
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2022 року Справа№200/18342/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Ушенка С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065; юридична адреса: 87555, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру, 70) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, в якому просить:
визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в розмірі меншому, ніж встановлений статтею 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
зобов`язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради провести перерахунок разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, нарахувавши її у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги, тобто 4695,00 грн.;
стягнути з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради на її користь разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 4695,00 грн.
В обґрунтування позову зазначила, що має статус учасника війни, у зв`язку з чим має право на нарахування та виплату разової грошової допомоги до п`ятого травня за 2021 рік у розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 по справі № 3-р/2020. Незважаючи на це, відповідачем у 2021 році, з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», допомогу виплачено не в повному обсязі.
Вважає вказані дії відповідача протиправними і такими, що порушують її конституційні права, у зв`язку з чим звернулася до суду з даним позовом.
Відповідачем відзив на позовну заяву не подано.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 24.01.2022 позовну заяву залишено без руху і встановлено позивачеві п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2022 року продовжено судовий розгляд адміністративної справи.
Розгляд справи проведено за правилами ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, судом встановлено наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 18 листопада 2019 року має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Відповідач в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
У 2021 році позивачу нараховано та виплачено 612,00 грн. разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У листопаді 2021 позивач звернулася із заявою до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, зокрема, щодо виплати їй разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Листом від 30.11.2021 № Ш-10889-12-1.1.2/ Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради Донецької області з посиланням на Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постанову Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистський переслідувань» повідомив, що разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік призначена та виплачена відповідно до чинного законодавства у розмірі 1491,00 грн.
Проте, як встановлено судом з матеріалів справи, згідно платіжного доручення №6007934498 від 12 травня 2021 року позивачем отримано 612,00 грн. грошової допомоги за 2021 рік.
Позивач, не отримавши до теперішнього часу разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік в розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян унормовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (зі змінами та доповненнями), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Пільги учасникам бойових дій встановлені статтею 14 вказаного Закону.
01.01.1999 набрав чинності Закон № 367-ХІV, яким статтю 14 Закону № 3551-XII доповнено частиною четвертою, у силу якої щорічно до 5 травня іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Згідно із пп. 5 п. 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 № 79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено п. 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, стст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 зазначене положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 відновлено дію частини четвертої статті 14 Закону №3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Водночас відповідно до Додатку до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 (далі - Постанова №325), разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується учасникам війни у розмірі 612 грн, тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною четвертою статті 14 Закону № 3551-XII.
Отже, на час виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова № 325.
При цьому суд зауважує, що дію наведеної вище норми Закону № 3551-XII у 2021 році не зупинено, вона не втратила чинність, зміни до названого Закону законодавцем не вносились.
Виходячи із визначених у ч. 4 ст. 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам війни у 2021 році слід застосовувати не Постанову № 325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, позивач має право на одержання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
В силу Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік» мінімальна пенсія з 01 січня 2021 року складає 1769,00 грн., а тому щорічна разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році позивачу мала бути виплачена в розмірі 5307,00 грн. (1769,00 грн. х 3).
Натомість, судом встановлено, що позивач отримав зазначену соціальну виплату в розмірі 612,00 грн.
Сума недоотриманих позивачем коштів становить 4695,00 грн. Виплата позивачу в 2021 році разової грошової допомоги у сумі 612,00 грн. не відповідає статті 12 Закону №3551-ХІІ та свідчить про порушення його прав на отримання такої допомоги у належному розмірі.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Критерії законності волевиявлення суб`єкта владних повноважень викладені у приписах частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України і обов`язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на такого суб`єкта частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Разом із тим, відповідачем не надано доказів на підтвердження обґрунтованості розміру виплаченої позивачу щорічної разової допомоги до 5 травня.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність дій щодо невиплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-ХІV, що є підставою для задоволення позовних вимог.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статей 1 та 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Європейський Суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у своїх рішеннях неодноразово констатував, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Окрім того, відповідно до рішень ЄСПЛ Кечко проти України (заява № 63134/00, пункти 23, 26) та Ромашов проти України (заява № 67534/01, пункт 43), реалізація особою права, яке пов`язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов`язань, є безпідставними.
Зокрема, у справі Кечко проти України (заява № 63134/00) ЄСПЛ зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплати з державного бюджету, однак свідома відмова від цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). У пункті 26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
У рішеннях ЄСПЛ у справі Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України (заява №70297/01) та у справі Бакалов проти України (заява № 14201/02) також зазначено, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання (пункти 48 та 40 цих рішень відповідно).
З позовних вимог позивача вбачається, що позивач просить суд, зокрема, зобов`язати відповідача провести перерахунок грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік та стягнути недоплачену разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій. Проте, суд зазначає, що дані позовні вимоги є взаємовиключними, оскільки стосуються фактично отримання однієї й тієї ж суми недоотриманої допомоги до 05 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій, а тому позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік задоволенню не підлягають.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком та стягнути з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради на користь позивача недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 4695 (чотири тисячі шістсот дев`яносто п`ять) грн. 00 коп.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_3 від 18 листопада 2019 року позивач є учасником війни, а, отже, в силу п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» та ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України звільнений від сплати судового збору, у зв`язку з чим судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065; юридична адреса: 87555, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру, 70) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065; юридична адреса: 87555, Донецька обл., м. Маріуполь, пр-т Миру, 70) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Стягнути з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065; юридична адреса: 87555, Донецька обл., м. Маріуполь, пр-т Миру, 70) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 4695 (чотири тисячі шістсот дев`яносто п`ять) грн. 00 коп.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 09 лютого 2022 року.
Суддя С.В. Ушенко