Рішення № 103299195, 15.02.2022, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2022
Номер справи
500/8595/21
Номер документу
103299195
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/8595/21

15 лютого 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якій просить:

визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо непроведення з 01.03.2021 перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести з 01.03.2021 перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу з 04.07.2019 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Пенсію обчислено із середньомісячного заробітку за період роботи з 01.07.1995 по 31.12.1999 та за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2019, при страховому стажі 41 рік 7 місяців 22 дні. Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 на даний час становить 2259,02 грн, та розрахований наступним чином, зокрема: 1633,41 грн - розмір пенсії за віком (6188,89x0,64767x0,40750), де "1633,41" - показник середньої заробітної плати; "0,64767x0" - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищезазначені періоди роботи; "0,40750" - коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%); 135,59 грн - доплата до прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних осіб з 01.01.2021 (до 1769,00 грн); 163,34 грн - доплата за 10 років понаднормативного стажу роботи (1633,41x10%); 326,68 грн - підвищення розміру пенсії за більшій пізній вихід на пенсію відповідно до ч.3 ст.29 Закону №1058-IV.

На переконання позивача, враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України 22.02.2021 прийнято постанову №127, якою установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, то з 01.03.2021 у відповідача виник обов`язок здійснити перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. Однак, відповідач такого перерахунку не здійснив, чим порушив право на проведення індексації пенсії відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 01.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання вимог вказаної ухвали, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області 16.12.2021 подано до суду відзив на позовну заяву. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що постановою Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" встановлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення індексації пенсій з 01.03.2021 становить 5426,60 грн. Розмір пенсії позивача обчислено із показника середньої заробітної плати в сумі 6188,89 грн, а тому пенсія позивача не підлягала перерахунку з 01.03.2021 із застосуванням показника середньої заробітної плати в сумі 5426,60 грн. Просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

У зв`язку з перебуванням, головуючого судді у відпустці розгляд справи продовжено за межами строків передбачених ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, і це не заперечується сторонами, що з 04.07.2019 позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV (а.с.17-18).

Розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку за період роботи з 01.07.1995 по 31.12.1999 та за даними в системі персоніфікованого обліку відповідно до наявного стажу з 01.07.2000 по 30.06.2019 (а.с.19-24).

Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 станом на 01.02.2021 становив 2259,02 грн, а саме:

1633,41 грн - розмір пенсії за віком (6188,89x0,64767x0,40750), де 6188,89 - показник середньої заробітної плати; 0,64767 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищезазначені періоди роботи; 0,40750 - коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%);

135,59 грн - доплата до прожиткового мінімуму (1769,00 грн);

163,34 грн - доплата за 10 років понаднормативного стажу роботи (1633,41x10%);

326,68 грн - підвищення відповідно до ч.3 ст.29 Закону №1058-IV.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 09.08.2021 №4560-4665/Г-02/8-1900/21 позивача за результатами розгляду звернення повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку його пенсії з 01.03.2021, оскільки розмір його пенсії за віком обчислений з урахуванням показника середньої заробітної плати 6188,89 грн, який є більшою величиною за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення/перерахунку пенсії в розмірі 5426,60 грн (3764,40х1,17х1,11х1,11) (а.с.6).

Не погоджуючись з таким діями суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон №1058-IV.

Відповідно до змісту ст.5 Закону №1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Згідно з ч.2 ст.42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

20.02.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №124, якою затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №124), яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (п.1 Порядку №124).

Згідно із положеннями п.2 та 3 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону №1058-IV (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Пунктом 5 Порядку №124 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

22.02.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", п.1 якої установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., N 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Пунктом 4-5 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV визначено, що збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що 01.03.2019 перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 01.10.2017 із застосуванням коефіцієнта збільшення такого показника в розмірі 1,11.

Слід враховувати, що з 01.03.2019 перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 01.10.2017, тобто 3764,40 грн.

Разом з тим, суд зазначає, що з 01.03.2021 перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 5426,60 грн (3764,40х1,17х1,11х1,11). Тобто, цей показник включає в себе, зокрема коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11.

З матеріалів справи видно, що пенсія позивачу була призначена 04.07.2019 та обчислена, з урахуванням показника середньої заробітної плати 6188,89 грн, тобто більшого ніж середня заробітна плата станом на 01.10.2017 із застосуванням вищевказаного коефіцієнту 1,11 в розмірі 5426,60 грн (3764,40х1,17х1,11х1,11).

З приводу тверджень позивача про те, що фактично заявлені ним позовні вимоги зводяться до необхідності осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для перерахунку його пенсії, суд зазначає, що в цьому випадку відповідачем здійснено осучаснення його пенсії та проведено розрахунки, передбачені законодавством, із застосуванням показників, які, на думку ОСОБА_1 , не застосовані, про що зазначалося вище.

Доводи позивача про порушення відповідачем його права на перерахунок пенсії з 01.03.2021 зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні в 1,11 рази, суд вважає безпідставними, оскільки Головне управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснено розрахунок пенсії позивача з дотриманням вимог законодавства.

З огляду на викладене, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку про відсутність протиправних дій відповідача у непроведенні з 01.03.2021 перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, та визнає такі, що відповідають вимогам ч.2 ст.19 Конституції України, ч.2 ст.2 КАС України, а доводи позивача та представлені ним докази наразі не спростовують вказаних висновків суду.

Відповідно, відсутні правові підстави для зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести з 01.03.2021 перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум, оскільки така вимога є похідними від першої.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав суду достатні беззаперечні докази на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і довів правомірність оскаржуваних дій, про що описано вище.

Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 15 лютого 2022 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м.Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).

Головуючий суддя Мандзій О.П.