
Справа № 314/5940/21
Провадження № 3/314/196/2022
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.01.2022 м. Вільнянськ
Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Мануйлова Н.Ю., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з ВП № 2 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 833647 від 25.12.2021, ОСОБА_1 25.12.2021 об 11:00 год. вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно колишньої співмешканки ОСОБА_2 , а саме: виражався нецензурною лайкою, вів себе неадекватно в стані алкогольного сп`яніння, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 833709 від 25.12.2021, ОСОБА_1 25.12.2021 о 18 годині 40 хвилин в АДРЕСА_2 , в стані алкогольного сп`яніння прийшов до колишньої співмешканки ОСОБА_2 та вчинив сварку, стукав у двері, погрожував, чим порушив тимчасовий заборонний припис від 25.12.2021 з 12:30 № АА 256250 № ВАБ 833647, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ 915346 від 31.12.2021 ОСОБА_1 31.12.2021 о 14:30 год. в стані алкогольного сп`яніння прийшов до своєї колишньої співмешканки ОСОБА_2 в АДРЕСА_2 , зайшов до будинку та пошкодив меблі на кухні, розбив посуд, зламав котел, чим вчинив насилля у сім`ї психологічного та фізичного характеру та порушив тимчасовий заборонний припис від 25.12.2021 АА № 256250, який діє до 04.02.2022.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 915365 від 05.01.2022, ОСОБА_1 31.12.2021 близько 23-00 год. по АДРЕСА_2 вчинив сварку відносно ОСОБА_2 – колишньої співмешканки, ображав її нецензурною лайкою, погрожував, чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
У зв`язку з тим, що вказані правопорушення вчинені однією і тією ж особою і підлягають одночасному розгляду одним і тим же органом, зазначені справи слід об`єднати в одне провадження матеріали справ про адміністративні правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 833647 від 25.12.2021 (справа № 314/5940/21), протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 833709 від 25.12.2021 (справа № 314/5941/21), протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 915346 від 31.12.2021 (справа № 314/151/22) та протоколом серії ВАБ № 915365 від 05.01.2022 (справа № 314/154/22), присвоїти єдиний номер справи № 314/5940/21.
У судове засідання, ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» (п. 41) наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. ОСОБА_1 мав об`єктивну можливість бути присутнім у судовому засіданні, оскільки був обізнаний про складання працівниками поліції відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, йому були роз`ясненні права, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, був повідомлений про розгляд справи у Вільнянському районному суді Запорізької області.
Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Потерпіла ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, причин неявки суду не повідомила.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши учасників провадження, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Так, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, підтверджений дослідженими судом доказами, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 833647 від 25.12.2021, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 833709 від 25.12.2021, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 915346 від 31.12.2021 та протоколом серії ВАБ № 915365 від 05.01.2022;
- рапортами чергового поліцейського від 25.12.2021 та від 31.12.2021;
- протоколами прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 25.12.2021;
- протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується від 31.12.2021;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 ;
- фототаблицею;
- копією письмових пояснень ОСОБА_1 .
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази, які долучені до протоколів, встановив, що діями ОСОБА_1 вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у вигляді 50 (п`ятидесяти) годин громадських робіт.
У разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидії домашньому насильству" (далі Закон №2229-VIII) чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" (стаття 391 КУпАП).
У статті 1 ч.1 п.10 Закону № 2229-VIII визначено, що програма для кривдника комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов`язки жінок і чоловіків.
До спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програми для кривдників (ст.24 ч.1 п.4 Закону № 2229-VIII).
Суб`єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ст.28 ч.1, 2 Закону № 2229-VIII).
Відповідно до частини шостої статті 28 Закону № 2229-VIII, кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб`єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов`язку пройти таку програму (ст. 28 ч.8, 9 Закону №2229-VIII).
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про необхідність направлення ОСОБА_1 до органу місцевого самоврядування на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" строком на 3 місяці.
Відповідно до ст. 40-1 Закону України «Про судовий збір», стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, ч. 2 ст. 173-2, ст. ст. 283, 284, 287-290 КУпАП, ст. 40-1 Закону України «Про судовий збір», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Об`єднати в одне провадження матеріали справ про адміністративні правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 833647 від 25.12.2021 (справа № 314/5940/21), протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 833709 від 25.12.2021 (справа № 314/5941/21), протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 915346 від 31.12.2021 (справа № 314/151/22) та протоколом серії ВАБ № 915365 від 05.01.2022 (справа № 314/154/22), присвоїти єдиний номер справи № 314/5940/21.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Вільнянської міської ради на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" строком на 3 (три) місяці.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, у вигляді 50 (п`ятидесяти) годин громадських робіт.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 496,20 грн. на користь держави.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.
Для сплати штрафу кошти перераховувати на розрахунковий рахунок:
Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Вільнянськ/21081100, код ЄДРПОУ 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA578999980313040106000008473.
Для сплати судового збору кошти перерахувати:
Стягнення судового збору на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Суддя Н. Ю. Мануйлова
25.01.2022