
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2022 року Справа№200/16367/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Донецькій області (ідентифікаційний код ВП 44070187, 87515, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Італійська, 59) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу із земельного податку з фізичних осіб у розмірі 43478,55 грн. В обґрунтування зазначено, що станом на 09.11.2021 за відповідачем рахується податковий борг з земельного податку, що виник в результаті несплати донарахованих зобов`язано по податковим повідомленням-рішенням від 31.05.2019, від 03.04.2020, від 15.04.2021.
На підтвердження сплати судового збору у розмірі 2270 грн. надано платіжне доручення від 21 жовтня 2021 року №2929.
На виконання вимог ч.4 ст.171 КАС України Виконавчим комітетом Дружківської міської ради надана відповідь від 30.11.2021, в якій повідомлено, що позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 .
03 грудня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі. Встановлено відповідачу десятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву. Копія ухвали надіслані відповідачу, однак повернута на адресу суду із зазначенням причин «за закінченням терміну зберігання». У встановлений судом строк відзив до суду не надано.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
11 квітня 2019 року ГУ ДФС у Донецькій області прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме:
№42906-4311-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2019 рік у розмірі 61,41 грн.;
№42908-4311-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2019 рік у розмірі 9501,34 грн.;
№42907-4311-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2019 рік у розмірі 4912,02 грн.;
№42909-4311-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2019 рік у розмірі 18,08 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення надіслані рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримані 31.05.2019.
03 квітня 2020 року ГУ ДПС у Донецькій області прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме:
№61657-5134-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 4912,02 грн.;
№61658-5134-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 9501,34 грн.;
№61656-5134-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 18,08 грн.;
№61655-5134-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 61,41 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення надіслані рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак повернуті на адресу відправника 29.05.2020.
15 квітня 2021 року ГУ ДПС у Донецькій області прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме:
№2270731-2409-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2021 рік у розмірі 18,08 грн.;
№2270733-2409-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2021 рік у розмірі 4912,02 грн.;
№2270732-2409-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2021 рік у розмірі 9501,34 грн.;
№2270730-2409-0510, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2021 рік у розмірі 61,41 грн.;
Вказані податкові повідомлення-рішення надіслані рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак повернуті на адресу відправника.
Відомості щодо оскарження в адміністративному чи судовому порядку відсутні.
Згідно даних інтегрованої картки платника податку станом на 09.11.2021 нараховане, однак не сплачене зобов`язання з земельного податку складає 43478,55 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Системний аналіз зазначених норм закону, у тому числі норма про те, що днем узгодження грошового зобов`язання платника податків є день закінчення процедури адміністративного оскарження, свідчить, що у разі якщо платник податків не подає скаргу на податкові повідомлення-рішення до контролюючого органу вищого рівня чи не оскаржує їх до суду, то визначені в них грошові зобов`язання з відповідного податку вважаються узгодженими на наступний день за останнім днем строку для подання скарги до контролюючого органу вищого рівня, передбаченого у пункті 56.3 статті 56 Податкового кодексу України.
В порушення вищевказаних вимог Податкового кодексу України відповідач, у строки визначені законодавством, не сплатив в повному обсязі узгоджену суму податкового зобов`язання, процедуру оскарження не розпочинав, отже визначені суми є узгодженими.
Відповідно до ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що у зв`язку з несплатою платником податків узгоджених податкових зобов`язань контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 07.10.2014 №354-25, яка направлена поштою на адресу боржника рекомендованим листом з повідомленням та повернута на адресу відправника з причини «за закінченням терміну зберігання».
Згідно пункту 58.3статті 58 Податкового кодексу України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. Доказів оскарження вказаної вимоги сторонами не надано.
Судом встановлено, що з моменту формування та надсилання вимоги податковий борг є непогашеним.
Відповідно до пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Доказів оскарження в судовому чи в адміністративному порядку податкової вимоги відповідачем не надано, отже вона є узгодженою, тому суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДПС у Донецькій області.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної адміністративної справи податковий борг не сплачено, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 139 КАС України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 104-107, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) податковий борг із земельного податку у розмірі 43478 (сорок ти тисячі чотириста сімдесят вісім) грн. 55 коп.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош