Рішення № 103341186, 15.02.2022, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2022
Номер справи
120/16471/21-а
Номер документу
103341186
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 лютого 2022 р. Справа № 120/16471/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення від 28.05.2021 №5081-5278/Г-02/8-0200/21 про відмову у зарахуванні до страхового стажу період роботи у ФГ "Сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Заріччя" з 01.04.2005 по 08.05.2008;

- зобов`язати зарахувати до страхового стажу період роботи у ФГ "Сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Заріччя" з 01.04.2005 по 08.05.2008.

В обґрунтування заявлених вимог представник позивача вказує, що 24.05.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком. Разом з тим, листом від 28.05.2021 №5081-5278/Г-02/8-0200/21 відповідач повідомив про неможливість зарахування до страхового стажу позивача періоду з 01.04.2005 по 08.05.2008 у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків в реєстрі про застрахованих осіб. Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 29.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачеві строк для подачі відзиву на позовну заяву.

24.12.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому представник відповідача заперечив щодо задоволення заявлених вимог та вказав про наступне. Згідно ст. 24 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058), страховий стаж - період, протягом якого особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж за період до впровадження системи персоніфікованого обліку, до 31.12.2003 зараховується на підставі трудової книжки або документів про стаж та з 01.01.2004 обчислюється за даними персоніфікованого обліку на підставі довідки з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Отже, дані персоніфікованого обліку з 01.01.2004 є основними даними на підставі яких обчислюється страховий стаж особи, що звернулася за призначенням пенсії. Саме данні персоніфікованого обліку відображають інформацію про суми заробітної плати, що нараховані застрахованій особі, кількість днів, що зараховано до її страхового стажу, відмітки про сплату страхових внесків тощо

Умовою для зарахування страхового стажу та відображення сплати внесків в формі ОК-5 являється наявність зданого звіту про суми нарахованого доходу застрахованої особи та суми нарахованого єдиного внеску та відповідно сплати внесків.

До страхового стажу позивачу не може бути зараховано період роботи в Сільськогосподарському науково-виробничому підприємстві "Заріччя" з 01.04.2005 по 08.05.2008 з огляду на відсутність даних про сплату страхових внесків в реєстрі застрахованих осіб.

Представник відповідача у відзиві зазначив, що стаж позивача становить 23 роки 11 місяців 17днів, що є недостатнім для призначення пенсії.

Зазначені обставини, на переконання представника, свідчать про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 .

Ухвалою від 20.01.2022 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку за формою ОК-5 стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період 2005 -2009 р., копію заяви позивача від 24.05.2021.

03.02.2022 до суду надійшли витребовувані судом документи.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з відомостями трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 01.04.2005 по 08.05.2008 працював різноробочим у ФГ "Сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Заріччя".

З метою зарахування періоду роботи з 01.04.2005 по 08.05.2008 до страхового стажу, позивач у травні 2021 року звернуся до ГУ ПФУ у Вінницькій області з відповідною заявою.

Листом від 28.05.2021 №5081-5278/Г-02/8-0200/21 відповідач відмовив у зарахуванні періоду роботи в Сільськогосподарському науково-виробничому підприємстві "Заріччя" з 01.04.2005 по 08.05.2008 у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків і реєстрі застрахованих осіб. Рекомендував звернутись до страхувальника, оскільки саме ним подаються відомості до реєстру.

Позивач, в свою чергу зазначає, що ФГ "Сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Заріччя" (код ЄДРПОУ 33243375) з 03.06.2021 припинило своє існування.

З метою зобов`язання відповідача зарахувати до страхового стажу період з 01.04.2005 по 08.05.2008, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV, страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 2 статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону № 2464-VI відомості про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, використовуються для обчислення та призначення страхових виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням.

Отже, починаючи з 01.01.2004 (день набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування») обов`язковою умовою зарахування певного періоду до страхового стажу є проміжок часу, протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.

Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 01.11.2018 у справі №199/1852/15-а, від 20.03.2019 у справі № 688/947/17, від 17.07.2019 у справі №144/669/17, від 09.09.2019 у справі №242/5448/16-а та від 31.10.2019 № 235/7373/16.

Судом встановлено, що відповідач, за наслідками розгляду поданих позивачем документів, дійшов висновку, що відсутність підстав для зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.04.2005 по 08.05.2008 у ФГ "Сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Заріччя" через відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків.

На виконання вимог ухвали від 20.01.2022 відповідачем надано довідку за формою ОК-5 з якої вбачається, що у період з 01.04.2005 по 08.05.2008 відсутні відомості про сплату страхових внесків відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

При вирішенні цього спору, суд враховує правову позицію ВС висловлену у постанові від 17.07.2019 по справі № 144/669/17, так у вказаному рішенні ВС дійшов наступного висновку: «<…> внаслідок невиконання ТОВ «Агрофірма «Удицький цукровий завод» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період з 1 січня 2004 року по 1 квітня 2005 року не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.»

Аналогічна правова позиція врахована та застосована ВС у рішенні від 30.12.2021 по справі №348/1249/17.

Крім того, при вирішенні цього спору суд враховує ту обставину, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ФГ "Сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Заріччя" (код ЄДРПОУ 33243375, Вінницька обл., Хмільницький р-н, село Мар`янівка, вул. Миру, будинок 7) 01.06.2021 до реєстру внесено запис 1001791170013003093 про припинення юридичної особи у зв`язку з визнанням її банкрутом на підставі рішення Господарського суду Вінницької області від 30.05.2017 № 902/880/15.

Отже, виходячи з того, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову шляхом визнання протиправною відмови відповідача, викладеної у листі від 28.05.2021 №5081-5278/Г-02/8-0200/21 щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у ФГ "Сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Заріччя" з 01.04.2005 по 08.05.2008 та зобов`язання зарахувати до страхового стажу період роботи у ФГ "Сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Заріччя" з 01.04.2005 по 08.05.2008.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі статтею 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїз Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Доводи та аргументи позивача, якими він обґрунтовував позовні вимоги, знайшли своє підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити повністю.

За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, викладену у листі від 28.05.2021 №5081-5278/Г-02/8-0200/21 щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у Фермерському господарстві "Сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Заріччя" з 01.04.2005 по 08.05.2008.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у Фермерському господарстві "Сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Заріччя" з 01.04.2005 по 08.05.2008.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)

Повний текст рішення складено та підписано суддею 15.02.2022

Суддя Томчук Андрій Валерійович