Рішення № 103299880, 14.02.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
520/25793/21
Номер документу
103299880
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

14 лютого 2022 р. № 520/25793/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (код ЄДРПОУ 38631015, вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013) до Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (код ЄДРПОУ 02071180, вул. Кирпичова, буд. 2, м. Харків, 61002) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення (заборони) експлуатації будівель Національним технічним університетом "Харківський політехнічний інститут", за адресою: м. Харків, вул. Сириківська 10/12, шляхом їх знеструмлення, опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов`язання припинити використання них будівель і споруд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

В обґрунтування позову зазначив, що в ході перевірки будівель Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" було встановлено, що вони експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.

У відзиві на позовну заяву відповідач наголосив на тому, що відповідачем вжито коло всіх дій, які залежали від нього задля виконання вимог контролюючого органу, та на даний час тривають завершальні роботи, які вимагають певного часу на усунення вказаних позивачем порушень. На підтвердження зазначених обставин відповідачем ініційовано позапланову перевірку. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Керуючись приписами ст. ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до приписів ч.4 ст.229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст.258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що в період з 26.08.2021 по 07.09.2021 Відділом запобігання надзвичайним ситуаціям по Холодногірському району Харківської міської територіальної громади Харківського районного управління Головного управління ДСНС України у Харківській області проведена планова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у будівлях Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" за адресою: м. Харків, вул. Сириківська, 10/12.

Перевірка проводилась у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", наказу ДСНС України від 26.11.2020 №633 "Про затвердження плану перевірок", наказу Відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Холодногірському району Харківської міської територіальної громади Харківського районного управління Головного управління ДСНС України у Харківській області від 20.08.2021 №12, повідомлення про проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) Відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Холодногірському району Харківської міської територіальної громади Харківського районного управління Головного управління ДСНС України у Харківській області від 20.07.2021 №331/132 та посвідчення на проведення перевірки від 26.08.2021 №122 Відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Холодногірському району Харківської міської територіальної громади Харківського районного управління Головного управління ДСНС України у Харківській області.

За результатами перевірки посадовими особами позивача складено акт № 87 від 07.09.2021 року, в якому зазначено 43 порушення чинного законодавства відповідачем, а саме:

- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей, п. 2.31. глава 2 розділ III. НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; п. 8.9.10 ДБН В.2.5-28:2018 "Природне і штучне освітлення" (в будівлі літ. А-2, евакуаційний вихід з другого поверху до сходової клітки та евакуаційний вихід з першого поверху безпосередньо назовні, не забезпечені евакуаційним освітленням (світильниками "Вихід");

- забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою. п. 2.23. глава 2 розділ III, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 розділ II. НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4 розділ І. НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". п. 7.2.4 ДБН В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва" (другий поверх будівлі літ. А-2, не забезпечений другим евакуаційним виходом);

- під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 розділ II, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4 розділ І, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". п. 5.3 ДБН В. 1.1-7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва" (не надані підтверджуючі матеріали щодо відповідності мінімального значення ступеню вогнестійкості металевих косоурів сходової клітки в будівлі літ. А-2);

- під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 розділ II, НАПБ А.01.001 -2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4 розділ І, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". п. 5.3 ДБН В. 1.1-7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва" (не надані підтверджуючі матеріали щодо відповідності мінімального значення ступеню вогнестійкості металевих ферм складських приміщень в будівлі літ. А-2);

- пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4 розділ П, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 розділ II, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". п. 8.1 ДБН В.2.5-64:2012 "Внутрішній водопровід та каналізація" (складські приміщення категорії В за пожежною небезпекою будівлі літ. А-2, не забезпечені системою внутрішнього протипожежного водопроводу, (відсутня система));

- двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень), п. 2.27 глава 2 розділ III, НАПБ А.01.001 -2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. А-2, двері на шляху евакуації з коридору другого поверху безпосередньо до сходової клітки не відчиняються в напрямку виходу);

- пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4. розділ І. НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах, п. 1.1. глава 1 розділ V, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. А-2, система пожежної сигналізації не виведена на пульт пожежного спостерігання та не заключний договір на обслуговування);

- пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4 розділ II, НАПБ А.01.001 -2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 розділ II. НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". (Система внутрішнього протипожежного водопроводу виробничої будівлі літ. В-2, знаходиться в не робочому стані);

- будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", п. 1.2. глава розділ V, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; додаток А п. 13.1.2 ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту" Зміна №1. (Виробнича будівля літ. В-2, не обладнана системою протипожежного захисту);

- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися 3 настанням сутінків у разі перебування в будинку людей, п. 2.31. глава 2 розділ ПІ, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; п. 8.9.10 ДБН В.2.5-28:2018 "Природне і штучне освітлення" (будівлі літ. В-2, евакуаційні виходи з другого поверху до сходових кліток та евакуаційний виходи з першого поверху безпосередньо назовні, не забезпечені евакуаційним освітленням (світильниками "Вихід"));

- з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, п. 1.6. глава 1 розділ IV, НАПБ А.01.001 -2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. В-2, з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискання);

- для загального відключення силових та освітлювальних мереж складських приміщень з вибухонебезпечними і пожежонебезпечними зонами будь- якого класу, архівів, книгосховищ та інших подібних приміщень необхідно передбачати встановлення апаратів відключення (вимикачів) поза межами (ззовні) вказаних приміщень на негорючих стінах (перегородках) або на окремих опорах. Спільні апарати відключення (вимикачі) слід розташовувати в ящиках з негорючих матеріалів або в нішах, які мають пристосування для пломбування та замикання на замок п. 1.15 глави 1 розділу IV, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. В-2 з наявними пожежонебезпечними зонами, допускається встановлення апаратів відключення (вимикачів) в межах цих зон);

- система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати таким вимогам: кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з`єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними; пп. 2 п. 2.2. глава 2 розділ V, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (всі пожежні кран-комплекти будівлі літ. В-2 не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволами);

- система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати таким вимогам: пожежні кран-комплекти повинні розміщуватись у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбуванні та візуального огляду їх без розкривання. При виготовленні шаф рекомендується передбачати в них місце для зберігання двох вогнегасників. На дверцята шаф, в яких знаходяться вогнегасники, мають бути нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности", пп. 6 п. 2.2. глава 2 розділ V, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. В-2, пожежні кран-комплекти не розміщені у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори дія провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання);

- система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати таким вимогам: пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання, пп. 9 п. 2.2. глава 2 розділ V, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. В-2, не проведене технічне обслуговування і перевірка на працездатність шляхом пуску води пожежних кран-комплектів);

- не допускається: захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами. п. 2.37. глава 2 розділ III, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. В-2 на першому поверсі, допускається захаращення шляхів евакуації різними матеріалами);

- не допускається: забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з`єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах, п. 2.37. глава 2 розділ III, НАЛБ А.01.001 -2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (будівлі літ. В-2 на першому поверсі, допускається замикання на замок дверей на шляху евакуації);

- пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4 розділ П, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 розділ II, НАЛБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. В-2, горищне приміщення не відділене від другого поверху протипожежним люком);

- забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою. п. 2.23. глава 2 розділ ІІІ НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 розділ II, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні", п. 7.2.1 ДБН В. 1.1-7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва" (в будівлі літ. В-2, евакуаційні виходи з підвального поверху влаштовані через загальні сходові клітки);

- складські приміщення (відсіки), розташовані в підвальних або цокольних поверхах, повинні мати люки чи вікна розміром 0,9 х 1,2 м з приямками (для випускання диму в разі пожежі). пп. 8 п.9.1. глава 9 розділ VI НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22. розділ II, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; п. 8.13 ДБН В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва" забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22. розділ II, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; п. 8.13 ДБН В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва" (в будівлі літ. В-2, складське приміщення, що розташоване в підвальному поверсі, не забезпечене люками чи вікна розміром 0,9 х 1,2 м з приямками (для випускання диму в разі пожежі);

- забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою. п. 2.23 глави 2 розділу ІІІ, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 глава II НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; п. 7.3.26 ДБН В. 1.1-7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва" (вікна двох сходових кліток типу СК1 будівлі літ. В-2, не виконанні розміром не менше 1,2 м.кв, що відчиняються з рівня сходових площадок, маршів);

- пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4 розділ II, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 розділ II. НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". п. 8.1 ДБН В.2.5-64:2012 "Внутрішній водопровід та каналізація" (виробничі приміщення категорії В за пожежною небезпекою будівлі літ. Г-1, не забезпечені системою внутрішнього протипожежного водопроводу);

- будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", п. 1.2. глава розділ V, НАПБ А.01.001 -2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; додаток А п. 13.1.2 ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту" Зміна № 1. (Виробнича будівля літ. Г-1, не обладнана системою протипожежного захисту);

- під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта, п. 22 розділ 11, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4 розділ І. НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; п. 5.3 ДБН В. 1.1-7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва" (не надані підтверджуючі матеріали щодо відповідності мінімального значення ступеню вогнестійкості металевих ферм виробничих приміщень в будівлі літ. Г-1.);

- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися 3 настанням сутінків у разі перебування в будинку людей, п. 2.31 глава 2 розділ III. НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні", п. 8.9.10 ДБН В.2.5-28:2018 "Природне і штучне освітлення" (в будівлі літ. Г-1, евакуаційні виходи з першого поверху безпосередньо назовні, не забезпечені евакуаційним освітленням (світильниками "Вихід"));

- пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4. розділ І. НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах, п. 1.1. глава 1 розділ V, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. Д-1, система пожежної сигналізації не виведена на пульт пожежного спостерігання та не заключний договір на обслуговування);

- пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4 розділ II, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 розділ II, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". П. 8.1 ДБН В.2.5-64:2012 "Внутрішній водопровід та каналізація" (виробничі приміщення категорії В за пожежною небезпекою будівлі літ. Д-1, не забезпечені системою внутрішнього протипожежного водопроводу);

- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей, п. 2.31. глава 2 розділ III, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; п. 8.9.10 ДБН В.2.5-28:2018 "Природне і штучне освітлення" (в будівлі літ. Д-1, евакуаційні виходи з першого поверху безпосередньо назовні, не забезпечені евакуаційним освітленням (світильниками "Вихід");

- у приміщеннях, де є виділення горючого пилу та стружки, підлога, стеля, стіни, конструкції та устаткування повинні систематично прибиратися. Періодичність прибирання встановлюється в об`єктовій інструкції. П. 7.17. глава 7 розділ VІ, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. Д-1, у приміщеннях, де виділяється горючий пил та стружка, підлога, стеля, стіни, конструкції та устаткування не прибираються);

- забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою. п. 2.23 глава 2 розділ III, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 глава ІІ, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні"; п. 7.2.2 ДБН В. 1.1 -7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва" (відсутній другий евакуаційний вихід зі будівлі літ. Д-1 який не реалізовано через хвіртку у воротах розмірами 2x0.8 м з висотою порога не більше ніж 0.1 м);

- пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4 розділ II, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Під час експлуатації об`єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об`єкта. п. 22 розділ II, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". П. 6.17 п. 6.1 ДБН В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об`єктів будівництва" (в будівлі літ. Д-1 приміщення для фарбування, не відділене від інших приміщень протипожежними перешкодами 3 улаштування у прорізу протипожежних дверей);

- застосування пічного опалення у приміщеннях категорій за вибухопожежною та пожежною небезпекою А, Б, В забороняється, п. 2.14. глава 2 розділ IV, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. Д-1, допускається застосування пічного опалення у приміщенні категорії В за пожежною небезпекою);

- пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж, п. 4. розділ І, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". Усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах, п. 1.1. глава 1 розділ V, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. Ж-1, система пожежної сигналізації не виведена на пульт пожежного спостерігання та не заключний договір на обслуговування);

- у приміщеннях, де є виділення горючого пилу та стружки, підлога, стеля, стіни, конструкції та устаткування повинні систематично прибиратися. Періодичність прибирання встановлюється в об`єктовій інструкції. П. 7.17 глава 7, розділ VІ, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (в будівлі літ. Ж-1, у приміщеннях, де виділяється горючий пил та стружка, підлога, стеля, стіни, конструкції та устаткування не прибираються);

- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися 3 настанням сутінків у разі перебування в будинку людей, п. 2.31. глава 2 розділ III, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні". п. 8.9.10 ДБН В.2.5-28:2018 "Природне і штучне освітлення" (у будівлі літ. Ж-1, евакуаційні виходи з першого поверху безпосередньо назовні, не забезпечені евакуаційним освітленням (світильниками "Вихід"));

- вибирання типу та визначення необхідної кількості вогнегасників повинні здійснюватися відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 січня 2018 року № 25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, п. 3.9. глава 3 розділ V, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (приміщення будівлі літ. Ж-1, не забезпечені в повному обсязі вогнегасниками);

- замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ. п. 1.20. глава 1 розділ IV, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (на об`єкті не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання);

- ідентифікації підлягають усі об`єкти господарської діяльності, які розташовані на території України і перебувають у державній, колективній або приватній власності юридичних або фізичних осіб, а також інші об`єкти, визначені комісіями з питань ТЕБ та НС або відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади. П. 7, Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об`єктів, затвердженого МНС України №338 від 18.12.2000 р. (не проведена ідентифікація щодо визначення потенційної небезпеки об`єкта господарської діяльності);

- захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ №62305:2012 "Блискавкозахист" п. 1.21. глава 1 розділ IV НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (не проведено перевірку систем захисту всіх будівель від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів та не укладений договір на їх обслуговування);

- у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. п. 2.5. глава 2 розділ III НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівель літ. В-2, літ. Д-1, не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності).;

- зовнішній протипожежний водопровід повинен відповідати таким вимогам: для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу власнику мережі водопостачання або іншій відповідальній особі, визначеній у відповідному договорі згідно з вимогами чинного законодавства необхідно 1 раз на рік проводити випробування на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу, пп. 4 п. 2.1. глава 2 розділ V, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (не проведено випробування мережі системи зовнішнього протипожежного водопроводу (гідранту) на тиск та витрату води, (відсутні підтверджуючі документи);

- до комплекту засобів пожежогасіння, які розмішуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - і шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт. п. 3.11. глава 3 розділ V, НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (пожежні шити, не в повному обсязі укомплектовані засобами пожежогасіння);

- у разі виникнення надзвичайних ситуацій на радіаційно та хімічно небезпечних об`єктах господарювання в умовах мирного стану населення і працівники формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту забезпечуються такими засобами радіаційного та хімічного захисту, промисловими засобами захисту органів дихання від небезпечного хімічного забруднення для населення, яке працює в зоні можливого хімічного забруднення – суб`єктами господарювання за рахунок власних коштів. П. 3 ПКМУ від 19 серпня 2002 р. №1200 "Порядок забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю" (працівники підприємства не забезпечені промисловими засобами захисту органів дихання від небезпечного хімічного забруднення (аміаку).

Позивач наголосив на тому, що усунення зазначених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки попередить виникнення пожежі (надзвичайної ситуації), а у разі її виникнення обмежить розповсюдження полум`я, забезпечить оперативну ліквідацію пожежі (надзвичайної ситуації) та безпеку для життя і здоров`я людей від небезпечних чинників. За наявності таких порушень, до повного їх усунення, будівлі відповідача не можуть підлягати експлуатації.

З метою забезпечення виконання відповідачем вимог чинного законодавства, а також усунення небезпеки, яку створює експлуатація об`єктів відповідача, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.

Суд з приводу спірних відносин зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (надалі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно п. 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про пожежну безпеку" забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.

Згідно вимог пункту 1 "Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Вимогами частини 1 статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в областях.

Згідно вимог пункту 3 "Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052, визначено: "Основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності: 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільної о захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.. ".

Згідно п. 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про пожежну безпеку" забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 4 статті 4 Закону № 877-V визначено, що виключно законами встановлюються вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.

Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є зокрема недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами та нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Згідно ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Згідно підпункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Згідно вимог пункту 24 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб`єкті господарювання на ній або водному об`єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров`ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об`єкті, провадження на ній господарської діяльності.

Відповідно до вимог пункту 3.1 Національного класифікатору ДК 019:2010 "Класифікатор надзвичайних ситуацій", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 року №457 (далі - Класифікатор) "Надзвичайна ситуація - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об`єкті на ній або на водному об`єкті, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, зокрема епідемією, епізоотією, епіфітотією, пожежею, що призвело (може призвести) до виникнення великої кількості постраждалих, загрози життю та здоров`ю людей, їх загибелі, значних матеріальних утрат, а також до неможливості проживання населення на території чи об`єкті, ведення там господарської діяльності".

Згідно вимог пункту 4 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України аварія - небезпечна подія техногенного характеру, що спричинила ураження, травмування населення або створює на окремій території чи території суб`єкта господарювання загрозу життю або здоров`ю населення та призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи спричиняє наднормативні, аварійні викиди забруднюючих речовин та інший шкідливий вплив на навколишнє природне середовище.

Згідно вимог пункту 25 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечна подія - подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров`ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.

Також розділом 4 Класифікатору встановлено, що надзвичайна ситуація техногенного характеру - це порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об`єкті на ній або на водному об`єкті унаслідок транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викиданням (загрозою викидання) небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин, раптового руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічних аварій тощо.

У розділі 6 Класифікатору зазначені коди надзвичайних ситуацій у наслідок пожеж та вибухів.

Згідно визначення ДСТУ 2272-06 "Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять" небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, утравмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

Відповідно до пункту 43 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об`єктах, а також у суб`єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.

Згідно з вимогами пункту 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.

Таким чином, пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров`ю людей виникає не лише при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, але й за наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від шкідливого впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту здійснює прогнозування спільно із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.

Приписами пункту 4 "Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 року, встановлено, що ДСНС відповідно до покладених на неї завдань зокрема здійснює разом із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.

Отже, позивач у даній справі є органом, який здійснює прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування підвідомчій йому території щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.

З аналізу правових норм, які містяться у п.12 ч.1 ст.67, частині другої статті 68 КЦЗ України, вбачається, що передумовою звернення суб`єкта владних повноважень до адміністративного суду щодо застосування або підтвердження обґрунтованості застосування заходів реагування є встановлення такого порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей.

Тобто, наявність загрози саме безпосередньо життю та здоров`ю людей (а не загрози виникнення пожежі) є обов`язковою умовою для застосування заходів реагування.

Конкретного переліку порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, у Кодексі не наведено. Отже, це є оціночним поняттям, чи створює виявлене порушення загрозу життю та здоров`ю людей у взаємозв`язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення цього питання.

У постановах від 19.09.2019 у справі №420/6512/18, від 28.11.2019 у справі №820/4971/16 та від 31.10.2019 у справі №820/3704/16 Верховний Суд наголошує, що: "поняття "загрози життю та здоров`ю" є оціночним. Однак, вказане не спростовує необхідність дослідження судами доказів, якими обґрунтовується їх наявність, та зважаючи, що такі позови розглядаються за позовними заявами суб`єктів владних повноважень, суди не повинні обмежуватися тільки даними актів перевірок. Достовірність інформації про зафіксовані в них порушення має бути перевірена судами шляхом зібрання відповідних доказів, а застосування судом обраного заходу реагування обґрунтовуватися з дотриманням всіх принципів адміністративного судочинства".

Позивачем не обґрунтовано, чому саме зупинення роботи будівлі відповідача є співмірним і адекватним способом реагування на виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Суд звертає увагу, що застосування заходів реагування спрямовано не як санкція для відповідача, а виключно для забезпечення безпеки життя та здоров`я людей від будь-якого ризику настання небезпечних чинників, а захід реагування має тимчасовий та спонукаючий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення виявлених порушень.

Слід врахувати, що при вирішенні питання про наявність підстав для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі необхідно виходити з того, чи можуть порушення, що так і не були усунуті, призвести до реальної загрози життю та здоров`ю людей, адже важливим та необхідним є дотримання балансу наявності можливого ризику з негативними наслідками для суб`єкта господарювання, пов`язаними з блокуванням роботи підприємства.

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає, що в матеріалах справи містяться докази того, що відповідачем повністю усуненні 43 порушення, виявлених позивачем.

Так, відповідно до приписів чинного законодавства на підставі заяви відповідача, посадовим особами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області була проведена позапланова перевірка Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" 11.01.2022 року.

За наслідками перевірки складено акт № 87 від 11.01.2022 року, в якому зазначено, зо за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено відсутність порушень вимог законодавства.

Так, відповідно до п. 12 ч.1 ст. 67, ст. 68 КЦЗ України заходи реагування на порушення можуть включати як повне, так і часткове зупинення роботи підприємства, а також можуть стосуватися лише щодо окремих виробничих вузлів (окремих виробництв, виробничих дільниць, будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць). Очевидно, що наведеними правовими нормами передбачено декілька видів заходів реагування, серед яких повне зупинення роботи є крайнім заходом.

За таких підстав суд доходить висновку про те, що відсутність доведеної загрози життю та здоров`ю людей є підставою для відмови в позові контролюючого органу про застосування запобіжного заходу.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.9, ч.1 ст.77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 72, ч.3 ст. 77 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають учасники справи.

Виходячи з викладеного, саме суб`єкт владних повноважень зобов`язаний довести, що він діяв у межах, встановлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного та, керуючись приписами ст.ст. 8, 9, 10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 278 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (код ЄДРПОУ 38631015, вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013) до Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (код ЄДРПОУ 02071180, вул. Кирпичова, буд. 2, м. Харків, 61002) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду – відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 14 лютого 2022 року.

Суддя Н.А. Полях