
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2022 року Справа № 160/25368/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінського В.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49005, м. Дніпро, вул. Василя Жуковського, 39/41, код ЄДРПОУ 42788347) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
13.12.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради та скасувати рішення про відмову у наданні субсидії №057502 від 29.09.2021 року;
- зобов`язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради призначити ОСОБА_1 адресну субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні субсидії на підставі пп.5 п.14 Положення №848 виходячи з наявності у позивача заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг понад 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Однак, як зазначає позивач, відповідач формально та поверхнево послався на невідому заборгованість і безпідставно та незаконно відмовив позивачу у використанні права на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витратна оплату житлово-комунальних послуг.
15.12.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
24.12.2021 року відповідачем - Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради надано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву.
В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що рішенням Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради відмовлено в призначені житлової субсидії з 01.05.2021 року, у зв`язку з наявністю простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, відповідно до п.п.5 п.14, п.15 Положення №848, оскільки відповідно до інформації ТОВ «ЄРЦ КП» від 22.07.2021 року №2988 позивач має прострочену понад 3 місяці заборгованість строк позовної давності якої не минув перед - КП «Теплоенерго» ДМР у розмірі 15758,43 грн., а відповідно до довідки про забезпеченість житловою площею розмір платежів за житло та заборгованість від 11.08.2021 року, позивач має прострочену понад 3 місяці заборгованість строк позовної давності якої не минув перед ОСББ «Прибрежний 20» у розмірі 603,84 грн.
20.01.2022 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що відзиви відповідачів є законодавчо необґрунтованими та такими, що не спростовують доводи, викладені в позовній заяві, як підстави для задоволення позову.
Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що 25.05.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.
Повідомленням про надання субсидії №057502 від 29.09.2021 року ОСОБА_1 не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2021 року з таких підстав: заборгованість з оплати ЖКП понад 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Не погоджуючись із такою відмовою у призначені житлової субсидії позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статей 1, 2, 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017-III від 05.10.2000, з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів. До державних соціальних нормативів належать, зокрема, соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.
Постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21 жовтня 1995 року затверджено Положення про порядок призначення житлових, яке визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема:
- щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно п.3 Положення №848, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.
Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Відповідно до п.4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129). (п.5 Положення №484).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (пункт 9 Положення №848).
За правилами пп.5 п.14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).
Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Згідно з п. 43 Положення №484 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), в тому числі, копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності).
Пунктом 57 Положення передбачено, що у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.
У разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки заявник не вчинив дій щодо її виправлення та/або не подав документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому пунктом 62 цього Положення (п. 59).
Відповідно до п.60 Положення № 484 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.
Згідно з п.79 Порядку №848 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61-63 цього Положення.
Згідно з п.п.81-83 Порядку №848 у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.
Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.
Якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон, житлова субсидія в такому разі призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому громадянин вчинив такі дії.
Відповідно до п.64 Положення № 848 заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії.
За правилами п.66 Положення № 848 рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.
Рішення комісії про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду (п. 67 Положення № 848).
В спірному випадку Комісія з надання житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям при Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради розглянула питання щодо призначення житлової субсидії позивача і прийняла рішення про не призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2021 року з підстав заборгованість з оплати ЖКП понад 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
При цьому відповідач виходив лише з розміру заборгованості, тоді як відповідно до наведеної вище норми пп.5 п.14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) за таких умов: наявності простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув; сума заборгованості повинна перевищувати 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Так, як вбачається з матеріалів справи, а саме відповідно до інформації ТОВ «ЄРЦ КП» від 22.07.2021 року №2988 позивач має прострочену понад 3 місяці заборгованість строк позовної давності якої не минув перед - КП «Теплоенерго» ДМР у розмірі 15758,43 грн., а відповідно до довідки про забезпеченість житловою площею розмір платежів за житло та заборгованість від 11.08.2021 року, позивач має прострочену понад 3 місяці заборгованість строк позовної давності якої не минув перед ОСББ «Прибрежний 20» у розмірі 603,84 грн.
Втім, вказані довідки не містять періоди, за які рахується така заборгованість у позивача.
Отже, суд вказує, що матеріали справи не містять доказів, які свідчили, що період виникнення заборгованості, про яку зазначає відповідач, охоплює позовну давність у три роки.
Подані відповідачем довідки не містять відомостей щодо періоду виникнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що висновок відповідача про відмову в призначенні позивачці субсидії не ґрунтується на вимогах пп. 5 п. 14 Положення № 848, відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості прийняття оскаржуваних рішень.
Таким чином, за встановлених у справі обставин оскаржувані рішення не відповідають визначеним у ч.2 ст.2 КАС України критеріям для оцінювання рішення, що є достатньою підставою для задоволення позовних вимог про скасування рішення про відмову в призначенні позивачці субсидії з 01.05.2021 року.
Враховуючи не з`ясування відповідачем відомостей щодо періоду виникнення заборгованості за житло, при прийнятті спірного рішення, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вищезазначеного принципу прийняття рішення, внаслідок чого саме рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про відмову у призначенні позивачу житлової субсидії з 01.05.2021 року є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, суд вказує, що позовна заява обґрунтована виключно доводами щодо незаконності та протиправності саме спірного рішення відповідача, що розглянуто судом та надано правову оцінку. Відтак, суд вказує, що надання оцінки законності/чи протиправності саме дій відповідача, під час прийняття спірного рішення не вплине на висновки суду щодо наявності підстав для скасування рішення про відмову в призначенні позивачці субсидії.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії), суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Такі рішення приймаються на підставі звернення зацікавленої особи та за результатами аналізу поданих нею документів.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що в даному випадку належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 25.05.2021 року, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49005, м. Дніпро, вул. Василя Жуковського, 39/41, код ЄДРПОУ 42788347) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 №057502 від 29.09.2021 року житлової субсидії з 01.05.2021 року.
Зобов`язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 25.05.2021 року, з урахуванням висновків суду.
В задоволені інших вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Горбалінський