Ухвала суду № 103324201, 15.02.2022, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
15.02.2022
Номер справи
906/578/17
Номер документу
103324201
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______

_____________

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

УХВАЛА

Від "15" лютого 2022 р. м. Житомир Справа № 906/578/17

Господарський суд Житомирської області у складі судді Костриці О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 16.12.2021 за № 2586/06-30-20-20 з вимогами до боржника на суму 16 116, 41 грн у межах справи про банкрутство Комунального підприємства "Першотравенське",

за участю учасників судового процесу:

від кредитора: Менський В.В. - представник Головного управління ДПС у Житомирській області (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань);

від боржника: Черниш О.М. - ліквідатор,-

ВСТАНОВИВ:

у провадженні Господарського суду Житомирської області перебуває справа №906/742/21 про банкрутство Комунального підприємства "Першотравенське" (далі КП "Першотравенське", боржник).

20.12.2021 до господарського суду надійшла заява Головного управління ДПС у Житомирській області від 16.12.2021 за № 2586/06-30-20-20 з грошовими вимогами до боржника на суму 16 116,41 грн.

Ухвалою господарського суду від 21.12.2021 прийнято та призначено до розгляду в засіданні суду заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 16.12.2021 за № 2586/06-30-20-20 з грошовими вимогами до боржника на суму 16116,41 грн на 15.02.2022 о 10:00 год.

14.02.2022 на електронну пошту господарського суду надійшов супровідний лист Головного управління ДПС у Житомирській області від 14.02.2022 № 642/06-30-20-02 з доданим зведеним розрахунком вимог, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

14.02.2022 на електронну пошту господарського суду надійшов відзив арбітражного керуючого Черниша О.М. від 09.02.2022 за № 02-11/69.

У судовому засіданні представником Головного управління ДПС у Житомирській області підтримано заяву від 16.12.2021 за № 2586/06-30-20-20 з вимогами до боржника на суму 16 116, 41 грн.

Ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Чернишом О.М. повідомлено про визнання вимог Головного управління ДПС у Житомирській області до боржника на суму 16 116,41 грн.

Дослідивши заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 16.12.2021 за № 2586/06-30-20-20 з грошовими вимогами до боржника на суму 16116,41 грн та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду, господарський суд вважає за необхідне задовольнити вказану заяву, виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що постановою господарського суду від 12.12.2017, зокрема, КП "Першотравенське" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру щодо боржника.

12.12.2017 оприлюднено повідомлення про визнання банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури КП "Першотравенське".

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції станом на 12.12.2017) конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).

Згідно з абзацами 1, 2 частини 3 статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитори мають право заявляти свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

20.04.2019 в офіційному друкованому виданні "Голос України" опубліковано Кодекс України з процедур банкрутства.

Згідно з пунктом 1 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, цей Кодекс набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Кодексом.

Таким чином, 21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.

У відповідності до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" втратив чинність.

За приписами пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

Ухвалою господарського суду від 24.10.2019 вирішено подальший розгляд справи №906/578/17 про банкрутство Комунального підприємства "Першотравенське" здійснювати відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з частиною 1 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Cистемний аналіз частин 1, 4 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства дозволяє дійти висновків, що приписами Кодексу України з процедур банкрутства встановлено строк на подання до господарського суду письмових заяв з конкурсними вимогами до боржника. Пропущення такого строку на подання до господарського суду саме заяви з конкурсними вимогами до боржника є підставою для того, що такий кредитор хоч і є конкурсним, однак не матиме права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13.01.2021 у справі № 903/1001/19.

Відповідно до частини 3 статті 59 Кодексу України з процедур банкрутства з метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов`язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, господарський суд здійснює офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України.

20.12.2021 до господарського суду надійшла заява Головного управління ДПС у Житомирській області від 16.12.2021 за № 2586/06-30-20-20 з грошовими вимогами до боржника на суму 16 116,41 грн. Згідно відбитку штемпеля на поштовому конверті вказану заяву надіслано до суду 16.12.2021, тобто з пропуском місячного строку з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.

Судом встановлено, що відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують функції погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Головне управління ДПС у Житомирській області є територіальним органом Державної податкової служби, яке підпорядковується ДПС України та забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Житомирської області. Відповідно до покладених на нього завдань здійснює, в тому числі, погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів, звертається до суду у випадках, передбачених законодавством.

Вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області до боржника виникли на підставі наступного.

Комунальне підприємство "Першотравенське" є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон від 08.07.2010 № 2464-VI ) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно з пунктами 2, 6 частини 1 статті 1 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону від 08.07.2010 № 2464-VI, платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (пункт 1 частина 1 статті 7 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI).

Згідно з частиною 8 статті 9 Закону від 08.07.2010 №2464-VI, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону від 08.07.2010 №2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 3 статті 25 Закону від 08.07.2010 №2464-VI суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

У відповідності до частини 12 статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

У разі ліквідації юридичної особи - платника єдиного внеску або втрати платником з інших причин статусу платника єдиного внеску сума недоїмки сплачується за рахунок коштів та іншого майна платника. У такому разі відповідальними за погашення недоїмки є: ліквідаційна комісія - щодо юридичної особи - платника єдиного внеску, що ліквідується; юридична особа - щодо утворених нею філії, представництва або іншого відокремленого підрозділу - платника єдиного внеску, що ліквідується ( частина 8 статті 25 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI).

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Баранівського відділення Новоград-Волинської об`єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних санкцій та нарахуваннями пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.10.2014 № 5277/03 нараховано Комунальному підприємству "Першотравенське" 1069,17 грн штрафних санкцій та 1214,18 грн пені (т. 3 а.с. 168-169).

Рішенням Баранівського відділення Новоград-Волинської об`єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних санкцій та нарахуваннями пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.10.2014 № 5893/03 нараховано Комунальному підприємству "Першотравенське" 1137,07 грн штрафних санкцій та 1076,01 грн пені (т. 3 а.с. 170-172).

Рішенням Баранівського відділення Новоград-Волинської об`єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних санкцій та нарахуваннями пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.10.2014 № 2354/03 нараховано Комунальному підприємству "Першотравенське" 38,24 грн штрафних санкцій та 39,41 грн пені (т. 3 а.с. 173-174).

Рішенням Новоград-Волинської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС про застосування штрафних санкцій та нарахуваннями пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.12.2015 № 001349602 нараховано Комунальному підприємству "Першотравенське" 8142,09 грн штрафних санкцій та 53898,56 грн пені (т. 3 а.с. 175-186).

Рішенням Баранівського відділення Новоград-Волинської об`єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних санкцій та нарахуваннями пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 23.05.2016 № 000476602 нараховано Комунальному підприємству "Першотравенське" 3555,29 грн штрафних санкцій та 23727,62 грн пені (т. 3 а.с. 187-189).

Рішенням Баранівського відділення Новоград-Волинської об`єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних санкцій та нарахуваннями пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.10.2016 № 000596602 нараховано Комунальному підприємству "Першотравенське" 2174,55 грн штрафних санкцій та 15813,57 грн пені (т. 3 а.с. 190-191).

Отже, загальна сума нарахованих податковими органами Комунальному підприємству "Першотравенське" штрафних санкцій та пені з єдиного внеску становить 16116,41 грн штрафних санкцій та 95 769,35 грн пені.

Ухвалою господарського суду від 27.03.2018 визнано вимоги Головного управління ДФС у Житомирській області до Комунального підприємства "Першотравенське" на суму, зокрема, 95 769,35 грн пені (шоста черга).

Кредитором вимоги до боржника в частині штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 16 116,41 грн до подання даної заяви з вимогами до боржника не заявлялися та судом не визнавалися.

У матеріалах справи відсутні докази оплати боржником 16 116,41 грн штрафних санкцій з єдиного внеску.

Отже, вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області до боржника на суму 16 116,41 грн штрафних санкцій є обґрунтованими та підтвердженими належними доказами. Дані вимоги виникли до дати відкриття провадження у справі, у зв`язку з чим є конкурсними.

Господарський суд також враховує, що за приписами частини 2 статті 8 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI єдиний внесок не входить до системи оподаткування.

В свою чергу, у відповідності до частини 4 цієї статті порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається Законом України від 08.07.2010 №2464-VI, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 1.3 статті 1 Податкового України визначено, що цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з банків, на які поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", та погашення зобов`язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зборів на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, а відтак положення Податкового кодексу України не поширюються на відносини щодо порядку сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та відповідальності за його порушення.

Наведене підтверджено правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 19.03.2020 у справі за № 200/10402/19-а.

В силу вимог частини 16 статті 25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI та пункту 13 розділу VІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449, cтрок давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Таким чином, штрафні санкції з єдиного внеску не є податковим платежем та грошовим зобов`язанням, податковим боргом в розумінні Податкового кодексу України, що унеможливлює застосування положень статті 102 Податкового кодексу України до спірних правовідносин в частині визначення строків звернення до суду.

На цьому також зауважив Верховний Суд у постанові від 12.02.2020 у справі за № 480/1192/19.

За викладених обставин, вимоги кредитора до боржника на суму 16 116,41 грн штрафних санкцій з єдиного внеску є конкурсними, заявлені з пропуском визначеного законодавством строку, підтверджені належними доказами, у зв`язку з чим підлягають визнанню.

Головним управління ДПС у Житомирській області за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника сплачено судовий збір в розмірі 4540,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 10.11.2021 № 2030 (т. 8 а.с. 228).

У зв`язку з чим, на підставі статті 129 ГПК України на боржника покладається сплата 4540,00 грн судового збору, що сплачені кредитором при поданні до суду заяви з вимогами до боржника.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом.

При цьому, у першу чергу задовольняються, зокрема, витрати, пов`язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; у шосту чергу задовольняються інші вимоги.

Зважаючи на викладене у сукупності, господарський суд прийшов до висновку заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 16.12.2021 за №2586/06-30-20-20 з вимогами до боржника задовольнити; визнати вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області (10003, м.Житомир, вул. Юрка Тютюнника, 7, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44096781) до Комунального підприємства "Першотравенське" (12746, Житомирська область, Баранівський район, смт. Першотравенськ, вул. Комсомольська, 5, ідентифікаційний код 37572944) на суму: 16116,41 грн штрафних санкцій (шоста черга), 4540,00 грн судового збору (перша черга); ліквідатору банкрута арбітражному керуючому Чернишу О.М. внести визнані судом вимоги до реєстру вимог кредиторів боржника.

Керуючись статтями 45,64 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України,

УХВАЛИВ:

1. Заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 16.12.2021 за №2586/06-30-20-20 з вимогами до боржника задовольнити.

2. Визнати вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області (10003, м.Житомир, вул. Юрка Тютюнника, 7, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44096781) до Комунального підприємства "Першотравенське" (12746, Житомирська область, Баранівський район, смт. Першотравенськ, вул. Комсомольська, 5, ідентифікаційний код 37572944) на суму: 16116,41 грн штрафних санкцій (шоста черга), 4540,00 грн судового збору (перша черга).

3. Ліквідатору банкрута арбітражному керуючому Чернишу О.М. внести визнані судом вимоги до реєстру вимог кредиторів боржника.

Ухвала господарського суду набирає законної сили 15.02.2022.

Ухвала господарського суду може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Повний текст ухвали складено та підписано 16.02.2022.

Суддя Костриця О.О.