
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 лютого 2022 року Справа № 520/25040/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ04059243) , Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради (вул. Квітки-Основ`яненка, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 06716538) треті особи: ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_3 ) про зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- зобов`язати Виконавчий комітет Харківської міської ради та Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради вчинити дії з приводу присвоєння житловому будинку в АДРЕСА_2 , загальною площею 162,1 кв.м, розташованому на земельній ділянці 7,5 соток, який належить на праві власності наступним особам: 1/2 частка - ОСОБА_1 , 1/6 частка - ОСОБА_2 , 1/6 частка- ОСОБА_2 , 1\6 частка - ОСОБА_3 , поштові адреси, відмінної від поштової адреси житлового будинку в АДРЕСА_3 на земельній ділянці АДРЕСА_4 , який належить на праві власності одноосібно ОСОБА_4 .
Відповідачі надали до суду відзив, згідно змісту яких у задоволенні вимог просили суд відмовити.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно відомостей з державного реєстру речових прав на житловий будинок в АДРЕСА_2 , загальною площею 162,1 кв.м, на земельній ділянці 7,5 соток належить на праві власності наступним особам: 1/2 частка - ОСОБА_1 , 1/6 частка - ОСОБА_2 , 1/6 частка - ОСОБА_2 , 1/6 частка- ОСОБА_3 .
Згідно відомостей з державного реєстру речових прав на житловий будинок в АДРЕСА_3 на земельній ділянці на праві власності одноосібно ОСОБА_4 .
Доказом цього є правовстановлюючі документи, технічні паспорти, довідка з державного реєстру, довідка БТІ, виконавча зйомка.
Здійснюючі свої права, що до реєстрації права власності позивачем отримана відмова в здійсненні реєстрації права власності на підставі дублювання номерів житлових будинків.
З метою коригування поштової адреси на житловий будинок, позивач звернувся до Харківської міської ради з заявою про присвоєння нової поштової адреси на №25598597 житловий будинок по АДРЕСА_2 , загальною площею 162,1 кв.м.
Позивачем була отримана відповідь Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого комітету Харківської міської ради, було відмовлено на підставі п.52 Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021р. №690 з якої вбачається, що у разі дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один, чи більше з яких не є об`єктом державної чи комунальної власності, зміна, коригування адреси здійснюється на підставі рішення суду.
Вважаючи такі дії протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтями 1 і 8 Конституції України проголошено, що Україна є правовою державою, де діє верховенство права.
У ч.2 ст.19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Отже, усі без виключення суб`єкти права на території України зобов`язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб`єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов`язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.
Суд відзначає, що суспільні відносини з присвоєння адрес об`єктам нерухомості регламентовані нормами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021р. №690; далі за текстом - Порядок №690) та Порядку присвоєння адрес об`єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова (затверджено рішенням 8 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 06.07.2011 № 325/11; далі за текстом Локальний Порядок №325/11 із змінами та доповненнями).
Так, відповідно до ч.1, ч.3 ст.26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» адресою об`єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об`єкта та визначення місця його розташування на місцевості. Адреса присвоюється об`єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машино місцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.
Згідно з ч.5 ст.26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється: виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.
Частиною 12 ст.263 Закону України від 17.02.2011р. № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта у разі його об`єднання, поділу або виділення частки (крім квартири, житлового або нежитлового приміщення тощо) подаються такі документи: 1) заява власника (співвласників) закінченого будівництвом об`єкта про зміну адреси із зазначенням прізвища, імені, по батькові власника (співвласників) та реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) - для фізичної особи або найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - для юридичної особи, відомостей про адресу, ідентифікатор закінченого будівництвом об`єкта (для об`єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви), реєстраційного номера об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі якщо право власності на об`єкт зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно); 2) документ, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його об`єднання, поділу або виділення частки, - у разі, якщо право власності на об`єкт не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; 3) копія договору про поділ спільного майна, договір про виділ у натурі частки із спільного майна або відповідне рішення суду - у разі, якщо об`єкт перебуває у спільній власності; 4) документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (крім випадків, якщо об`єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу, об`єднання або виділення без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення), - у разі, якщо відомості про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта не внесено до Реєстру будівельної діяльності; 5) технічний паспорт на новостворений об`єкт нерухомого майна - у разі, якщо технічний паспорт створений без використання Реєстру будівельної діяльності; 6) копія документа, що посвідчує особу заявника, - у разі подання документів поштовим відправленням; 7) копія документа, що засвідчує повноваження представника, - у разі подання документів представником поштовим відправленням або в електронній формі.
Водночас із цим, як то указано у ст.265 Закону України від 17.02.2011р. № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" присвоєння, зміна, коригування адреси до запровадження електронної системи здійснюються у порядку, визначеному статтею 263 цього Закону з урахуванням особливостей, визначених цією статтею (ч.1 ст.265; Документи для присвоєння, зміни, коригування адреси подаються відповідно до частини першої та абзацу другого частини четвертої статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги" (ч.2 ст.265); До запровадження електронної системи присвоєння адреси здійснюється за вибором замовника після отримання права на виконання будівельних робіт або після прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію. Присвоєння адреси самочинно збудованим об`єктам, на які визнано право власності за рішенням суду, та об`єктам, визначеним пунктом 9 розділу V "Прикінцеві положення" цього Закону, здійснюється після прийняття в експлуатацію таких об`єктів (ч.3 ст.265); Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, які будуються (збудовані) на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (крім будинків, які містять дві та більше квартир, споруджених відповідно до законодавства), не потребують прийняття рішення про присвоєння адреси. Адресою такого об`єкта вважається місце розташування земельної ділянки, на якій споруджено відповідний будинок, згідно із відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За бажанням замовника такому об`єкту може бути присвоєно адресу в порядку, визначеному цією статтею (ч.4 ст.265); Для присвоєння адреси подаються такі документи: 1) заява про присвоєння адреси щодо об`єкта будівництва або закінченого будівництвом об`єкта із зазначенням прізвища, імені, по батькові заявника та реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) - для фізичної особи або найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - для юридичної особи; 2) копія документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджується (споруджено) об`єкт (крім випадків, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес), - у разі, якщо право власності або користування земельною ділянкою не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; 3) генеральний план об`єкта будівництва (у разі спорудження об`єкта на підставі проектної документації на будівництво) - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо об`єкта будівництва; 4) копія документа, що дає право на виконання будівельних робіт, - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо об`єкта будівництва (якщо відомості про такий документ не внесено до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів); 5) копія документа, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта (якщо відомості про такий документ не внесено до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів); 6) копія документа, що посвідчує особу заявника, - у разі подання документів поштовим відправленням або в електронній формі; 7) копія документа, що засвідчує повноваження представника, - у разі подання документів представником поштовим відправленням або в електронній формі. Копії документів, що подаються для присвоєння адреси, засвідчуються замовником (його представником).
Пунктом 1 локального Порядку №325/11 передбачено, що на території Харкова єдині правила присвоєння адрес земельним ділянкам і нерозривно зв`язаним з ними будівлям і спорудам, встановлює єдині правила визначення адрес, їх склад і структуру.
Згідно з п.1.6 локального Порядку №325/11 розгляд питань щодо присвоєння, зміни або анулювання адреси об`єкта нерухомого майна здійснюється за заявами юридичних та фізичних осіб - власників об`єктів нерухомості, інших право набувачів, у яких виникло право господарського відання або оперативного управління, спадкоємців (у разі зміни адреси об`єкта нерухомості, речові права на який входять до складу спадщини), відповідних органів місцевого самоврядування, а також органів державної виконавчої влади щодо об`єктів нерухомості державної власності (далі - заявники).
Відповідно до п. 1.9 локального Порядку №325/11 присвоєння, зміна та анулювання адрес житлових будинків, будівель, споруд, квартир, нежитлових приміщень здійснюється на підставі наказу Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради (далі - Департамент містобудування).
Відповідно до ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Відповідно до п. 1.14 локального Порядку №325/11 підставами для зміни адреси є перейменування вулиць, включення територій адміністративно-територіальних одиниць до меж міста Харкова, поділ або об`єднання об`єктів нерухомості, зміна функціонального призначення, виявлення невідповідності адреси існуючого об`єкта нерухомого майна йога, фактичному розміщенню на території міста, упорядкування елементів забудови, упорядкування нумерації з метою усунення виявлених дублювань, виправлення технічних помилок.
Пунктом 5.1 локального Порядку №325/11 передбачено, що для присвоєння, зміни або анулювання адреси об`єкта нерухомості подається заява на ім`я директора Департаменту містобудування за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, до якої додаються документи, передбачені цим розділом.
У разі подання заяви фізичною особою, до такої заяви додається завірена копія паспорта заявника та завірена копія реєстраційного номера облікової картки платника податків або копії сторінок паспорта з відміткою про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.
У разі подання заяви уповноваженою особою до такої заяви додається документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.
Відповідно до вимог п.5.11 локального Порядку №325/11 неподання заяви на ім`я міського голови та директора Департаменту містобудування за формами згідно з додатками 1, 2 до Порядку та (або) передбачених цим Порядком документів є підставою для залишення такої заяви без розгляду, про що Департамент містобудування в місячний строк повідомляє заявника листом із зазначенням документів, необхідних для присвоєння, зміни або анулювання адреси.
У разі невиконання заявником зазначених у листі вимог у місячний строк із дня його відправлення така заява залишається без розгляду.
Суд відмічає, що Положенням про Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 30.12.2020р. №20/20, передбачено, що Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради є самостійним виконавчим органом Харківської міської ради, який утворюється Харківською міською радою.
Відповідно до п. 4.1.20 вказаного Положення на Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради покладено повноваження щодо підготовки розпорядчих актів щодо присвоєння, зміни чи анулювання адреси об`єктам нерухомості.
З наведеного вбачається, що саме до повноважень виконавчого комітету Харківської міської ради належить прийняття рішень щодо присвоєння, зміни, анулювання адрес, при цьому Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради лише готує проект рішення про присвоєння, зміну або анулювання адрес об`єктів нерухомості та виносить на розгляд виконавчого комітету Харківської міської ради або у разі необхідності повідомляє заявника про відсутності будь-якого із документів, передбачених Положенням.
У ході розгляду справи судом встановлено, що позивач звертався до Виконавчого комітету Харківської міської ради та Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради з заявою про присвоєння та/або визначення вірної адреси будинку.
Водночас, відповідно до ч. 11 ст. 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта є: 1) зміни в адміністративно-територіальному устрої (у тому числі зміна назви області, району, населеного пункту); 2) зміна назви вулиці, її об`єднання та поділ; 3) зміна назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об`єкта; 4) об`єднання, поділ закінчених будівництвом об`єктів, виділення частки із закінченого будівництвом об`єкта (з урахуванням вимог пункту 2 частини третьої цієї статті); 5) упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес. Рішення про зміну назви адміністративно-територіальної одиниці, вулиці або назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об`єкта є одночасно рішенням про зміну адреси. У разі якщо відповідно до законодавства прийнято рішення про зміну меж адміністративно-територіальної одиниці, об`єднання та поділу вулиці, орган з присвоєння адреси протягом 30 календарних днів здійснює впорядкування нумерації (у разі необхідності такого впорядкування).
Відповідно п. 5.8 локального Порядку №325/11 у разі зміни найменувань елементів вулично-дорожньої мережі на території міста Харкова, наказ про зміну та впорядкування адрес об`єктів нерухомого майна може бути підготовлено за ініціативою відповідного органу місцевого самоврядування. Такий наказ готується з урахуванням відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, інформації комунального підприємства «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» Харківської міської ради або комунального підприємства «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» та відомостей з Реєстру територіальної громади міста Харкова. Наказ про зміну та впорядкування адрес об`єктів нерухомості доводиться до відома власників таких об`єктів шляхом опублікування відповідного наказу в засобах масової інформації, що поширюються на території м. Харкова, та на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету.
Відповідно до ч. 15 ст. 26-3 Закону України від 17.02.2011р. №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" підставами для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об`єкта (його представника) про зміну адреси є: 1) подання неповного пакета документів; 2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально; 3) подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об`єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником.
Згідно з ч.8 ст.265 Закону України від 17.02.2011р. №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" підставами для відмови у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси є: 1) подання неповного пакета документів; 2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально; 3) подання заяви особою, яка не є замовником, або його представником - у разі подання заяви про присвоєння, коригування адреси щодо об`єкта будівництва; 4) подання заяви особою, яка не є власником (співвласниками) об`єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником - у разі подання заяви про присвоєння, зміну адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта; 5) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси на відповідній території. Відмова у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається.
Стосовно площі майбутніх земельних ділянок суд зазначає, що зазначення в судовому рішенні площі майбутніх земельних ділянок може негативно вплинути на права ОСОБА_4 , та третіх осіб, які не є стороною у справі. Крім того, зазначення меж земельних ділянок не було у Рішенні № 58012938 від 08 травня 2021 року про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_5 . Департаменту реєстрації Харківської міської ради.
Згідно свідоцтва про право спадщини за законом позивач ОСОБА_1 отримала спадщину на земельній ділянці 600 кв.м.
Лист – відповідь Департаменту містобудування та архітектури від 07.10.2021 № П-7-47515/1-21.08-31, який став предметом звернення до суду, не містить відомостей щодо площі земельної ділянки і не був предметом спірних правовідносин.
Суд не може на себе перебирати дискреційні функції органу місцевого самоврядування та встановлювати межі земельної ділянки.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) , Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради (вул. Квітки-Основ`яненка, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 06716538) треті особи: ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_3 ) про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Зобов`язати Виконавчий комітет Харківської міської ради та Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради вчинити дії з приводу присвоєння житловому будинку в АДРЕСА_2 , загальною площею 162,1 кв.м., який належить на праві власності наступним особам: 1/2 частка - ОСОБА_1 , 1/6 частка - ОСОБА_2 , 1/6 частка- ОСОБА_2 , 1\6 частка - ОСОБА_3 , поштову адресу, відмінну від поштової адреси житлового будинку в АДРЕСА_3 , який належить на праві власності одноосібно ОСОБА_4 .
В задоволенні позовних вимог щодо правовідносин на земельній ділянці 7,5 соток, - суд вважає за необхідне відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради (вул. Квітки-Основ`яненка, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ06716538), на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 454,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243), на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 454,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 14 лютого 2022 року.
Суддя Сагайдак В.В.