
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2022 року Справа№200/9424/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку у загальному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкріт-Транс»
до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки
про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Конкріт-Транс», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову відповідача про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 177976 від 1 червня 2021 року на 8 500,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає наступне.
24 травня 2021 року товариством отримано повідомлення Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 19 травня 2021 року про призначення до розгляду на 1 червня 2021 року матеріалів перевірки та додатково отриманих матеріалів перевірки від 19 квітня 2021 року - акту № 268082 від 19 квітня 2021року про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом щодо транспортного засобу DAF, модель CF 85.340, державний номер НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 .
Товариством були направлені ґрунтовні пояснення щодо суті пред`явленого порушення.
15 червня 2021 року позивачем отримано постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 177976 від 1 червня 2021 року на 8 500,00 грн, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, яку товариство вважає такою, що винесена без повного з`ясування обставин справи, а тому підлягає скасуванню.
Зазначено, що ТОВ «Конкріт-Транс» здійснює господарську діяльність лише з надання в оренду транспортних, працює лише один працівник – директор ОСОБА_2 .
Відповідно до умов Договору оренди № КТ/04-19 від 2 січня 2019 року, термін дії якого додатковою угодою продовжено до 31 грудня 2021 року, позивачем передано в оренду ТОВ «Бестбетон» всі транспортні засоби, які знаходились на балансі підприємства.
Згідно ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», щодо порушення якої складено спірну постанову, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Разом із цим відповідно до ст. 1 цього ж закону автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Враховуючи зазначене, позивач не є автомобільним перевізником, а тому не є особою, яка має відповідати за порушення, встановлені актом № 268082 від 19 квітня 2021 року про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом щодо транспортного засобу DAF, модель CF 85.340, державний номер НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 .
Також у позові зазначено, що повідомлення про призначення розгляду адміністративної справи про правопорушення на 1 червня 2021 року було направлено позивачу лише 20 травня 2021 року, отримано товариством 24 травня 2021 року, відповідь із ґрунтованими поясненнями була надана своєчасно.
Відповідач припускає, що його пояснення не були отримані відповідачем до 1 червня 2021 року.
Вказує, що відповідач неправомірно не врахував зазначену обставину та те, що в країні запроваджено карантинні обмеження, спричинені розповсюдженням коронавірусної хвороби COVID-19.
Також зазначає, що серед осіб, які уповноважені приймати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт відсутній керівник Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Самофалов В.A., так як саме Державна служба України з безпеки на транспорті має право приймати такі рішення.
Враховуючи наведене позивач вважає, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177976 від 1 червня 2021 року винесена без повного з`ясування обставин справи, і відповідно є такою, що підлягає скасуванню (а.с. 1-7).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 2 серпня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 33).
У відзиві на позов відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи свою позицію наступним.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11 лютого 2015 року, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади з питань безпеки на наземному транспорті; згідно п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 8 листопада 2006 року № 1567 (Порядок № 1567), на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у період з 19 квітня 2021 року по 25 квітня 2021 року та направлення на перевірку від 19 квітня 2021 року № 011769, 19 квітня 2021 року співробітниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проводилась рейдова перевірка на 695 км а/д М 08 «Бориспіль Дніпро Запоріжжя».
Відповідно до п. 15 Порядку № 1567 під час здійснення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, - виконання водієм вимог Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
Відповідно до п. 16 Порядку № 1567 під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Під час перевірки був зупинений транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 , який надав перевіряючим документи, в тому числі свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, номерний знакАН6617ІІ; відповідно до якого транспортний засіб належать ТОВ «Конкріт-Транс».
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , було встановлено, що загальна маса транспортного засобу та вантажу становила 32,0 т при нормі 40 т; навантаження на передню здвоєну вісь транспортного засобу становило 14,85 т (6,75 + 8,1) при нормі 16 т; навантаження на задню здвоєну вісь транспортного засобу становило 17,15 т (9,05 + 8,1) при нормі 16 т.
На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв`язку із виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам контролюючими особами Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0053504 від 19 квітня 2021 року.
За результатами розгляду справи винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 177976 від 1 червня 2021 року за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі п`ятиста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідач вважає спірну постанову правомірною та просить суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог (а.с. 39-48).
Ухвалою суду від 30 вересня 2021 року вирішено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 19 жовтня 2021 року (а.с. 86).
У період з 4 по 29 жовтня 2021 року суддя перебувала на лікарняному, у зв`язку із чим підготовче судове засідання по справі, призначене на 19 жовтня 2021 року, не відбулось.
Ухвалою суду від 3 листопада 2021 року призначено підготовче засідання на 16 листопада 2021 року (а.с. 96).
Ухвалою суду від 16 листопада 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 8 грудня 2021 року (а.с. 103).
Ухвалою суду від 8 грудня 2021 року вирішено розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження (а.с. 111).
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, суд встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Конкріт-Транс», код ЄДРПОУ 40962797, місцезнаходження: 87507, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Мініна буд. 7 (а.с. 9-10, 113).
Відповідач, Державна Служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 03135, м. Київ, пр.-т Перемоги, буд. 14) в особі Східного міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, структурного підрозділу Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) без статусу юридичної особи, місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/196-2020-%D1%80#Text) (а.с. 66-74, 114, 115-117).
Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, позивачу на праві власності належить транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 (а.с. 1-7, 17, 39-41).
Відповідно договору оренди № КТ/02-19 від 3 січня 2019 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Конкріт-Транс» (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «БЕСТБЕТОН» (орендар), майно, визначене у додатку 1 до договору, в тому числі транспортний засіб DAF (номер шасі НОМЕР_2 ), номерний знак НОМЕР_1 , переданий орендодавцем в тимчасове використання на платній основі, цільове використання – у господарської діяльності; строк дії договору відповідно до додаткової угоди до Договору № КТ/02-19 від 2 січня 2021 року - до 31 грудня 2021 року (а.с. 14-17, 21).
Акт приймання-передачі до договору № КТ/02-19 підписаний сторонами 3 січня 2019 року (а.с. 19).
Начальником Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області Володимиром Самофаловим затверджено графік проведення рейдових перевірок Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Донецькій області у період з 19 квітня 2021 року по 25 квітня 2021 року (а.с. 49).
На підставі направлення на рейдову перевірку № 011769 від 19 квітня 2021 року посадовими особами Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у період з 19 квітня 2021 року по 25 квітня 2021 року проводилась перевірка на окремо визначених ділянках дороги маршрутах руху, А/д М-14 Одеса – Мелітополь – Новоазовськ 620 км, 635 км, Н-20 Слов`янськ – Донецьк – Маріуполь 216 км, 226 км, Т – 0523 Кременівка – Ялта км 15 + 100м, Н-08 Бориспіль – Дніпро (а.с. 50, 39-48).
Відповідно до довідки № 0022366 від 19 квітня 2021 року під час проведення рейдової перевірки на 695 км, а/д H-08 Бориспіль – Дніпро – Запоріжжя - Маріуполь відбулось здійснення габаритно-вагового контролю автотранспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , що належить позивачу, яким керував водій ОСОБА_1 (а.с. 52).
Як вбачається з акту № 0053504 від 19 квітня 2021 року про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів, під час здійснення габаритно-вагового контролю автомобілю марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Конкріт-Транс», код ЄДРПОУ 40962797, встановлено, що при нормативно допустимої масі 40,00 тонн фактична маса автомобілю склала 32,00 тонни; при нормативно допустимому навантаженні на ось 16 тонн фактичне навантаження склало 14,85 т (6,75 + 8,1) та 17,15 тонн. Акт підписаний в тому числі й водієм ОСОБА_1 (а.с. 53).
За результатами перевірки був складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільних транспортом № 268082 від 19 квітня 2021 року, в якому зазначено, що під час проведення перевірки посадовими особами відповідача на а.д. Н-08 Бориспіль – Дніпро – Запоріжжя – Маріуполь, 695 км, о 12 год 10 хв 19 квітня 2021 року була проведена перевірка транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , серія та номер про реєстрацію НОМЕР_3 , водій ОСОБА_1 , що належить ТОВ «Конкріт-Транс», код ЄДРПОУ 40962797, виявлено порушення перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, ТТН № 74 від 19 квітня 2021 року, вантаж – камінь бутовий неподільний, з перевищенням встановлених ч. 22.5 ПДР вагових норм на 5 - 10%. Також в акті зазначено, що за порушення передбачена відповідальність абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (а.с. 24, 55).
Повідомленням Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 19 травня 2021 року (вих. № 36902/27.2/24-21), яке скеровано ТОВ «Конкріт-Транс» поштою 20 травня 2021 року, позивача було запрошено на розгляд справи щодо виявлених порушень законодавства про автомобільний транспорт 19 квітня 2021 року (а.с. 22-23, 57).
Як вбачається з роздруківки с сайту «Укрпошти» зазначене повідомлення було отримано позивачем 24 травня 2021 року (а.с. 60).
28 травня 2021 року позивач направив до Східного регіонального управління Укртрансбезпеки лист, в якому повідомлено, що ТОВ «Конкріт-Транс» здійснює господарську діяльність лише з надання в оренду транспортних та не є автомобільним перевізником. Вказано, що відповідно до умов Договору оренди № КТ/04-19 від 2 січня 2019 року, термін дії якого – до 31 грудня 2021 року, позивачем передано в оренду ТОВ «Бестбетон» всі транспортні засоби, в тому числі і DAF, номерний знак НОМЕР_1 . Також зазначено, що ОСОБА_1 не є працівником ТОВ «Конкріт-Транс» і що згідно акту від 19 квітня 2021 року № 268082 водій під час перевірки надав ТТН, з якої можна було встановити перевізника. До листа було додано копію договору оренди № КТ/02-19 та додатки до зазначеного договору (а.с. 25-28).
1 червня 2021 року представник позивача для участі у розгляді справи до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки не з`явився.
1 червня 2021 року розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки була прийнята постанова № 177976 про застосування до ТОВ «Конкріт-Транс» адміністративно-господарського штрафу за допущення порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», у сумі 8 500,00 грн, яка була направлена позивачу 7 червня 2021 року (а.с. 11, 61, 62).
Будучи не згодним із прийнятою постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу позивач 28 липня 2021 року звернувся в суд із даним позовом.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Згідно преамбули Закону України "Про транспорт" від 10 листопада 1994 року № 232/94-ВР (далі - Закон № 232/94-ВР, Закон України "Про транспорт") цей Закон визначає правові, економічні, організаційні та соціальні основи діяльності транспорту.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 цього закону відносини, пов`язані з діяльністю транспорту, регулюються цим Законом, кодексами (статутами) окремих видів транспорту, іншими актами законодавства України.
Згідно ст. 3 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 5 квітня 2001 року (далі - Закон № 2344-III, Закон України "Про автомобільний транспорт") цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень..
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про транспорт" нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, шляхів сполучення, організації безпеки руху, охорони громадського порядку, пожежної безпеки, санітарні та екологічні вимоги, що діють на транспорті, є обов`язковими для власників транспорту і громадян, які користуються послугами транспорту та шляхами сполучення.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; автомобіль вантажний - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; внутрішні перевезення - перевезення пасажирів і вантажів між населеними пунктами, розташованими на території однієї держави; внутрішні перевезення - перевезення пасажирів та/чи вантажів територією України без перетину державного кордону України; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Відповідно до ст. 6 Закону № 2344-III загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень (ч. 2).
Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (ч. 4).
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті (ч. 6).
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11 лютого 2015 року затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення № 103).
Відповідно до п. 1 Положення № 103 Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно п. 8 Положення № 103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26 червня 2015 року "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1378-р від 16 грудня 2015 року "Питання Державної служби з безпеки на транспорті" здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 року № 196-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті» вирішено реорганізувати шляхом злиття відповідні територіальні органи зазначеної Служби за переліком згідно з додатком.
Як вбачається з додатку до Розпорядження, Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області та Управління Укртрансбезпеки у Луганській області реорганізовані в Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
Наказом Державної служби з безпеки на транспорті від 9 вересня 2020 року № 340 (https://dsbt.gov.ua/sites/default/files/imce/_pdf/340.pdf) реорганізовано шляхом злиття, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області та Управління Укртрансбезпеки у Луганській області реорганізовані в Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
Відповідно до ч. 14 ст. 6 Закону № 2344-III державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно ст. 1 Закону № 2344-III рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб`єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об`єкти, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).
Відповідно до ч.ч. 17, 18 ст. 6 Закону № 2344-III рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб`єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень передбачено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).
Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Суд зазначає, що сторонами не оспорюються правомірність рейдової перевірки, яка проводилась посадовими особами відповідача у період з 19 по 25 квітня 2021 року.
Також не оспорюються факт виявленого під час перевірки порушення.
Спірним питанням у даній справі фактично є те, що позивач є/не є суб`єктом, який має відповідати за можливі порушення ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Згідно абз. 14 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу, застосовується штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом із цим абзацем 1 цієї частини визначено, що адміністративно-господарські штрафи застосовуються до автомобільних перевізників.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; автомобіль вантажний - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; внутрішні перевезення - перевезення пасажирів і вантажів між населеними пунктами, розташованими на території однієї держави; внутрішні перевезення - перевезення пасажирів та/чи вантажів територією України без перетину державного кордону України; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Отже, у випадку надання власником автомобіля у користування іншій особі, яка використовує цей автомобіль у своїй діяльності, перевізником вантажу на цьому транспортному засобі є саме користувач (орендар) цього транспортного засобі, а його не власник.
Суд зазначає, що під час розгляду справи судом встановлено, що транспортний засіб DAF, номерний знак НОМЕР_1 , був переданий позивачем у користування ТОВ «Бестбетон».
Крім цього, як вбачається з копії ТТН від 19 квітня 2021 року № 74, автомобільним перевізником у ній зазначено ТОВ «Бестбетон», замовником ФОП […], вантажовідправником ТОВ "Дмитрівський гранітний кар`єр - Астор", вантажоотримувачем – ФОП […] (а.с. 56).
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини та наведені нормативно-правові приписи, суд дійшов висновку, що позивач в розумінні вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» не є перевізником, а отже не є суб`єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт в межах спірних правовідносин, як наслідок підстави для застосування до позивача адміністративно господарського, передбаченого абз. 14 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу) - відсутні.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що спірна постанова про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу є протиправною та підлягає скасуванню, а адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкріт-Транс» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу - підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки при зверненні до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2 270,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 617 від 19 липня 2021 року (а.с. 8), з урахуваннм висновку суду про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкріт-Транс» (код ЄДРПОУ 40962797, місцезнаходження: 87507, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Мініна буд. 7) до Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 01135, м. Київ, пр.-т. Перемоги, буд. 14) в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкріт-Транс» адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 177976 від 1 червня 2021 року на суму 8 500,00 грн.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 01135, м. Київ, пр.-т. Перемоги, буд. 14) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкріт-Транс» (код ЄДРПОУ 40962797, місцезнаходження: 87507, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Мініна буд. 7) витрати позивача зі сплати судового збору у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна