
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
14 лютого 2022 року м. Київ № 320/2190/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
до суду звернулась ОСОБА_1 (код: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Київської області (код: 22933548, адреса: 08500, Київська обл., місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, будинок 10, адреса для листування: 04080, м. Київ, вул. Терьохіна, буд. 8А) в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України Київської області від 01.09.2020 №104250006134 щодо відмови позивачеві у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Київської області призначити позивачу пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.02.2021.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши позовну заяву на предмет дотримання процесуальних норм щодо її форми та змісту, суд констатує її невідповідність та вважає за необхідне залишити позов без руху.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. У частині другій цієї статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В контексті вимог частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України під поняттям "дізнався" необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).
Як вбачається зі змісту позовної заяви та зокрема її прохальної частини, позивачем оскаржується рішення відповідача від 01.09.2020 №104250006134 про відмову у призначенні пенсії за віком.
Вказане рішення, як зазначено позивачем, вона отримала 02.09.2020.
Разом з тим, до суду з даним адміністративним позовом позивач звернулась 09.02.2022, про що свідчить відмітка суду про отримання позовної заяви.
Таким чином, позивач звернулась до суду з пропуском встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку, а саме майже через півтора року після отримання оскаржуваного рішення відповідача.
При цьому, позовна заява не містить будь-яких пояснень щодо обставин пропуску позивачем встановленого Законом строку на звернення до суду, як і не містить відповідної заяви про його поновлення.
Суд зазначає, що вирішення питання про поновлення строку звернення до суду суд здійснює виключно з ініціативи та у межах наведених доводів заінтересованої особи.
Відповідно, позивачеві слід подати заяву про поновлення строку на звернення до суду, у якій зазначити обґрунтовані пояснення, підтвердженими належними доказами, з приводу наявності причин, які об`єктивно заважали позивачеві звернутись до суду з дотриманням встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку.
Суд також зазначає, що відповідно до пункту 5 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Правову категорію "зміст позовних вимог" слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб`єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло.
Тобто позовна заява має містити конкретизовані відомості про суб`єкта владних повноважень, який порушив права позивача, вказувати на суб`єктивне право, що підлягає захисту та яке порушив відповідач, обставини чи факти (події життя), з якими позивач пов`язує порушення свого суб`єктивного права та які утворюють привід для звернення до суду, а також містити конкретні вимоги до відповідача, які суд має застосувати з метою захисту порушеного права.
Тому зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло.
У прохальній частині позову позивач просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Київської області призначити позивачу пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.02.2021.
Однак, позивачем жодним чином не обґрунтовує свої вимоги, у зв`язку з чим та на яких підставах суд повинен зобов`язати відповідача призначити позивачеві пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку саме з 05.02.2021.
При цьому, суд звертає увагу на положення частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якого позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Суд зазначає, в матеріалах справи відсутня заява позивача до пенсійного органу щодо призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, у відповідь на яке відповідачем було прийнято спірне рішення.
Таким чином, позивачеві слід подати до суду докази звернення до відповідача з приводу призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, та надати суду пояснення, у зв`язку з чим позивач просить суд зобов`язати відповідача призначити позивачеві пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку саме з 05.02.201.
Також суд звертає увагу, що позивачем всупереч вимогам пункту 11 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України не зазначено у позовній заяві власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, згідно частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 статті 132 цього Кодексу встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" (зі змінами та доповненнями) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України" на 2022 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 1 січня 2022 року, становить 2481,00 грн.
Таким чином, при зверненні до суду з цим адміністративним позовом позивачеві слід було сплатити 992,40 грн. (2481 х 0,4), судового збору за офіційними реквізитами Київського окружного адміністративного суду.
Матеріали справи не містять доказів про сплату судового збору у відповідному розмірі.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Як наслідок, враховуючи вимоги частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, недоліки позовної заяви мають бути усунені протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали шляхом подання до суду:
- заяву про поновлення строку на звернення до суду, у якій зазначити обґрунтовані пояснення, підтвердженими належними доказами, з приводу наявності причин, які об`єктивно заважали позивачеві звернутись до суду з дотриманням встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку;
- докази звернення до відповідача з приводу призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, та надати суду пояснення, у зв`язку з чим позивач просить суд зобов`язати відповідача призначити позивачеві пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку саме з 05.02.201;
- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- докази сплати за реквізитами Київського окружного адміністративного суду судового збору в сумі 992,40 грн.
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі Судова влада України за інтернет-адресою https://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/gromadyanam/tax/, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачеві необхідно усунути недоліки позовної заяви у спосіб, визначений даною ухвалою.
Копію ухвали надіслати позивачеві за адресою, зазначеною у позовній заяві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Панченко Н.Д.