Рішення № 103291536, 03.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
200/18474/21
Номер документу
103291536
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2022 року Справа№200/18474/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

16 грудня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в області), в якому позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в області від 07 липня 2021 року № 54 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 », яким відмовлено позивачу в перерахунку пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 07 липня 2021 року № 33/25-1224 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

- зобов`язати ГУ ПФУ в області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням довідки державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 07 липня 2021 року № 33/25-1224 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 2 800,00 грн; оклад за спеціальним званням – 2 000,00 грн; надбавка за стаж служби (45%) – 2 160,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби (в розмірі 65% від грошового забезпечення) – 4 524,00 грн; премія (в середньому розмірі за прирівняною посадою у розмірі 100,37% від грошового забезпечення) – 11 526,49 грн; основний розмір пенсії – 80%;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в області, які полягають у безпідставному зменшені ОСОБА_1 основного розміру пенсії до 70%;

- зобов`язати ГУ ПФУ в області при здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 січня 2016 року застосувати основний розмір пенсії 80% та виплатити недотриману пенсію.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

20 грудня 2021 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

У зв`язку з перебуванням головуючого у справі судді у відпустці з 05 січня 2022 року по 25 січня 2022 року, справа розглянута по суті 03 лютого 2022 року.

03 лютого 2022 року суд постановив ухвалу, якою відмовив у задоволенні заяви відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що ГУ ПФУ в області протиправно зменшило розмір призначеної йому пенсії за вислугу років з 80% до 70% суми грошового забезпечення.

Позивач доводить, що під час перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, чинна на момент призначення пенсії.

Вважає дії пенсійного органу, які полягали у зменшенні розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення.

Крім того позивач доводить, що відмова відповідача провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 07 червня 2021 року № 33/25-1224 є протиправною та порушує його право на отримання пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, просив відмовити в позові.

Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.

Правомірність зменшення основного розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення обґрунтовував нормами ст. 13 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи і створення умов для економічного зростання в Україні».

Стверджував, що правові підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, із зазначенням інших складових відсутні, оскільки грошове забезпечення поліцейських не підвищувалося, а Кабінет Міністрів України не приймав рішення щодо перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам органів внутрішніх справ.

Зазначав, що після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку окремих норм постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, зміни до відповідних нормативно-правових актів щодо перерахунку пенсій не вносилися, а тому підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Позивач надав відповідь на відзив, в якій навів аргументи, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Позивач надав відповідь на відзив, в якій навів доводи, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа 26 липня 2002 року, про що 09 червня 2005 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в області.

З 03 листопада 2009 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262) в розмірі 80% грошового забезпечення (вислуга років 30 років), що підтверджено повідомленням про призначення пенсії від 21 грудня 2009 року № 10552/05, протоколами за пенсійною справою № 0503004953 (МВС) та пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Пенсійним фондом України 29 грудня 2009 року.

Щодо зменшення відсоткового розміру пенсії позивача суд встановив такі обставини.

Як свідчить протокол від 11 грудня 2009 року, ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років з 03 листопада 2009 року.

Розмір пенсії визначений, виходячи з таких показників:

грошове забезпечення для призначення пенсії:

- посадовий оклад – 900,00 грн;

- оклад за військове звання – 125,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 358,75 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50% та премія 31% - 1 429,44 грн;

всього – 2 813,19 грн;

основний розмір пенсії (80% грошового забезпечення) – 2 250,55 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

соціальний захист непрацюючих (з 01 по 31) – 28,40 грн;

непрацездатна дитина віком до 18 року – син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - 286,50 грн;

всього призначено: 2 565,45 грн;

загальний розмір пенсії за пенсійною справою: 2 565,45 грн.

В подальшому ГУ ПФУ в області проводило перерахунок призначеної позивачу пенсії.

Так, згідно з протоколом про перерахунок пенсії від 19 червня 2015 року пенсія позивача становила 3 675,98 грн.

Розмір пенсії визначений, виходячи з таких показників:

грошове забезпечення для призначення пенсії:

- посадовий оклад – 900,00 грн;

- оклад за військове звання – 125,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 358,75 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50% і премія 31% - 1 429,44 грн;

всього – 2 813,19 грн;

основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30 років) – 2 250,55 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

соціальний захист непрацюючих (з 01 по 31)

непрацездатна дитина віком до 18 років – син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - 474,50 грн;

підвищення за постановою Кабінету Міністрів України 2012 року № 355 (35% від 2 250,55 = 787,69 грн, максимальний розмір = 771,57 (з 01 по 30);

всього призначено: 3 496,62 грн;

загальний розмір пенсії за пенсійною справою: 3 675,98 грн.

10 червня 2017 року Головне управління МВС України в Донецькій області видало довідку № 7214 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Згідно з цією довідкою відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою – оперуповноважений Слов`янського МВ ГУМВС України в Донецькій області/ начальник приймальника (спеціальні установи) становив:

посадовий оклад – 2 800,00 грн;

оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції – 2 000,00 грн;

надбавка за стаж служби (45,00%) – 2 160,00 грн;

премія (0,83%) – 57,77 грн;

усього – 7 017,77 грн.

Ухвалою від 20 грудня 2021 року суд витребував у відповідача пенсійну справу ОСОБА_1

ГУ ПФУ в області витребувані докази суду не надало, про причини, що унеможливили їх подання, суд не повідомило, а тому справа розглянута за наявними в ній матеріалами.

Так, як свідчить лист ГУ ПФУ в області від 15 грудня 2021 року № 0500-1502-8/127534 «Про надання інформації на адвокатський запит по гр. ОСОБА_1 », ГУ ПФУ в області в квітні 2018 року провело перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 з 01 січня 2016 року на підставі довідки від 26 березня 2018 року № 9705лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка надійшла від ГУ МВС України в Донецькій області.

Грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 було встановлено у розмірі 7 033,78 грн та складалося з:

- посадового окладу – 2 800,00 грн;

- окладу за військове звання – 2 000,00 грн;

- процентної надбавки за стаж служби 45% - 2 160,00 грн;

- премії 1,06% - 73,78 грн.

Основний розмір пенсії після перерахунку склав 4 923,65 грн (7 033,78 грн х 70%) при вислузі років 30 років).

Розмір доплати після проведеного перерахунку пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року складав 41 332,08 грн та виплачувався в такому порядку:

з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2019 року щомісячно окремою сумою виплачувалось 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, а саме 861,09 грн щомісячно;

з 01 січня 2020 року по 30 червня 2021 щомісячно окремою сумою виплачувалось 100% різниці між місячним розміром отриманої пенсії з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та місячним розміром підвищеної пенсії, а саме 1 722,17 грн щомісячно до повної виплати розрахованої суми.

У відповіді на адвокатський запит пенсійний орган покликався на п. 23 Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи і створення умов для економічного зростання в Україні», на підставі якого внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, згідно з якими максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення, передбаченого ст. 43 Закону № 2262.

На цих підставах відповідач стверджував, що підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 80% відповідних сум грошового забезпечення немає.

В липні 2021 року ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та з 01 липня 2021 року встановлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн.

Станом на 01 грудня 2021 року розмір пенсії позивача складав 6 923,65 грн, в тому числі: 4 923,65 грн – основний розмір пенсії (7 033,78 грн х 70%) та 2 000,00 грн – доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713.

Згідно з протоколом про перерахунок пенсії від 13 грудня 2021 року, пенсія ОСОБА_1 становить 6 923,65 грн.

Розмір пенсії визначений, виходячи з таких показників:

грошове забезпечення для призначення пенсії:

- посадовий оклад – 2 800,00 грн;

- оклад за військове звання – 2 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 160,00 грн;

- премія 1,06% - 73,78 грн;

- сума грошового забезпечення для обчислення пенсії – 7 033,78 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30 років) у розмірі 4 923,65 грн з урахуванням доплати – щомісячна доплата до 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 (від суми ОСНП 4 923,65 грн на 01 березня 2018 року) – 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

соціальний захист непрацюючих (з 01 по 31)

всього призначено: 6 923,65 грн;

різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахована відповідно до абз. 1 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 – 41 332,08 грн;

та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року:

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно – 861,09 грн;

з 01 січня 2020 року до повної виплати розрахованої суми – 1 722,17 грн;

загальний розмір пенсії за пенсійною справою – 6 923,65 грн.

Отже, внаслідок перерахунку, який провело ГУ ПФУ в області, з 01 січня 2016 року відсотковий розмір пенсії ОСОБА_1 був зменшений з 80% грошового забезпечення до 70%, що визнається сторонами.

Щодо перерахунку пенсії з 01 грудня 2021 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, суд встановив таке.

07 червня 2021 року державна установа «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» (далі – ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області») видала довідку № 33/25-1224 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.

Згідно з цією довідкою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 листопада 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського – начальник приймальника (спеціальні установи) становив:

посадовий оклад – 2 800,00 грн;

оклад за спеціальним званням (майор поліції) – 2 000,00 грн;

надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 45%) – 2 160,00 грн;

надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 65,00%) – 4 524,00 грн;

премія (відсотків грошового забезпечення 100,37%) – 11 526,49 грн;

усього – 23 010,49 грн.

Довідка оформлена з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке набрало чинності 19 листопада 2019 року, та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.

ДУ «ТМО МВС України в Донецькій області» надіслала до ГУ ПФУ в області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

02 липня 2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в області з заявою про перерахунок пенсії.

07 липня 2021 року ГУ ПФУ в області за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 02 липня 2021 року (вх. № 6327/8 від 06 липня 2021 року) про перерахунок пенсії та довідки від 07 червня 2021 року № 33/25-1224 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, яка надійшла від ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області», прийняло рішення № 54 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ».

Цим рішенням позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно з довідкою № 33/25-1224 у зв`язку з відсутністю підстав, визначених ст. 63 Закону № 2262.

Пенсійний орган покликався на те, що на час виникнення спірних правовідносин повідомлення щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від Пенсійного фонду України та уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств не надходили.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

І. Щодо вимог позивача в частині, яка стосується зменшення основного розміру призначеної йому пенсії за вислугу років з 80% до 70% грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262).

На час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (03 листопада 2009 року) Закон № 2262 діяв у редакції від 07 липня 2009 року.

П. «б» ч. 1 ст. 1-2 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, було передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно з п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу років 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.

П. «а» ч. 1 ст. 13 Закону № 2262 у редакції, чинній на час призначення пенсії, передбачав, що пенсії за вислугу років призначаються у таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакцій, чинній на час призначення пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Суд встановив, що з 03 листопада 2009 року ОСОБА_1 , який був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ, маючи вислугу років 30 років, призначена пенсія за вислугу років в розмірі 80% суми грошового забезпечення.

Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, регламентований ст. 63 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону № 2262 якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що визначено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок № 45).

Згідно з п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За приписами п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зокрема, довідки на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абз. абз. 4, 5 і 7 цього пункту), видаються МВС.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. ч. 2 і 3 ст. 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з абз. 1 п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Крім того, відповідно до п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

21 лютого 2018 року відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – постанова КМУ № 103).

П. 3 постанови КМУ № 103 в первинній редакції передбачав перерахунок з 01 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії мав визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) належало проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислювалася органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачувалася після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

П. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджені схема окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схема посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схема посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Застосувавши наведені вище правові норми до спірних правовідносин, суд дійшов наступних висновків.

Відсотковий розмір пенсії по відношенню до грошового забезпечення особи визначається згідно зі ст. 13 Закону № 2262 на момент призначення пенсії. Розміри окремих складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Окремі складові пенсії, рівно як і розміри цих складових, не є сталими і визначаються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з цим відсоткове співвідношення, установлене ст. 13 Закону № 2262, уже призначеної пенсії до грошового забезпечення є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Як було зазначено вище, ОСОБА_1 пенсія за вислугу років призначена з 03 листопада 2009 року, її основний розмір складав 80% суми грошового забезпечення.

При цьому згідно з ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакції, чинній на час призначення пенсії, загальний розмір пенсії був обмежений 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зауважує, що після призначення позивачу пенсії за вислугу років до ст. 13 Закону № 2262 неодноразово вносилися зміни в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на підставі пп. 8 п. 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі – Закон № 3668) у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 цифри «90» замінено цифрами «80».

В подальшому п. 23 розділу ІІ Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі – Закон № 1166) у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 цифри «80» замінено цифрами «70».

Як наслідок, на момент виникнення спірних правовідносин, ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зазначає, що застосування цього показника під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, який проводився на підставі постанови КМУ № 103, є протиправним.

Цей висновок суду ґрунтується на тому, що такий показник як максимальний розмір пенсії, визначений ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, підлягає застосуванню під час призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених. Крім того, ст. 58 Конституції України закріплений принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі.

Також не можна залишити поза увагою те, що порядок перерахунку пенсії за вислугу років врегульований ст. 63 Закону № 2262, а також нормами постанов КМУ № 103 та № 988, а положення ст. 13 Закону № 2262, яка регламентує призначення пенсій, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення.

З огляду на викладене, дії ГУ ПФУ в області, які полягали у зменшенні основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення, підлягають визнанню протиправними.

Протиправне зменшення основного розміру пенсії до 70% суми грошового забезпечення призвело до порушення права позивача на отримання пенсії в розмірі, що був визначений Законом № 2262 на момент її призначення.

Суд враховує, що після перерахунку пенсії на підставі ст. 63 Закону № 2262 та постанов КМУ № 103, № 988 та зменшення її основного розміру до 70% суми грошового забезпечення позивач продовжував отримувати пенсійні виплати.

Таким чином, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов`язання ГУ ПФУ перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років в розмірі 80% суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

ІІ. Щодо вимог позивача в частині, яка стосується перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, суд зазначає таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262).

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі Закон № 900).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі – Постанова КМУ № 988).

П. 2 Постанови КМУ № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі – Порядок № 260).

Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4);

- надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5);

- надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7);

- надбавка за почесне звання «заслужений» (п. 8);

- доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9);

- доплата за вчене звання (п. 10);

- доплата за службу в нічний час (п. 11).

На підставі ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова КМУ № 103).

П. 3 Постанови КМУ № 103 установлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Одночасно п. 5 Постанови КМУ № 103 обумовлено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок № 45).

П. 6 Постанови КМУ № 103 внесені зміни і до Порядку № 45.

П. 1 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними Постановою КМУ № 103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абз абз. 1-2 п. 5 Порядку № 45 (зі змінами) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою КМУ № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою КМУ № 988, премія.

Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнав протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 (стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року, крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.

У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції; довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). З дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Після скасування 05 березня 2019 року змін до п. 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 був чинним п. 3 Постанови № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988, а також п. 6 Постанови КМУ № 103, яким внесені зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови КМУ № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Таким чином, з 19 листопада 2019 року з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 пункт 3 Постанови КМУ № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Враховуючи викладене, що з 19 листопада 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988, та відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262.

Суд враховує правовий висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18, де серед іншого, зазначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», яка набрала чинності 01 січня 2020 року, п. п. 1-3 постанови КМУ № 103 були виключені.

Інші положення Порядку № 45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов`язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05 березня 2019 року положеннями п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та внесення змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, а 19 листопада 2019 року – п. 3 Постанови КМУ № 103, фактично не змінилися.

Так, п. 2 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 784) передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) МВС (абз. 8 п. 3 Порядку № 45).

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано в цілому п. 6 Постанови КМУ № 103, яким вносилися зміни у Порядок № 45 (зокрема, у п. п. 1, 2, 3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).

Порядок проведення перерахунку раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій до прийняття Постанови КМУ № 103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

При цьому було встановлено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (у тому числі МВС) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ті складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Оскільки на теперішній час Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком № 45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.

У той же час подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови КМУ № 103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів.

Чинним є п. 5 Постанови КМУ № 103, згідно з яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Однак фактично цей пункт лише передбачає, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв`язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з відмовою ГУ ПФУ в області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 07 червня 2021 року № 33/25-1224 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, до якої включені додаткові види грошового забезпечення.

Суд встановив, що ДУ «ТМО МВС України в Донецькій області» надіслала до ГУ ПФУ в області довідку від 07 червня 2021 року № 33/25-1224 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії.

07 липня 2021 року ГУ ПФУ в області прийняло рішення № 54 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ».

Саме це рішення створює для позивача правові наслідки та потребує оцінки суду на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Суд зазначає, що у зв`язку з направленням ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» на адресу ГУ ПФУ в області довідки від 07 червня 2021 року № 33/25-1224 про грошове забезпечення ОСОБА_1 у ГУ ПФУ в області виник обов`язок провести перерахунок пенсії позивача.

Право на перерахунок пенсії виникло з 01 грудня 2019 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в області від 07 липня 2021 року № 54 підлягає визнанню протиправним і скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання ГУ ПФУ в області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 07 червня 2021 року № 33/25-1224 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги в частині визначення певної суми грошового забезпечення, виходячи з якої ГУ ПФУ в області має провести перерахунок пенсії, задоволенню не підлягають, оскільки відповідач ще не проводив перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 07 червня 2021 року № 33/25-1224, а на час розгляду справи відсутні обґрунтовані підстави вважати, що під час проведення такого перерахунку відповідач не враховуватиме ті чи інші складові грошового забезпечення (основні чи додаткові), визначені у цій довідці.

З приводу того, у якому відсотковому розмірі відносно грошового забезпечення підлягає перерахунку пенсія позивач з 01 грудня 2019 року, суд зазначає таке.

В цій частині позовних вимог ключовим правовим питанням, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії. Відповідно питання щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії є похідними і повинно вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Суд зауважує, що відповідач відмовив в перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення грошового забезпечення. Відтак спору щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року на час звернення позивача до суду не існувало.

Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог в частині, яка стосується перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, слід відмовити. На переконання суду, ці вимоги є передчасними та безпідставними.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (квитанція від 16 грудня 2021 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд задовольнив вимоги позивача, а тому на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору у сумі 908,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали у зменшенні основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років в розмірі 80% суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

4. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07 липня 2021 року № 54 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ».

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 07 червня 2021 року № 33/25-1224 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

6. В іншій частині позовних вимог – відмовити.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

8. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

9. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

10. Повне судове рішення складено 03 лютого 2022 року.

Суддя Т.О. Кравченко