
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2022 р. № 400/214/22 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Величка А.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020, про:визнання протиправним та скасування рішення від 10.12.2021р. №143650005170, зобов`язання вчиинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 10.12.2021 № 143650005170; 2) зобов`язати відповідача призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (надалі - Закон № 889) з 08.12.2021 з урахуванням до загального стажу державної служби періоду роботи в органах місцевого самоврядування з 02.06.2003 по 03.06.2013 та з урахуванням довідки від 06.12.2021 №201-10/06/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 06.12.2021 №201-01/06/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Виконавчим комітетом Вознесенської міської ради.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона звернулась до відповідача з заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону № 889. За результатами розгляду заяви відповідач рішенням від 10.12.2021 року № 143650005170 відмовив у переведенні пенсії, посилаючись на те, що позивач не має необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби. Позивач відмову відповідача вважає протиправною та такою, що порушує її права та законні інтереси.
Відповідач подав відзив, в якому заперечує проти позовних вимог, так як дія Закону №889 не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування, а тому періоди служби позивачки з 02.06.2003 по 03.06.2013, не підлягають зарахуванню до стажу державної служби для визначення права на пенсію відповідно до Закону № 889. Відповідач у відзиві зазначає, що рішення від 10.12.2021 року № 143650005170 є правомірним, а вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України).
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058).
08.12.2021 року позивач подала до відповідача заяву про перехід з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону № 889.
Згідно із записами в трудовій книжці ОСОБА_1 працювала:
- з 11.05.1987 по 03.05.1995 - секретарем судового засідання у Вознесенському районному народному суді;
- 27.04.1994 - прийнято присягу державного службовця та присвоєно 14 ранг державного службовця;
- з 17.07.1995 по 01.09.1995 - секретарем судового засідання у Вознесенському районному суді;
- 01.06.2001 по 30.05.2003 - головним спеціалістом-юристом в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вознесенську;
- 02.06.2003 по 03.06.2013 - начальником юридичного відділу апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради;
- 02.06.2003 - прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування та присвоєно 14 ранг посадової особи місцевого самоврядування;
- 03.01.2006 - присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування;
- 08.01.2008 - присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування;
- 08.01.2010 - присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування;
- 03.06.2013 - звільнена з посади начальника юридичного відділу апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради.
Відповідач рішенням від 10.12.2021 року № 143650005170 відмовив у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону №889, у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посадах державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (надалі Закон № 3723).
Так, в оскаржуваному рішенні та у відзиві відповідач зазначив, що до стажу державної служби можливо зарахувати періоди роботи позивача з 11.05.1987 по 03.05.1995, з 17.07.1995 по 01.09.1995, з 01.06.2001 по 30.05.2003, що складає 10 років 01 місяць 08 днів.
Разом з тим, відповідач не врахував до стажу державної служби період роботи позивача з 02.06.2003 по 03.06.2013 на посаді посадової особи місцевого самоврядування Виконавчого комітету Вознесенської міської ради з відповідним присвоєнням рангу посадової особи місцевого самоврядування.
Таким чином, спір, що виник між сторонами, зводиться до того, чи зараховується до стажу державної служби для призначення пенсії за Законом №889 стаж роботи в органах місцевого самоврядування.
Пунктом 4 ч.2 ст.46 Закону №889 передбачено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Відповідно до приписів ст. 1, 2, 22 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (надалі - Закон № 2493), служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.
До стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889.
Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
До набрання чинності Законом №889 діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283 (надалі - Порядок № 283).
Відповідно до п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону № 3723 (закон втратив чинність на підставі Закону №889, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 та 12 розділу XI Закону № 889), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
З огляду на вищезазначену норму, необхідною умовою для наявності в осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті, є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 1058.
Таким чином, до 01.05.2016 року (дата набрання чинності Законом № 889) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
1) досягли певного віку (62 роки для чоловіків, 60 років для жінок) та мають передбачений законодавством страховий стаж;
2) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01.05.2016 року відповідно до ст.90 Закону №889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058.
При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.
Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з п. 12 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та Перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723 передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Таким чином, обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723 після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст.37 Закону №3723 і Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.04.2018 року в справі №295/16375/16-а (http: //www.reyestr.court.gov.ua/ Review /73335073).
Так, відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону № 2493, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: п`ята категорія - посади керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост.
Отже, статтею 14 Закону № 2493 посада, за якою працювала позивач, а саме: посада начальника юридичного відділу апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради, віднесена до п`ятої категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Той факт, що посада, яку обіймала позивач за час роботи в органах місцевого самоврядування, відноситься до посад, визначених ст.14 Закону №2493 підтверджується зокрема й тим, що позивачу присвоєно ранг посадової особи місцевого самоврядування, адже в трудовій книжці позивача зазначено: "Присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування у межах п`ятої категорії посад."; "Присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування у межах п`ятої категорії посад."
В силу п.4 ч.2 ст.46 Закону № 889, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493 зараховуються до стажу державної служби.
Таким чином, доводи відповідача про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця, є безпідставними.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що період роботи позивача на посадах в органах місцевого самоврядування з 02.06.2003 по 03.06.2013 підлягає зарахуванню до стажу державної служби, що свідчить про те, що стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом № 889 становить більше 20 років, що дає їй право на призначення пенсії згідно Закону № 889 з 08.12.2021 року (дата звернення із заявою про перехід на пенсію згідно Закону № 889).
Таким чином, відповідач не довів перед судом правомірність оскаржуваного рішення, що є підставою для його скасування.
Що стосується позовних вимог про призначення, нарахування та виплату пенсії з урахуванням довідки від 06.12.2021 №201-10/06/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 06.12.2021 №201-01/06/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Виконавчим комітетом Вознесенської міської ради, суд зазначає таке.
Суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, одним із завдань адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів особи.
Цілком логічним у такому випадку є, розглянути всі спірні питання призначення пенсії позивача, у тому числі і щодо призначення, нарахування та виплату пенсії з урахуванням довідки від 06.12.2021 №201-10/06/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 06.12.2021 №201-01/06/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Виконавчим комітетом Вознесенської міської ради, щоб в майбутньому у позивача не було необхідності у повторному зверненні до суду.
В даному випадку, відповідач ще не ухвалював рішення щодо призначення, нарахування та виплати пенсії позивачу на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Суд звертає увагу, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Одночасно з цим, суд вважає за необхідним зауважити, що зазначена відмову у позові, не стане перешкодою у майбутньому, у розгляді аналогічних вимог, у разі якщо між сторонами виникне спір щодо застосування обмеження розміру пенсії.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Сума сплаченого позивачем судового збору підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно частині задоволених вимог.
Суд розділяє позовні вимоги на 2 блоки: 1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 10.12.2021 № 143650005170 (задовольняється судом повністю); 2) зобов`язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (надалі - Закон № 889) з 08.12.2021 з урахуванням до загального стажу державної служби періоду роботи в органах місцевого самоврядування з 02.06.2003 по 03.06.2013 та з урахуванням довідки від 06.12.2021 №201-10/06/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 06.12.2021 №201-01/06/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Виконавчим комітетом Вознесенської міської ради (задовольняється судом частково).
При поданні даного адміністративного позову позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.
За таких обставин, сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 681 гривня підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно частині задоволених вимог (75% від сплаченого судового збору).
Доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 10.12.2021 № 143650005170 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком згідно з законом №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону від 10.12.2015 №889-VIIІ.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, 13844159) призначити, нарахувати, та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) пенсію за віком згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з 24.02.2021 року з урахуванням до загального стажу державної служби періоду роботи в органах місцевого самоврядування з 02.06.2003 по 03.06.2013.
4. В задоволенні позову в частині позовних вимог щодо призначення, нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки від 06.12.2021 №201-10/06/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 06.12.2021 №201-01/06/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Виконавчим комітетом Вознесенської міської ради - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв, 54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 681,00 (шістсот вісімдесят одна гривня 00 копійок) гривня.
6. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко