
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2022 року Справа№200/12393/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільської міської ради про визнання протиправними дії, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивачка) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільської міської ради (далі – відповідач) про:
- визнання протиправним дії щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства;
- скасування рішення №8/12-24 від 18.08.2021 в частині визначення переліку вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 14220888000:01:000:1657) сільськогосподарського призначення комунальної власності, права на яку підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону, відповідно до п. № 1 додатку до даного рішення;
- зобов`язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вказаної у викопіюванні з публічної кадастрової карти доданому до клопотання №04-01/10144 від 26.07.2021 безоплатно у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства.
В обґрунтування позову зазначено, що 26 липня 2021 року відповідачем було отримано клопотання позивачки від 21 липня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства.
Однак, відповідач, в порушення ст. 13 Конституції України та ст. 121 Земельного кодексу України, не розглядаючи клопотання позивачки, 18 серпня 2021 року прийняв рішення № 8/12-24 та включив бажану земельну ділянку до переліку вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення, права на які підлягають продажу на земельних торгах.
Крім того, листом від 03/1398-14/02 від 19 серпня 2021 року відповідач повідомив про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з посиланням на ч.5 ст. 134 Земельного кодексу України. Позивачка зауважує, що вказана стаття Земельного кодексу України взагалі містить лише 3 частини.
Крім того, відповідачем було зазначено, що земельні ділянки, права на які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватись, передаватись в заставу, надаватись у користування до завершення торгів. Також було повідомлено, що бажана земельна ділянка знаходиться в межах сформованою земельної ділянки з кадастром номером 1422088000:01:000:1657.
Позивачка вважає, що відповідач порушив її права, тому звернулась до суду із даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 27 вересня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.
21 жовтня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що рішенням Добропільської міської ради від 18 серпня 2021 року №8/12-24 спірна земельна ділянка включена до Переліку земельних ділянок право оренди на яку буде реалізовано на земельних торгах (аукціоні). Встановивши, що бажана земельна ділянка включена до вищенаведеного Переліку, відповідач діяв в єдиний можливий спосіб, враховуючи пряму заборону встановлену Земельним кодексом України щодо неможливості відчуження земельних ділянок права на які виставлені на земельні торги, до завершення торгів. Зазначив, що законодавством не передбачено обов`язку та строку, в який повинний бути сформований лот та фактично виставлений на торги.
Також відповідач зазначив, що суд не може підміняти орган, рішення якого оскаржується та приймати рішення замість такого органу, оскільки такі дії виходять за межі визначених законодавством повноважень.
21 жовтня 2021 року до суду надійшла відповідь на відзив. Позивачка заперечувала проти тверджень відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву та зазначила, по-перше, що кадастрового номера 14220888000:01:000:1657 взагалі не існує. Однак існує № 1422088000:01:000:1657 про який у спірному рішенні не йдеться мова і саме частину цієї земельної ділянки позивачка зазначала у своєму клопотанні. По-друге, відповідачем не надано суду жодного доказу проведення обговорень питання раціональності використання спірної земельної ділянки. По-третє, позивачка зауважує, що стаття 135 ЗК України визначає порядок проведення торгів, а отже посилання відповідача на необхідність лише одного рішення для початку проведення процедури продажу земельної ділянки є помилковими. Також зауважує на тому, що ч.3 ст. 136 ЗК України не містить підстав відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Крім того, виключаючи з ч.5 ст. 136 ЗК України слово «виставлені» відповідач змінює суть наведеної норми Закону.
Ухвалою суду від 25 листопада 2021 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
14 грудня 2021 року до суду надійшло клопотання відповідача про долучення доказів, в якому відповідач також пояснив, що рішенням Добропільської міської ради № 8/12-24 від 18 серпня 2021 року надано дозвіл щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1422088000:01:000:1657 площею 22,1726 га на дві земельні ділянки права на яких підлягають продажу на земельних торгах. В результаті поділу створено дві нові земельні ділянки 1422088000:01:000:1758 та 1422088000:01:000:1759.
09 грудня 2021 року радою прийняті рішення, якими затверджено Технічну документацію, умови продажу право оренди на земельні ділянки та проекти договорів оренди землі по вищевказаним земельним ділянкам.
Наразі відбувається процес реєстрації процедури проведення торгів сформованих земельних ділянок.
21 грудня 2021 року підготовче засідання було відкладено до 11 січня 2022 року.
22 грудня 2021 року до суду надійшло клопотання відповідача про долучення доказів, в якому відповідач зазначив, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню ч. 6 ст. 79-1 ЗК України, яка встановлює, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, здійснюється на підставі відповідної технічної документації із землеустрою.
21 грудня 2021 року земельні ділянки, які сформовані після поділу спірної земельної ділянки, були виставлені на продаж.
Оскільки спірне рішення вже вичерпало свою дію внаслідок його виконання ( виготовлення проекту та виставлення земельних ділянок на торги), позовом не може бути задоволено.
Ухвалою суду від 11 січня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Сторони про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, до суду не з`явились. Надали клопотання про проведення розгляду справи в порядку письмового провадження.
Керуючись ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивачка – ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Позивачка звернулась до Добропільської міської ради із клопотанням від 21 липня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, площею 2,0000 га в тому числі пасовища 2,0000 га із земель сільськогосподарського призначення Добропільської міської ради Донецької області для ведення особистого селянського господарства.
Вказана заява була зареєстрована відповідачем 26 липня 2021 року за № 04-01/10144.
До заяви було додано копію паспорту та ідентифікаційного коду, обґрунтування надання земельної ділянки та викопіювання з бажаним місцем земельної ділянки.
На вказану заяву відповідач листом від 19 серпня 2021 року № 03/1398-14/02 повідомив, що бажана земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1422088000:01:000:1657. Рішенням Добропільської міської ради від 18 серпня 2021 року № 8/12-24 вказана земельна ділянка включена до переліку вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення, права на які підлягають продажу на земельних торгах. Враховуючи положення ч.5 ст. 134 Земельного кодексу України запропоновано обрати іншу земельну ділянку або звернутись до іншої ради.
Відповідно до рішення Добропільської міської ради від 18 серпня 2021 року № 8/12-24 радою вирішено визначити перелік земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону відповідно до додатку.
Також рішенням надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки сільськогосподарського призначення (кадастровий номер 14220888000:01:000:1657) площею 22,1726 га на дві земельні ділянки, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону (пункт 2).
Згідно переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону, який є Додатком до рішення від 18.08.2021 № 8/12-24 у пункті 1 зазначено земельну ділянку з кадастром номером 14220888000:01:000:1657.
Не погоджуючи із вказаним діями та рішенням відповідача, позивачка звернулась до суду із даним позовом.
Судом також встановлено, що рішенням Добропільської міської ради від 20 жовтня 2021 року №8/14-89 внесено зміни до рішення від 18 серпня 2021 року № 8/12-24 «Про визначення переліку вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону», а саме: у п. 2 рішення кадастровим номер земельної ділянки 14220888000:01:000:1657 замінено на кадастровий номер 1422088000:01:000:1657.
Рішенням Добропільської міської ради від 09 грудня 2021 року № 8/16-36 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1422088000:01:000:1657) на дві земельні ділянки, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону за адресою: Добропільська міська рада Покровського району Донецької області (за межами населених пунктів).
Також вирішено продати право оренди земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 11,0863 га, кадастровий номер 1422088000:01:000:1758, розташованої на території Добропільської міської ради за межами населених пунктів на земельних торгах у формі електронного аукціону та затверджено умови продажу права оренди на земельну ділянку.
Рішенням Добропільської міської ради від 09 грудня 2021 року № 8/16-35 вирішено продати право оренди земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 11,0863 га, кадастровий номер 1422088000:01:000:1759, розташованої на території Добропільської міської ради за межами населених пунктів на земельних торгах у формі електронного аукціону та затверджено умови продажу права оренди на земельну ділянку.
Відповідно до протоколів про результати земельних торгів №LRE001-UA-20211221-60877, №LRE001-UA-20211221-63517, 28 січня 2022 року були проведені земельні торги земельних ділянок 1422088000:01:000:1758 та 1422088000:01:000:1759, переможцем визначено ТОВ «ЕКОПРОД».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі - ЗК України, у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1-3 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
У ст. 121 ЗК передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара (п. "б" ч. 1), для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара (п. "в" ч. 1).
Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Стаття 118 ЗК України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Відповідно до ч. 6, 7 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об`єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Таким чином, вказаною нормою передбачено два варіанти поведінки державного органу за результатами розгляду клопотання особи про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, а саме: 1) надати дозвіл або 2) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
Крім того, системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вже зазначалось раніше, за результатом розгляду заяви позивачки від 26 липня 2021 року, відповідач надав відповідь листом від 19 серпня 2021 року № 03/1398-14/02 в якому зазначено, що бажана земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки 1422088000:01:000:1657, яка включена до переліку земельних ділянок, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону.
Згідно з частиною 3 статті 134 ЗК України земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Суд зазначає, що рішення № 8/12-24 було прийнято відповідачем 18 серпня 2021 року, в той час як позивачка звернулась із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою 26 липня 2021 року. Враховуючи встановлений вищенаведеними положеннями місячний строк для розгляду заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, прийняття відповідачем спірного рішення 18 серпня 2021 року не суперечить вищенаведеним положенням статті 134 ЗК України, а тому підстави для його скасування відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 ЗК України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України «Про оцінку земель» у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України «Про оцінку земель», крім випадків проведення земельних торгів щодо набуття права оренди земельної ділянки; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим, ніж розмір орендної плати, визначений Податковим кодексом України, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь - не може бути меншим 7 відсотків їх нормативної грошової оцінки; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення дати проведення земельних торгів. Фінансування підготовки лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Один лот складається виключно з однієї земельної ділянки або прав на неї.
Площа земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності, права оренди, емфітевзису якої виставляються на земельні торги, не може перевищувати 20 гектарів.
Ціною лота на земельних торгах є ціна продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію та розмір орендної плати за користування земельною ділянкою.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) виготовлення, погодження та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою у випадках, визначених цим Кодексом; б) стартова ціна лота; в) строк, інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування нею на земельних торгах, обмеження у використанні земельної ділянки; г) відомості про особу, уповноважену організатором земельних торгів на укладення (підписання) договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги; ґ) проект договору купівлі-продажу, оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.
Отже, приписи статті 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом в постановах від 03 квітня 2018 року у справі №815/3059/17, від 17 жовтня 2019 року у справі №823/1120/16, від 08 листопада 2019 року у справі №420/914/19, від 23 січня 2020 року у справі №620/1058/19, від 29 жовтня 2021 року в справі № 340/1039/20, від 29 листопада 2021 року в справі № 340/1037/20.
За приписами частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено те, що земельна ділянка, щодо якої позивачка звернулася до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, є частиною іншої земельної ділянки, яку включено до переліку земельних ділянок комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги.
З огляду на наведене відповідач правомірно відмовив позивачу в задоволенні поданого клопотання, а тому підстави для зобов`язання відповідача надати дозвіл позивачці на розроблення проекту землеустрою відсутні.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи те, що у задоволенні позову відмовлено, судові витрати не відшкодовуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 139, 243 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Добропільської міської ради про визнання протиправними дії, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 01 лютого 2022 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Є.І. Грищенко