Рішення № 103291815, 07.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2022
Номер справи
200/14188/21
Номер документу
103291815
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2022 року Справа№200/14188/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційни номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Маріупольської міської ради (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Митрополитська, 39) про зобов`язання розглянути надані матеріали та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позову зазначив, що 18.05.2021 позивачем подано до відповідача проект на отримання рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність. Однак відповідачем не прийнято таке рішення. Вказане і стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що 18.05.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність. Зазначили, що згідно наданих позивачем матеріалів, вбачається, що запитувана до відведення земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_2 в контексті планувальних обмежень «Плану зонування території міста Маріуполя» належить до категорії зсувонебезпечних земельних ділянок. Розпорядженням міського голови зазначений проект включено у порядок денний під №87. 26.07.2021 на координаційній раді заслухано питання за результатом розгляду прийнято рішення зняти питання №87 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 з розгляду до закінчення тимчасового мораторію на виділення громадянам земельних ділянок, які знаходяться у зонах зсуву на території Маріпольської міської ради, тобто до 31.12.2022. Вважають, що зобов`язання міської ради розглянути матеріали, адже міською радою протягом усього часу з моменту отримання звернення позивача вживались всі необхідні заходи для його належного розгляду.

Ухвалою суду від 26 жовтня 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Ухвалою суду від 25 листопада 2021 розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; продовжено підготовче засідання на тридцять днів з ініціативи суду; призначено підготовче засідання на 23 грудня 2021 року о 10:30 год.

Ухвалою суду від 23 грудня 2021 року відкладено підготовче судове засідання по адміністративній справі на 14 січня 2022 року о 11:30 год.

Ухвалою суду від 14 січня 2022 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі; призначено судовий розгляд по суті на 07 лютого 2022 року о 10:10год.

Представники сторін та третьої особи у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

09.10.2020 Рішенням відповідача №7/57-5721 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,100 га для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_2 ОСОБА_1 .

Позивач 18.05.2021 звернувся до відповідача з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

26.05.2021 відповідачем винесено рішення №8/7-687, яким встановлено на території маріупольської міської ради тимчасовий мораторій на виділення громадянам земельних ділянок, що знаходяться у зоні зсуву для прийняття Порядку надання земельних ділянок у зонах зсуву та території Маріупольської міської ради. Термін дії тимчасового мораторію встановлено до 31.12.2022 року.

Розпорядженням міського голови м.Маріуполя від 16.07.2021 №256р скликано ІХ сесію Маріупольської міської ради VІІІ скликання 28 липня 2021 о 10:00 в адміністративній будівлі (просп.Перемоги, 16, 4-ий поверх). Сформовано проект порядку денного згідно з додатком.

Згідно додатку до розпорядження міського голови від 16.07.2021 №256р затверджено порядок денний ІХ сесії Маріупольської міської ради VІІІ скликання (проект). Під №87 визначено питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 громадянину ОСОБА_1 .

Згідно протоколу координаційною радою Маріупольської міської ради VІІІ скликання від 26 липня 2021 слухали про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 громадянину ОСОБА_1 . Вирішили рекомендувати зняти питання з розгляду міської ради.

Листом відповідача від 23.10.2021 №26.6.3-474-26.1 позивачу повідомлено про те, що депутатами Маріупольської міської ради VІІІ скликання прийнято рішення зняти питання №87 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 з розгляду координаційної ради, яка відбулась 26.07.2021 до закінченню дії мораторію.

До сьогодні рішення про затвердження або відмову у затвердженні технічної документації із землеустрою не прийнято.

Незгода позивача із такою бездіяльністю відповідача щодо не прийняття відповідного рішення стала підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно статті 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою, тощо.

Підпунктом 34 пунктом 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних та міських рад вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до частин 8-10 статті 118 Земельного кодексу України, проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Частиною першою статті 186-1 Земельного Кодексу України передбачено, що проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частинами 2, 6, 8 статті 186-1 Земельного Кодексу України визначено, що проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури. Підставою для відмови у погодженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проєкт подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

У висновку про відмову погодження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проєкту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунуто недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Повторна відмова не позбавляє права розробника проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проєкту та подати його на погодження.

Частинами 5 та 9 статті 118 ЗК України передбачено, що передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проєкту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Частиною 10 цієї статті визначено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що у разі отримання зацікавленою особою погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки наступним етапом у процедурі отримання земельної ділянки у власність є затвердження відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Рішення про затвердження проєкту землеустрою приймається у двотижневий строк з дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, за результатами розгляду проєкту землеустрою уповноважений орган може прийняти рішення про затвердження проєкту землеустрою або про залишення клопотання про передачу земельної ділянки у власність без розгляду.

Судом встановлено, що позивач скористався своїм правом на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, погодив його у встановленому статтею 186-1 Земельного Кодексу України порядку та надав відповідачу на затвердження.

Однак, будь - яких рішень (про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, відмову у такій передачі) відповідачем прийнято не було.

Частиною 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на викладене вище та керуючись частиною 2 статті 9 КАС України суд вважає, що найбільш ефективним із можливих способів захисту порушеного права є визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення на порядок денний чергового пленарного засідання питання про затвердження проєкту землеустрою на відведення земельної ділянки у власність із земель житлової та громадської забудови площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_2 та зобов`язання винести на розгляд засідання сесії питання про затвердження проєкту землеустрою на відведення земельної ділянки у власність із земель житлової та громадської забудови площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_2 та прийняти відповідне рішення відповідно до ст. ст. 118, 186-1 Земельного кодексу України.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.

З урахуванням викладеного, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 454грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційни номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Маріупольської міської ради (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Митрополитська, 39, код 33852448) про зобов`язання розглянути надані матеріали та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Маріупольської міської ради (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Митрополитська, 39, код 33852448) щодо невнесення на порядок денний чергового пленарного засідання питання про затвердження проєкту землеустрою на відведення земельної ділянки у власність із земель житлової та громадської забудови площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_2 .

Зобов`язати Маріупольську міську раду (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Митрополитська, 39, код 33852448) винести на розгляд чергового засідання сесії питання за заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційни номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про затвердження проєкту землеустрою на відведення земельної ділянки у власність із земель житлової та громадської забудови площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_2 та прийняти відповідне рішення відповідно до ст. ст. 118, 186-1 Земельного кодексу України.

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Маріупольської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ:33852448, місцезнаходження: Донецька область, м.Маріуполь, пр-т Миру, 70) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційни номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 454 грн.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.О. Аканов