ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
Справа №22-а- 1446\07 Головуючий 1 інстанції:Хачатрян В.С.
Категорія : скасування податкових Доповідач: Подобайло З.Г.
повідомлень-рішень
Ухвала
Іменем України
27 вересня 2007 року м. Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді - Мельнікової Л.В.
Суддів - Подобайло З.Г., Сіренко О.І.
за участю секретаря судового засідання – Спесивцевої О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дергачівської МДПІ на постанову господарського суду Харківської області від 11 червня 2007 року по справі № АС-54/120-07
за позовом Підприємство «Дергачівський державний моторобудівний завод»
до Дергачівської МДПІ
про скасування податкових повідомлень-рішень
встановила :
Позивач, «Дергачівський державний моторобудівний завод» звернувся до господарського суду Харківської області з адміністративним позовом до Міжрайонної державної податкової інспекції у Дергачівському районі Харківської області про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000371531/0 від 26.02.2007 р., № 0000361531/0 від 26.02.2007 р.
Постановою господарського суду Харківської області від 11 червня 2007 р. по справі № АС-54/120-07 за позовом Підприємства «Дергачівський державний моторобудівний завод» до Дергачівської МДПІ про скасування податкових повідомлень-рішень позов задоволено повністю. Скасуванню податкові повідомлення-рішення Дергачівської МДПІ м. Дергачі № 0000371531/0 від 26.02.2007 р., №0000361531/0 від 26.02.2007 р., стягнуто з державного бюджету України на користь Підприємство «Дергачівський державний моторобудівний завод» 3,40 грн. судового збору.
Відповідач, Дергачівська міжрайонна державна податкова інспекція, не погоджуючись з постановою суду, надіслала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову господарського суду Харківської області від 11.06.07р. по справі № АС-54/120-07 про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Дергачівської МДПІ Харківської області № 0000371531/0 від 26.02.07 р. та № 0000361531/0 від 26.02.07р. Прийняти нову постанову суду про відмову в задоволенні позовних вимог, так як постанову суду вважає незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки у відповідності до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та п.п.17.1.7, п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» МДПІ правомірно прийняла податкові повідомлення-рішення від 26.02.2007р. №0000371531/0 на суму 417,53 грн., № 0000361531/0 від 26.02.07р. на суму 2505,18грн. за порушення підприємством п.п.5.3.1, п.5.3, ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у зв’язку з несвоєчасною сплатою узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничного строку по податковому розрахунку земельного податку від 31.01.2006р. № 1013.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу.
Позивач з доводами апеляційної скарги не погоджується, надіслав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити постанову господарського суду Харківської області від 11.06.2007 р по справі без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Вважає, що суд першої інстанції прийняв обґрунтоване та законне рішення, з урахуванням усіх обставин по справі, оскільки порядок подання податкової декларації, податковий період, строк сплати податкового зобов'язання з земельного податку та відповідальність за несвоєчасну сплату встановлено Законом України «Про плату за землю» № 2535, а не Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181, що свідчить про відсутність . Це жодних підстав для нарахування штрафних санкцій за пп. 17.1.7 Закону № 2181 за несвоєчасну сплату земельного податку, а відповідно і для прийняття спірних податкових повідомлень-рішень.
Представник підприємства у судовому засіданні підтримав доводи, наведені у відзиві на апеляційну скаргу.
Заслухавши суддю - доповідача, осіб які з’явилися у судове засідання, вивчивши матеріали адміністративного позову, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає скаргу такою, що не підлягає задоволенню .
Згідно п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. із змінами та доповненнями ( далі Закон № 2181) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання податкової декларації.
Відповідно до ст.14 Закон України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму земельного податку по орендної плати, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу ДПС за місцезнаходженням земельної податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Платник податків має подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року.
Статтею 17 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно пп. 17.1.7 п.17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Дергачівською МДПІ була проведена невиїзна документальна перевірка позивача з питання дотримання своєчасності сплати нарахованих (узгоджених) сум зобов'язань з податку на землю, про що складений акт № 18/15-335/14312619 від 08.02.2007р. , яким встановлено порушення підприємством п.п.5.3.1, п.5.3, ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у зв’язку з несвоєчасною сплатою узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничного строку по податковому розрахунку земельного податку від 31.01.2006р. № 1013: за серпень 2006р. у сумі 4175,30 грн. (по терміну сплати 02.10.2006р. сплачено 3390,85грн. 29.11.2006р. та 784,45грн. сплачено 20.12.2006р.), затримка 79 днів.
за вересень 2006р. у сумі 4175,29 грн. (по терміну сплати 30.10.2006р. сплачено 3322,25грн. 20.12.2006р. та 853,04грн. сплачено 24.01.07р.) затримка 86 днів.
за жовтень 2006р. у сумі 4175,31грн. (по терміну сплати 30.11.2006р. сплачено 24.01.2007р.), затримка 55 днів.
за листопад 2006р. у сумі 4175,31 грн. (по терміну сплати 04.01.2007р. сплачено 24.01.2007р.) затримка 20 днів.
За результатами перевірки Дергачівською МДПІ м. Дергачі прийнято податкове повідомлення - рішення від 26.02.2007р. № 0000371531/0, яким позивачу були нараховані штрафні санкції у розмірі 10% в сумі 417,53 грн. відповідно до пп. 17.1.7. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на 20 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по земельному податку у розмірі 4175,31 грн. та № 0000361531/0 , яким позивачу були нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 2505,18 грн. відповідно до пп. 17.1.7. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на 86 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по земельному податку у розмірі 12525,90 грн.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що нараховані підприємству штрафні санкції по оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях мали підставою порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання згідно пп.17.1.7 Закону №2181-ІІІ.
Згідно з пп. 17.1.7 Закону № 2181 штрафні санкції нараховуються у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом.
В оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях по сплаті штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку в якості підстав для визначення строку сплати названо ст. 17 Закону України «Про плату за землю» та пп. 5.3.1 Закону № 2181-ІІІ.
У пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4 Закону № 2181-ІІІ для подання податкової декларації.
Разом з тим порядок подання податкової декларації з земельного податку та строки його сплати встановлено ст.14 Закону «Про плату за землю».
Тобто, податковий період та строк сплати земельного податку встановлено не пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181-ІІІ, а ст. 17 Закону України «Про плату за землю».
Судом першої інстанції правомірно зазначено, що виходячи з приписів Закону України № 2181, штраф застосовується до платників податків, які не сплачують узгоджені суми податкових зобов'язань протягом граничних строків, визначених Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Оскільки сплата податку на землю визначена спеціальним законом з питань оподаткування даним податком, а саме ст.17 Закону України «Про плату за землю», тому на платників земельного податку не розповсюджуються приписи пп. 17.1.7. п.17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» .
Судом першої інстанції правомірно встановлено, що позивачем поточні платежі по земельному податку за перевірений період, які були узгоджені згідно з розрахунком земельного податку за 2006р. № 1013 від 31.01.2006р. були перераховані платіжними документами своєчасно та в повному обсязі: серпень 2006 р – платіжне доручення від 25.09.2006 р № 405 - 2175,31 грн., квитанція від 27.09.2006 р № 509449П - 1000,0 грн., платіжне доручення від 28.09.2006 р № 407 - 1000,0 грн., всього 4175,31 грн., вересень 2006 р - розподілено кошти, що надійшли на рахунок УДК згідно з листом від 25.10.2006 р. № 261 - 4175,31 грн., жовтень 2006 р - платіжне доручення від 28.11.2006 р № 497 - 4175,31 грн., листопад 2006 р - платіжне доручення від 20.12.2006 р № 522 - 4175,31 грн. ( а.с.10, 12-14).
Таким чином, як випливає з вищенаведеного, при розгляді даної справи судом першої інстанції було встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення № 0000371531/0 від 26.02.2007 р., № 0000361531/0 від 26.02.2007 р. були прийняті не на підставах, передбачених чинним законодавством України.
За таких обставин доводи апеляційної скарги щодо відповідальності за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку передбаченої пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є помилковими.
Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1.ч.1 ст.205, ст.206, ст..254 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія, -
ухвалила :
Апеляційну скаргу Дергачівської МДПІ на постанову господарського суду Харківської області від 11 червня2007 р. по справі№АС-54/120-07 залишити без задоволення.
Постанову Господарського суду Харківської області від 11 червня2007 р. по справі№АС-54/120-07залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня набрання ухвалою законної сили, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвала в повному обсязі виготовлена та підписана 02 жовтня 2007р.
Головуючий суддя Мельнікова Л.В.
Судді Подобайло З.Г.
Сіренко О.І.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ
Суддя
Харківського апеляційного
адміністративного суду Подобайло З.Г.