Рішення № 103347137, 10.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2022
Номер справи
200/13470/21
Номер документу
103347137
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А 2802
  • 2) ВЧ А1275
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2022 року Справа№200/13470/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини А1275 до Військової частини А2802 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до військової частини А 1275 (далі – відповідач-1, ВЧ А 1275), військової частини А 2802 (далі – відповідач-2, ВЧ А 2802) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, а саме:

визнати протиправною бездіяльність ВЧ А2802 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення. ОСОБА_1 за період з 01.11.2017 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року;

зобов`язати ВЧ А 2802 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 28.02.2018 включно із застосуванням січня 2008 року як базового місяця в сумі 16 673,03 грн., із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 з урахуванням раніше виплачених сум.

визнати протиправною бездіяльність ВЧ А 2802 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 30.06.2018 включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 4 463,15 грн., відповідно до абз. 4, 6 п. 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;

зобов`язати ВЧ А 2802 встановити ОСОБА_1 щомісячну фіксовану суму індексації грошового забезпечення у березні 2018 року 4 463,15 грн.;

зобов`язати ВЧ А 2802 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну фіксовану суму індексації грошового забезпечення 4 463,15 грн. за період з 01.03.2018 по 30.06.2018 включно в сумі 17 852,60 грн. відповідно до абз. 4, 6 п. 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п. 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород, та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового, начальницького складу» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 з урахуванням раніше виплачених сум;

визнати протиправною бездіяльність ВЧ А1275 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення. ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 по 13.11.2018 включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 4 463,15 грн., відповідно до абз. 4, 6 п. 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;

зобов`язати ВЧ А 1275 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення 4 463,15 за період з 01.07.2018 по 13.11.2018 включно в сумі 19 786,63 грн., відповідно до абз. 4, 6 п. 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п. 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород, та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового, начальницького складу» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 з урахуванням раніше виплачених сум.

Позов мотивовано таким.

ОСОБА_1 з 01.11.2017 по 13.11.2018 проходив військову службу у ВЧ А 1275, а у період з 01.11.2017 по 30.06.2018 знаходився на грошовому забезпеченні у ВЧ А2802.

За час проходження військової служби грошове забезпечення відповідачами нараховувалось позивачу не у повному обсязі, а саме ненараховано належним чином індексацію грошового забезпечення.

10.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до відповідача-1 із заявою щодо виплати йому за час проходження служби індексації грошового забезпечення, на що фактично отримав відмову.

В обґрунтування правових підстав позову посилається на положення Законів України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ та постанову Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення від 17.07.2003 № 1078.

Звертає увагу суду на практику Верховного Суду у аналогічній категорії справ.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

ВЧ А 1275 надано відзив, де висловлено прохання у позові відмовити, з огляду на неправильне розуміння позивачем положень законодавства України у відповідній частині, зокрема, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078. Зокрема, відповідач-1 стверджує, про неможливість застосування у якості базового місяця - січень 2008 року, оскільки посада, яку займав позивач введена лише з 01.11.2017. Щодо періоду з 01.07.2018 по 13.11.2018, то право на індексацію у ОСОБА_1 відсутнє взагалі, оскільки за період з березня 2018 року по жовтень 2018 року відповідно даних Держстату України індекс споживчих цін не перевищував 103 %.

Відповідачем-2 також направлено до суду відзив на позовну заяву, де висловлено прохання у позові відмовити. В обґрунтування відзиву зазначено, що у ВЧ А2802 відсутні підстави для нарахування й виплати індексації позивачу, оскільки грошове забезпечення позивач отримував у ВЧ А 1275.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2021 подальший розгляд справи визначено проводити у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 12.01.2022 клопотання ВЧ А 1275 від 11.11.2021 № 740/4338 про залишення позовної заяви без розгляду повернуто заявнику без розгляду.

Ухвалою суду від 12.01.2022 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті

У призначений час та дату сторони до судового засідання не прибули, належним чином повідомлені.

Позивач надав суду разом із позовною заявою клопотання про розгляд справи за відсутності його та представника.

