
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2022 року Справа № 160/12387/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Нагрої Д.О.,
за участі:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Савенка О.М..
представника відповідача - Рубанової А.М.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпровського міського центру соціальних служб, Адміністрації Самарського району Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
22.07.2021 позивач ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, з урахуванням заміни неналежних відповідачів, до Дніпровського міського центру соціальних служб, Адміністрації Самарського району Дніпровської міської ради, в якому просить:
- стягнути солідарно з Дніпровського міського центру соціальних служб, Адміністрації Самарського району Дніпровської міської ради недоотриману середню заробітну плату в розмірі 65615,58 грн., та компенсацію за невикористану щорічну відпустку в сумі 11046,93 грн., на користь ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 працювала на посаді головного бухгалтера центру соціальних служб сім`ї, дітей та молоді Самарської районної у місті Дніпрі ради.
Самарською районною у місті Дніпрі ради 30.09.2020 було прийнято рішення № 7/32 про припинення діяльності центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Самарської районної у місті Дніпрі ради як юридичної особи шляхом реорганізації. Згідно п. 2 Рішення доручено голові Самарської районної у місті Дніпрі ради затвердити персональний склад комісії з припинення діяльності. Так Розпорядженням № 97-р від 30.09.2020 головою Самарської районної у місті Дніпрі ради сформовано персональний склад ліквідаційної комісії Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Самарської районної у місті Дніпрі ради та включено ОСОБА_1 в якості головного бухгалтера ліквідаційної комісії.
Проте позивачу за час перебування в ліквідаційні комісії та виконання покладених на неї обов`язків заробітна плата не отримувалась, вважаючи такі дії протиправними, позивач звернулась із відповідною заявою до суду з метою захисту своїх порушених прав.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2021 задоволено клопотання позивача про розгляд адміністративної справи № 160/12387/21 за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.11.2021 замінено відповідача Самарську районну у місті Дніпрі раду на Лівобережну адміністрацію Дніпровської міської ради. Замінено відповідача Голову комісії з припинення центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Самарської районної у місті Дніпрі ради на Дніпровський міський центр соціальних служб.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 залучено до участі у справі як відповідача Адміністрацію Самарського району Дніпровської міської ради.
14.12.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради.
28.12.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив із зазначенням заперечень на доводи відповідача - Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.02.2021 виключено Лівобережну адміністрацію Дніпровської міської ради як відповідача по справі № 160/12387/21.
20.01.2022 до суду від відповідача – Адміністрації Самарського району Дніпровської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що працівники Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді який функціонував як юридична особа ніяким чином не були пов`язані трудовими відносинами з Самарською районною у місті Дніпрі радою. Одночасно зазначено, що голова Комісії та члени Комісії з припинення як юридичної особи перебувають саме в цивільно-правових відносинах з юридичною особою, що припиняє свою діяльність, а не в трудових.
Позивач та її представник у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили задовольнити. Представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог вважала їх необґрунтованими.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, заслухавши пояснення сторін та їх представників, допитавши свідків, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
31.12.2020 ОСОБА_1 звільнена з посади головного бухгалтера центру соціальних служб сім`ї, дітей та молоді Самарської районної у місті Дніпрі ради у зв`язку із припиненням діяльності юридичної особи шляхом реорганізації (приєднання до Дніпровського міського центру соціальних служб) згідно п.1 ст. 40 КЗпП
Самарською районною у місті Дніпрі ради 30.09.2020 було прийнято рішення № 7/32 про припинення діяльності центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Самарської районної у місті Дніпрі ради як юридичної особи шляхом реорганізації.
Розпорядженням № 97-р від 30.09.2020 головою Самарської районної у місті Дніпрі ради сформовано персональний склад ліквідаційної комісії Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Самарської районної у місті Дніпрі ради та включено ОСОБА_1 в якості головного бухгалтера ліквідаційної комісії.
Оскільки позивачу за час перебування в ліквідаційній комісії та виконання покладених не неї обов`язків заробітна плата не виплачувалась, позивач, вважаючи такі дії протиправними, звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає наступне.
Згідно з частини 3 та 4 ст.105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до ЦК України призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Статтею 111 ЦК України визначені обов`язки ліквідаційної комісії (ліквідатора):
З дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов`язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов`язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.
Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред`явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.
Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).
Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання податковим органам та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає податковим органам, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 ЦК України.
У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.
До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає податковим органам, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання податковим органам.
Майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи або законом.
Документи, що підлягають обов`язковому зберіганню, передаються в установленому законодавством порядку відповідним архівним установам.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що голова ліквідаційної комісії та члени ліквідаційної комісії, перебувають саме в цивільно-правових відносинах з юридичною особою, що ліквідується, а не в трудових.
Так Розпорядженням № 97-р від 30.09.2020 головою Самарської районної у місті Дніпрі ради сформовано персональний склад ліквідаційної комісії Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Самарської районної у місті Дніпрі ради та включено ОСОБА_1 в якості головного бухгалтера ліквідаційної комісії, проте виплата грошової винагороди голові та членам ліквідаційної комісії даним розпорядженням передбачено не було.
В подальшому під час виконання позивачем обов`язків члена ліквідаційної комісії між позивачем та відповідачем будь-які цивільно-правові угоди щодо оплати праці також не укладалися. Вказане не заперечувалось сторонами у поданих поясненнях.
В судовому засіданні в якості свідків допитані ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Свідки пояснили що були колегами позивача. Одночасно зазначили, що ОСОБА_1 фактично не виконувала обов`язки члена ліквідаційної комісії, а лише декілька разів з`являлась на попереднє робоче місце у зв`язку з виправленням недоліків у документах вчинених за час роботи головним бухгалтером.
Щодо посилання позивача на Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 р. №1074 та лист Міністерства соціальної політики України від 24 вересня 2013 року №821/13/155-13 суд зазначає наступне.
Пунктом 15 зазначеного Порядку встановлено, що у разі припинення органу виконавчої влади Кабінет Міністрів України утворює відповідну комісію, затверджує її голову та визначає строк проведення реорганізації або ліквідації.
Головою комісії з припинення органу виконавчої влади затверджується керівник або заступник керівника органу виконавчої влади, що припиняється.
У разі звільнення Президентом України керівника органу виконавчої влади, що припиняється, та його заступників головою комісії з припинення органу виконавчої влади затверджується керівник утвореного органу виконавчої влади або органу виконавчої влади, до якого перейшли права та обов`язки органу виконавчої влади, що припиняється, або його заступник.
Пунктами 25-26 цього Порядку встановлено, що Комісія утримується за рахунок і в межах коштів, передбачених на утримання органу виконавчої влади або територіального органу, що припиняється. Фінансування заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією органів виконавчої влади або територіальних органів, здійснюється в межах коштів, передбачених на їх утримання законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Що стосується виплати заробітної плати голові і членам ліквідаційної комісії, то спеціального механізму оплати їх праці немає, тобто ці особи працюють та отримують заробітну плату за займаними посадами згідно з чинними у відповідній установі, організації умовами оплати праці (Лист Міністерства соціальної політики України від 24.09.2013 №821/13/155-13 «Про оплату праці членів ліквідаційної комісії»).
Таким чином зазначеним листом вказано про отримання заробітної плати голови і членів ліквідаційної комісії, які займають відповідні посади. На час перебування у ліквідаційній комісії позивач не була призначена на посаду головного бухгалтера новоутвореного органу, заробітну плату не отримувала.
Враховуючи вказане суд зазначає, що обов`язковою умовою трудових відносин є наявність трудового договору чи договору цивільно-правового характеру.
У даному випадку під час виконання позивачем обов`язків члена ліквідаційної комісії будь-які цивільно-правові угоди щодо оплати праці не укладались, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до ч.ч. 1,3 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
У відповідності до ч.ч. 1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вищевказані норми у своїй сукупності одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Проте, позивачем не було доведено суду підстави та обґрунтованість позовних вимог.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, надавши оцінку всім обставинам та доказам по справі, суд приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст. ст. 9,77,139, 241-243, 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Дніпровського міського центру соціальних служб, Адміністрації Самарського району Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 03 лютого 2022 року.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко