рішенням Костянтинівської міської ради від 27.05.2021 № 7/10-174 вирішено внести зміни до договору оренди землі від 24.06.2011 № 142240004000206 (із змінами) шляхом вилучення із користування з земельної ділянки з кадастровим № 1422481500:01:000:0026. Зазначає, що 29.10.2021 між орендарем та орендодавцем укладено та підписано додаткову угоду до договору оренди від 24.06.2011, якою вилучено земельну ділянку з кадастровим №1422481500:01:000:0026 та яка зареєстрована у Державному реєстрі речових прав на нерухоме і майно 22.11.2021. зазначає, що 27.07.2021 ОСОБА_1 також надіслано заяву з додатками, а не клопотання, проте, погодження землекористувача також не надано.

Позивач надав відповідь на відзив. Зазначає, що відповідач проігнорував прохання позивача, викладене в заяві щодо розгляду питання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою. Також зазначає, що погодження із землекористувачем має бути подано заявником у разі, якщо бажана земельна ділянка не є вільною.

Ухвалою суду від 13 грудня 2021 року позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі, витребувані докази.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 06.09.2014.

Позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 , виданого 22.12.2015.

ОСОБА_1 звернувся до голови Костянтинівської об`єднаної територіальної громади із заявою від 13.05.2021 якою просив відповідно до ст. 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надати йому, як учаснику антитерористичної операції, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 (два) га, що розташована на території Білокузьминівської сільської ради Костянтинівської об`єднаної територіальної громади, шляхом безоплатної передачі для ведення особистого селянського господарства.

Листом Виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 02.06.2021 № 1475/44 вх/44-2203/1 позивачу повідомлено про те, що відповідно до даних Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим 1422481500:01:000:0026 є сформованою, існує як окремий самостійний об`єкт цивільних прав, має відповідний кадастровий номер, межі, площу (4,8696 га), та цільове призначення даної земельної ділянки - для городництва. Також роз`яснено, що ця земельна ділянка наразі перебуває на праві оренди в користуванні громадської організації «Городник» на підставі договору оренди землі від 24.06.2011 (зі змінами), який рішенням Костянтинівської міської ради № 7/10-174 від 27.05.2021 було припинено на підставі ст. 141 Земельного кодексу України. Виходячи з цього запитувана ним земельна ділянка буде вільною після того як громадська організація «Городник» зареєструє додаткову угоду щодо припинення права оренди у єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

У наступному, ОСОБА_1 ще раз звернувся до голови Костянтинівської об`єднаної територіальної громади із заявою від 29.07.2021, в якій відповідно до статей 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» просив надати йому, як учаснику антитерористичної операції, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 (два) га, за рахунок земельної ділянки з кадастровим 1422481500:01:000:0026 площею 4.8696 га, шляхом поділу на три окремі земельні ділянки площею 2 (два) га, 2 (два) га та 0,8696 га зі зміною їх цільового призначення з «ведення городництва» на «ведення особистого селянського господарства» і безоплатної передачі ділянки площею 2 (два) га, що позначена на графічному матеріалі, йому для ведення особистого селянського господарства. Також зазначив, що земельна ділянка за кадастровим 1422481500:01:000:0026 площею 4.8696 га розташована на території Білокузьминівської сільської ради Костянтинівської об`єднаної територіальної громади. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за земельною ділянкою кадастровий 1422481500:01:000:0026 відсутні будь-які відомості окрім права власності Костянтинівської об`єднаної територіальної громади.

Листом Виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 16.09.2021 № 2477/44-вх.44-3627/1 ОСОБА_1 повідомлено про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 1422481500:01:000:0026 наразі перебуває на праві оренди в користуванні громадської організації «Городник» на підставі договору оренди землі від 24.06.2011 (зі змінами), який рішенням Костянтинівської міської ради № 7/10-174 від 27.05.2021 було припинено на підставі ст. 141 Земельного Кодексу України. Роз`яснено позивачу, що земельна ділянка буде вільною після того як громадська організація «Городник» зареєструє поновлений договір оренди за вищезазначеним кадастровим № 1422481500:01:000:0026, площею 4,8696 га в Єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідач надав до суду копію витягу з рішення Костянтинівської міської ради від 27.05.2021 № 7/10-174 «Про надання, припинення прав користування земельними ділянками та поновлення договорів оренди землі» відповідно до якого вирішено внести зміни до договору оренди землі від 24.06.2011 № 142240004000206 (з урахуванням додаткової угоди від 10.10.2013) на земельні ділянки сільськогосподарського і призначення шляхом вилучення із користування земельної ділянки за кадастровим № 1422481500:01:000:0026 площею 4,8696 га у зв`язку із добровільною відмовою від права користування земельною ділянкою громадською організацією «Городник», ЄДРПОУ 25730389, та поновлено договір оренди землі від 24.06.2011 № 142240004000206 (з урахуванням додаткової угоди від 10.10.2013) на земельні ділянки за кадастровим № 1422481500:01:000:0027 площею 3,5165 га та за кадастровим № 1422481500:26:000:0045 площею 5,1805 га для ведення городництва, на території Костянтинівської міської територіальної громади за межами населеного пункту с. Білокузьминівка громадській організації «Городник», ЄДРПОУ 25730389, із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності територіальної громади в особі Костянтинівської міської ради, шляхом укладання додаткової угоди до договору.

Згідно з копією витягу з рішення Костянтинівської міської ради від 30.09.2021 № 7/15-277 «Про надання, припинення прав користування земельними ділянками та поновлення договорів оренди землі» вирішено внести зміни до пункту 21 рішення міської ради від 27.05.2021 № 7/10-174 «Про надання, припинення прав користування земельними ділянками та поновлення договорів оренди землі», продовживши строк реєстрації документів, що підтверджують право користування земельними ділянками додатково строком на три місяці.

Згідно з ч. 6 ст. 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Поділ, об`єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Поділ, об`єднання земельної ділянки, що перебуває у користуванні, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Справжність підпису на такій згоді засвідчується нотаріально.

Відповідно до ст. 56 Закону України від 22 травня 2003 року № 858-IV «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок розробляється за рішенням власників земельних ділянок за згодою заставодержателів, користувачів земельних ділянок.

Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок включає: а) пояснювальну записку; б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації; в) кадастрові плани земельних ділянок, які об`єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку; г) матеріали польових геодезичних робіт; ґ) відомості про встановлені межові знаки на межі поділу; д) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути.

Частинами 6 і 7 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Посилання відповідача на те, що позивач звернувся не з клопотанням, а з заявою є безпідставним, оскільки за своїм змістом указане звернення позивача від 29.07.2021 відповідає передбаченому ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України клопотанню з проханням про реалізацію закріплених чинним законодавством прав.

Суд зазначає, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок є різними за своєю суттю документами із землеустрою, не є тотожними за процедурою виконання цієї документації.

Надання дозволу на розробку проекту землеустрою має на меті лише формування земельної ділянки як окремого об`єкта.

Натомість, коли йдеться про формування земельної ділянки з частини вже сформованого земельного масиву, що має кадастровий номер, її відведення відбувається на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.

Зміст наведених норм права свідчить про те, що поділ та об`єднання земельних ділянок за свою суттю фактично є формуванням нової чи нових земельних ділянок, що передбачає певну процедуру щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, його погодження та затвердження в порядку, встановленому ЗК України, який визначає вичерпний перелік підстав для відмови у наданні такого дозволу, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідний орган розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Лист Виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 16.09.2021 № 2477/44-вх.44-3627/1 не є рішенням органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності в розумінні статті 118 Земельного кодексу України.

Оскільки за результатами розгляду заяви позивача від 29.07.2021 Костянтинівською міською радою не було прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у його наданні, а надано лист-роз`яснення, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 29.07.2021 та зобов`язання відповідача розглянути зазначену заяву з прийняттям рішення по суті, відповідно до вимог чинного законодавства України.

В іншій частині позовні вимоги є передчасними, оскільки питання про обґрунтованість вимог щодо надання позивачу дозволу може бути перевірено судом тільки після прийняття уповноваженим суб`єктом владних повноважень рішення за наслідками розгляду заяви позивача.

Наведене відповідає практиці Верховного Суду, яка вкладена в постанові від 3 квітня 2018 року у справі № 804/3960/17.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до дублікату квитанції № 0.0.2400863330.1 від 30.12.2021 позивачем сплачено 908,00 грн судового збору за подання позовної заяви.

Частинами 1 та 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, стягненню на користь позивача підлягає 454,00 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Костянтинівської міської ради (ідентифікаційний код: 34898855, 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, буд. 260) про визнання протиправною бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Костянтинівської міської ради щодо не прийняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 29 липня 2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

Зобов`язати Костянтинівську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 липня 2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з прийняттям рішення по суті, відповідно до вимог чинного законодавства України.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівської міської ради в Донецької області суму судових витрат у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Повне рішення суду складено 11 лютого 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков