
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2022 року Справа№200/15241/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Крилова М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
08 листопада 2021 року до суду, засобами поштового зв`язку, поданий адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (відповідач-1), Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (відповідач-2) про:
- визнання протиправними дії оформлене протоколом №1 від 16.03.2021 року в частині відмови у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- зобов`язання прийняти рішення про встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідачем 1 винесено рішення від 16.03.2021 року про відсутність правових підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією, з підстав не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження. Зазначив, що надані документи свідчать про те, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 10.05.1986 року по 18.05.1986 року, а рішення відповідача 1 є незаконним та підлягає скасуванню.
22 грудня 2021 року, засобами поштового зв`язку, до суду надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого відповідач-1 просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своєї позиції зазначив, що документи ОСОБА_1 розглянуто Комісією та прийнято рішення про відсутність правових підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження, вирішено вилучити посвідчення. Зазначив, що 28.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №793 «Про внесенні змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», згідно з якою остаточне рішення щодо надання відповідного статусу вирішується виключно комісіями з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених обласними та Київською міською державними адміністраціями. З огляду на зазначене у Мінсоцполітики відсутні повноваження щодо розгляду спірних питань стосовно визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
03 лютого 2022 року, засобами поштового зв`язку, до суду надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого відповідач-2 просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своєї позиції зазначив, що позивач звернувся до Регіональної комісії та надав копії документів, які розглянуто регіональною комісією 06 лютого 2020 року та винесено рішення щодо направлення документів на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На адресу Регіональної комісії надійшов витяг Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 28 квітня 2020 року №12, в якому зазначено, що відсутні правові підстави для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною адміністрацією ОСОБА_1 не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Посвідчення підлягає вилученню з повідомлення місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Зазначив, що остаточне рішення щодо відсутності правових наслідків для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 прийнято Комісією зі спірних питань, Регіональна комісія не порушувала права позивача, оскільки діяла в межах своїх повноважень з дотриманням вимог чинного законодавства.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2021 року прийнято позов до розгляду, поновлено строк звернення до суду, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 11 січня 2021 року залучено Донецьку обласну державну адміністрацію в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (адреса: 84306, Донецька обл., м. Краматорськ, Олекси Тихого, буд. 6, ЄДРПОУ 00022473) до участі у справі №200/15241/21 в якості другого відповідача.
Ухвалою суду від 09 лютого 2022 року у задоволенні заяви представника Донецької обласної державної адміністрації про розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом громадянина України у формі ID-картки № НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання від 09.07.2020 року №04-13.0-1110. Має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1988 р., посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_2 , у посвідченні зазначено, що воно безстрокове, є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 24 липня 2018 року.
Відповідач 1 - Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідач 2 - Донецька обласна державна адміністрація в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України є суб`єктами владних повноважень, які в даних правовідносинах згідно ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України мають адміністративну процесуальну дієздатність.
Відповідно до довідки виконкому Гомельської обласної Ради народних депутатів від серпня 1990 року № 2 ОСОБА_1 у період з 1986 року по 1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 30-ти кілометровій зоні та користується пільгами, встановленими постановою Ради Міністрів СРСР від 31 березня 1990 року №325.
Довідкою від 24.02.2012 року №21 та довідкою Лікувально-трудового профілакторію №1 від 05.03.2019 року підтверджується факт отримання ОСОБА_1 заробітної плати за час участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 10.05.1986 року по 18.05.1986 рік.
Експертним висновком Донецької регіональної міжвідомчої Ради від 22.07.1991 року ОСОБА_2 встановлено діагноз та зроблено висновок про те, що його захворювання пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Експертним висновком центральної міжвідомчої комісії експертної комісії МОЗ та МНС України від 06 квітня 2017 року встановлено діагноз та зроблено висновок про те, що його захворювання пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
ОСОБА_2 встановлено з 01.06.2018 року другу групу інвалідності безстроково, причина інвалідності – захворювання пов`язане з виконанням службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААБ №300059.
Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС встановлено відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС через непідтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження, що викладено в протоколі № 1 від 16.03.2021 року
Отже, предметом спору у даній справі є наявність правових підстав для прийняття відповідачем - 1 рішення про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС через не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Згідно з ч. 1, ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами: видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, видача довідок, про заробітну плату за цей період, здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а за період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Статтею 10 Закону України № 796-XII передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно з положеннями ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року за № 51 (далі – Порядок № 51) (який був чинним під час видачі позивачу відповідного посвідчення, втратив чинність 25.07.2018 р. на підставі Постанови КМУ № 551 від 11.07.2018), посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
Відповідно до пункту 10 абзацу 4 Порядку № 51 посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Постановою Кабінету Міністрів України № 551 від 11.07.2018 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок № 551, в редакції,що діяла на час виникнення спірних правовідносин), який визначає процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
За змістом пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 за № 551 зобов`язано Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, зокрема, провести до 1 січня 2022 року заміну посвідчень у зв`язку із затвердженням нових зразків посвідчень особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).
Постановою № 551 затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброй у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.
Порядок № 551 регламентує процедуру видачі (заміни) посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Згідно з п. 11 Порядку № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Посвідчення видаються, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби); довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.
Особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою;хворим на променеву хворобу внаслідок Чорнобильської катастрофи - на підставі висновку уповноваженої медичної комісії не нижче обласного рівня або спеціалізованої медичної установи Міноборони, МВС, СБУ, які мають відповідну ліцензію МОЗ (далі - експертні комісії), та акта за формою Н-1;
Судом встановлено з матеріалів справи, що позивачу видане посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 від 30.07.1997 року (категорія 1) яке є безстрокове. До посвідчення видана вкладка № НОМЕР_4 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 17.09.1997 року. Відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої Ради від 22.07.1991 року та центральної міжвідомчої комісії експертної комісії МОЗ та МНС України від 06 квітня 2017 року ОСОБА_1 встановлено діагноз та зроблено висновок про те, що його захворювання пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно з довідкою МСЕК серії 12ААБ №300059 позивачу встановлено 2 групу інвалідності та зазначено, що захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC та згідно з довідкою № 0047149 визначено ступінь втрати професійної працездатності 70 % безстроково.
Додані до позовної заяви докази підтверджують, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Зазначені докази є самостійною та безпосередньою підставою для видачі посвідчення відповідно до п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року № 551.
Відповідно до протоколу № 1 від 16.03.2021 року Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС встановлено відсутність підстав для підтвердження позивачу - ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС через непідтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження.
Наведене рішення не містить будь-якого обґрунтування та причин неврахування наданих позивачем до заяви про підтвердження статусу документів, відповідно до яких позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримував підвищену заробітну плату за період цієї участі, отримав за наслідком такої участі захворювання внаслідок якого йому встановлено інвалідність. В даному випадку висновки Комісії зі спірних питань про не підтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження та наявність підстав для вилучення посвідчення суперечать змісту наданих позивачем документів, а само рішення є необґрунтованим та невмотивованим.
Суд зазначає, що сам Закон № 796-ХІІ не містить положень, про необхідність повторного підтвердження статусу, у зв`язку із заміною старого зразка посвідчення на новий. Заміна наявного посвідчення та видача посвідчення не є аналогічними за правовим змістом поняттями. Ані положення Постанови №551, ані Порядку №551 не вказують, що з метою заміни посвідчення особа має повторно підтвердити відповідний статус, за наявності відповідних підтверджуючих документів.
Зміна умов отримання певного статусу особи після його встановлення може мати своїм наслідком порушення принципу правової визначеності.
Крім цього, п. 11 Порядку № 551 передбачає можливість вилучення посвідчення відповідної категорії у разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі, чого в даному випадку встановлено не було.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Враховуючи змінену редакцію п. 13 Порядку № 551, у редакції постанови КМУ № 793 від 28.07.2021 року, що не передбачає розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, комісією при Мінсоцполітики, та те, що відповідно до п. 11 Порядку № 551 у редакції постанови КМУ № 793 від 28.07.2021 року посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, з метою ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог, задовольнивши позов, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оформленого протоколом № 1 від 16.03.2021 року про відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зобов`язання Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи повторно розглянуто питання підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відпвідно до п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивача звільнено від сплати судового збору.
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії– задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС, викладене в протоколі № 1 від 16.03.2021 року про відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов`язати Донецьку обласну державну адміністрацію в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (місцезнаходження: Донецька обл., м. Краматорськ, Олекси Тихого, буд. 6, ЄДРПОУ 00022473) розглянути повторно питання підтвердження ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова