Ухвала суду № 103346745, 09.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2022
Номер справи
200/11506/19-а
Номер документу
103346745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про заміну сторони виконавчого провадження

09 лютого 2022 року Справа №200/11506/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Голуб В.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника Головного управління ДПС у Донецькій області про заміну сторони у виконавчому провадженні в порядку процесуального правонаступництва за позовом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України до Головного управління ДПС у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

Державне підприємство обслуговування повітряного руху України звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.02.2020 суд задовольнив в повному обсязі адміністративний позов Державного підприємства обслуговування повітряного руху України до Головного управління ДФС у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Визнав протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Донецькій області, яка полягає у невиконанні нею передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення платнику податків надмірно сплачених сум грошових зобов`язань з податку на прибуток у розмірі 2 466 038, 37 грн на користь Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. Зобов`язав Головне управління ДФС у Донецькій області надати органу казначейства висновок про повернення на користь Державного підприємства обслуговування повітряного руху України надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на прибуток у розмірі 2 466 038, 37 грн. Стягнув на користь Державного підприємства обслуговування повітряного руху України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області судовий збір у розмірі 19 210, 00 грн.

15.07.2020 Перший апеляційний адміністративний суд ухвалою за клопотанням представника Головного управління ДПС у Донецькій області замінив відповідача у цій справі - Головне управління ДФС у Донецькій області на Головне управління ДПС у Донецькій області.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2020 суд апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 року – залишив без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.02.2020 залишив без змін.

01 лютого 2022 року представник відповідача подав до суду заяву про заміну сторони виконавчого провадження - Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 43142826) на Головне управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (ЄДРПОУ ВП: 44070187).

Заява Головного управління ДПС у Донецькій області про заміну сторони в порядку процесуального правонаступництва обґрунтована тим, що на виконання Указу Президента України від 8 листопада 2019 року N 837 “Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави” Кабінетом Міністрів України 30 вересня 2020 року прийнято постанову N 893 “Деякі питання територіальних органів державної податкової служби” (далі – Постанова N 893), відповідно до якої було прийнято рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів ДПС та надано завдання ДПС щодо створення її територіальних органів як відокремлених підрозділів.

На виконання Постанови N 893 та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення юридичної особи - Головного управління ДПС у Донецькій області в результаті її ліквідації. Згідно з інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.09.2020 зареєстровано (запис: 1000741030008085321) філію (інший відокремлений підрозділ) Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ ВП 44070187).

Наказом ДПС України N 643 від 12.11.2020 затверджено Положення про територіальні органи ДПС. Згідно з Положенням про Головне управління ДПС у Донецькій області даний орган є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України. ГУ ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ) є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Донецькій області, у зв`язку із чим, на думку представника Головного управління ДПС у Донецькій області, існують підстави для заміни сторони в порядку процесуального правонаступництва з виконання судового рішення у цій справі.

Представники сторін на судове засідання не з`явились, про день, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.

Згідно з частиною 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За приписами ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, дослідивши матеріали справи та подане клопотання, дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 21-1 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” від 17.03.2011 No 3166 – VI, територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 N 893 вирішено: ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого у тому числі, включено Головне управління ДПС у Донецькій області.

Абзацом 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 N 893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до п.1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України, що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30 % вакансій.

В абзаці 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 No 893 закріплено, що права та обов`язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять ДПС України та її територіальним органам.

Наказом ДПС України від 30.09.2020 N 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Донецькій області.

30 вересня 2020 року проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Донецькій області як відокремленого підрозділу юридичної особи - ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис.

Отже, судом встановлено, що Головне управління ДПС у Донецькій області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. Новостворений орган є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Донецькій області, та як наслідок, Головного управління ДФС у Донецькій області.

В цьому випадку має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого, внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції).

Тобто, в даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого. Таким чином, функції Головного управління ДПС у Донецькій області, в т.ч. щодо адміністрування податків, зборів та платежів, стягнення податкового боргу, адміністрування єдиного внеску тощо, перейшли до Головного управління ДПС у Донецькій області, як відокремленого підрозділу ДПС.

Згідно зі статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Відповідно до частини 1 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (у чинній редакції), у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

За визначенням статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною 3 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, що приймаються судами у справах, які розглядаються в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, стягувачем виступає державний орган, за позовом якого судом прийнято відповідне рішення.

Також, частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливо на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.

Отже, під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження має ознаки інституту процесуального правонаступництва, який визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов`язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.

Заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того, виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Аналогічна позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 13.12.2018 у справі N 2-а-1710/11, від 14.02.2019 у справі N 2-а-2727/11/2209.

Виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права, за якого кожен з учасників має можливість реалізувати обсяг вимог, наданих йому судовим рішенням.

Суд зазначає, що Верховним Судом у постанові від 31.10.2018 у справі N 2-а-3494/11, у постановах від 07.03.2019 у справі N 617/7748/12 та від 31.10.2019 у справі N 617/1926/12 сформована та застосована правова позиція, згідно з якою заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Вказаний висновок в спірних правовідносинах необхідно розуміти таким чином, що заміна сторони виконавчого провадження не пов`язується із необхідністю примусового виконання рішення та допустима без наявності відкритого виконавчого провадження та до видачі виконавчого листа.

Разом з тим, 11 вересня 2020 року судом видано два виконавчих листа по даній справі, а саме щодо зобов`язання вчинити певні дії та щодо стягнення судового збору.

З автоматизованої системи виконавчих проваджень судом встановлено, що на підставі виконавчого листа по справі відкрито виконавче провадження № 66310591, у якому боржником зазначено Головне управління ДПС у Донецькій області з кодом ЄДРПОУ 43142826.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе здійснити процесуальне правонаступництво шляхом заміни боржника у виконавчому провадженні № 66310591, а саме - Головного управління ДПС у Донецькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Керуючись ст. 52, 248, 256, 294, 250, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву представника Головного управління ДПС у Донецькій області про заміну сторони виконавчого провадження – задовольнити.

Замінити боржника у виконавчому провадженні № 66310591, а саме Головне управління ДПС у Донецькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 44070187).

Повний текст ухвали складено 09.02.2022.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.А. Голуб