
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про зупинення провадження у справі
07 лютого 2022 року Справа №200/5278/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., при секретарі судового засідання Дяченка А.В., розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу” до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, скасування рішення,-
за участі представників сторін:
представник позивача – Корнієнко А.Г.
представник відповідача – Москалець Г.В.
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу” (надалі також – Позивач, ПрАТ “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу”) звернулось до суду з позовною заявою (яка була доповнена) до Офісу великих платників податків ДПС (правонаступник - Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків; надалі також – Відповідач 1), Державної податкової служби України (надалі також – Відповідач 2, ДПС), у якій просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 4 березня 2020 року №0001355005, №0001365005, №0001385005 та рішення Державної податкової служби України від 15 травня 2020 року №16271/6/99-00-98-05-03-06.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 р. у справі № 200/5278/20-а у задоволенні позову Приватного акціонерного товариства “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу” (вул. Київська, буд.1, м. Добропілля, 85000, ЄДРПОУ 05508186) до Офісу великих платників податків ДПС (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ЄДРПОУ 43141471), Державної податкової служби України (пл. Львівська,8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04 березня 2020 року № 0001355005, № 0001365005, № 0001385005, скасування рішення від 15 травня 2020 року № 16271/6/99-00-98-05-03-06 про результати розгляду скарги – відмовлено повністю.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2021 року апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" задоволено частково. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 р. у справі № 200/5278/20-а - змінено. Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення № 0001355005 від 04.03.2020 року в частині штрафних санкцій на суму 7 229 555, 50 грн. В решті рішення залишено без змін.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2021 року виправлено описку у третьому абзаці резолютивної частини постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2021 року у справі №200/5278/20-а, зазначивши вірний номер податкового повідомлення-рішення, а саме: замість №0001355005 вважати вірним №0001365005.
Постановою Верховного Суду від 20 жовтня 2021 року касаційні скарги Приватного акціонерного товариства “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу” та Державної податкової служби України задоволено частково. Скасовано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2021 року. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 4 березня 2020 року №0001355005. Справу в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 4 березня 2020 року №0001365005, №0001385005 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно витягу з протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 9 листопада 2021 року справа передана на розгляд судді Кочановій П.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 року суддею Кочановою П.В. прийнято до свого провадження адміністративну справу №200/5278/20-а, призначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.12.2021 о 15:00 год.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 1 грудня 2021 року продовжено строк підготовчого засідання на тридцять днів та оголошено перерву до 18 січня 2022 року о 14 годині 00 хвилин.
У зв`язку з перебуванням судді на лікарняному розгляд справи відкладено до 24.01.2022 року о 14:00.
У підготовчому засіданні 24.01.2022 року судом оголошено перерву до 31.01.2022 року о 13:45 год.
У підготовчому засіданні 31.01.2022 року судом оголошено перерву до 07.02.2022 року о 14:15 год.
У підготовче засідання, призначене на 7 лютого 2022 року у режимі відеоконференції з`явилися повноважні представники сторін.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 7 лютого 2022 року витребувано в термін до 1 березня 2022 року від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків: 1) податкові накладні з ПДВ за період з 01.01.2011 по 01.07.2015; 2) податкові накладні з ПДВ ПрАТ «ДТЕК ШАХТА «КОМСОМОЛЕЦЬ ДОНБАСУ» за період з 01.01.2011 по 01.07.2015 – по господарських операціях щодо придбання ПрАТ «ДТЕК ШАХТА «КОМСОМОЛЕЦЬ ДОНБАСУ» ТМЦ, знецінених у березні 2017 року.
З метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін суд поставив на обговорення питання про зупинення провадження по справі, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так, згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що в матеріалах справи відсутні витребувані ухвалою суду від 7 лютого 2022 року докази та надання відповідних доказів займе певний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, а також надання сторонам можливості бути обізнаними, про докази, які наявні у спірних правовідносинах та не надані відповідачем по справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАСУ).
Право на змагальні провадження повинно надаватись у задовільних умовах: сторона у справі повинна мати можливість ознайомитись із доказами у суді, і коментувати їх існування, зміст та достовірність у належній формі у встановлений час ("Krim Бш та інші проти Чеської республіки", § 42; "Іммебль Груп Коссер проти Франції", § 26), за необхідності, отримати відкладення справи ("Івон проти Франції", § 39).
Довіра сторін суду заснована на знанні того, що у них була можливість висловити погляди щодо кожного документа у справі (у тому числі документи, що суд отримав за своїм клопотанням: ("К. С. проти Фінляндії", § 22, "Нідерьост-Хубер проти Швейцарії", §29; "Пеллеґріні проти Італії", § 45).
Принцип "рівності сторін" є складовою більш широкого розуміння поняття справедливого судового розгляду. Умова "рівності сторін" у розумінні "справедливого балансу" між сторонами фактично застосовується як у цивільних, так і у кримінальних провадженнях ("Фелдбрюгге проти Нідерландів", § 44).
Зміст забезпечення "справедливого балансу" між сторонами: рівність сторін передбачає, що кожній стороні має бути надана можливість представляти справу і докази, в умовах, що не є суттєво гіршими за умови опонента: ("Домбо Бегеер Б.В. проти Нідерландів", § 33).
Кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом ("Кресс проти Франції", "Ф.С.Б. проти Італії", "Т. проти Італії" та "Кайя проти Австрії").
Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них. (Рішення у справі "Ruiz-Mateos проти Іспанії", п. 63).
З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження по справі.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі:
об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Положення цієї норми передбачає обов`язок суду зупинити провадження у разі об`єктивної неможливості розгляду справи.
При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
На думку суду, відсутність витребуваних ухвалою суду від 07.02.2022 року доказів, становить об`єктивну неможливість розгляду справи без отримання цих доказів.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі до отримання витребуваних судом доказів на підставі ч.1 ст. 236 КАС України з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Керуючись ст. ст. 44, 121, 162, 236, 166, 248, 256, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Зупинити провадження в адміністративній справі № 200/5278/20-а за позовом Приватного акціонерного товариства “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу” до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, скасування рішення – до 2 березня 2022 року.
Призначити наступне судове засідання на 2 березня 2022 року о 13:00 год. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 1, про що повідомити сторін.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 7 лютого 2022 року.
Суддя П.В. Кочанова