
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
14 лютого 2022 року Справа № 280/2198/22 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Семененко М.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про стягнення 3% річних, інфляційних витрат, пені та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 3% річних в розмірі 17 771 грн.; інфляційні втрати в розмірі 78 243 грн. 62 коп. та 187 877 грн. 90 коп. пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, разом – 283 893 грн. 17 коп.
- стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 грошові кошти на відшкодування моральної шкоди в розмірі 20 000 грн. 00 коп.
Крім того, просить суд стягнути з відповідача на користь позивача витрати на правничу допомогу в розмірі 11 077 грн. 86 коп.
Позовна заява подана представником позивача адвокатом Примак О.М. яка діє на підставі ордеру на надання правничої допомоги серія АР №1083470 від 07.02.2022.
Відповідно до ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.160, 161, 172 КАС України.
За змістом позовної заяви позивач посилається на відповідність останньої положенням статті 175 Цивільного процесуального кодексу України (позовна заява), разом із тим, в адміністративному судочинстві позовна заява має відповідати вимогам, встановленим ст.160, 161, 172 КАС України.
Так, згідно з п.4, 5 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло у відповідності до вимог процесуального закону, а тому, особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити сутність публічно-правового спору, тобто визначити дії, рішення, чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, що порушили її право, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права.
За змістом позовних вимог позивач просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 17 771 грн. 3% річних, 78 243,62 грн. інфляційних втрат та 187 877,90 грн. пені, однак не вказує, в чому полягає порушення його прав в сфері публічих правовідносин, зокрема, які саме рішення, дії чи бездіяльність відповідача призвели до порушення його прав.
Крім того, необхідно звернути увагу, що відповідно до ч.5 ст.21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Отже, за відсутності вимог про вирішення публічно-правового спору, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, не вирішуються в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, заявлений у позовних вимогах розмір 3% річних, інфляційних втрат та пені не узгоджується зі розрахунком, наведеним за змістом позовної заяви.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 187 877,90 грн. пені, однак у позові не наводить нормативного обґрунтування таких вимог.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, предметом позову, який сформовано в системі "Електронний суд " 08.02.2022, у тому числі, є стягнення 3% річних, пені та інфляційних втрат, у зв`язку з простроченням виплати одноразової грошової допомоги, яка виплачена ще 06.12.2018.
Позивачем до позовної заяви надано заяву про поновлення строків на звернення до суду, яку обґрунтовано тим, що на звернення позивача від 17.02.2021, відповідач листом від 16.04.2021 відмовив у нарахуванні та виплаті інфляційних витрат та 3% річних від простроченої суми по виплаті одноразової допомоги, у зв`язку з чим позивач звертався до Солом`янського районного суду міста Києва із позовною заявою, але ухвалою суду від 30.11.2021 позивачу повернуто позовну заяву. На підстав вищевикладеного позивач вважає, що зазначені факти є достатніми для поновлення строку звернення з адміністративним позовом.
Разом із тим, необхідно зауважити, що звернення до суду із позовом та залишення позовної заяви судом без руху не зупиняють та не переривають строк звернення до адміністративного суду, встановлений статтею 122 КАС України
Крім того, з доданих до позову письмових доказів встановлено, що відповідно до ухвали Солом`янського районного суду міста Києва позовну заяву було повернуто позивачу у зв`язку з невиконанням вимог ухвали суду від 12.04.2021 про залишення позовної заяви без руху, тобто з підстав, зумовлених поведінкою самого позивача.
Також необхідно зазначити, що спірні правовідносини не передбачають обов`язкового досудового врегулювання, відтак облік строку звернення до адміністративного суду обчислюється не з дати отримання відповіді на запит позивача, а від дати, коли позивач дізнався про порушення свого права - з дати виплати одноразової грошової допомоги, виплату якої позивач вважає несвоєчасною.
Враховуючи викладене, суд визнає неповажними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду, наведені у відповідній заяві.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відтак, позивач має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду, вказавши інші підстави для поновлення строку та надавши відповідні підтверджуючі документи.
За правилами частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В позовних вимогах позивач просить звільнити його від сплати судового збору, однак не зазначає підстав для звільнення та не надає жодних документів чи пояснень на підтвердження неможливості сплати або звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою підприємцем встановлено ставку судового збору 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України» на 2022 рік установлено з 1 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 2393,00 грн.
Позивач просить стягнути з відповідача 3% річних в розмірі 17 771 грн.; інфляційні втрати в розмірі 78 243 грн. 62 коп. та 187 877 грн. 90 коп. пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, разом – на загальну суму 283 893,17 грн., отже розмір судового збору, який повинен сплачуватися позивачем при зверненні до адміністративного суду із даним позовом, становить 2838,93 грн.
Судовий збір у наведеному розмірі позивачем не сплачено.
Відповідно до частини 1, частини 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позов підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 171, 241, 243, 248 КАС України, суддя -
УХВАЛИВ:
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про стягнення 3% річних, інфляційних витрат, пені та моральної шкоди.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду:
1) позовної заяви відповідно до кількості учасників справи, оформленої у відповідності до статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у якій необхідно викласти позовні вимоги у відповідності до положень статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України та вказати, у чому полягає порушення прав позивача в сфері публічих правовідносин, зокрема, які саме рішення, дії чи бездіяльність відповідача призвели до порушення його прав;
2) заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій необхідно вказати інші підстави для поновлення строку та надати відповідні підтверджуючі документи;
3) докази сплати судового збору в сумі 2838,93 грн. (дві тисячі вісімсот тридцять вісім гривень 93 коп.) або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Реквізити для сплати судового збору: "Отримувач коштів ГУК у Зап.обл/м.Зап. Дніпров./22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37941997; Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача UA538999980313131206084008512; Код класифікації доходів бюджету 22030101; Призначення платежу - *; 101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Запорізький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовну заяву буде повернуто у відповідності до пункту 1 частини 4статті 169 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.О. Семененко