Відповідач-2 також заявлено клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Суд, керуючись ч. 1, 9 ст. 205 КАС України розгляд справи здійснив у порядку письмового провадження.

Фактичні обставини встановлені судом у справі.

ОСОБА_1 є громадянином України паспорт серії НОМЕР_1 РНОКПП НОМЕР_2 .

09 червня 2017 року позивачу видано посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_3 .

Наказом командира ВЧ А 2802 (по стройовій частині) від 19.09.2016 № 199 солдат ОСОБА_2 з 19.09.2016 зарахований до списків особового складу частини та на всі види грошового забезпечення.

Наказом командира ВЧ А 2802 від 31.10.2017 № 251 матроса ОСОБА_1 з 31.10.2017 вважати таким, що здав справи та посаду та з 31.10.2017 виключений зі списків особового складу частини, знятий зі всіх видів забезпечення.

Відповідно наказу командира ВЧ А1275 (по стройовій частині) від 01.12.2017 № 2 матрос ОСОБА_1 зарахований до списків особового складу частини та на всі види грошового забезпечення.

Наказом командира ВЧ А1275 (по стройовій частині) від 13.11.2018 № 219 старший матрос ОСОБА_1 знятий з усіх видів забезпечення, вважається таким, що справи й посаду здав та виключений зі списків особового складу частини.

Наказом командира ВЧ А2802 «Про створення об`єднаної фінансово-економічної служби військової частини А 2802 та військової частини А 1275» від 30.11.2017 № 3220 наказано створити об`єднану фінансово-економічну службу ВЧ А 2802 та ВЧ А 1275. Затвердити Інструкцію про порядок передачі та отримання ВЧ А 1275, яка перебуває на фінансовому забезпеченні у ВЧ А 2802 … .

Наказ набирає чинності з 01.11.2017.

18 лютого 2021 року позивач звернувся до ВЧ А1275 із заявою за текстом якої просив, зокрема, надати щомісячний розрахунок нарахованої індексації грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 13.11.2018 із зазначенням базових місяців для розрахунку індексу споживчих цін та щомісячної фіксованої суми індексації грошового забезпечення.

У відповідь ВЧ А1275 направлено лист, де позивача повідомлено, що дана військова частина знаходиться на самостійному фінансовому забезпеченні з 01.07.2018, до 30.06.2018 знаходилась на фінансовому забезпеченні ВЧ А2802. А тому щодо індексації грошового забезпечення військовослужбовцям ВЧ А1275 за період з 01.11.2017 по 31.05.2018 необхідно звертатись до ВЧ А 2802. Також повідомлено, що наявні кошторисні призначення не дозволяли ВЧ А1275 здійснювати видатки на виплату індексації.

На виконання вимог ухвали суду від 22.12.2021 ВЧ А 2802 надано докази у справі за таким переліком (наводяться у частині, що не вказана вище).

Довідка про нараховані і виплачені ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 19.09.2016 по 31.10.2017, де вказано, що за період з 19.09.2016 по 31.10.2017 позивачу нараховано індексації 2 678,70 грн.

Витяг (від 14.01.2021 № 125) з розрахунково-платіжних відомостей на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям ВЧ А 2802 за 2016 рік ОСОБА_1 у колонці індексація за період вересень – грудень 2016 року дані відсутні.

Витяг (від 14.01.2021 № 126) з розрахунково-платіжних відомостей на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям ВЧ А 2802 за 2017 рік ОСОБА_1 у колонці індексація за період січень – жовтень 2017 року дані відсутні.

Положення про об`єднану фінансово-економічну службу ВЧ А 2802 та ВЧ А 1275 (додаток до наказу командира ВЧ А 2802 від 30.11.2017 № 3220), де, зокрема, мовиться про таке.

Об`єднана фінансово-економічна служба ВЧ А2802 та військових частин, що перебувають на фінансовому забезпеченні включає у себе особовий склад фінансово-економічних служб ВЧ 2802 та ВЧ А 1275 та розміщена за місцем постійної дислокації ВЧ А 2802. Ведення бухгалтерського обліку усіх господарських операцій покладається на фінансово-економічну службу … на чолі з помічником командира з фінансово-економічної роботи – начальником служби ВЧ А 2802. (п. 1)

Фінансово-економічна служба у своїй діяльності керується …. Наказами командира ВЧ А2802.(п. 2)

Основними завданнями фінансово-економічної служби є: ведення бухгалтерського обліку ВЧ А2802 та А 1275… . Відображення у документах повної та достовірної інформації про госпорські операції і результати діяльності ВЧ А2802 та А 1275 …, необхідної для оперативного управління бюджеетними призначеннями (асигнуваннями) та фінансовими і матеріальними (нематеріальними) ресурсами. Забезпечення дотримання бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов`язань… здійснення платежів відповідно до бюджетних зобов`язань … відображення операцій у бухгалтерському обліку. (п. 3)

Нарахування усіх соціальних виплат військовослужбовцям військових частин А 2802 та А 1275 покладається на особовий склад фінансово-економічної служби. … Рішення про виплату усіх соціальних виплат військовослужбовцям … ВЧ А 1275 приймає командир А 2802. (п. 6)

Командир ВЧ А1275 … відповідає за повноту, достовірність та своєчасність надання до фінансово-економічної служби первинних документів. (п. 7)

Інструкцією про порядок передачі та отримання ВЧ А 1275, яка перебуває на фінансовому забезпеченні ВЧ А 2802, фінансово-планових та первинних документів для забезпечення виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та заробітної плати працівникам. (додаток 2 до наказу командира ВЧ А 2802 від 30.11.2017 № 3220) передбачено, що ВЧА 1275 здійснює формування документу та його реєстрацію. Отримання документа та подальше опрацювання – А 2802.

Крім того, зокрема, покладено обов`язок на ВЧ А1275 щомісячно… надавати інформацію про виплату грошового забезпечення військовослужбовцям до ВЧ А 2802.

Правова позиція суду обґрунтована таким.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі – Закон № 2011, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

Стаття 9. Грошове забезпечення військовослужбовців

3. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі – Закон № 1282, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; (ст. 1 Закон № 1282)

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення); (ст. 2 № 1282)

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. (ст. 4 № 1282)

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. (ст. 6 № 1282)

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів. (ст. 9 № 1282)

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі – Порядок № 1078, у редакції чинній на момент спірних правовідносин).

Пункт 2. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби;

Пункт 4. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Пункт 5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Пункт 6. Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:

2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;

Пункт 10-2. Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

(Порядок доповнено пунктом 10-2 згідно з Постановою КМ № 526 від 13.06.2012; в редакції Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015)

Суд звертає увагу на те, що приписами п. 10-1 Порядку № 1078, у редакції, чинній до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 (який застосовувався до 01.12.2015), було передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.

Пункт 14. Роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.

Мінсоцполітики у листі від 28.04.2016 № 201/10/1.37-16 надало роз`яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватись з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року".

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі – Постанова № 1294), яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018, встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені, зокрема, Додатками № 1-7 до Постанови №1294.

Висновки суду щодо періоду з 01.11.2017 по 28.02.2018.

У рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Наведене є підставою для висновку, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті, звідси обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.

Наведене також відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 23.10.2019 у справі № 825/1832/17 та від 16.04.2020 у справі № 822/3307/17.

Щодо визначення базового місяця.

Суд звертає увагу, що пункт 10-2 Порядку № 1078, викладений у новій редакції Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015, якою, у тому числі, внесені зміни: поширено його положення для новоприйнятих працівників з 1 грудня 2015 року.

Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Мінсоцполітики в листі від 23 червня 2020 року №76/0/214-20 надало роз`яснення: «Починаючи з грудня 2015 року до чергового підвищення посадових окладів згідно із рішенням Уряду обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації мало здійснюватись з місяця наступного за місяцем підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець, а саме з лютого 2008 року.»

Верховний Суд у постанові від 22.07.2020 у справі № 400/3017/19 (щодо періоду з 01 грудня 2015 року) зазначив, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. При цьому Суд погодився, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Відтак, за період з 01.11.2017 по 28.02.2018 позивач має право на проведення індексації грошових доходів, виходячи з базового місяця січня 2008 року, на підставі Постанови № 1274

Матеріали справи свідчать (зворотнього не доведено), що позивачу за період з 01.11.2017 по 28.02.2018 нарахування та виплата індексації, виходячи з базового місяця січня 2008 року, не здійснювалась.

Оскільки право позивача на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення порушено, тому воно підлягає захисту та відновленню у судовому порядку.

Щодо належного відповідача за вказаний період.

Наявні у справі докази (вказані судом вище) свідчать, що з 01.11.2017 по 28.02.2018 позивач перебував на військовій службі у ВЧ А 1275. Водночас за цей період ВЧ А 1275 перебувала на грошовому забезпеченні ВЧ А 2802 (наказ ВЧ А 2802 від 30.11.2017 № 3220 та додатки № 1-2 до нього) та саме на останню покладено обов`язок щодо належного нарахування та виплати грошового забезпечення особовому складу у тому числі й індексації, а тому суд вважає, що обов`язок відновлення установленого у судовому порядку порушеного права позивача покладається саме на ВЧ А 2802.

Отже у даній частині позовних вимог суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності ВЧ А 2802 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення січня 2008 року та, відповідно, зобов`язує ВЧ А 2802 здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.11.2017 по 28.02.2018, виходячи з базового місяця січня 2008 року.

Щодо дискреційності повноважень відповідача, як роботодавця, у питанні нарахування та виплати індексації, то суд звертає увагу, що дискреція це можливість обирати спосіб дії із декількох передбачених законом можливостей. Проте, суб`єкт владних повноважень не може діяти не у спосіб, передбачений законом. У такому випадку дискреція відсутня.

Отже, визначення судом базових місяців для нарахування індексації не буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки інші варіанти правомірної поведінки у нього відсутні.

Щодо нарахування та виплати індексації у розмірі 16 673,03 грн., то відповідні дії мають вчинятись роботодавцем. Станом на момент розгляду справи у суду відсутні підстави констатувати порушення прав позивача у частині правильності визначення розміру індексації, отже відповідні вимоги є передчасними.

Щодо позовних вимог про нарахування й виплату індексації за період з 01.03.2018 по 13.11.2018.

01.03.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі – Постанова № 704), якою було затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Отже, за період з 01.03.2018 по день звільнення позивача (13.11.2018), індексація нараховується, виходячи з базового місяця березня 2018 року, у зв`язку із набранням чинності Порядком № 704.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Таким чином, враховуючи те, що підвищення посадового окладу позивача з березня 2018 року відбулося у зв`язку із прийняттямКабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року постанови № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою змінено (підвищено) розміри окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців саме березень 2018 року в контексті застосування у спірних правовідносинах норми абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078 є місяцем підвищення доходів позивача (базовим місяцем), а тому значення індексу споживчих цін у цьому місяці приймається за 1 або 100 відсотків.

Згідно із абзацом 2 пункту 5 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з березня 2018 року по листопад 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%.

Разом з тим, у контексті спірних правовідносин необхідно звернути увагу на те, що питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078.

Відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Аналізуючи вищевказані положення спеціального підзаконного нормативно-правового акта, суд вважає за необхідне зазначити, що підвищення посадового окладу у певному місяці не тягне за собою безумовне припинення виплати індексації у подальших періодах.

В даному випадку, суб`єкту владних повноважень необхідно вираховувати розмір підвищення доходу і визначати різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідної особи.

Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.

Якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. При цьому, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 Порядку № 1078.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до вимогЗакону України «Про індексацію грошових доходів населення`та Порядку № 1078 обов`язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.

Відтак, за змістом відзивів та наданих до матеріалів доказів, зокрема, картки особового рахунку ОСОБА_1 , суд дійшов висновку, про відсутність підстав вважати, що відповідачами ураховувались норми абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078.

Отже, відповідачами у межах спірних правовідносин безпідставно не застосовано норми абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 в частині вирішення питання про наявність підстав для виплати позивачу індексації його грошового забезпечення у місяці підвищення доходу (березень 2018 року), не встановив, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу позивача суму індексації, що склалася у місяці підвищення такого доходу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.03.2018 по 13.11.2018 повинна бути перерахована та виплачена із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - березень 2018 року, з урахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 у справі № 816/1728/16 та у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2021 у справі №200/2009/21-а.

При цьому суд зазначає, що відповідач не оспорює застосування місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - березень 2018, а тому підстави вважати право позивача порушеним у цій частині немає. Спірним є саме обчислення розміру індексації грошового забезпечення з урахуванням абзаців 4, 5, 6, пункту 5 Порядку № 1078.

Щодо визначення належного відповідача за період з 01.03.2018 по 13.11.2018.

Як вже відзначалось судом вище, наявні у справі докази свідчать, що з 01.11.2017 по 13.11.2018 позивач перебував на військовій службі у ВЧ А 1275. Водночас за період 01.11.2017 по 30.06.2018 ВЧ А 1275 перебувала на грошовому забезпеченні ВЧ А 2802 (наказ ВЧ А 2802 від 30.11.2017 № 3220 та додатки № 1-2 до нього) та саме на останню покладено обов`язок щодо належного нарахування та виплати грошового забезпечення особовому складу у тому числі й індексації, а тому суд дійшов висновку, що обов`язок відновлення установленого у судовому порядку порушеного права позивача за період з 01.03.2018 по 30.06.2018 покладається саме на ВЧ А 2802.

Тобто суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльності ВЧ А 2802 щодо ненарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.06.2018 та зобов`язання останньої нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.06.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - березень 2018 року, з урахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078.

Водночас наявні у справі докази, а саме: лист ВЧ А 1275 від 22.03.2021 № 740/1066, картка особового рахунку військовослужбовця за 2018 рік, довідка б/н, б/д, підписана командиром ВЧ А 1275 та начальником ФЕС ВЧ А 1275 свідчать, що за період з 01.07.2018 по 13.11.2018 відповідальною за нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивача була А 1275.

Про вказане також зазначається за текстом відзиву ВЧ А 2802 від 10.11.2021 № 4021.

Отже, з урахуванням установлених судом обставин за період з 01.07.2018 по 13.11.2018 обов`язок щодо належного нарахування та виплати грошового забезпечення особовому складу у тому числі й індексації покладається на ВЧ А1275, а тому суд дійшов висновку, що обов`язок відновлення установленого у судовому порядку порушеного права позивача за період з 01.07.2018 по 13.11.2018 покладається на ВЧ А 1275.

Тому суд визнає протиправною бездіяльності ВЧ А 1275 щодо ненарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2018 по 13.11.2018 та зобов`язує останню нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2018 по 13.11.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - березень 2018 року, з урахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078.

Щодо вимог позивача про встановлення, нарахування та виплату позивачу щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення у розмірі 4 463,15 грн. за період з 01.03.2018 по 13.11.2018.

Суд вже наголошував, що розрахунок належної до виплати суми індексації, у тому числі з урахуванням положень п. 5 Порядку № 1078 здійснюється роботодавцем, суд не здійснює захист прав на майбутнє.

Щодо посилань позивача на постанову Верховного Суду від 23.04.2020 у справі № 816/1728/16 та постанову Верховного Суду від 10.09.2020 у справі № 200/9297/19-а у контексті сплати фіксованої суми індексації.

Постанова Верховного Суду від 23.04.2020 у справі № 816/1728/16 прийнята за наслідком розгляду касаційної скарги на рішення суду про скасування постанови про накладення на фізичну особо-підприємця штрафу у зв`язку із виплатою заробітною плати продавця ОСОБА_2 на рівні та з розрахунку мінімальної заробітної плати без урахування міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).

Отже, обставини даних справ не є подібними, а відповідне їм правове регулювання не ідентичне, а тому підстав для врахування висновків Верховного Суду, викладених у справі № 816/1728/16 немає.

Постанова Верховного Суду від 10.09.2020 у справі № 200/9297/19-а прийнята за наслідком розгляду касаційної скарги на ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2020 року про роз`яснення судового рішення, а не на судове рішення по суті позовних вимог, а тому не приймається судом.

Аналогічних висновків дійшов Перший апеляційний адміністративний суду у постанові від 22.09.2021 справа №200/1518/21-а.

Щодо позовних вимог про одночасну компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.

Відповідно. до пп. 171.1 п. 171 ст. 171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Пункт 168.5. ст. 168 ПК України. Суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" членами сім`ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Постановою Кабінетом Міністрів України від 15 січня 2004 р. № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу. (далі – Порядок № 44)

Пункт 2. Грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, … , а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.

3. Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов`язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб"

Пункт 4. Виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Пункт 5. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Пункт 6. Територіальні органи Державного казначейства та установи банків провадять за платіжними документами видачу податковим агентам готівки для здійснення одночасно виплати грошового забезпечення та грошової компенсації із сплатою (перерахуванням) в установленому порядку податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Висновки суду.

Верховний Суд у постанові від 22.06.2018 справа № 812/1048/17 зазначив, що доводи відповідача про те, що на час виплати позивачу грошового забезпечення він втратив статус особи рядового і начальницького складу ОВС є необґрунтованими, оскільки несвоєчасна виплата грошового забезпечення (не в день звільнення та проведення розрахунку) сталася з вини самого відповідача. Також вказав, що механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, передбачає виплату такої компенсації у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб за місцем одержання грошового забезпечення одночасно з виплатою грошового забезпечення.

Крім того, у постанові Верховного Суду від 17.03.2020 справа №815/5826/16 зазначено: «Щодо позовних вимог щодо виплати позивачу в повному обсязі грошової компенсації суми податку з доходів фізичних осіб, яка буде утримана з компенсації за неотримане речове майно, Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що оскільки з позивачем не проведено повного розрахунку за матеріальним забезпеченням, позовні вимоги в цій частині є передчасними.».

Отже, після набрання рішенням у данній справі законної сили на відповідачів покладається безумовний обов`язок його виконання.

Поряд із цим на відповідачів, як податкового агента, Законом покладено кореспондуючий обов`язок утримати відповідні суми податків та зборів із одночасною компенсацією такої суми позивачу.

У цьому контексті, право на захист є самостійним суб`єктивним правом, яке з`являється у власника прав лише в момент їх порушення або оспорювання і

Відтак, захист порушених прав, свобод та інтересів особи є похідним, тобто передбачає наявність встановленого факту їх порушень, при цьому суд не здійснює превентивного захисту.

Тобто у суду відсутні наразі підстави зобов`язувати відповідача здійснити на користь позивача бажану ним компенсацію, оскільки відповідний обов`язок виникає одночасно з виплатою нарахованої індексації, тобто у майбутньому, отже відповідні вимоги є передчасними.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 238, 239, 248, 256, 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини А1275 (87548, Донецька область, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 26622064) до Військової частини А2802 (50025, Миколаївська область, м. Миколаїв, пр. Героїв України, 60, ЄДРПОУ 26614159) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 2802 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошовового забезпечення за період з 01.11.2017 по 28.02.2018.

Зобов`язати Військову частину А 2802 (ідентифікаційний код 26614159, 54025, м.Миколаїв, пр. Героїв України, 60) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 28.02.2018, виходячи із базового місяця - січень 2008 року.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частину А 2802 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 30.06.2018 відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Зобов`язати Військову частину А 2802 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.06.2018 відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частину А 1275 (ЄДРПОУ 26622064, місцезнаходження: Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Латишева, 101) щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 по 13.11.2018 відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Зобов`язати Військову частину А 1275 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2018 по 13.11.2018 відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 10 лютого 2022 року.

Суддя І.В. Буряк