
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2022 року Справа№200/16874/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб`єва І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не застосування положень ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» при розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 21.10.21 №4176 та не врахування до пільгового стажу на підземних роботах за списком №1 періодів роботи: на підприємстві ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 26.03.2004 по 01.08.2004, з 14.09.2004 по 28.09.2004, з 01.06.2005 по 02.06.2005, з 01.02.2010 по 31.03.2010, з 01.03.2015 по 08.03.2015 та не врахування до страхового та пільгового стажу на підземних роботах за списком №1 періоду роботи на підприємстві «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.04.2018 по 21.10.2021;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 21.10.2021 відповідно до вимог статті 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», у розмірі 80% заробітної плати шахтаря, але не менше ніж три прожиткові мінімуми для осіб, що втратили працездатність та сплатити ОСОБА_1 суми несплаченої пенсії з урахуванням перерахунку пенсії та здійснених виплат з врахуванням висновків суду;
- зобов`язати відповідача зарахувати до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 ОСОБА_1 періоди роботи: на підприємстві ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 26.03.2004 по 01.08.2004, з 14.09.2004 по 28.09.2004, з 01.06.2005 по 02.06.2005, з 01.02.2010 по 31.03.2010, з 01.03.2015 по 08.03.2015;
- зарахувати до страхового та пільгового стажу на підземних роботах за списком №1 періоду роботи на підприємстві «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.04.2018 по 21.10.2021;
- стягнути на користь позивача сплачений судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що пенсійний орган безпідставно відмовлено позивачу в зарахуванні до пільгового та страхового стажу певні періоди його роботи при призначені пенсії за віком на пільгових умовах, чим порушено права та законні інтереси позивача.
Ухвалою суду від 30.11.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.(без виклику сторін до судового засідання)
Відповідач позовні вимоги не визнав, 23.12.2021 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. До пільгового стажу роботи позивача не враховано періоди роботи з 26.03.2004 по 01.08.2004, з 14.09.2004 по 28.09.2004, з 01.06.2005 по 02.06.2005, з 01.03.2015 по 08.03.2015 оскільки позивачем не надано уточнюючу довідку, оскільки трудова книжка підтверджує лише загальний стаж роботи, а пільговий може підтвердити лише уточнююча довідка підприємства (посилається на позицію Вищого адміністративного суду України викладено в рішенні від 01.10.2015 у справі №К/800/7094/15), з 01.02.2010 по 31.03.2010 та з 01.04.2018 по 21.10.2021 оскільки підприємством не сплачено єдиний соціальний внесок.
Крім того, в довідці від 21.07.2016 №04-22/1660 відсутні відомості про підземні спуски в шахту за період з 26.03.2004 по 01.08.2004, а період з 01.06.2005 по 02.06.2005 не зараховано, оскільки позивач виконував державний обов`язок тане був зайнятий повний робочий день на підземних, гірничих роботах по видобутку вугілля.
Також відповідачем не враховано період роботи з 01.03.2015 по 08.03.2015 оскільки позивач перебував у відпустці без збереження заробітної плати.
Додатково зазначає, що період роботи з 14.09.2004 по 28.09.2004 зараховано до пільгового стажу роботи позивача на підставі довідки від 21.07.2016 №04-22/1660.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджено паспортом НОМЕР_1 . /а.с.11-12/
ОСОБА_1 є отримувачем пенсії, яку призначено на підставі ч.2 ст.114 Закону №1058 та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
21.10.2021 позивач звернувся до управління з завою про перерахунок пенсії на згідно ч.3 ст.42 Закону №1058 та ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.11.2021 позивачу надано роз`яснення, що пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 42 роки 5 місяців (враховано по 31.08.2018). До пільгового стажу не враховано періоди роботи з 26.03.2004 по 01.08.2004, з 14.09.2004 по 28.09.2004, з 01.06.2005 по 02.06.2005, з 01.02.2010 по 31.03.2010, з 01.03.2015 по 08.03.2015.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з такого.
Вирішуючи питання щодо спірних періодів роботи позивача, суд виходить з такого.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до положень статті 43 цього Закону перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначено статтею 44 Закону №1058. Так, частиною 1 вказаної статті встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Щодо періодів роботи з 01.02.2010 по 31.03.2010 та з 01.04.2018 по 21.10.2021 суд зазначає наступне.
Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч.2 ст.24 Закону №1058).
За приписами ч. 6 ст. 20 Закону №1058 страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч.12 ст.20 Закону №1058).
Згідно з п.10 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року, № 2464-VI ( далі Закон №2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема ч.1 ст.4 Закону №2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Згідно з ч.2. ст.25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку ( п. 171.1 ст. 171).
Згідно ч.1 ст.16 Закону №1058 застрахована особа має право, зокрема, отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі.
З аналізу наведених норм законів суд приходить до висновку, що несвоєчасна сплата підприємством загальнообов`язкових страхових внесків не повинна порушувати конституційні, законні права позивача, зокрема, порушувати її право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду та відповідальність за нарахування, утримання та виплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати покладена на роботодавця, який виплачує такі доходи на користь платника податку внаслідок чого несвоєчасна сплата єдиного внеску роботодавцем не може позбавляти працівників підприємства права на зарахування періоду роботи працівника до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року у справі №208/6680/16-а (2а/208/245/16).
Суд зазначає, що довідкою ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Котляревська» від 16.11.2021 №04-22/3641 підтверджено , що у період з 01.04.2018 по 31.10.2021 підприємство на заробітну плату ОСОБА_1 щомісячно нараховувало єдиний соціальний внесок у розмірі 22%./а.с.16-17/
Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на включення до страхового та пільгового стажу періоди роботи з 01.02.2010 по 31.03.2010 та з 01.04.2018 по 21.10.2021.
Щодо періоду роботи з 14.09.2004 по 28.09.2004 суд зазначає наступне.
Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що період роботи позивача з 02.08.2004 по 28.09.2004 зараховано на підставі відомостей про підземні спуски в шахту зазначених в довідці від 21.07.2016 №04-22/1660, тобто період роботи з 02.08.2004 по 13.09.2004 зараховано до пільгового стажу роботи позивача.
Проте, з доданих до відзиву документів вбачається, що відповідачем зараховано до пільгового стажу роботи позивача періоди з 02.08.2004 по 13.09.2004 та з 29.09.2004 по 31.05.2005. Виходячи з наведеного суд скептично відноситься до твердження відповідача про зарахування спірного періоду роботи до пільгового стажу роботи позивача.
Відповідно до трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 позивач у період з 12.08.2004 по 01.11.2004 позивач працював на посаді слюсаря підземного з повним робочим днем у шахті (запис 26-28).
Крім того, довідкою ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта Котляревська» від 20.10.2021 №09/3802 підтверджено, що ОСОБА_1 у період з 12.08.2004 по 28.09.2004 проходив практику учня електрослюсаря підземного на дільниці ЕМО, оплата за тарифною ставкою підземного робочого, зазначена посада передбачена постановою КМУ від 16.01.2003 №36 (Список №1, розділ 1, підрозділ 1 код КП 1.1а) (а.с.14)
Виходячи з наведеного, період роботи з 14.09.2004 по 28.09.2004 підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи позивача.
Щодо періоду роботи позивача з 26.03.2004 по 01.08.2004 суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, з 26.03.2004 по 01.08.2004 працював на посаді учня електрослюсаря підземного ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Росія» (запис 24-26 трудової книжки).
Відповідно до довідки ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Росія» від 20.10.2021 №09/3802 підтверджено, зо у період з 26.03.2004 по 31.03.2004 позивач працював на посаді учня електрослюсаря підземного на дільниці ЕМО з оплатою за тарифною ставкою підземного робітника зазначена посада передбачена постановою КМУ від 16.01.2003 №36 (Список №1, розділ 1, підрозділ 1 код КП 1.1а); у період з 01.04.2004 по 11.08.2004 позивач проходив навчання на курсі ІКК м.Селидове з відривом від виробництва за професією «електрослюсар підземного» отримував тарифну ставку підземного робітника.
Вказана посада відносяться до шкідливих відповідно до Списку № 1.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі – Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 8 Порядку №637, час навчання у вищих учбових, професіональних, учбово-виховних закладах, учбових закладах підвищення кваліфікації і перепідготовки кадрів, у аспірантурі, докторантурі й криничній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і які містять відомості про період навчання. При відсутності у таких документах відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в учбовому закладі у відповідні роки при умови, якщо у цих документах є дані про закінчення повного навчального періоду чи окремих їх етапів.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Отже, за змістом вказаної норми, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, лише якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Проте, встановлені у цій справі обставини свідчать, що спеціальний трудовий стаж позивача у спірні періоди, підтверджується записами в трудовій книжці, де вказано, що у спірні періоди позивач працював повний робочий день електрослюсарем підземним.
Тобто Трудова книжка позивача має усі кваліфікуючи ознаки, які відносять таку роботу до пільгової.
Це означає, що уточнююча довідка підприємств за відповідні періоду стажу не є обов`язковою для призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного суду від 25 вересня 2019 року № 227/516/17.
Виходячи з наведеного період роботи позивача з 26.03.2004 по 01.08.2004 підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи позивача.
Щодо не зарахування до пільгового стажу роботи позивача періоду з 01.06.2005 по 02.06.2005 та з 01.03.2015 по 08.03.2015 суд зазначає наступне.
З довідки ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Росія» від 21.07.02016 №04-22/1660 вбачається, що у червні 2005 року позивач 2 дні виконував державний обов`язок (позначка 2 г/о), у березні 2015 року позивач перебував у відпустці без збереження заробітної плати.(позначено 2 б/о)
Суд зазначає, що правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» № 2232-ХІІ.
Відповідно до частини дев`ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов`язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
За правилами частини першої статті 16 Закону України від 6 грудня 1991 року №1934-XII «Про Збройні Сили України», держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов`язки служби у військовому резерві, та військовозобов`язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також членів сімей військовослужбовців, резервістів та військовозобов`язаних, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час виконання службових обов`язків або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни), в умовах надзвичайного стану чи під час виконання службових обов`язків за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи національного персоналу у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.
Так, відповідно до ст.119 Кодексу Законів про працю України на час виконання державних або громадських обов`язків, якщо за чинним законодавством України ці обов`язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Згідно з пунктом 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Однією з умов, необхідних для призначення пенсії на пільгових умовах, є робота зі шкідливими і важкими умовами праці протягом повного робочого дня. Пунктом 10 відповідного Порядку визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці можуть подаватись уточнюючі довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Суд зазначає, що з довідки ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Росія» від 21.07.02016 №04-22/1660 неможливо встановити, коли саме позивач перебував у відпустці без збереження чи виконував державний обов`язок, можливо встановити лише, оскільки в довідці відсутні розшифрування позначень, тобто неможливо встановити, що саме позначено 2 б/о та 2 г/о.
Крім того, суд зазначає, що згідно із пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається, що Пенсійний фонд, під час вирішення питання щодо призначення пенсії, зобов`язаний збирати, перевіряти певні обставини та відомості, які необхідні для вирішення питання щодо призначення пенсії, для чого останньому надається тримісячний термін.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач, при вирішення питання про перерахунок пенсії позивачу, не дотримався справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, оскільки не використав надані законом повноваження для з`ясування тих чи інших обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
Суд зазначає, що відповідачем не з`ясовано, коли саме позивач перебував у відпустках без збереження заробітної плати та виконував державний обов`язок (дати, кількість днів) натомість відповідач переклав відповідальність на позивача не зарахувавши до пільгового стажу роботи позивача періоди роботи з 01.06.2005 по 02.06.2005 та з 01.03.2015 по 08.03.2015.
Виходячи з наведеного, періоди з 01.06.2005 по 02.06.2005 та з 01.03.2015 по 08.03.2015 підлягають зарахуванню до пільгового стажу роботи позивача.
Щодо позовної вимоги про перерахунок пенсії з урахуванням вимов статті 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» суд зазначає наступне.
Так, статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт,- професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
В даному випадку, зазначена норма є імперативною і її зміст не прив`язується до пенсії за віком, оскільки абзац 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" вказує на мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Таким чином, оскільки однією з умов особливостей застосування Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" є наявність 15 років роботи на роботах за списком №1, ураховуючи, що станом на 21.10.2021 у позивача наявний пільговий стаж за Списком №1 - 13 років 5 місяців 7 днів, при цьому, періоди роботи позивача з 26.03.2004 по 01.08.2004, з 14.09.2004 по 28.09.2004, з 01.06.2005 по 02.06.2005, з 01.02.2010 по 31.03.2010, з 01.03.2015 по 08.03.2015 та не врахування до страхового та пільгового стажу на підземних роботах за списком №1 періоду роботи на підприємстві «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.04.2018 по 21.10.2021 підлягають зарахуванню до пільгового стажу роботи за Списком №1 (що разом складає понад 15 років), суд дійшов висновку про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в задоволенні його заяви.
Виходячи з наведеного суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при пред`явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 908 грн. відповідно до квитанції від 22.11.2021.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у зазначеному розмірі підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл.Соборна,3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не застосування положень ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» при розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 21.10.21 №4176 та не врахування до пільгового стажу на підземних роботах за списком №1 періодів роботи: на підприємстві ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 26.03.2004 по 01.08.2004, з 14.09.2004 по 28.09.2004, з 01.06.2005 по 02.06.2005, з 01.02.2010 по 31.03.2010, з 01.03.2015 по 08.03.2015 та не врахування до страхового та пільгового стажу на підземних роботах за списком №1 періоду роботи на підприємстві «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.04.2018 по 21.10.2021.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл.Соборна,3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) з 21.10.2021 відповідно до вимог статті 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», у розмірі 80% заробітної плати шахтаря, але не менше ніж три прожиткові мінімуми для осіб, що втратили працездатність та сплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) суми несплаченої пенсії з урахуванням перерахунку пенсії та здійснених виплат з врахуванням висновків суду.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл.Соборна,3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) зарахувати до пільгового стажу на підземних роботах за списком №1 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) періоди роботи: на підприємстві ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 26.03.2004 по 01.08.2004, з 14.09.2004 по 28.09.2004, з 01.06.2005 по 02.06.2005, з 01.02.2010 по 31.03.2010, з 01.03.2015 по 08.03.2015,
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл.Соборна,3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) зарахувати до страхового та пільгового стажу на підземних роботах за списком №1 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) періоду роботи на підприємстві «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.04.2018 по 21.10.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл.Соборна,3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 гривень.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення судом складено 08 лютого 2022 року.
Суддя І.Г. Аляб`єв