
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2022 року Справа№200/11385/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., за участю секретаря судового засідання Гуменної В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення від 24.11.2020 № 056550003010 в частині та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення від 24.11.2020 № 056550003010 в частині та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що вона має право на призначення пенсії за Списком № 1 з 48 років, з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Разом з тим, при обрахунку стажу відповідачем не було враховано приписи статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Так, відповідач спірні періоди роботи позивачки зарахував лише до Списку № 1, а не до підземного стажу роботи за Списком № 1 (Шахтарі).
Тому позивачка просить суд:
визнати незаконним та скасувати рішення Костянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24 листопада 2020 року № 056550003010 в частині не зарахування періодів роботи з 29 вересня 2006 року по 28 жовтня 2006 року, з 30 жовтня 2006 року по 29 листопада 2006 року, з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 02 січня 2007 року по 01 лютого 2007 року, з 03 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року, з 04 березня 2007 року по 31 березня 2007 року, з 02 квітня 2007 року по 30 квітня 2007 року, з 02 травня 2007 року по 31 травня 2007 року, з 02 червня 2007 року по 30 червня 2007 року, з 02 липня 2007 року по 31 липня 2007 року, з 02 серпня 2007 року по 30 серпня 2007 року, з 01 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року, з 02 жовтня 2007 року по 31 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 29 листопада 2007 року, з 01 грудня 2007 року по 30 грудня 2007 року, з 01 січня 2008 року по 31 січня 2008 року, з 02 лютого 2008 року по 29 лютого 2008 року, з 02 березня 2008 року по 31 березня 2008 року, з 02 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року та з 02 травня 2008 року по 31 травня 2008 року на посаді “машиніста підйому підземною» в Орендному підприємстві Шахта ім. Чапаєва» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до пільгового підземного стажу за Списком № 1 (Шахтарі);
зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивачки про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 18 листопада 2020 року, із зарахуванням до пільгового підземного стажу роботи за Списком №1 (Шахтарі) періодів роботи з 29 вересня 2006 року по 28 жовтня 2006 року, з 30 жовтня 2006 року по 29 листопада 2006 року, з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 02 січня 2007 року по 01 лютого 2007 року, з 03 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року, з 04 березня 2007 року по 31 березня 2007 року, з 02 квітня 2007 року по 30 квітня 2007 року, з 02 травня 2007 року по 31 травня 2007 року, з 02 червня 2007 року по 30 червня 2007 року, з 02 липня 2007 року по 31 липня 2007 року, з 02 серпня 2007 року по 30 серпня 2007 року, з 01 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року, з 02 жовтня 2007 року по 31 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 29 листопада 2007 року, з 01 грудня 2007 року по 30 грудня 2007 року, з 01 січня 2008 року по 31 січня 2008 року, з 02 лютого 2008 року по 29 лютого 2008 року, з 02 березня 2008 року по 31 березня 2008 року, з 02 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року та з 02 травня 2008 року по 31 травня 2008 року на посаді “машиніста підйому підземною» в Орендному підприємстві Шахта ім. Чапаєва» Державного підприємства «Шахтарськантрацит».
Відповідачем надано відзив на позовну заяву. Так, в обґрунтування незгоди з позовними вимогами, представник пенсійного органу зазначає, що позивачка 16.11.2017 звернулась до Костянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Проте, рішенням від 09.12.2017 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Водночас, рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/216/18-а від 26.04.2018 було зобов`язано Костянтинівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.11.2017 про переведення на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 2 ст. 114 (Список № 1) Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільгового стажу за періоди роботи з 29 вересня 2006 по 28 жовтня 2006, з 30 жовтня 2006 по 29 листопада 2006, з 01 грудня 2006 по 31 грудня 2006, з 02 січня 2007 по 01 лютого 2007, з 03 лютого 2007 по 02 березня 2007, з 04 березня 2007 по 31 березня 2007, з 02 квітня 2007 по 30 квітня 2007, 02 травня 2007 року по 31 травня 2007, з 02 червня 2007 по 30 червня 2007, з 02 липня 2007 по 31 липня 2007, з 02 серпня 2007 по 30 серпня 2007, з 01 вересня 2007 по 30 вересня 2007, з 02 жовтня 2007 по 3 жовтня 2007, з 01 листопада 2007 по 29 листопада 2007, з 01 грудня 2007 по 30 грудня 2007, з 01 січня 2008 по 31 січня 2008, з 02 лютого 2008 по 29 лютого 2008, з 02 березня 2008 по 3 березня 2008, з 02 квітня 2008 по 30 квітня 2008 та з 02 травня 2008 по 31 травня 2008 на посаді «машиніста підйому підземного» в Орендному підприємстві Шахта ім. Чапаєва» ДП «Шахтарськантрацит» та страхового стажу за період роботи з 19 листопада 2014 по 31 жовтня 2017 на посаді «машиніста насосних установок» в Кіровському виробничому управлінні водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».
Пенсійним органом на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/216/18-а від 26.04.2018 повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 16.11.2017 та зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 вищевказані періоди роботи.
Відповідно до наданих документів та з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/216/18-а від 26.04.2018 страховий стаж позивачки склав 22 роки 11 місяців 5 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 7 років 8 місяців 19 днів. Таким чином управлінням було прийнято рішення від 29.08.2018 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, згідно з п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в якому зазначено, що право на пенсію ОСОБА_1 набуде при досягненні 48 років, тобто в 2020 році.
Позивачка 18.11.2020 повторно звернулася до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Пенсію згідно з наданою заявою призначено з 12.11.2020 на підставі доданих до заяви документів та з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/216/18-а від 26.04.2018, в якому зазначено про зарахування періодів роботи до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1.
З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що оскільки ним не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивачки, то підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні.
Ухвалою від 14.12.2020 Донецький окружний адміністративний суд прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення від 24.11.2020 № 056550003010 в частині та зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи суд вирішив проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
03 лютого 2021 року суд виніс ухвалу, якою витребував у Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області копії пенсійної справи ОСОБА_1 . Розгляд адміністративної справи суд визначив проводити за правилами загального позовного провадження. Призначив підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 09 год 00 хв 03.03.2021. Продовжив строк підготовчого провадження по адміністративній справі, - на тридцять днів з ініціативи суду.
Ухвалою від 03.03.2021 суд зупинив провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування в частині рішення від 24.11.2020 № 056550003010 та зобов`язання вчинити певні дії – до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 360/3611/20.
22 грудня 2021 року суд виніс ухвалу, якою поновив провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування в частині рішення від 24.11.2020 № 056550003010 та зобов`язання вчинити певні дії. Замінив відповідача у справі, а саме Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Відклав підготовче засідання до 11-30 год. 28.12.2021.
Ухвалою від 28.12.2021 суд закрив підготовче провадження по даній справі та призначив розгляд справи по суті на 12-00 год. 26.01.2022.
На судове засідання сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не з`явились.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін.
Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивачка – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України із зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 , про що свідчать копії паспорта серії НОМЕР_1 (а.с.7-8).
Позивачка є внутрішньо-переміщеною особою із зареєстрованим місцем фактичного проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 27.10.2017 № 0000382896 (а.с.9).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26.04.2018 по справі № 805/216/18-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Костянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа Кіровське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій суд задовольнив частково. Визнав протиправним та скасував проект рішення від 09 грудня 2017 року Костянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пільгової пенсії. Зобов`язав Костянтинівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 листопада 2017 року про переведення на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільгового стажу ОСОБА_1 за періоди роботи з 29 вересня 2006 року по 28 жовтня 2006 року, з 30 жовтня 2006 року по 29 листопада 2006 року, з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 02 січня 2007 року по 01 лютого 2007 року, з 03 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року, з 04 березня 2007 року по 31 березня 2007 року, з 02 квітня 2007 року по 30 квітня 2007 року, з 02 травня 2007 року по 31 травня 2007 року, з 02 червня 2007 року по 30 червня 2007 року, з 02 липня 2007 року по 31 липня 2007 року, з 02 серпня 2007 року по 30 серпня 2007 року, з 01 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року, з 02 жовтня 2007 року по 31 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 29 листопада 2007 року, з 01 грудня 2007 року по 30 грудня 2007 року, з 01 січня 2008 року по 31 січня 2008 року, з 02 лютого 2008 року по 29 лютого 2008 року, з 02 березня 2008 року по 31 березня 2008 року, з 02 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року та з 02 травня 2008 року по 31 травня 2008 року на посаді “машиніста підйому підземною” в Орендному підприємстві Шахта ім. Чапаєва” Державного підприємства “Шахтарськантрацит” та страхового стажу за період роботи з 19 листопада 2014 року по 31 жовтня 2017 року на посаді “машиніста насосних установок” в Кіровському виробничому управлінні водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”. В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовив (а.с.42-47).
Зі змісту вказаного рішення вбачається, що 16 листопада 2017 року позивачка звернулась до Костянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 6208 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 2 ст. 114 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Проте, проектом рішення від 09 грудня 2017 року позивачці відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки довідка підтвердження наявного трудового стажу № 01-02/645 від 05 листопада 2014 року видана на непідконтрольній українській владі території, тому довідка про заробітну плату не може бути прийнята до розгляду відповідачем. Також не зарахований до страхового стажу період роботи з 19 листопада 2014 року по 31 жовтня 2017 року на посаді «машиніста насосних установок» в Кіровському виробничому управлінні водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», у зв`язку із несплатою КП Компанія «Вода Донбасу» страхових внесків за цей період.
На виконання зазначеного рішення пенсійним органом зараховано вищевказані періоди до пільгового стажу позивачки за списком № 1, проте у призначенні пенсії було відмовлено у зв`язку з недосягненням нею 48 років.
В свою чергу, 18.11.2020 позивачка повторно звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.
Рішенням Костянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24.11.2020 № 056550003010 позивачці призначено пенсію. Проте, періоди роботи з
29 вересня 2006 року по 28 жовтня 2006 року,
з 30 жовтня 2006 року по 29 листопада 2006 року,
з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2006 року,
з 02 січня 2007 року по 01 лютого 2007 року,
з 03 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року,
з 04 березня 2007 року по 31 березня 2007 року,
з 02 квітня 2007 року по 30 квітня 2007 року,
з 02 травня 2007 року по 31 травня 2007 року,
з 02 червня 2007 року по 30 червня 2007 року,
з 02 липня 2007 року по 31 липня 2007 року,
з 02 серпня 2007 року по 30 серпня 2007 року,
з 01 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року,
з 02 жовтня 2007 року по 31 жовтня 2007 року,
з 01 листопада 2007 року по 29 листопада 2007 року,
з 01 грудня 2007 року по 30 грудня 2007 року,
з 01 січня 2008 року по 31 січня 2008 року,
з 02 лютого 2008 року по 29 лютого 2008 року,
з 02 березня 2008 року по 31 березня 2008 року було зараховано до пільгового стажу позивачки без врахування положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
В свою чергу, періоди роботи позивачки, зокрема, з 01 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року та з 02 травня 2008 року по 31 травня 2008 року було враховано за ст. 14, пост. 202. Підземні, сп.1, р.1 п-р.1, п. а.в., що свідчить про врахування положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.10-12).
Враховуючи, що на думку позивачки, відповідачем невірно розраховано пільговий її стаж, ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З 01.01.2004 таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення".
На час звернення позивачки із відповідною заявою до відповідача щодо призначення пенсії на пільгових умовах чинними є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і Закон України "Про пенсійне забезпечення", які регулюють одні і ті ж правовідносини
Згідно з пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у редакції до прийняття Закону від 02.03.2015 № 213-VIII) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам.
Згідно з пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у редакції Закону від 02.03.2015 № 213-VIII) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
Таким чином Законом України від 02.03.2015 № 213-VIII раніше передбачений п. «а» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" віковий ценз для жінок у 45 років було збільшено до 50 років. Закон України від 02.03.2015 № 213-VIII набув чинності з 01.04.2015.
Згідно з п. 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Після набуття чинності нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" правила призначення пенсій за Списком № 1 регламентувались п. «а» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Такий стан правового регулювання існував до календарної дати набрання чинності нормами Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII (11.10.2017), яким текст Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" був доповнений, зокрема, ст.114, згідно з ч.1 якої право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Між тим, Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII у новій редакції був викладений п. 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", де зазначалось, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Згідно з п.1 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
У силу спеціальної вказівки у Законі України від 03.10.2017 № 2148-VIII, наведені вище норми закону почали застосовуватись з 01.10.2017. Отже, з 01.10.2017 правила призначення пенсій за Списком № 1 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме: п. «а» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції Закону України від 02.03.2015 №213-VIII та п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII. Правила вказаних законів були повністю уніфікованими (ідентичними).
Такий стан правового регулювання існував до прийняття Конституційним Судом України рішення від 23.01.2020 року №1-р/2020 "У справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII".
Пунктом 1 резолютивної частини названого судового акту визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII.
Відповідно до п.2 резолютивної частини названого судового акту стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно п. 3 резолютивної частини названого судового акту застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: „На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам».
Отже, з 23.01.2020 в Україні існують два Закони, котрі одночасно регламентують правила призначення пенсій за Списком № 1, а саме: п. «а» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції до Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII та п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII.
Відносно позивачки правила зазначених вище Законів містять розбіжність у величині показника вікового цензу, а також щодо тривалості пільгового стажу.
Враховуючи ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 по справі «Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011 по справі «Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), суд вважає, що найбільш сприятливим для позивачки є підхід, коли віковий ценз має бути встановлений на рівні найменшої величини, тобто 45 років.
Вивчивши матеріали справи, суд зазначає, що обрані відповідачем у даному конкретному випадку мотиви вчинення владного управлінського волевиявлення не враховують правила розв`язання колізій між діючими актами права однакової сили та з одного з того ж предмету із застосуванням приписів ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" на користь, в даному випадку, позивачки.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03.11.2021 у зразковій справі № 360/3611/20, зазначила, що Рішенням № 1-р/2020 КСУ визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв`язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно КСУ встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII. Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах.
Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду доходить висновку, що вони явно суперечать один одному. <…>
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.
Суд не знаходить підстав для відступу від вищезазначених правових висновків у справі, що розглядається.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Виходячи з аналізу норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» до кола працівників, на яких поширюється дія цього Закону та встановлені цим Законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку N 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Пунктом 2 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 N 383, передбачено, що під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 % робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Як встановлено судом, позивачка у періоди з 29 вересня 2006 року по 28 жовтня 2006 року, з 30 жовтня 2006 року по 29 листопада 2006 року, з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 02 січня 2007 року по 01 лютого 2007 року, з 03 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року, з 04 березня 2007 року по 31 березня 2007 року, з 02 квітня 2007 року по 30 квітня 2007 року, з 02 травня 2007 року по 31 травня 2007 року, з 02 червня 2007 року по 30 червня 2007 року, з 02 липня 2007 року по 31 липня 2007 року, з 02 серпня 2007 року по 30 серпня 2007 року, з 01 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року, з 02 жовтня 2007 року по 31 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 29 листопада 2007 року, з 01 грудня 2007 року по 30 грудня 2007 року, з 01 січня 2008 року по 31 січня 2008 року, з 02 лютого 2008 року по 29 лютого 2008 року, з 02 березня 2008 року по 31 березня 2008 року виконувала роботи, які передбачені Списком N 1.
Разом з цим, суд звертає увагу пенсійного органу на те, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді. Так, у постановах від 20.11.2018 (справа N 345/4616/16), від 06.02.3019 (справа N 345/4570/16-а) Верховний Суд дійшов правового висновку, що ст. 1 Закону України «Про престижність шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв`язку зі Списком N 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, а тому стаж роботи особи на посаді інженера, майстра гірничого виробничих дільниць, начальника зміни має бути зарахована до стажу роботи, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачкою, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивачки, покладену в основу позовних вимог.
При цьому суд наголошує, що відповідач протиправно при призначенні пенсії не здійснив розрахунок пенсії позивачки відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та не зарахував спірні періоди роботи позивачки до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Враховуючи той факт, що рішення Костянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про призначення пенсії позивачці від 24.11.2020 № 056550003010 ґрунтується саме на невірному визначенні пільгового стажу позивачки, суд вважає його таким, що є протиправним та підлягає скасуванню в частині не зарахування спірних періодів роботи позивачки до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Разом з тим, суд зауважує, що позивачка просить суд визнати вказане рішення незаконним. Проте, враховуючи приписи ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне змінити спосіб захисту порушеного права позивачки та визнати вказане рішення протиправним, як того вимагають вимоги ст. 245 КАС України.
Зважаючи на той факт, що наразі в органах пенсійного фонду відбулась реорганізація, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (як правонаступника Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області) повторно розглянути заяву позивачки про призначення пенсії від 18.11.2020 із зарахуванням до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періодів з 29 вересня 2006 року по 28 жовтня 2006 року, з 30 жовтня 2006 року по 29 листопада 2006 року, з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 02 січня 2007 року по 01 лютого 2007 року, з 03 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року, з 04 березня 2007 року по 31 березня 2007 року, з 02 квітня 2007 року по 30 квітня 2007 року, з 02 травня 2007 року по 31 травня 2007 року, з 02 червня 2007 року по 30 червня 2007 року, з 02 липня 2007 року по 31 липня 2007 року, з 02 серпня 2007 року по 30 серпня 2007 року, з 01 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року, з 02 жовтня 2007 року по 31 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 29 листопада 2007 року, з 01 грудня 2007 року по 30 грудня 2007 року, з 01 січня 2008 року по 31 січня 2008 року, з 02 лютого 2008 року по 29 лютого 2008 року, з 02 березня 2008 року по 31 березня 2008 року.
Проте, судом встановлено що періоди роботи з 01 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року та з 02 травня 2008 року по 31 травня 2008 року було враховано позивачці за ст. 14, пост. 202. Підземні, сп.1, р.1 п-р.1, п. а.в., що свідчить про врахування відповідачем положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині не підлягають задоволенню.
Отже, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення від 24.11.2020 № 056550003010 в частині та зобов`язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 840, 80 грн., що підтверджується дублікатом квитанції від 01.12.2020 (а.с.6).
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позов ОСОБА_1 задоволено частково, суд дійшов висновку про необхідність стягнення суми судового збору у розмірі 800, 00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивачки.
Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання незаконним та скасування рішення від 24.11.2020 № 056550003010 в частині та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області «Про призначення пенсії» від 24.11.2020 № 056550003010, яке винесено відносно ОСОБА_1 в частині не зарахування періодів роботи ОСОБА_1 з 29 вересня 2006 року по 28 жовтня 2006 року, з 30 жовтня 2006 року по 29 листопада 2006 року, з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 02 січня 2007 року по 01 лютого 2007 року, з 03 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року, з 04 березня 2007 року по 31 березня 2007 року, з 02 квітня 2007 року по 30 квітня 2007 року, з 02 травня 2007 року по 31 травня 2007 року, з 02 червня 2007 року по 30 червня 2007 року, з 02 липня 2007 року по 31 липня 2007 року, з 02 серпня 2007 року по 30 серпня 2007 року, з 01 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року, з 02 жовтня 2007 року по 31 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 29 листопада 2007 року, з 01 грудня 2007 року по 30 грудня 2007 року, з 01 січня 2008 року по 31 січня 2008 року, з 02 лютого 2008 року по 29 лютого 2008 року, з 02 березня 2008 року по 31 березня 2008 року до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 18.11.2020 із зарахуванням до підземного стажу роботи з повним робочим днем в шахті, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періодів з 29 вересня 2006 року по 28 жовтня 2006 року, з 30 жовтня 2006 року по 29 листопада 2006 року, з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 02 січня 2007 року по 01 лютого 2007 року, з 03 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року, з 04 березня 2007 року по 31 березня 2007 року, з 02 квітня 2007 року по 30 квітня 2007 року, з 02 травня 2007 року по 31 травня 2007 року, з 02 червня 2007 року по 30 червня 2007 року, з 02 липня 2007 року по 31 липня 2007 року, з 02 серпня 2007 року по 30 серпня 2007 року, з 01 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року, з 02 жовтня 2007 року по 31 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 29 листопада 2007 року, з 01 грудня 2007 року по 30 грудня 2007 року, з 01 січня 2008 року по 31 січня 2008 року, з 02 лютого 2008 року по 29 лютого 2008 року, з 02 березня 2008 року по 31 березня 2008 року.
В решті заявлених вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 800, 00 грн. (вісімсот гривень).
Повний текст рішення складено 07.02.2022.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Голуб