
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2022 року Справа№200/12546/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку у загальному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення (в частині), зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 1 липня 2021 року «Про призначення субсидії» в частині, що стосується відмови у призначенні житлової субсидії з 1 травня 2021 року позивачу як уповноваженому власнику/наймачу;
- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення житлової субсидії від 17 червня 2021 року - з урахуванням правової оцінки, наданої в рішенні суду по цій справі.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
У червні 2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення субсидії.
У липні 2021 року позивач отримала від відповідача повідомлення від 1 липня 2021 року про призначення субсидії по особовій справі № 56812, відповідно до якого позивачу як уповноваженому власнику/наймачу відмовлено у призначенні з 1 травня 2021 року субсидії, так як середньомісячний дохід менший мінімальної зарплати.
23 липня 2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою щодо обґрунтування відмови у призначенні субсидії, у відповідь на яку відповідач листом від 27 липня 2021 року повідомив, що у призначенні субсидії відмовлено на підставі пп. 3 п. 14 постанови Кабінету Міністрів України № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» та у зв`язку із отриманням інформації від ДФС про те, що розмір заробітної плати чоловіка позивача, ОСОБА_2 , за період з 1 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року складає 5 873,90 грн, що менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, яка береться дo розрахунку за шість місяців, та складає 30 000,00 грн на кінець періоду, за який враховуються доходи.
Позивач вважає рішення відповідача протиправним та таким, що порушує її права (а.с. 1-7).
Ухвалою суду від 28 вересня 2021 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), звільнено позивача від сплати судового збору (а.с. 21-22).
У відзиві на позов відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.
17 червня 2017 року до територіального відділу по роботі з громадянами Центрального та приморського районів надійшли заява та декларація позивача з питання призначення житлової субсидії.
Згідно п. 4 розділу 1 заповненої уповноваженим представником родини декларації за адресою зареєстровано 4 особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства; до складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховується також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, в тому числі коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, при цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Пунктом 35 Положення передбачено, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону, враховується за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії.
Згідно пп. 3 п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та річкового пічного побутового палива» житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) якщо: у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягай 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді: за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої па початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок па загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за таких осіб).
Згідно отриманих даних з Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України про доходи було встановлено, що станом на початок періоду, за який враховувалися доходи при призначенні субсидії, чоловік позивача, ОСОБА_2 , має середньомісячний дохід менший від мінімальної заробітної плати.
На засіданні міської комісії з розгляду питань, пов`язаних з призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій, надання пільг позивачу було відмовлено в призначенні житлової субсидії з 1 липня 2021 року (а.с. 26 - 27).
У період з 4 по 29 жовтня 2021 року суддя перебувала на лікарняному, у період з 1 по 5 листопада 2021 року проходила періодичне обов`язкове підвищення кваліфікації.
Ухвалою суду від 15 листопада 2021 року вирішено виправити помилку в ухвалі суду від 28 вересня 2021 року (а.с. 41).
Ухвалою суду від 15 листопада 2021 року вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання у справі на 9 грудня 2021 року (а.с. 42).
Ухвалою суду від 9 грудня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 10 січня 2022 року о 13-45 год (а.с. 46).
Ухвалою суду від 10 січня 2022 року вирішено розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження (а.с. 49).
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянкою України, РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 10-12).
Відповідач, Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, код ЄДРПОУ 41336065, місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр.-т Миру, буд. 70 (а.с. 38).
Як встановлено судом, позивач 17 червня 2021 року звернулась із заявою № 646 про призначення та надання житлової субсидії (а.с. 29-31), до якої додала декларацію про доходи і витрати осіб,за період з 1 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року, які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 : ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (а.с. 32-35, 36).
Згідно довідки про завантажені доходи ОСОБА_2 за період з липня місяця 2020 року по грудень 2020 року сума доходу становить 5 873,90 грн, сума утриманого ЄСВ - 0 грн (а.с. 37).
Згідно рішення про призначення субсидії (по особовій справі № 56812) від 1 липня 2021 року уповноваженому власнику/наймачеві ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 1 травня 2021 року з таких підстав: середньомісячний дохід менший від мінімальної зарплати (а.с. 28).
23 липня 2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою про надання розгорнутої та обґрунтованої інформації щодо причин відмови у призначенні субсидії (а.с. 13).
27 липня 2021 року (вих. № М-6152-14-1.1.1) відповідач повідомив позивачу, що відповідно пп. 3 п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та річкового пічного побутового палива» житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи.
За інформацією ДФС розмір заробітної плати чоловіка позивача, ОСОБА_2 , за період з 1 серпня 2020 року по 31 грудня 2020 року складає 5 873,90 грн, що менше, ніж розмір мінімальної заробітної плати, яка береться до розрахунку за шість місяців, та складає 30 000,00 грн на кінець періоду, за який враховуються доходи.
Враховуючи наведене субсидію позивачу не призначено (а.с. 14).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком у 2020 році та у 2021 році, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III (далі - Закон України № 2017-III).
Відповідно до ст. 5 Закону України № 2017-III державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Згідно з Законом України № 2017-III до державних соціальних нормативів належать, в тому числі, соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.
Приписами п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 19 листопада 2017 року № 2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій встановлено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 807, тут і надалі чинній станом на дату звернення позивача із заявою про надання житлової субсидії) (далі - Положення № 848).
Згідно з п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.
Відповідно до п. 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно п. 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до п. 5 зазначеного Положення житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром встановленого обов`язкового відсотка платежу.
Підпунктом 3 п. 14 Положення № 848 встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді (абз. 1):
за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або (абз. 2)
нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або (абз 3)
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) (абз. 4) […].
Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п`ятим цього підпункту, також призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії: мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 50 відсотків, а у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення - не більш як на 20 відсотків, і водночас єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду (абз. 10 – 12).
Відповідно до п. 24 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Згідно п. 30 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Відповідно до п. 35 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:
за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Як зазначено у п. 50 Положення № 848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:
доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики;
доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном […].
У п. 60 Положення № 848 передбачено, що структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до п. 50 цього Положення приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії.
Відповідно до п.п. 61, 62 Положення № 848 у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв`язок, смс-повідомлення, електроні засоби зв`язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через Портал Дія). У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Згідно п. 69 Положення № 848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Відповідно до п. 73 Положення № 848 житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива і на оплату житлово-комунальних послуг призначається на календарний рік. При цьому житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного календарного року.
Згідно п. 75 Положення № 848 у разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання.
Як встановлено судом для призначення позивачу субсидії відповідач отримав довідку від ДПС України про завантажені доходи по справі № 56812 по ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), відповідно до якої дохід останнього за період з липня по грудень (ІІІ та ІV квартали) 2020 року склав 5 873,90 грн (а.с. 37).
Доказів на підтвердження звернення для отримання інформації про доходи членів сім`ї позивача до Пенсійного фонду України суду не надано.
Разом із цим пп. 3 п. 14 Положення № 848 передбачено, що факт встановлення відсутності доходів, які враховуються для призначення житлової субсидії, встановлюється на підставі в тому числі інформації з Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 50 Положення № 848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики […].
Згідно пунктів 2, 3, 5 Порядку надання в електронній формі інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування органам праці та соціального захисту населення, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 20 лютого 2017 року № 2-1 та Наказом Міністерства соціальної політики України від 20 лютого 2017 року № 252 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 травня 2017 року за № 598/30466) надання інформації здійснюється на центральному рівні в електронній формі шляхом надання відповідей на запити органів праці та соціального захисту населення через державне підприємство "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України". Суб`єктами інформаційного обміну є: Пенсійний фонд України; органи праці та соціального захисту населення; державне підприємство "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України". Строк опрацювання запитів органів праці та соціального захисту населення України для оперативного інформаційного обміну не перевищує три робочих дні з дня надходження запиту.
Суд зазначає, що у відзиві на позов відповідач вказує, що висновок про те, що середньомісячний дохід ОСОБА_2 менш ніж мінімальна заробітна плата, був зроблений на підставі інформації, отриманої з Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду України, разом із цим матеріали справи не містять ані доказів направлення відповідачем запиту для отримання таких відомостей з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо доходів позивача та членів її родини (чоловіка) та щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування зазначеними особами/за зазначених осіб, та доказів на підтвердження отримання інформації на такий запит.
При цьому в матеріалах справи наявна довідка (форма ОК-5), з якої вбачається, що ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) у липні – серпні 2020 року отримував щомісячно дохід в розмірі 4 723,00 грн, з якого сплачувався страховий внесок, у вересні – грудні 2020 року отримував щомісячно дохід в розмірі 5 000,00 грн, з якого також сплачувався страховий внесок (а.с. 16-17).
Згідно з ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у 2020 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня (і до кінця 2020 року) склала 4 723,00 грн.
Отже, нарахований ОСОБА_2 за III і IV квартали 2020 року середньомісячний сукупний дохід позивача (4 907,67 грн) є більш ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок ІІІ кварталу 2020 року (4 723,00 грн).
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно […].
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені судом обставини суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено обґрунтованість та правомірність спірного рішення.
Як наслідок позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Беручи до уваги, що ухвалою суду від 28 вересня 2021 року позивач звільнена від сплати судового збору за подання даного позову, тому в силу вимог ст. 139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 72, 77, 90, 193, 242-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (код ЄДРПОУ 41336065, місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр.-т Миру, буд. 70) про визнання протиправним та скасування рішення (в частині), зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 1 липня 2021 року «Про призначення субсидії», яким ОСОБА_1 як уповноваженому власнику/наймачу відмовлено у призначенні житлової субсидії з 1 травня 2021 року.
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 17 червня 2021 року - з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна