
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/2339/21
14 лютого 2022 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Олійника П. В.
з участю секретаря Зберун К. Ф.
позивача ОСОБА_1
представника позивача - адвоката Больбіної С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства 'Управляюча компанія 'Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство' Костопільської міської ради про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому, збільшивши позовні вимоги, просить визнати незаконним та скасувати наказ директора Комунального підприємства "Управляюча команія "Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство"" Костопільської міської ради №89 від 04.08.2021 року в частині звільнення ОСОБА_1 з посади головного бухгалтера, поновити її на посаді головного бухгалтера з дати звільнення, а саме з 04.08.2021 року та стягнути з Комунального підприємтва "Управляюча компанія "Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприєство"" на користь ОСОБА_1 33199 грн. 08 коп. середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
В обгрунтування позовних вимог посилається на обставини викладені в позовній заяві.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Больбіна С.С. позовні вимоги підтримали , та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, даректор Комунального підприємства звернувся з клопотанням про відкладення судового засідання. Крім того директор КП 'Управляюча компанія 'Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство' Костопільської міської ради, скерував до суду відзив, згідно якого заперечує проти задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, з`ясувавши обставини та дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , була прийнятий на роботу в "Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство" на посаду начальника бухгалтерського обілку та звітності згідно наказу № 41 від 20.04.2007 року. Наказом № 1а від 02.04.2007 року посаду ОСОБА_1 було перейменовано на Головний бухгалтер, що підтверджується копією трудової книжки.
На підставі наказу № 113 від 03.09.2020 року Комунальне підприємство "Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство" було перейменовано на Комунальне підприємство «Управляюча компанія «Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство»» Костопільської міської ради.
Наказом КП «Управляюча компанія «Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство»» Костопільської міської ради №68 від 04.06.2021 року, щодо попередження працівників про вивільнення» у зв`язку з реорганізацією КП «Управляюча компанія «Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство»» Звіздецьку Г.Є. попереджено під розпис про наступне вивільнення з 4 серпня 2021 року.
Судом встановлено, що 04.08.2021 року наказом № 89 «Про звільнення» ОСОБА_1 було звільнено у зв`язку з скороченням штату працівників згідно п. 1 ст. 40 КЗпП України. Підставою звільнення в даному наказі вказано наказ № 68 від 04.06.2021 року «Про попередження працівників про вивільнення» та згода профспілкового комітету на вивільнення працівників (протокол №7 від 04.06.2021 року).
Згідно з статтею 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.
Таким чином, однією з найважливіших гарантій для працівників при скороченні чисельності або штату є обов`язок власника підприємства чи уповноваженого ним органу працевлаштувати працівника.
При розгляді спорів про звільнення за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України суди зобов`язані з`ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.
Власник вважається таким, що належно виконав вимоги частини другої статті 40, частини третьої статті 49-2 КЗпП України щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.
Вищевказану правову позицію висловлено у Постанові Верховного Суду від 07 вересня 2021 року № 306/2434/18 (провадження N 61-1771св20).
У правовому висновку, викладеному в постанові Верховного Суду України від 01 квітня 2015 року (провадження N 6-40цс15), зазначено, що оскільки обов`язок щодо працевлаштування працівника покладається на власника з дня попередження про вивільнення до дня розірвання трудового договору, за змістом частини третьої статті 49-2 КЗпП України роботодавець є таким, що виконав цей обов`язок, якщо працівникові були запропоновані всі інші вакантні посади (інша робота), які з`явилися на підприємстві протягом цього періоду і які існували на день звільнення.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 04.06.2021 року було попереджено про майбутнє вивільнення із займаної посади за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України у зв`язку із скороченням штату працівників та 04.08.2021 року її було звільнено із займаної посади, однак матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_1 протягом двох місяців, з моменту попередження про звільнення та до дня звільнення, пропонували наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку він може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо у відповідності до вимог ст. 49-2 КЗпП.
Окрім того, при вирішенні спорів щодо поновлення на роботі працівників юридичної особи публічного права, про ліквідацію яких було прийнято рішення, судам належить, крім перевірки дотримання трудового законодавства щодо таких працівників, з`ясовувати фактичність такої ліквідації (чи мала місце у цьому випадку реорганізація). Під час вирішення зазначеної категорії спорів підлягає оцінці і правовий акт, що став підставою ліквідації, зокрема, чи припинено виконання функцій ліквідованого органу, чи покладено виконання цих функцій на інший орган.
У разі покладення виконання завдань і функцій ліквідованого органу на інший орган, мова йде фактично про реорганізацію. Таким чином, встановлена законодавством можливість ліквідації державної установи (організації) з одночасним створенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) особи, що ліквідується, не виключає, а включає зобов`язання роботодавця (держави) по працевлаштуванню працівників ліквідованої установи.
Вказаний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 29 вересня 2021 року у справі №302/207/20 (провадження №61-9303св21).
Так, згідно рішення Костопільської міської ради Рівненської області від 8 липня 2021 року №314 «Про реорганізацію КП «Костопільське будинкоуправління» Костопільської міської ради реорганізували КП «Костопільське будинкоуправління» Костопільської міської ради шляхом приєднання до КП «Управляюча компанія «Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство» Костопільської міської ради, що свідчить про реорганізацію підприємства.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивача ОСОБА_1 було звільнено з порушенням вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги про визнання незаконним наказу про звільнення та поновлення позивача на роботі є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв`язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Згідно п. 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.1992 року «Про практику розгляду судами трудових спорів» у випадках стягнення на користьпрацівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв`язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи- невиконанням рішення про поновлення нароботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи. Для працівників, які пропрацювали на даному підприємстві (вустанові,організації) менш двох місяців, обчислення проводиться з розрахунку середнього заробітку за фактично пропрацьований час.
Розмір середнього заробітку за час вимушеного прогулу становить 33199 грн. 08 коп., згідно розрахунку наданого позивачем, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Окрім того, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України та те, що позивач звільнена від сплати судового збору, а позов задоволено, з відповідача підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись 81, 141, 247, 258, 264-265, 268, 273 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального підприємства 'Управляюча компанія 'Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство' Костопільської міської ради про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ директора Комунального підприємства "Управляюча компанія "Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство"" Костопільської міської ради Андрощука Олександра Тимофійовича № 89 від 04.08.2021 року в частині звільнення ОСОБА_1 з посади головного бухгалтера.
Поновити ОСОБА_1 на посаді головного бухгалтера Комунального підприємства "Управляюча компанія "Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство"" Костопільської міської ради з дати звільнення, а саме з 04.08.2021 року.
Стягнути з Комунального підприємтва "Управляюча компанія "Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприєство"" на користь ОСОБА_1 116196 (сто шістнадцять тисяч сто дев"яносто шість) гривень 59 копійок середнього заробітку за час вимушеного прогулу за вирахуванням податків та інших обов`язкових платежів.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення на роботі ОСОБА_1 та стягнення заробітної плати за один місяць у сумі 19220 (дев"ятнадцять тисяч двісті двадцять) грн. 52 коп.
Стягнути з Комунального підприємства 'Управляюча компанія 'Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство' Костопільської міської ради в дохід держави судовий збір у розмірі 908 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів здня йогопроголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Комунальне підприємство "Управляюча компанія "Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство"" Костопільської міської ради, код ЄДРПОУ 31650754, м. Костопіль, вул. Грушевського, 4, Рівненська область.
Повний текст рішення виготовлено 15.02.2022 року.
СуддяП. В. Олійник