Рішення № 103302986, 01.02.2022, Рокитнівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
01.02.2022
Номер справи
571/1787/21
Номер документу
103302986
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

571/1787/21

2/571/47/2022

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2022 року смт. Рокитне

Рокитнівський районний суд Рівненської області, у складі: судді Верзун О.П., за участю секретаря судового засідання Колодич Ю.В., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Сукало А.С. , представника третьої особи Савчук М.Б., розглянувши у відкритому судового засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кисорицького ліцею Рокитнівської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Рокитнівська селищна рада, про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи та поновлення на роботі,-

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Кисорицького ліцею Рокитнівської селищної ради, в якому просить визнати незаконним та скасувати наказ відповідача про відстронення від роботи, поновити її на роботі та зобов`язати відповідача виплатити середню заробітну плату за час вимушеного прогулу у зв`язку з незаконним відстороненням від роботи. Крім того, просить стягнути на її користь понесені витрати зі сплати судового збору.

У позовній заяві вказує, що працює вихователем групи продовженого дня у Кисорицькому ліцеї Рокитнівської селищної ради. 08 листопада 2021 року згідно із наказом відповідача була відсторонення від роботи з підстав відсутності у неї щеплення від респіраторної хвороби COVID-19 та з посиланням на наказ Міністерства охорони здоров`я України «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 р. №2153; після відсторонення не працює і не отримує заробітної плати.

Вказаний наказ позивач вважає незаконним, через те, що ні в трудовому контракті, ні в посадовій інструкції, ні в будь-якому іншому документі не було передбачено повноваження відповідача відсторонити її від роботи з підстав відсутності щеплення проти COVID-19. Таке відсторонення суперечить ст.43 Конституції України, Загальній декларації прав людини, Європейській соціальній хартії та Міжнародному пакту про економічні, соціальні і культурні права, а відтак порушує її право на працю та можливість заробляти собі на життя.

З посиланням на положення п.2 ч. 1 ст. 40 КЗпП вказує, що трудовий договір може бути розірвано у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров`я, що перешкоджає продовженню даної роботи, що не є тотожним заходу дисциплінарного стягнення.

Вважає оспорюваний наказ таким, що не відповідає положенням ч. 1 ст. 12 та ч.2 ст.14 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» оскільки цей Закон передбачає які щеплення є обов`язковими - ті, які включені до календаря щеплень. Так як щеплення проти COVID-19 не передбачене і не встановлене цим законом як обов`язкове, тому наказ про її відсторонення через відсутність даного щеплення вважає незаконним. Крім того, у цьому є законі передбачено, що у разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень ці працівник відсторонюються від виконання роботи у порядку, визначеному законом. На момент звернення до суду, такий порядок, який визначається саме законом - відсутній. Тому просить визнати незаконним та скасувати наказ про відсторонення її від роботи, поновити на роботі, стягнути втрачений середній заробіток у зв`язку з незаконним відстороненням, з врахуванням її заробітної плати за останні два місяці, що передували відстороненню та понесені судові витрати.

Ухвалою Рокитнівського районного суду Рівненської області від 12 листопада 2021 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

19 листопада 2021 року відкрито провадження у справі.

22 грудня 2021 року задоволено клопотання представника відповідача та залучено Рокитнівську селищну раду Сарненського району Рівненської області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Від відповідача надійшов відзив від 09.12.2021 на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує позовні вимоги з наступних підстав.

Кисорицький ліцей 08 листопада 2021 року письмово повідомив позивача про обов`язкове профілактичне щеплення проти СОVID-19. Проте, позивачем не було надано документ, який підтверджував би наявність профілактичного щеплення від СОVID-19 або довідки про абсолютні протипоказання для проведення щеплення.

У зв`язку з цим, наказом Кисорицького ліцею №98 від 08.11.2021 «Про відсторонення від роботи ОСОБА_1 » позивача відсторонено від роботи з 08.11.2021 у зв`язку із ухиленням від обов`язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 на строк до здійснення щеплення проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, але не більше ніж до закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

У відзиві відповідач зазначає, що 08.11.2021 позивач подав до Кисорицького ліцею заперечення про незаконність відсторонення від роботи, оскільки, на думку позивача, таке відсторонення можливе лише в умовах військового чи надзвичайного стану, а також заяву про неприпустимість примусу до участі в експериментальному медичному втручанні. На вказані звернення від імені ліцею підготовлено відповіді, що стосуються роз`яснення положень чинного законодавства, в тому числі, посилання на п. 41-6 Постанови КМУ № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 р. (зі змінами) щодо покладення на керівника закладу забезпечення контролю за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти СОVID-19 та відсторонення від роботи працівників, які відмовляються або ухиляються від щеплення проти СОVID-19.

Таким чином, представник відповідача вважає, що відсторонення проведено на виконання положень п. 41-6 Постанови КМУ № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 р. з наступними змінами, які набули чинності з 08.11.2021 року, оскільки відповідно до Наказу МОЗ від 04.10.2021 № 2153 щеплення від СОVID-19 є обов`язковим, а умова про відсторонення працівників визначена у Постанові КМУ № 1236 від 09.12.2020. Вказана процедура відповідає змісту ст. 46 КЗпП України і не порушує її. З цих підстав, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог за їх безпідставністю.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю з наведених у позові підстав.

Представник відповідача Сукало А.С. позовні вимоги не визнала, заперечила щодо незаконності відсторонення позивача та вважає наказ таким, що не суперечить вимогам законодавства. Стверджує, що на неї, як на керівника закладу освіти було покладено обов`язок контролювати наявність щеплень чи їх протипоказань та відсторонити від роботи у разі ухилення від щеплення, яке є обов`язковим. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судових засіданнях представник третьої особи Семенюк А.С., а в подальшому - Савчук М.Б. вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, є безпідставними та необґрунтованими. З посиланням на положення п.41-6 Постанови КМУ № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 р., зазначає, що керівників державних органів (державної служби), підприємств, установ та організацій на рівні держави зобов`язано було забезпечити: контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням та відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників, які відмовляються або ухиляються від проведення обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до ст. 46 КЗпП, ч.2 ст.12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я. Окрім того, згідно вказаного ж нормативного акта, на час такого відсторонення оплата праці працівників здійснюється з урахуванням трудового законодавства, а саме, Закону України "Про оплату праці", Постанови КМУ №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 р. Просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності приходить до висновку про те, що сторони у справі перебувають у трудових правовідносинах; спірні відносини виникли з трудових, які урегульовані нормами КЗпП України, а також іншими нормативно-правовими актами, що застосовуються до трудових відносин.

ОСОБА_1 призначена на посаду вихователя групи продовженого дня Кисорицької ЗОШ І-ІІІ ступенів, що була перейменована у Кисорицький ліцей Рокитнівської селищної ради (а.с. 28).

Розмір її доходу за вересень - жовтень 2021 року склав 24337,10 грн. (а.с. 27).

На підставі наказу Кисорицького ліцею Рокитнгівіської селищної ради № 98 від 08.11.2021 «Про відсторонення від роботи ОСОБА_1 » останню відсторонено від роботи у зв`язку з ухиленням від обов`язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, але не більше ніж до закінчення дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширення на території України СОVID-19 (а.с. 26).

Вказаному відстороненню передували повідомлення позивачу про обов`язковість профілактичного щеплення проти СОVID-19 для працівників закладу освіти, з яким позивач ознайомлена та другий примірник якого отримала (а.с. 40).

З повідомлення вбачається, що позивачу пропонувалось надати документ про наявність профілактичного щеплення проти СОVID-19 або довідку про наявність протипоказань. Одночасно, позивача попереджено, що у разі ненадання таких документів її буде відсторонено від роботи без збереження заробітної плати на підставі ст. 46 КЗпП України, ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а вказаний період не буде зараховано до стажу, що дає право на щорічну відпустку та страхового стажу для пенсії.

У відповідь на попередження позивач подала письмові заперечення та заяву про неприпустимість примусу до участі в експериментальному медичному втручанні, датовані 08.11.2021 р., в яких виразила свою позицію та незгоду з проведенням щеплення та вакцинації, наголосила на нерозголошенні даних про стан власного здоров`я, з посиланням на лікарську таємницю, на які отримала відповіді, в яких містяться роз`яснення положень законів України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а також роз`яснено порядок добровільного вирішення питання щодо вакцинації та відсутність тиску на особу з метою прийняття нею того чи іншого рішення.(а.с. 42-44)

З врахуванням позиції позивача та висловленої нею категоричної відмови від щеплення проти СОVID-19, що не заперечувалось нею і в судовому засіданні, на підставі наказу МОЗ «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» № 2153 від 04.10.2021р., відповідач відсторонив позивача від роботи тимчасово, до здійснення щеплення проти СОVID-19, але не більше ніж до закінчення дії карантину, про що видав наказ № 98 «Про відсторонення від роботи ОСОБА_1 » (а.с. 41).

Наказ МОЗ №2153 від 04.10.2021р. видано на виконання ст.10 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров`я", ст.12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" та з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України, попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики.

Згідно із наказом МОЗ №2153 від 04.10.2021р. затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких, з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України, попередження інфекцій підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, в тому числі, і закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності ( п. 3 цього Переліку).

Вказане положення цілком узгоджується із положеннями ч.2 ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», відповідно до якої працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб.

А відтак, відповідно до приписів ст.12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими і включаються до календаря щеплень.

Разом з тим, ч. 2 ст. 12 цього Закону визначено, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я (а такий перелік професій визначено Наказом МОЗ «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» № 2153 від 04.10.2021року).

У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт.

Відповідно до ст. 46 КЗпП відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.

З аналізу вказаної норми слідує, що перелік випадків відсторонення працівників від роботи, що визначений законодавцем не є вичерпним і може визначатися як законом, так і підзаконними нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.п.1-2 п.41-6 Постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 1236 від 9 грудня 2020 р., забезпечення контролю за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, а також, відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до ст.46 КЗпП України, ч.2 ст.12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" та ч.3 ст.5 Закону України "Про державну службу", крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я,- покладено на керівників державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій .

Крім того, вказаною п.п.3 п.41-6 вказаної Постанови передбачено, що на час такого відсторонення оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням ч.1 ст.94 Кодексу законів про працю України, ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" та ч.3ст. 5 Закону України "Про державну службу".

Відсторонення працівників та державних службовців здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов`язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються. Строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.

Отже, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працює вихователем групи продовженого дня в Кисорицькому ліцеї Рокитнівської селищної ради, тобто є педагогічним працівником закладу загальної середньої освіти і вказана професія віднесена до тих, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, зокрема COVID-19.

Позивач не надала керівнику закладу освіти - Кисорицький ліцей сертифікат про щеплення чи документ, що підтверджує наявність протипоказань до такого щеплення, а тому була відсторонена від роботи.

З позивачем трудові відносини не розривалися, трудовий договір продовжує діяти, оскільки позивач на момент розгляду справи судом рахується в штаті педпрацівників ліцею. Проте. Свою трудову функцію позивач не виконувала через відсторонення від роботи з 08 листопада 2021 року.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що керівник Кисорицького ліцею, тимчасово відсторонюючи позивача, яка категорично відмовилась від щеплення, яке, з врахуванням вимог чинного законодавства, є обов`язковим для неї , як для працівника закладу освіти, діяв в межах, визначених чинним трудовим законодавством та законодавством про охорону здоров`я населення та захист від інфекційних хвороб.

Оспорюваний наказ № 98 «Про відсторонення від роботи ОСОБА_1 » містить посилання нормативний акт - наказ МОЗ «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» № 2153 від 04.10.2021р., причину такого відсторонення та посилання його тимчасовість або строковість - до здійснення щеплення, але не більше ніж до закінчення карантину.

А тому, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання незаконним та скасування наказу № 98 «Про відсторонення від роботи ОСОБА_1 »

У зв`язку з наведеним вище, суд вважає, що не підлягають до задоволення вимоги про зобов`язання відповідача виплатити позивачу середню заробітну плату за час вимушеного прогулу у зв`язку з незаконним відстороненням від роботи, а також поновлення позивача на роботі, оскільки позивач з роботи не звільнялась та трудовий договір з нею не розривався.

Разом з тим, не підлягає до задоволення і вимога про стягнення з відповідача судового збору у зв`язку з тим, що зазначена вимога є похідною від попередніх.

Керуючись ст.ст.264, 265, 268, 274, 354 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

У задоволені позову ОСОБА_1 до Кисорицького ліцею Рокитнівської селищної ради, третя особа без самостійних вимог Рокитнівська селищна рада про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення її від роботи, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , вид. 03.11.1997 Рокитнівським РВ УМВС України в Рівненській області.

Відповідач: Кисорицький ліцей Рокитнівської селищної ради, місцезнаходження: 34262, Рівненська область,Сарненський (ліквідований Рокитнівський) район, с. Кисоричі, вул. Шкільна,14А, ЄДРПОУ 25319205.

Третя особа: Рокитнівська селищна рада, місцезнаходження: 34200, Рівненська область, смт. Рокитне, вул. Незалежності, 15, код ЄДРПОУ 04387421.

Повне рішення виготовлено 15 лютого 2022 року.

Суддя: