
Справа № 587/2144/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2022 року Сумський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Гончаренко Л.М., за участю секретаря судового засідання Макошенець С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Степанівскої селищної ради Сумського району Сумської області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про зобов`язання здійснити приватизацію квартири без ордеру,
В С Т А Н О В И В:
Позивач в особі представника ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом та просить зобов`язати Степанівську селищну раду Сумського району Сумської області вчинити всі необхідні дії по приватизації квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 шляхом передачі у приватну власність ОСОБА_1 без надання ордеру на квартиру.
Заявлені вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 з народження і по теперішній час проживає та зареєстрований в квартирі АДРЕСА_1 . З метою реалізації права на приватизацію вказаної квартири позивач звернувся з заявою до відповідача про передачу йому у приватну власність житла, але отримав відмову у зв`язку з відсутністю ордеру. Позивач вважає таку відмову незаконною, а тому змушений звернутися до суду.
Позивач в судове засідання не з`явився, від його представника надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позов підтримують повністю та просять його задовольнити.
Від відповідача в матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву, в якому просять розгляд справи проводити без участі представника Степанівської селищної ради за наявними матеріалами справи.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, від неї надійшла заява про розгляд справи без її участі, проти позову не заперечує.
Третя особа ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на сайті «Судова влада України».
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою зареєстрований один, що підтверджується довідкою відділу «ЦНАП» виконкому Степанівської селищної ради № 237-11-11/н від 07.10.2021 року (а.с. 9).
З метою реалізації права на приватизацію зазначеної квартири позивач ОСОБА_1 07.04.2021 року звернувся з письмовою заявою до керівника органу приватизації Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області про передачу йому у приватну власність квартири за адресою: АДРЕСА_1 , яку він займає на умовах найму (а.с. 8).
Степанівською селищною радою надано відповідь на звернення за №2337-02-32 від 05.10.2021 року, в якій зазначено, що у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не надано копії ордеру на жиле приміщення та документа, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, селищна рада позбавлена можливості здійснити дії по приватизації житла (а.с. 12).
Як вбачається з довідки, виданої Степанівською селищною радою №2841-02-32 від 30.11.2021 року балансоутримувачем 8 квартирного будинку АДРЕСА_2 відповідно до акту прийому-передачі від 18.03.2021, затвердженого рішенням 4 сесії восьмого скликання Степанівської селищної ради від 18.03.2021 є Степанівська селищна рада (а.с. 28).
Відповідно до довідки №116.145-33/743 від 25.11.2021, виданої ТВБВ №10018/0145 філії - Сумське обласне управління АТ «Ощадбанк», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 в додаткових списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів значиться (папка 504). Житловий чек не використаний (а.с. 27).
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї №14 від 04.10.2021 року за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 проживає у квартирі селищної ради з 2001 року і по теперішній час. Загальна площа квартири становить 39,7 кв.м., кількість житлових кімнат - 2. В квартирі пічне опалення. На час обстеження заявник перебував вдома, в квартирі чисто, охайно (а.с. 7).
Відповідно до ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або законність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 345 ЦК України фізична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
Правові основи приватизації державного житлового фонду, його подальшого використання і утримання визначені Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19 червня 1992 року № 2482-ХІ.
За положеннями ст.ст. 1, 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
До об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму.
Відповідно до ч.ч. 1,3,10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, установами, організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир, житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Як вбачається з Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року за № 396, громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним на умовах найму квартиру, звертається до органу приватизації, якому подає, крім іншого, копію ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку.
Наведені вище норми вказують на те, що участь у приватизації житла мають право брати особи, які на законних підставах вселилися та проживають у житловому приміщенні, що підлягає приватизації.
Відповідно до листа відповідача позивачу було відмовлено у прийнятті рішення про передачу у власність вищезазначеної квартири, оскільки в порушення пункту 18 Положення про порядок передачі, квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян, не була надана копія ордеру на жиле приміщення.
Судом встановлено, що позивач постійно на законних підставах проживає та зареєстрований в квартирі АДРЕСА_1 , а відтак набув право на отримання житла у приватну власність. Факт правомірності його проживання у вказаній квартирі відповідачем не заперечувався.
Таким чином, оскільки наявність заяви громадянина, який виявив намір отримати у власність наймане ним житло, та відсутність перешкод, передбачених законом, є необхідною та достатньою умовою для прийняття відповідним владним органом рішення про приватизацію, суд приходить до висновку про можливість визнання за позивачем права на приватизацію вказаної квартири без ордеру.
А тому, позовні вимогиє обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 328, 345 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 76-81, 263-265 ЦПК України, Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов`язати Степанівську селищну раду Сумського району Сумської області (42304, Сумська область, Сумський район, смт. Степанівка, вул. Центральна, 5, код ЄДРПОУ 04390148) вчинити всі необхідні дії по приватизації квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом передачі у приватну власність ОСОБА_1 без надання ордеру на квартиру.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Л.М. Гончаренко